SCHIEDAMSCHE COURANT FOLDER BIJ SG TABOE „Waarom komt Schiedam de deur niet uit?" m RoJs benut zijn eigen graan Aanstaande maandag in raad ^WSmiÊsl Open liuis Jeugdhaven Nieuw! and AUTORADIO VERMIST J'i Verzamelaars massaal ruilen Nu zonder gevaar zwemmen in bad Zuid Vijf extra lokalen Nieuwelant Nieuwbouw Sandvik geopend Geen spreekuur Nieuw seizoen Cultureel Jeugdpaspoort NTVON behandelt Chileense problematiek SC: commissie voor organisatie festijn 1974 Woensdag 19 september 1973 99ste Jaargang no. 24821 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD - Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - likchtenöienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam - De gemeente over weegt om belasting te gaan hef fen op onroerend goed. Zowel huurders als eigenaars van pan- den zouden die moeten gaan be talen. Dar staat tegenover dat een aantal andere belastingen dan zouden komen te vervallen. De mogelijkheid om belasting op onroerend goed te heffen, is door de tweede kamer - met het aannemen van een wet - gescha pen. Aan elke gemeente wordt de keus gelaten de hoogte van de belas ting vast te stellen aan de hand van het oppervliah van elk pand, dan wel aan de hand van de waarde. Het college van burgemeester en wethouders is van plan aan de gemeenteraad voor te stellen de laatste mogelijkheid te kiezen. De belasting houdt dan in dat ge bruikers van panden voor elke drieduizend gulden van dc waarde van het pand zo'ii vier gulden moeten' gaan betalen. Voor een huis met een waarde van zestigduizend gulden bij voorbeeld, moet do gebruiker zo'n tachtig gulden per jaar be talen. Voor gebruikers van woonpanden vervalt de grondbelasting en de straatbelasting. De bedoeling is dat zij per jaar aan onroerend goed-belasting maximaal even tueel betalen als deze twee be lastingen samen. Gebruikers van bedrijfspanden zullen de nieuwe belasting ook moeten betalen. Zij betalen geen grond- of straatbelasting. EIGENAARS Eigenaars van pandea zullen per drieduizend guldenvan dc waarde zo'n vijf gulden moeten betalen. Voor hen. vervalt de personele belasting. Zij zullen per jaar echter iets meer geld kwijt zijn, omdat de belasting- vrije voet hoger komt te liggen. De verdeling van de onroerend goed-belasting tussen eigenaar en verbruiker kan nog worden gewijzigd. De bedoeling is dat de gemeente aan belasting evenveel geld binnen krijgt. Gebruikers van pan.lcn die het onroerend goed in eigendom hebben, zullen zowel het gebrui kersdeel als het eigen aarsdeei moeten betalen. RAAD De zaak zal aanstaande maandag in de gemeenteraad worden be handeld. Op een vergadering van de PvdA is gisteravond een motie aangenomen, waarin de fractie werd ge vraag J op uitstel, aan to dringen. Uitstel naar de gemeenteraads vergadering van oktober zou be tekenen dat de nieuwe belasting op zijn vroegst op 1 januari 1976 kan worden geheven. Bij behan deling aanstaand j maandag wordt dat een jaar eerder. Schiedam De jeugdhaven Nieuwland houdt donderdag open huis In verband met het negen-jarig bestaan. Tijdens dit open huis van twee uur's mid dags tot elf uur 's avonds wil dé leiding van het centrum het pu bliek in de gelenheid stellen wensen kenbaar te maken be- treffende de activiteiten in de Jeugdhaven. Dé leiding van dit ontmoetings- centrum .aan --de. All?ardastraa.t. bestaande uit Nel'1 Bootsman, Elüs Groothoff.erf Roel Rasker, heeft voor de komende maan- -den vele plannen; ze wil. onder andere een kmderchrèche op touw zetten, evenals een beau- ty-cursus, gymnastiekles voor huisvrouwen 'en handenarbeid- clubs. -- Het is de bedoeling, dat uit de be- 1 angstellenden, die donderdag het open huis bezoeken, een werkcommissie gevormd wordt. Deze moet de activiteiten in de Jeugdhaven stimuleren en de wijkbewoners zoveel mogelijk bijv hét „gebeuren" in de wijk •betrekken. Schiedam Uit de auto van de [heer J. A. van H. is de radio ontvreemd De wagen stond op het Broersveld geparkeerd. Ook bij Zwembad-Zuid is gesto len. De-24-jarige Amsterdamse monteur H. B. miste tijdens zijn ■werk