een jaar maar Molenaar Kodde geeft les op ,J)e Noord Met enthou- geld optimaal resultaat Molenaar/onderwijzer Kodde bekijkt het graan, dat door do zware molensteen tot mee! is verpulverd. SCHTEDAMSCHE COURANT Schiedam Plotseling dreunt de vloer. Het gekraak van de molensteen doet de gouden glorietijden van de molen De Noord in Schiedam weer herleven. Met tussenpozen vau ,,'i -enkele seconden zweven de vier machtige houten wieken majestueus langs. De uit 1803 daterende brandersmolen. doet het ondanks een matig briesje uitstekend. Na een lange -tijd. te'hebben stilgestaan doorklieven de-ze» t; ven meter lange wieken weer het Sohiedamse luchtruim. "Vanaf mei 1970 draait de molen weliswaar op de zaterda- f gen, maar sinds een.week of vijf zijn er twee elementen, die een molen "maakt", weer bij elkander gebracht: de molen en de molenaar. In het begin van 1973 werd er dan cok voor het eerst sedert de nodige restauratiewerkzaam- beden weer een zakje graan gemaald op windkracht. maalzolder van de molen bevin den. Met de zogenaamde "bllha- mer" slaat hij kerven in het harde oppervlak. Als de steen helemaal opnieuw is gebild, moet bij de oude molensteen die nu ün gebruik is, vervangen. Dun komt een andere figuur om de hoek kijken. Samen met de molenaar voert deze 27-jarige coördinator van de Sohiedamse school, Jos Gunneweg, een tech nisch "gedicht" op over -wat er met de molensteen precies moet gebeuren. De met een stevige haard uitgedoste Gunneweg is irt de week werkzaam bij meesterknecht, geassisteerd door twee wagenjongens. Het molenaarsbestaan was in vroeger dagen een harde en on- ïegelmatige job. Soms kon dagproductie oplopen van der tien tot twintig ton graan en soms bij windstil weer - werd er niets geproduceerd. Door de aard van het metaalwerk en zware afmetingen van de mo lens werd meestal bij een rede lijke wind een jaarcapaciteit van 4000 ton gehaald. Opgepoetst leerlingen zijn bezig het doek op Één der wieken aan te brengen, als de molenaar plotseling ziet De dat er iets fout gaat. Met op de achtergrond een schit terend panorama van de bijna 700 jaar oude jeneverstad, staat de 61-jarige „molenaar op klom pen" F. Kodde de nodige aan- -. wijzingen te geven aan rijn leerlingen. Sinds een paar maanden kan Schiedam trots zijn op het feit, dat het een van de weinige gemeentes in Neder land Is, waar een leerschool voor toekomstige molenaars Terug op zijn "plekkie" verklaart hij waarom de wind vandaag de spelbreker is. "Het waait érg slecht in september. De maand staat er om bekend". Daarom draaien de wieken zo langzaam, hé? Geen wind, geen brood". de Ttijksdieost voor Monumenten- Nu is deze oude Schiedamse glo- zorg, uiteraard de afdeling mo- rie sedert enkele jaren weer 'Hé, jongens, dat zit niet goed hoor. Dat 2ed zit. fout". Met de klompen klapperend op het hou ten stelsel rond de molen (de balie) begeeft hij rich naar de plek des cnheils. lens. bruine overal gestoken "molengek": "De bedoeling van deze in 1967 opgerichte leer school is, dat de oude mole naars zoveel mogelijk hun ken nis overdragen op de nieuwe ge neratie. Nu is het nog mogelijk. eens stevig opgepoetst door de vele vrijwilligers. Vrijwilligers, die eigenlijk het ondankbare werk opknappen, want de eigen lijke restauratiewerkzaamheden aan bijvoorbeeld de Noordmolen worden meesta' in handen van aannemersbedrijven gelegd. straks over een aantal jaren Uitgebreid opruimen en sohoon- staat: de Noordmolen, aan de Noordvest. Deze zaterdag heeft de molenaar twee leerlingen onder zijn hoe de. Om de veertien" dagen geeft hij' "les" aah enkele-nit de vrij- will.'gersgroep van de Gilde van Vrijwillige Molenaars geselec teerde mensen om hun het alou de molenaarsambacht bij te muffe maalzolder, af en toe misschien niet meer. Maar denk nou echt niet, dat je binnen één jaar - zoals velen denken - van leek tot molenaar bent gepro moveerd". Vergeten Fris 'Nou vergeet, bet, maar!'