GRONDUITGIFTE: VETTE KLUIF VOOR POLITICI Poppentheater in winterse stemming COBRA 25 jaar in Stedelijk Museum WekeÜfks in Schiedam HALLELUJA VOOR iw. 'N PAAR VUISTEN klassen W achten op nota burgemeester Cremer r«':> I ."vvy Museum- Surinaamse formatie in Toverbal commissie vergadert - -■ wü:';-;. ',/i in de Teerstoof Viaardingen /Schiedam De gemeente Viaardingen wil z'n grond niet meer voor negenennegentig maar voor, zoals wij enkele maanden geleden al publi ceerden, vijftig jaar in erf- padh't gaan uitgeven. Ook de prijs, die elk jaar vor het in erfpacht bezitten van 'de grond moet worden betaald, de canon, is daar bij aan verandering onder hevig. Deze was tot nu toe om de tien of twintig jaar, v maar omdat het 'huidige college van B. ên W. deze periode veel te lang vindt moet de canon om de vil? jaar kunnen worden hór- zien. Deze herziening, verhoging of ver laging, gebeurt, zo hebben B. en W onlangs medegedeeld, op ba sis van het gemiddelde reële rendement van eeuwigdurende Staatsleningen, zoals dat door het Centraal Bureau voor ds Statistiek wordt gepubliceerd. Een canon, die bij uitgifte van grond in erfpacht in 1958 500,zou hebben bedragen zou dan op basis van die CBS- cijfers na vijf jaar in 1972 f 623,— zijn geworden. Een verhoging van 24,6 procent. Niet eens de hoogste, want de canon aanpassing in J971 zou 42.8 procent hebben bedragen, uit gaande van een vijfjaarlijkse aanpassing. Met dat al is de problematiek van de gronCuitgifte in erfpacht in Viaardingen een vette kluif voor de plaatselijke politici gebleven. Toen de nota gronduitgifte in april van dit jaar verscheen bleek alras, dat er grove vel schillen van mening over de nieuwe voorgestelde aanpak he- stonden. Door het uitkomen van de „nieuwe" algemene bepalin gen zijn die verschillende opvat tingen bepaald niet uit de Vlaardingse wereld geholpen, HANDHAVING De PvdA zal tijdens de extra- raadsvergadering op 24 oktober bij haar standpunt blijven en vinden, dat vijftig jaar in erf pacht uitgeven te kort is, even als het vijfjaarlijks herzien van de canon. De partij is voor handhaving van de termün van 99 jaar erfpacht. Ook de VVD zal zich, daarbij mo reel geruggesteund door de Indu striële Kring Viaardingen, blij ven verzetten tegen de erfpacht- bepalingen en handhaaft naar alle waarschijnlijkheid haar eis. dat grond ook verkocht moet kunnen worden. In de nota heet het, dat grondverkoop in bijzon dere gevallen mogelijk zal zijn. Gezien de onthullende schermut selingen binnen het protestants- christelijke kamp raadslid De Snaijer beweerde tijdens een commissievergadering dat par tijgenoot-wethouder Mooij in te genstelling tot de nota voor een keuze-mogelijkheid was geweest en ook had gevonden, dat grond verkocht moest kunnen worden is zo goed als zeker uit die hoek kritiek op de B. en W.- voorstellen te verwachten. Het wachten is thans nog op een door burgemeester Heusdens toegezegd nota van zijn hand. Volgens zeggen is ook hij voor stander van twee mogelijkheden van uitgeven van grond: in erf pacht of door middel van ver koop. Maassluis Vrijdagavond staat De Toverbal in het teken van Latijns-Amerikeu De Surinaam se formatie Rhythm Blow geeft, te beginnen om 21 uur, een kon- cert. Rhythm Blow is volgens De To verbal een 10-mans formatie die tot een van de betere groepen die Surinaamse folken Latijns- Amerikaanse muziek vertolkt te rekenen is. De muziek van de groep zou zeer opzwepend zijn, swingend en „een synthese van soul-, Latin-American- en heavy klanken". Wat betreft de mu ziek wordt de groep vergeleken met de Afrikaanse Osibisa. Op dit moment bestaat Rhythm Blow uit: Iwan Tjou-A-Kcm (gi taar, orgel), R! car do Tjou-A- Kon (orgels, sax, fluit), Frank Wijngaarde (percussion), Jules Slate (zang), Henri Simson (bas), Michail Simson (gitaar), Erwïn Doest (trompet), Imro Cont (sax, zang), Bestman (trompet) en George Ludogham (timbaai). Voor de groep is het optreden in De Toverbal in Maassluis het laatste in Nederland, voor zij op toernooi gaan door West-Du its- land en weer naar het Caraïbi- sche gebied vertrekken. Het marionettentheater "De Toverspiegel" van Jan Er- kelens komt