plotseling aluminium pa len, die hij op het dak van het zwembad had gelegd. V - Schiedam De Schiedamse ver zamelaars van postzegels, sui kerzakjes, sigarenbandjes en van nog talrijke andere antiqui teiten en rariteiten worden weer in de gelegenheid gesteld hun exemplaren te ruilen of hun col lectie Uit te breiden. Op donderdag 20 september kan men in gebouw Arcade- vanaf 19.00 uur dubbele exemplaren inwisselen tegen nieuwe stuk ken. In Nieuw-Veninep slaat het fabriekscomplex van de N.V, Konink[ijke Distilleerderijen Erven Lucas.Bols. De gerst'op de rondomliggende akkers werd onlangs door maaidorsers gedorsh en getransporteerd naar hef dochterbedrijf in Schiedam. In de mouterijen wordt hier van die gerst middels een mout-, gistings- en disiiltatieproces moutwijn en graan- alcohol gemankt. Met deze half-fabrikaten worden Bols jonge en oude jenerver bereid. „En zo produceert Bols dus jenever uit-eigen graan", laat de fabrikant weten. Daarom geniét Bols natuurlijk internatio nale bekend hei dl Schiedam De moeilijkheden waarmee het Zwembad-Zuid vo rige week kampte, zijn goed deels voorbij. Boven het wa«er hangen niet ianger chloordara- pen. Bij do gemeente wordt ove rigens ontkend dat er proble men zijn geweest. In onze krant van afgelopen -■^aimdagw.ÊrdibeÈicht.'datdoor; hétniét wei-ken .van de air-cor? ditioning er chloordampen boven het. waterbleven" hangen. Zwemmers zouden daardoor in moeilijkheden kunnen raken. Naar aanleiding daarvan vroegen tientallen ongeruste ouderszich af of zij hun kinderen gisteren al dan niet in het bad zouden laten zwemmen, waar de kfnde- Ten in schoolverband- les krij gen. De voorzitter van de oudercom missie van «en der scholen heeft zich gistermorgen, naar aanleiding hiervan persoonlijk op de. hoogte gesteld in het zwembad. Hoewel hij drie kwartier aan de rand van het water op een stoeltje heeft gezeten, kon hij niets van chloordampen bespeu ren.- Een van de in het zwembad aan wezige mensen gaf echter tegen hem toe, dat er vorige week moeilijkheden zijn-geweest met boven het water hangende chloordampen. Die problemen zijn nu opgelost, liedereen kan weer met een ge rust hart het water in. De scholengemeenschop Nieu- ''welanf aan de Burgemeester Ronnerlage Gretelaan heeft yijf nieuwe lokalen in gebruik .genomen. Hierdoor is de de pendance van de elfhonderd leerlingen tellende school Njeuwelant in de Schoolstraat overbodig geworden. !)e leiding van de school is zeer verheugd over de uitbreiding van de beschikbare ruimte. Hierdoor zijn vele organisato rische problemen, ontstaan door het werken op twee ver schillende plaatsen, verdwe nen. 'e vijf lokalen, alle op de be gane grond, zijn in zeer korte tijd neergezet. Ze werden bij na kant-en-klaar afgeleverd. Een van de klassen is als filmlokaal ingericht. 9 Het uitgebreide pand van de Sa ndvikfa brie ken aan de 's-Grayefcmdseweg. Schiedam - De Zweedse ambassa deur in Nederland de hter T.Hagen, heeft vanmiddag de vergrote bedrijfsruimten va.i Sandvik Staal B.V. en Sandvik Conveyor Benelux B.V. aan de 's-Gravelandsoweg officieel .ge opend. 'y.' De Sandvikfabrieken, sedert I9f>3 in Schiedam gevestigd, zijn uit gebreid met nieuwe magazijnen en de bestaande ruimten ztjn vergroot. Bij de 2600 vierkante meter vloeroppervlak' is 210(1 vierkante meter bijgekomen. De totale bouwkosten bedrage.I or.-" geveer i;5 miljoen gulden. De activiteiten van. Sandvik bewe gen zich op het terrain van staalprodukten. Pijpen, pijpfft. tingen, speciale legeringen voor de kernenergie-industrie en ge reedschappen zijn de voornaam ste produkten. De afzonderlijke vennootschap Sandvik Conveyor produceert stalen transportban den. In zijn toespraak sprak de'Zweed se ambassadeur over het sterk internationale karakter van de Zweedse Industrie en over dr huidige Zweeds-Nederlandse handelsbetrekkingen. Onder toe ziend oog van onder andere bur gemeester H.Roelfsema gaf daarna professor R.KÏessling, vice-president van Sandvik, een korte uiteenzetting over de om vang en de aard van het Zweed se concern. Schiedam