Drie generaties in duivensport SCHIEDAM KRIJGT AANSLAG OP POSITIE HHpp DAMES JULIANA BIJTEN SPITS AF MÊmÈÊËm Finales op 'Soenda' m WÊmmmm mtiSzMÊ&k Rob van der Hart nieuwe voorzitter „CHIEDAMSCHE COURANT - V Ru DAG 23 SKTxiiM^ER ïu Schiedam Ook in het plaatselijke postduivenwe- reldje is de strijd gestre den. Als laatste onderdeel van het vliegschema 1973 werden de duiven ingezet voor de zgn. na-africhting met duiven van alle leeftij- den. Ze moesten voor hun bazen de nodige punten bijeen vliegen, nodig voor een zo gunstig mogelijke klassering voor de gene- raal-kampioenschappen. De gepakte poule-prijzen buiten beschouwing laten de. Dit generaalkampioen- schap is doorgaans een aangelegenheid voor de „cracks" onder de duiven- houders. Hun namen ko- men jaarlijks voor in dit eindklassement. Aan de kop hiervan is het wel eens „stuivertje wisselen", maar ze behoren altijd tot de beste zes op dit ere-lijstje. Zelden één, maar altijd bij de ge- neraalkampioenen is de lucht- renstal van de combinatie W. en W. Poort, aangesloten bij PV „De Vrijheid", die vliegt in de CC Botterdam van de Neder landse Algemene Bond van Postduivenhouders. De combina tie bestaat uit grootvader en kleinzoon en ook diens vader zit in de duivensport. Drie genera ties dus in één vereniging, iets dat beslist geen zeldzaamheid ia, echter wel voor Schiedam. Om bij het vlleghok van de com binatie te komen, dienen trap pen en een ladder te worden be klommen. Het hok staat name lijk op het dak van grootvaders woning in het Broersveld. Mo menteel zitten de duiven wat men noemt te „niksen". Dage lijks vliegen ze hun rondjes en rusten uit van de bij de wed vluchten opgedane fysieke ach terstand. De broedhokjes zijn leeg, want er valt niet te vrijen en liefde te bedrijven (voor het kcppelseizoen weer Is aarigebrö- ken. Bij Willem Poort is dat ai- tijd ais de ergste koude achter de rug is. Vroege jongen komen i Het iduTvenhok op het platte dak in het Broersveld in zijn buitenhok nimmer voor. Willem wil wel kwijt hoe hij zijn duivenspel speelt; de laat ste jaren met hulp van zijn kleinzoon en compagnon. Wil lem Poort, reeds gepensioneerd, hield als jongen van zeven jaar reeos een paar duifjes. Zestig jaar geleden werd al aan de prijsvllegerij gedaan. Hij woonde toen in het westen van de stad. Als jongens onder el kaar hielden de aankomende melkers concoursjes met hier aan verbonden prijsjes. Duiven- klokken waren toen nog onbe taalbaar, zodat de snel vlieger tjes op een centraal punt dien den te worden aangemeld. Ook als bij Willem een duifje op de valplank viel, moest hij met de ring naar deze centrale post. Dan was het hollen en draven om hier zo snel mogelijk te wa zen. Doorgaans yerspeelde de baas meer krachten dan de duif tijdens zijn korte sprintvlueht. later trad Willem toe tot de dul- vcnclub De Vriendschap, één van de voorlopers van de huidi ge verenigingen. Het club- en inkorflokaal, was gevestigd in het café „Lion d'Or" in de Lan ge Kerkstraat Om mee te kun nen doen aan de concoursen moesten de duiven geregis treerd en derhalve geringd zijn. Willems beste vliegduifje droeg helaas geen ring. Moeder Poort bracht uitkomst. Ze gaf geld, waarmee Willem zijn duif bij de zilversmid Verkade van een ring kon laten voorzien. Mo gelijk is dit de enige Schiedam- se postduif, "die voorzien was van een ring van echt zilver. Met een onderbreking van negen jaar (oorlog en andere omstan