.-.gaat hij met vuur verder. "Vroeger moest je al jaren ervaring heb ben en dan werkte je nog dag Jos Gunneweg: "We hebben maken van het interieur, de montage van de versleten m-aal- derij-apparatuur, verf- en leer werk aan het wiekenkruis, het staartwerk en de balie, het gangbaar maken van de gaande ■werken en de molenstenen. Dat allemaal zijn werkzaamheden geweest, die de vrijwilligers in hun vrije tijd hebben gedaan. brengen. De heer Kodde: "Ach, ik moet het allemaal een beetje voor doen hè. Ik ben altijd molenaar •geweest, in Rotterdam, Maas dam, Heerjansóam noem -maar op. Zelf ben ik afkomstig uit Sint Annaland. Om de veertien dagen geef ik hier een soort cursus. Niet elke week, want ik moet toch ook wel eens eert vrije zaterdag hebben, niet waar?" Als hij wat dieper wil ingaan op het molenaarsbestaan, wordt hij plotseling een echte onderwijzer van de oude stempel. Enkele komt er vanuit de smalle ope ning naar de balie een fris windje naar binnen, gaat hij mei een accentrijke stem ver der met zijn relaas. "Je wordt echt niet zomaar molenaar", zegt hij op nadrukkelijke toon. ■'Er zijn zelfs molenaars die er zelf geen snars van begrijpen. "Het is eigenlijk niks anders, dan Het ïs bijvoorbeeld wel eens ge- dat de leerling het werk van de beurd, dat bij het veranderen molenaar gadeslaat en zoveel van een molensteen de ene mo- mogelijk uitleg vraagt", lenaar de andere te hulp moest Hue komt iemand zo in de ban roepen. Zelfs zijn knecht ver trouwde hij niet". Hij pakt een zware ijzeren hamer net gemiddeld zes man dit werk (zowel aan de Noordmolen als aan de molen de Vrijheid, even verderop aan de Noordvest) ge daan. Dat heeft ons bij elkaar nu al 20'n 2000 uur gekost. Wel ls waar geeft het niet zo'n hoog rendement als een vakman, maar er waren diverse kleine en minder Ideine werkjes die niet door een vakman behoefden te worden gedaan. En dat heb ben deze vrijwilligers op zich genomen." v>an de'molens? Jos Gunneweg: "Ach, als kleine Peinzend op de houten balie van in dag uit intensief in de molen. Je kan echt geen bekwaam mo lenaar worden als je eens in de veertien dagen wat van iemand opsteekt. Laat staan het am bachtelijke aspect van dit be roep: -het malen van graan etce tera krijg je als hobbyist niet onder de knie", Eèn van de leerlingen is in een wiek gekropen om een 2eii te bevestigen. en klimt op één van de oude molenstenen die zich op de jongen was ik al geïintereseerds ;in molens. Ik ging regelmatig naar de weinige molens die nog waren Overgebleven en hielp toen met het werk". "Het is soms wel moeilijk werken met de twee fucties die ik ei genlijk heb: coördinator en mijn werk bij Monumentenzorg. Maar het heeft ook zijn voorde len, als je twee petten ophebt". Met een melancholieke blik over do oude Schiedamse binnenstad, waar de branderijen en moute rijen een niet weg te denken rol hebben gespeeld, samen met de brandersmolens, In de Schie damse moutwijnindustrie, stelt hij tevreden vast dat de vier nog in Schiedam staande mo lens (De Noord, De Vrijheid, De drie Koornbloemen en De Wal- visch) warden gerehabiliteerd. de molen "De Vrijheid", de leerschool in de Nöordmolen in tussen aan molenaar Kodde overlatend, steekt hij een pluim op de hoed van de harde wer kers. Want ook nü zijn ze in de weer om de molen "De Vrij heid" weer wat van zijn oude glorie terug te bezorgen. Authentiek In tegenstelling tot Da Noord heeft de "Vrijheid" nog een au thentieke inrichting, "De parti- cuiiere eigenaars van de molen QJ fl QJYÈ f> .waxen een beetje achterlijk", legt bij vlot uit. „2e gingen niet met hun tijd mee en daarom is vrijwel alles bewaard gebleven. En je kan het merken ook: er hangt hier een geheel andere sfeer dan op de Noordmolen." lauiii «uiucli gciciia-UiiiLcciu. 