zaterdagmid dag voor de tweede keer naar het Zoldertheater 'n de Teerstoof. Het vorige seizoen traden zij ook al in dit vestzakthe alert je op «n brachten toen het stuk "Barendje's grote avon tuur". Barendje kwam toen op de bodem van de zee terecht en werd door de grote zee-tovenaar in een vis je veranderd. Met behulp van het zeepaardje werd Barendje weer een jongetje en wist geluk kig samen met het zeepaard ie in het visnet van zijn vader te springen en net op tijd aan de boze tovenaar te ontsnappen. Ook in het poppenspel dat zater dagmiddag gespeeld wordt „Ka bouter Tinteltje en de levende sneeuwpop" staat de tover kracht centraal. Het verhaal speelt zich midden in 2^n r*re vrïeöl*Ie de winter af. Kabouter Tinteltte Wijsneus dan ook nou; is naar het dorp geweest om komt, is hij zijn verdriet boodschappen te doen en kan al weer vergeten. bijna niet met zijn kleine b tjes door de dikke sneeuwlaag heen komen. Wanneer hij weer thuis is gat hij zich warmen bij het vuurtje dat hij buiten ge maakt heeft. Hij zit daar rustig op een bankje te rusten en kijkt naar "Wortelneus" een dikke, witte sneeuwpop die hi| zelf ge maakt heeft. Kabouter Tinteltje zegt all zich zelf dat het fovh leuk zou zijn als Wortelneus echt levend werd; „dan had ik er een vriendje bil gekregen". Hij roept hem, eerst zacht, dan hard, nog harder "Wortelneus", wor telneus". Maar nee hoor, Wortelneus geeft geen sjoegge. Tinteltje wordt hier een beetje verdrietig van, maar gelukkig komen een paar dieren, hertjes, en katjes, hem troosten. Tintel en Wijsneus gaan in de sneew spelen, ze springen over paddestoelen en doen verstop pertje tussen de bomen. Maar Wijsneus moet weer naar huis en Tinteltje is weer alleen. Net wil hij zijn huisje binnen gaan of hij ziet de goede tovenaar uit het gouden kasteel aankomen. De tovenaar komt bij Tintel op het bankje zitten en is een beste stemming. Hij tovert allerlei leuke dingen voor de kabouter, ook een toverschomtnel, die on zichtbaar is, maar waarop Tin teltje toch heerlijk kan schom melen. Na al deze tovenarijen wil de goe de tovenaar weer weg gaan, maar Tinteltje vraag of hij nog een ding voor hem wil doen, na melijk Wortelneus levend ma ken. „Dan heb ik een vriendje die bij me blijft wonen", be weert Tinteltje. De tovenaar zegt dat bet wel erg moeilijk is, maar wil het proberen. Of het. echt gaat lukken kunnen kinde- ren met of zonder ouders, zater dagmiddag zien in het Zolder- theater in de Teerstoof, Nieuw- straat 12, Schiedam. De voor stelling begint om half drie. Peter Blanker .Consort De oud-Rotterdammer Peter Blanker, die in oktober de nieuwe groep Peter Blan ker Consort oprichtte, komt zaterdagavond met de groep naar het Zolder- theater in de Teerstoof. Tot oktober 3972 had de lied jeszanger hoofdzakelijk so- listies gewerkt met eigen gitaarbegeleiding. Echter, het materiaal dat hij in handen had voor een nieu we programma was van dien aard dat er naar een instrumentale uitbouw ge zocht moest worden. De eerste kennismaking van het publiek met het consort was via de plaat „Laat m'n zonnebril zitten" een liedje dat drugs tot onderwerp had en „Laten we maar gaan". Mede door het werk van arrangeur Henk Sprenger werd er in korte tiid een totaal eigen sound gemaakt. Een „sound" die zich moeiliik in kort bestek laat omschrijven. Men zou geneigd zijn voor het Pe ter Blanker Consort de verse, maar overigens onduidelijke kreten, als luisterpop en kamer pop aan te wenden. De bezet ting van de groep is gitaar, slagwerk, electrische bas, elec trische piano en iiuit. Deze be zetting doet wellicht eerder aan een popgroep dan aan een caba retgroep denken. Het Consort is echter geen van beide. Kon men Peter Biankeris solo- programma nog min of meer cabaret noemen voor het Con sort gaat dit zeker niet op. Hoe wel het tekstmateriaal overwe gend in de Nederlandse taal ïs. Veel liedjes en vertalingen zijn van Peter zelf maar er wordt ook werk gespeeld van Ernst van AJtena, Jules de Corte, Hans van Deventer en Dimitri van Toom. Het Peter Blanker Consort be staat uit: Peter Blanker, zang en gitaar John Bukman, slag werk, Karin Bijl, fluit Harry