digheden) heeft Willem Poort jaarlijks deelgenomen aan wed vluchten. Na zijn „come back" in oe sport als lid van de SCV De Postduif, later in het vlieg- verband van de PV De Vrijheid. Al die jaren prijkte zijn naam op het ere-lijstje van de gene raal kampioenen. Dit jaar in combinatie met zijn kleinzoon Wi'lem, de 18-jarige banketbak ker. Willem junior heeft zijn eigen dulijes; verzorgt die van zijn grootvader en houdt de vlucht- administratie bij. De twee Wil lems eindigdengeneraal als vierde in het klassement: „twee eerst geklokte duiven". Bezetten de derde plaats bij de zgn. „twee bovenste jvan het staat- Grootvader en 'kleinzoon 'Poori met hun beste Engel and- vliegsfer. je". In de navluchten eindigde het duo respectievelijk als twee de en eerste. De kampioensduif in dit vluchtonderdeel, de N.70- 28&451, kwam eveneens uit hun hok. Opmerkelijke resultaten boekte de combinatie bij de vluchten van uit Engeland. Een overjarig duiv.'nnetje, dat zich verschillen de keren in de prijzen wist te vliegen, zowel stedelijk ais na tionaal. De stam die Willem wist op te bouwen, is van gemengd bloed, waaronder dat van Belgische rassen. Ze bevat geen schoonhe den op het gebied {van de beve- dering. Schoonheid zegt Willem weinig, ze moeten keihard vlie gen en dat doen ze. Weduw schap en nestspel zijn dingen waarmee de luchtrenstal W. en W. Poort zich niet inlaat. „Ze willen graag thuis zijn, omdat 7-s het bij ons goed hebben", zegt Willem Poort Sr. „Ik voer m'n duiven goed. Het zg'.i. „op honger vliegen" is er bij ons niet bij. Alleen duiven met een goede conditie kunnen het maken in zware wedvluch ten en-die komen jaarlijks voor en zullen blijven voorkomen." Vandaar misschien dat de com binatie dit seizoen praktisch geen duiven heeft verspeeld. X- Xï Schiedam Het competitieprogramma voor zaterdag en zondag vermeldt een paar bijzonder interessante partijen voor de clubs uit Schiedam, Interessant omdat tal van clubs zich in het leidende peloton bevinden en er in de ko mende wedstrijden natuurlijk een aanval op zal worden gedaan. Beginnen we in de tweede klasse B, dan zien we dat DHS met Spartaan 20 de twee clubs zijn met het maximaal aantal te behalen punten. Alleen kwam DHS nog maar tot twee wedstrijden. Zondag moeten de jon gens van trainer Bouquet naar DCV. Op eigen veld een zeer moeilijk te bekampen tegenstander en een punten verdeling daar in Krimpen zal zeker niet geboekt worden als een slecht resultaat voor DHS. Een regelrecht aanslag op zijn positie krijgt Schiedam. Im mers, als debutant in de derde klasse staat het met 4 punten uit drie wedstrijden hoog geno teerd en deelt dan'ook de derde en vierde plaats met DEH. Deze dub r.u is de tegenstander TeSf Fios heeft Ureus getoond ka- 2. Tegen Zwervers wordt het ze ker een lastige uitwedstrijd, maar Quadt op schot en met wat meer geluk voor zijn medevoor- waartsen zijn daar wellicht twee punten weg te halen. van zondag. Het zal daar op ;,Harga" een bijzonder fel duel om de punten worden. "Wellicht dat het „uitgekookte* 'takrtisdh accept van trainer Van Huet en de nimmer aflatende ijver van zijn jongens de doorslag zal ge ven ten gunste van Schiedam, waarvan wij de verdediging toch iets hoger aanslaan dan die van DEH. 