1 v-fc-*'» 'Zo gezamenlijk kan je dit ,be- jar GmV reiken", legt hij uit. "Met het enthousiasme van de vrijwilli gers en het geld van de betrok ken instanties krijg je een opti maal resultaat," Grootste De brandersmolens bi Schiedam zijn de grootste molens van het 1785. De distilleerderij Meder was de laatste eigenaar, voor dat hel gebouw in gemeentelijke eigendom kwam. Tot dan ge bruikte Meder de molen als op slagplaats voor lege emballage. Uitwendig verkeerde de molen daarom in een miserabele staat: jarenlang was er totaal niets aan gedaan. land. Tot de bovenkant van de In 1966 een restauratie uit kap zo'n 33 meter hoog, een dia meter aan de voet van 12 h 13 meter, de houten balie op onge veer 18 meter boven de grond en een vlucht van 26 27 me ter. De brandersmolen is het meest typerend geweest voor de industriële ontwikkeling van Schiedam. De molen maalde mout en rogge - later ook mals voor de moutwijnindustrie, dus voor het Schiedamse branders- Elke zaterdag moesten de vriiwfl- bedrijf. J Door de hoogte van de molens kwam er heel wat arbeidsinten sief transport van graan en meel bij kijken om de door de wind aangedreven molenstenen hun werk optimaal te laten ver richten.' In de molen waren mees-tal zo'n acht man bezig. De bezetting bestond meestal uit de baas (de molenaar), de rao- lenknecht (met de baas, bij de steen), de weger (deze woog de zakken af met de „evenaar") Voor gevoerd, maar dat bleek lang niet genoeg. Pas medio 1972 werd het herstelwerk hervat. Op zaterdag 15 januari werd toen met een grootscheepse schoon maak- en oprutmactie begonnen om de inmiddels door de ge meente van Schiedam voor 24.900 gulden aangekochte mo len weer in zijn oude staat te brengen. iigers zich door een grote ver vuilde troep doorworstelen. Door de leegstand kwamen na melijk vele vluchten duiven op het idee om een gigantische broedplaats in te richten. Tien vuilcontainers waren er nodig om de uitwerpselen van de vo gels af te voeren. En nog steeds zijn de vrijwilligers in de molen actief. Subsidie dit jaar werd sedert lange tijd weer een zakje graan op windkracht gemalen. de lut-jongen (deze haalde op ne zakken met graan op) en ten- stortzolder met het jutwerk de slotte de aanslagjongen. Hij be vestigde op de graanzolders de. zakken aan het luitouw. Op de wagen bevond zich dan nog een de herstelwerkzaamheden heeft de gemeente onlangs be sloten een subsidie van 169.750 gulden uit te trekken. De eerste fase van het restauratieplan is nu geheel klaar. De nieuwe roe den werden gesloken én opge- hekt, het staartwerk vernieuwd en de knriinrichüng onder de kap werd geheel hersteld. De tweede fase omhelst het herstel len van de kapbedekking, en de zolders en hel maalvaardlg ma ken van de gaande werken. Nanr wordt verwacht zal de molen eind april 1974 weer haar wieken kunnen uitslaan. Jog Gunneweg zoekt samen met zijn dienst van Monumentenzorg naar een verantwoorde exploita tievorm van de molen. Op ge zette tijden zal deze worden opengesteld. De statige Noordmolen; één van de grootste van ons land.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3