're? i Meer auto's met veerboot naar Engeland Derde carferry in aantocht Huis dieren mogen niet in huis huizen SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 3 OKTOBER 1873 ■Kamerleden op de bres voor flatbewoners met lu uisdie Over de hele wereld worden men sen onder onverdraaglijke om standigheden gevangen gehou den en gemarteld. U hoeft Uw krant maar te lezen om bijna dagelijks zulke berichten tegen te komen. Vaak geeft het Se2en van dergelijke berichten een ontmoedig end, machteloos ge voel. Toch kunt U proberen om hier iets tegen te doen. Amnesty International houdt dit jaar namelijk een internationale actie tegen het martelen. Ook U kunt daarbij heipen door de be richten. die herhaaldelijk hier over verschijnen in kranten, op te sturen naar de betreffende autoriteiten zodat zij weten, dat wij hun optreden kennen. Uit ervaring is gebleken dat veel regeringen gevoelig zijn voor de publieke opinie in het buiten land. Knip daarom zulke berich ten uit, stuur ze op naar de am bassades met een briefje in de trant van „Dit lezen wij bij ons in de krant, is het werkelijk waar en wat vindt U daar nu van?" of iets dergelijks. Ook berichten, die U beeft ge- hoord per radio of tv kunt U ge bruiken. Wat U ook doet, blijft u ten alle tijde beleefd; brieven m grove bewoordingen hebben een averechts effect. Als U di- icct wilt beginnen met schrij ven en U heeft geen bericht uit een krant bij de hand, dan kunt U misschien het onderstaande gebruiken voor verwerking in Uw brieven. Pemië en Brazilië staan volgens Amnesty International op het ogenblik aan de treurige top van alle landen waar mensen worden opgepakt en gemarteld vanwege hun politieke overtui ging. De Sjah van Perzië gebruikt zijn geheime politie, de Sawck, mo menteel om ieder protest tegen zijn „witte revolutie" letterlijk en figuurlijk de mond te snoe ren. Met martelingen probeer: de geheime politie de tegenstan ders van de Sjah te intimideren om van hun strijd af te zien en namen los te krijgen van actie ve opposanten. Vooral de eerste 24 uur na de aanhouding wordt, volgens getuigen, de arrestant gefolterd. Adres van de Perzi sche ambassade: Rust en Vreugdelaan 5, Wassenaar. Brazilië onderwerpt gevangenen aan de „Pau arara". Bij deze martelmethode wordt de „ver dachte" meestal geheel naakt met zijn knieën om een staaf ondersteboven opgehangen, waarna hij met stokken wordt geslagen en waarbij zijn li chaam elektrische schokken op de meest gevoelige plaatsen moet doorstaan. Adres van de Braziliaanse ambassade: Sta- terJaan 92, Den Haag. In Rusland bestaan de zogenaam de psychiatrische klinieken, waar rebelse schrijvers en an deren die in oppositie kwamen, worden opgeborgen en mishan deld. Adres van de Russische ambassade: Adriaan Bickerweg 2, Den Haag, Naast het schrijven van brieven kunt U ook nog meedoen aan een handtekeningenactie, die- over de gehele wereld wordt ge voerd, Op 10 december van dit. jaar zal aan de Verenigde Na ties een petitie worden aangebo den waarin de VN-leden wordt aanbevolen om alles In het werk te stellen elke vorm van,, martelen van gevangenen on wettig te maken. Exemplaren van deze petitie zijn ter ondertekening verkrijgbaar fcij onderstaande adressen, waar U ook een lijst van ambassades kan krijgen. Mevr. E. Marcus, Sehiedamseweg S4, telefoon 707372 en Trudy 2and5jk, Lorentzlaan 43c, tele foon 157701 Schiedam. Door Reina ten Bruggenkate Houd weg. anders geen wo ning. Voor die keus worden soms gezinnen gesteld als ze met hun viervoeter een flat willen betrekken. Flats zijn In bepaaflde gevallen verboden terrein voor hon den, katten, duiven, pape gaaien en andere huisdie ren. In diverse huurcon tracten staat liet zwart op dat contract, niet aan wit. Wie zich er, ondanks stoort, loopt de kans hard handig met de neus op het ondertekende reglement te worden gedrukt. Twee kamerleden, de socia listen Konings en Voort man, zijn echter tegen die bepalingen in het geweer gekomen. Ze vinden het namelijk erg onrechtvaar dig en in strijd met de vrijheid van handelen dat huurcontracten van som mige woningbouwvereni gingen verbodsbepalingen bevatten, die het houden van huisdieren verbieden. „Heit komt maar al te vaak vóór", aldus de kamerleden., „dat mensen afstand van hun huisdieren moeten