'Drie uit drie, is toch heus niet zo'n slecht resultaat, maar toch is de start van Excelsior wat te gengevallen. Gezien de techni- rakter te hebben. Een. snel op gelopen achterstand werd weer ingeiopen waardoor er toch nog een winstpunt uit de ontmoeting werd gesleept. Het lijkt er op dat Ursus heel erg snel een te genstander onderschat en dat kar» natuurlijk wel eens noodlot tig worden. Zondag moet het dat 2eker niet doen als het naar DCL gaat. De leeuwen Uit Char- Jois spelen een stevige partij voetbal, een beetje recht toe lecht aan voetbal maar, levens gevaarlijk voor een niet attente verdediging. mamammammmak 'X -jr - Hef dames-team van Jolt-ana (hier blokkend tegen een Bouwlusf-smash) Is Iets gewijzigd. Van onze sportredactie Schiedam Naast het gemis aan jeugd gaat de volleybalvereniging Juliana ook het nieuwe seizoen in met minder seniorteams. Daarom centraal de vraag of deze tak van sport in Schiedam niet aan be langstelling Inboet? Want twee herenteams minder, waarvan het eerste naar de derde divisie is afgezakt en een damesteam er uit, is te veel om van een gezonde ontwikkeling te spreken. Excelsior wachf nog steeds op de explosie. sche bagage die de ploeg met zich draagt is dat zeker zo. In de afdeling vallen de verrich- Trainer Bierhuizen, voor het tingen van SVDPW en DRZ op. eerste seizoen met de knapen Belde clubs hebben het maxi- bezig, is echter vol goede moed en tracht alle krachten te bun delen om tot een éénheid te ko men, „want vertelde hij meer dere malen, „dat ontbreekt nog". Dit Excelsior dan, krijgt bezoek VVP en moet nu voor eigen publiek, maar eens gced toeslaan. maal aantal punten binnen we ten te halen. Het lijkt er op dat SVDPW weer twee punten aan het totaal gaat toevoegen. Na tuurlijk blijft ASB cp eigen ter rein een niet te onderschatten te genstander, maar voorzitter Bras zal met 2»jn jongens toch wel twee punten rijker naar Schiedam terugkeren. Ken zeer ongelukkige start, waar na er weer evenwicht kwam DRZ zal het zeker niet gemakke- door de tweede wedstrijd met lijk krijgen om het maximaal 'geluk te winnen, deed Martinit aantal punten te behouden. Blij- ltomen tot eea totaal van 3 uit dorp, dat op bezoek komt, is geen katje om zonder hand schoenen aan te pakken. Maar met de gebroeders Slavenburg op schot moet het toch wed kun nen lukken. Demos staat toch wel wat verras send op de derde plaats met vijf uit vier. Het moet voor de mannen van Joop van Meerwijk mogelijk zijn om na de thuis wedstrijd tegen SVDP nog Steens op die plaats te staan, maar ook voor Demos geldt dat het een zwakkere tegenstander heel snel onderschat. Opgepast dus. Een thuiswedstrijd ook van SFC en eei* moeilijke, want in dien uit de wedstrijd tegen het Rotterdamse FSC- Pretora een winstpunt wordt gehaald, is dat zeker niet plecht. De wedstrijd van de dag in Schie dam wordt de derby FCN-Wil- ton. Wilton heeft nog steeds geen winstpunt maar.een derby brengt altijd een andere sfeer en daar Wilton de under dog is en de jongens zondag el kaar beloofd hebben FCN twee punten afhandig te maken, zou er wel eens een verrassing in kunnen zitten Toch houden we het op een overwinning voor trainer Rien Ciarijs en zijn mannen. Bij Schiedamse Boys tenslotte loopt het ook nie* zoals werd verwacht, maai als zondag Meeuwenplaat op bezoek komt, dan moet er toch minsten een winstpunt uitgehaald kunnen worden. Zaterdag j.l. heef* HBSS zich waf laten verrassen door Jodan Boys. Daarom rekenen we op een revanche en het bezoekende Arnemuïden zou daar dan het slachtoffer var moeten worden. Wil HBSS in de kopgroep blij ven, dan is winst op Arnemuï den noodzakelijk