Burgemeester H. Roelfsema Is maandag 24 sep tember verhinderd zij© weke lijkse spreekuur in het Stads kantoor te houden. Schiedam De,§chjedajt^e Gcmeenschap.geeft ditjaar een eï- 'gen* folder uit over 'hét Cultureel Jeugdpaspoort. De SG acht het landelijk te verspreiden! vouwblad in strijd met de fatsoensnormen en niet geschikt om de jeugd te bewegen een dergelijk paspoort te nemen, dat recht geeft op kortingen bij culturele evenementen en op abonnementen van tijdschriften. De folder laat door middel van een allesbehalve educatief ver haal over een jongen genaamd Jan Lui zien, waarvoor het Cultureel 'Jeugdpaspoort allemaal goéd is. Op de. laatste pagi na van het boekwerkje wordt pas nuttige informatie .verstrekt over het CJP, Om niet in conflict te komen met ouders van jongelui, school hoofden en andere met de opvoeding van de jeugd belaste personen, heeft SG-directeur Ruud Piilard een origineel ogend stencil ontworpen met het' CJP betreffende gegeven. Dit stencil wordt binnenkort verspreid onder de jeugd, onder andere via de scholen. Iedereen van vijftien tot en mat 25 jaar.kan tegen inlevering van 3,50 gulden en een pasfoto het CJP verkrijgen. Afgezien van de reeds genoemde reducties geeft het CJP gratis toegang tot musea, ook ontvangen de houders van het paspoort maande^ Hjks een overzicht van de evenementen in Schiedam, VlaardlrP^ gen en Maassluis en de Rotterdamse Kunstagenda. In Schiedam is het CJP verkrijgbaar bij het VW-kantoor in het Proveniershuis aan de Overschiesestraat, telefoon 266000 óf 268043., Schiedam - Het Nederlands In stituut voor Volks-OntwikkelJng en Naluurvriendenwerk houdt vandaag een bijeenkomst in haar centrum aan de Dirk Smitsstraat 76 in Rotterdam. Op de bijeenkomst zal gediscus sieerd worden over de recente ontwikkelingen in Chili. Het Chili-aksie-komitee, een on derdeel van de Werkgroep Ac tualiteiten van de Rotterdamse Federatie van het NIVON, zal vertegenwoordigd worden door de heer Piet Reckman. Met achtergrond-informatie en docu mentatiemateriaal zal hij de discussie inleiden. IedereEn is welkom bij de discussie, die om 20.00 uur begint, Schiedam —De Schiedamse Ge meenschap wil een commissie vormen, die gaat uitzoeken op welke wijze een eventueel Schie dam Festival 1974 aantrekkelijk geméakt kan worden voor de Schiedammer. De stichtingsraad van de SG heeft zich maandag avond af zitten vragen wat de oorzaak is van de geringe be langstelling voor de deze zomer georganiseerde activiteiten. Slechts 2200 Schiedammers van de ruim tachtigduizend bezoch ten het Schiedam Festival 1973. Alleen de cabaretgroep Don Qui- shocking en de film Samen uit. Samen thuis met Louis de Fu- n&s brachten een redetjjk aantal mensen op de been. Bekende namen als Rients Gratama en de Dutch Swing College Band konden de Schiedammers niet van de beeldbuis vandaan ba len. Bij de 2200 festival-gangers zijn de ruim zevenhonderd kinderen geteld, die de poppenkastvoor stellingen in het kader van het festival bezochten. ONGESCHIKT Volgens sommige aanwezigen op de vergadering is het lage be zoekersaantal toe te schrijven aan de ongeschiktheid van de Plantage om er activiteiten te ontplooien. Men zóu liever naar Rotterdam gaan. Ook het Pas-, sage Theater zou niet aantrek kelijk genoeg zijn. SG-voorzitter Warner Meinen op perde het idee om bij wijze van proef op de koopavond iets te organiseren op het Museum plein, wethouder mevrouw G. D. Verweïj-De Graaff bracht het. plan ter tafel om bijvoor beeld dertienduizend gulden, de kosten van het Festival 1973, te besteden aan één groots gebeu ren ter inleiding van het nieuws culturele seizoen. IDEEËN Het is de bedoeling, dat een com missie zich zo gauw als moge lijk met de organisatie' van een evenement In 1974 gaat bezig houden. Wie Ideeën heeft of iit- ting in de commissie w|l nemen, wordt verzocht contact op te ne mén niet de Schiedamse Ge- meenschap. Hot kantoor is ge vestigd in het Proveniershuis aan het Overschiesepleia, tele foon 266000 of 268043.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1