doen als ze willen verhuizen. Huisdieren waar ze in de meeste gevallen erg aan gehecht zijn". De socia listische kamerleden vinden het bovendien 'n onprettige bijkom stigheid dat dit vrijwel altijd mensen treft uit de lagere inko mensgroepen omdat juist deze categorie aangewezen Is op de door de bouwverenigingen be heerde woningen, volkshuisvesting da nook schrif telijk verzocht om, als hij die mening ten minste deelt, d.m.v. een circulaire gemeentebe- hoogte te brengen. Ze vragen de minister verder te bevorderen als dat nodig mocht zijn, een aantal alternatieve bouwtekenin- - gen aan betrokken huurders ter beschikking te stellen met bouwkundige voorzieningen, voor duivenhokken bijvoorbeeld. Op die manier hopen de kamer leden tegemoet te komen aan d9 wensen van diverse dierenlief hebbers die hun huisdier moe ten wegdoen om toch aan een andere woning te komen. SNEU „Het Is Inderdaad soms erg sneu", zegt de heer P. C. Tfmmers, hoofd van de dienst bij Volkshuisvesting in Delft. „We hebben het zelfs een keer gehad dat ie mand een woning weigerde omdat de hond niet mee mocht". Dat gebeurde nog niet zolang geleden toen de twee nieuwe bejaarden flats aan de Chop Inl aan en aan de Mozartlaan in ge bruik werden genomen. In beide flats te het namelijk pertinent verboden om viervoetige- of gevleugelde dieren te houden. Toekom stige huurders moeten dan ooik hun bandtekening zet ten ten teken dat ze op de hoogte zijn van die bewus te bepaling. In andere flats van Volkshuis vesting Is het eveneens verbo den, maar of aHe huurders ziöh daar aan houden, betwijfelt Volkshuisvesting ten zeerste. Speciaal in flatgebouwen kunnen huisdieren overlast bezorgen voor de overige bewoners. Vooral honden kunnen, als ze niet op tijd worden uitgelaten, de boel bevuflten. Een plas te gen de liftdeur, in de lift of in de ha] is niet bepaald een uitzon dering. Bovendien kunnen hon den nogal wat lawaai produce ren als ze atleen gelaten wor den. V-ljf jaar geleden - heeft Volkshuisvesting Delft daaram bepaald dat alle huurders die op dat moment een huisdier beza- .ten,.het beest mochten.houden. Nieuwe huurders werd het verbo den. Op die manier hoopte men dat het dierenbestand in de flats vanzelf zou uitsterven. Volkshuisvesting loopt echter niet constant streng te con troleren. „Als het werke lijk de spuigaten uitloopt", aldus de heer Timmers, „kunnen we de huurder verplichten om het beest weg te doen. Maar In de praktijk hebben we nog nooit last gehad". Alleen bij zeer ernstige klachten worden de huurcontracten met de bepalingen te voor schijn gehaald. „We vin den het zelf ook een harde maatregel", zegt Timmers, „vooral omdat de goeden op deze manier onder de kwaden moeten lijden. „Menselijkerwijs is deze verordening te hard, want de meeste mensen zijn erg verknocht aan bun dier". PRIVACY Een felle tegenstander van ver bodsbepalingen inzake het hou den van een huisdier, is de heer De Ligt, dkrekteur van Vlaar- dings Vereniging tot verbetering der volkshuisvesting Patrimo nium. Er van uitgaand dat ie dere bewoner het volste recht heeft op alle privacy, zegt hij dat iedere huurder zonder een aanvraag of vergunning een hond en-of kat of konijnen mag houden. Voor het paatsen van hokken of het houden van een kennel moet weliswaar een vergunning wor den aangevraagd, maar Patri monium stelt voorop dat ieder een zijn woonvreugde mag ver hogen. Op die manier die hij verkiest. „Verbieden doe ik het perse niet", zegt De Ligt, „Tenzij het gaat om excessen. Er zijn inder daad mensen die te beroerd zijn om hun hond uit te laten. Zo'n beest moet z'n behoefte dan maar op het balkon doen en ais de buren daar last van onder vinden, vind ik het redelijk als ze dat melden. Ze zijn dan Im mers in overtreding volgens de normale huurbepalingen. Ze bezorgen anderen overlast. Maar dan nog ben ik er een grote voorstander van om zoiets persoonlijk uit te praten". Maar het kan ook anders. Zoals in Amsterdam waar een ruzie over het wel of niet ihouden van een buis- dier zo hoog opliep, dat ds woningbouwvereniging een kort geding aanspande te gen de bezitter van een hond. Het kort geding kwam voor de arrondisse mentsrechtbank, waar bet verbod werd toegestaan. De hondenbezitter, gesteu d door de dierenbescherming njm dat