Niet minder dan vijf clubs waaronder HBSS, staan van de vierde tot en met de achtste plaats op de ranglijst met 4 uit 4. Barendrecht moet voor een op vol le sterkte spelend PPSC een niet onneembare klip zijn. PPSC heeft tot nu toe echter nog niet de belofte» geiyekt in de oefenwedstrijden, in kunnen vullen. Daarom nemen wij aan dat men in PPSC gelederen al heel blij zal zijn een winstpunt te halen in deze uitwedstrijd. In de afdeling is GTB nog steeds wachtende op het eerste winst- puntje en het lijkt er op dat de jongens van trainer Steenbergen da a top zuilen moeten blijven wachten," want het bezoekende Zu.derpark Is een tegenstander van formaat. WK, dat er vori ge week zo lustig op los schoot, zal in de, uitwedstrijd tegen GSV-Zero wel niet zoveel in pompen als zaterdag j.l, maar winnen zullen zij die wedstrijd wel. Juliana, dat het nieuwe seizoen zander sponsor in gaat, heeft op de algemene ledenvergadering deze week een nieuwe preases gekozen in de plaats van Jaap Keijzer die afreist naar Drente. Opvolger is Rob van der Hart, speler van Juliana's tweede team. De rest van het bestuur kwam er ais volgt uit te zien: penningmeester Jan van Heer- de, tweede penningmeester Lyda Veringmeijer, secretaris Anneke Noordermeer. Het wed strijdsecretariaat wordt onder ling geregeld. De heren van Juliana, die, zoals eerder gezegd, naar de derde divisie zijn afgedaald, hebben een nieuwe trainer in Gerard Tanis. Die voorheen Ka- dius/MVC het ere-divisieschap aanbood en daarvoor bij het Maassluise MVC onder contract stond. Dat eerste herenteam, dat zaterdag ai weer de compe titie in gaat tegen DOS-S uit, telt weinig wijzigingen. De komst van Henning van de SPSV kan wellicht een verster king zijn, al is het aa n/de andere kant niet zeker of hij een plek in de top krijgt. Het tweede herenteam daarente gen zal het moeilijk gaan krij gen in de promotieklasse omdat het vrijwel een nieuw gezel schap is. Vorig jaar kwam het nog aan ee ntweede plek toe, mar er wordt gevreesd dt het dit seizoen niet zo gemakkelijk zal gaan. Over bet derde team geen klachten Vlaardingen Morgen worden op tennispark „Soenda" de fina les gespeeld van de VLTC-jeugdkampioenschappen. Voor het eerst wordt dit jaar ook gespeeld in de categorie van jongens en meisjes onder de tien jaar. Zeer sterk voor de dag kwam daarbij vooral Marion Verheul, 'die het zelfs presteerde ook de finale bij de meisjes tot twaalf te bereiken. En dat alle maal terwijl ze dit jaar voor het eerst een tennisracket in haar handen kreeg. Aanstaande zaterdag (van negen tot vijl) worden alle finales verspeeld: jongens, meisjes, dubbels In de leeftijdsgroepen tot resp. tien, twaalf, veertien en zestien jaar-_ organisatie is in handen van een zeer soepel draaiend jeugdbestuur, die tot nu toe het toernooi in prima banen heeft geleld. DAMES De dames van Juliana, eveneens in de derde divisie en zaterdag thuis CMargr'etha!) de ..ouver ture*1 tegen DOS om 19 uur, hebben enkele junioren over ge kregen. Waarvan de talentvol- sten zijn onder andere Elly den Hertog en Lydia Prins. Janny Leopoldcr uit hot tweede team stoomt thans door naar de top. Trainer/coach is weer Hans Soeters. Zaterdag zal Riet Brou wer, die ad tien jaar Juliana's eerste vertegenwoordigd, voor de wedstrijd tegen DOS worden gehuldigd. Het tweede dames team ontvangt in de Margriet- hal om 20.30 uur Rovok.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3