niet en ging in ho ger beroep, maar verloor opnieuw. Mr. Doornbos, die het proces voor do woningbouwvereniging won: „De feiten liggen er duide lijk. Er is r.og steeds contract vrijheid: als iemand zo'n con tract ondertekent moet hij zich ook aan alle bepalingen houden. Anders had hij de woning maar niet moeten accepteren. Als jan en alleman maar honden gaat houden ontstaat er. vooral in de hogere flats, een onhoudbare si tuatie". NAT STAALTJE „Je moet het redelijk bekijken. Als ie als huismeester langs de flat loopt en je krijgt een koud en nat straaltje in je nek, dan kan ik me levendig voorstellen dat je het zat wordt. Want er ziin mensen die het gewoon ver tikken om hun hond mee naar beneden te nemen en 'm dan maar vanaf de twaalfde verdie ping z'n behoefte laten doen... Zoiets gaat gewoon niet. .Te moet als dlerenbezitter rekening houden met ha: collectief be lang". Of. zoals de heer C. Spermon uit Schiedam, onbezoldigd inspec teur voor de dierenbescherming, het zegt: „Het zijn de Riet-bona fide dierenbezitters die de schuld moeten hebben, niet de huiseigenaren. Het zijn die men sen die niet voldoende gemeen schapszin hebben. Als een huis dier naar buiten moet, laten 'm op de galerij. Als iemand er iets van zegt is 'ie zogenaamd „ontsnapt", maar intussen heeft het beest wel diverse vlaggetjes achtergelaten. Verder kan Ik me voorstellen dat huisdieren in sommige verzorgingsflats voor bejaarden verboden zijn. Als de mensen zelf al hulpbehoevend zijn, is het gewoon onmogelijk om er nog een hend of kat op na te houden". Niettemin zijn twee kamerle den bereid om voor het huisdier op de bres te springen. Als argument daarvoor voeren ze aan dat de minder draagkrachtigen op deze manier nog eens extra getroffen worden. Aan de minister van volks huisvesting de taak om een principe-uitspraak te doen. Hoek van Holland - Het is te verwachten, dat de groei van het autopassagiersvervoer op de veerdienst Hoek van Hol- ]apd zich dit jaar zal voortzetten. Hoewel deze toename votig jaar niet zo sterk was als in '71, compenseerde zij wel een daling in het aantal overige passagiers. Het aan tal reizigers met de veerdienst bleef hierdoor over de hele linie gelijk. Dit staat In het jaarverslag over '72 van de Stoomvaartmaatschappij Zeeland. Dank zij een nieuw derde car-ferry zal de dienst van volgend jaar af, met name in het hoogseizoen, beter kunnen voldoen aan de vraag naar rij-op-rij-af vervoer. Het teruglopende aantal niet auto mobilisten wijt de maatschappij ondermeer aan de lagere lucht vaarttarieven, die vorig jaar van. kracht werden. Om de con currentie het hoofd te kunnen bieden gaat de „Zeeland" ver der met het voeren van. propa ganda voor haar arrangements- reizen naar Groot-Brittannifi. als reisorganisator heeft stoom vaartmaatschappij een belang rijk aandeel in de toeristische ontwikkeling van dit gebied. On danks de steeds intensievere be werking van deze markt door de luchtvaartmaatschappijen, meent zij in deze sector een ei gen rolte kunnen blijven ver vullen. GROEI In tegenstelling tot de contalner- dienst Rotterdam—Harwich, gaf het carferryvervoer van beladen én onbeladen wagens via Hoek van Holland een verheugende i groei te zien. Dit jaar blijft het goederenvervoer zich ook gtm- stig ontwikkelen. De ingebruïk- neming van het derde schip be- tekent ook in deze sector een welke capaciteitsuitbreiding.. e passagiersaccommodatie In Hoek van Holland zal verbetering ondergaan, terwijl de aanlegsteiger, In verband met de nieuwe carferry wordt uitgebreid en verstevigd. Met deze werkzaamheden Is een be drag van vijf miljoen gul den gemoeid. RESULTATEN Wat de resultaten betreft: De ex ploitatierekening liep met onge veer acht ton op tot zeven en een half miljoen gulden. De ont vangsten stegen, met 4,2 procent tegen dertien procent in 1971. Een belangrijk verschil, dat mede het gevolg was van de da ling van de koers van de Pond Sterling, waarop de tarieven zijn gebaseerd. De ontwikkeling op de valutamarkt heeft een steeds. De ontwikkeling op de ongunstige invloed op de ont vangsten, maar heeft daarente gen een gunstige invloed op de Uitgaven. Toch zal aanpassing van de tarieven op de dienst wellicht noodzakelijk zijn.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3