Emmery, electrische bas en zan gen Gerard Houtman elec trische plano en gitaar. Zater- dagvand, negen uur, Zolder- theater in de Teerstoof, Nieuw- straat 12, Schiedam, Peter Blan ker Consort. De Hagenaar Jaap An- dela is bezig met het opzetten van een ten toonstelling van wer ken van Jan Cremer. Het is de bedoeling dat zo veel mogelijk schilderijen en litho'* die Cremer, onder meer in zijn Haagse periode maakte, bil- een vergaard worden en op een grote expo sitie hetzij in het Gemeentemuseum in Den Haag, hetzij ia Boymans van Beunin- gen in Rotterdam, hetzij in het Stedelijk in Amsterdam ten toongesteld zullen worden. Het duivelse duo Terence Hill en Bud Spencer z«n ditmaal in PASSAGE te zien in een nogal verwarde geschiedenis die om ondui delijke redenen „Halleluja voor een paar vuisten" werd genoemd. BoM Hill, luidt de oorspronkelijke titel voor een drama in hst wil de westen, waar voor de afwis seling eens een reizend circus de eenzaamheid komt doorbre ken. De halsbrekende toeren, aan de trapeze zijn moeilijk en ingewikkeld, maar groter en moeilijker toef zou het zijn om de inhoud van dit kaleidoscopi- sche scenario enigszins begrij pelijk na te vertellen. Het 'gaat in grote lijnen over goudzoe kers, bendeleiders, uitbuiters en wreak nemers, die ten slotte voor de grote afrekening zor- gen. Aigerien van een werkelijk prach tig muzikaai nummertje in het circus, uitgevoerd door als clowns verklede dwergen, be staat de film uit loeren en slui pen in de schemer. R.B. Passage: alleluja voor een paar vuisten. In het Stedelijk Mu seum wordt vanavond een vergadering ge houden van de mu seum-commissie. De vergadering begint om acht uur en is openbaar. Schilderijen van Karei Appel zijn ook in het Sle delljk le zien. Ter gelegenheid van het feit dat het vijfentwintig jaar geleden is dat de groep CU- BRA werd opgericht, wordt van 8 november tot 6 december in het Schiedam- se Stedelijk Museum pen tentoonstelling gehouden van werken van leden van de COBRA-groep. Het Stedelijk museum heeft ia haar eigen collectie veel werken van COBP.A, onder meer ven Appel. Corneiile, Rooskena en Brands. Men hoopt wel op de tentoonstelling ook werken vau COBRA-ieden te kunnen ♦*"- toons tell en, die in particular bezit zijn. De tentoonstelling COBRA wordt op 8 november geopend, dit is tevens de opriefc- tinasdatum geweest van CO BRA. Op vrijdag 12 oktober, du» nog voor COBRA, begint een toonstelllng van Slowaakse boek illustraties na 1945. Deze expo sitie zal op deze. datum om kwart over acht geopend wor den door de Tsjechaslowaak»? ambassadeur. Zijne Excellentie dr, Mitoulas Galan. De tentoon stelling duurt van 13 oktober tot 12 november. Evenals vorig jaar wordt in het Stedelijk Museum weer een spe ciale SLnterkiaastentoonstelling gehouden, onder het motto „Het is geen kunst om Sint te zijn". Op «leze expositie zullen gere nommeerde litho's, aquarellen, keramiek, schilderijen en siera den tegen zeer schappelijke prijzen. te koop zijn. Het hoogste bedrag wat men voor een kunst werk zal moeten neertellen, Ifgt rond de 350. De Sinter- klaastentoonsteHing duurt van IS november tot 6 december. Natuurlijk houdt men in het mu seum ok rekening met Kerst mis. In aüe zalen van het Stede lijk zal vanaf 19 december tot en met 21 januari een speciale kerst-expositie gehouden worden. In de kelder kan men ander meer poppen bewonderen, er zal een speciale ruimte gereser veerd worden voor een tentoon stelling rond de kandelaar en er is eer glasexposltie. Jaap Andela is op dit idee gekomen omdat hij in Den Haag het oude atelier van Jan Cremer huurde cn hier enkele schilderij- er van hem vond. Overal in het land ia hij nu bezig mensen op te sporen die iets van Cremer hebben. Hoogst waarschijn lijk zijn er in Schie dam en ook in Rotter dam (de schrijver van het boek „de Reus van Rotterdam" Cornells Bastiaan Vaandrager heeft in dertijd ook met Jan Cremer te maken go* had) werken, onbe taalde rekeningen of andere „souvenirs" van ons aller Jan ziin ook welkom, te vin den. Mensen die denken Iets waardevols van Cre mer te hebben wor den verzocht zich in verbinding te stellen met Jaap Andela. Woonstede 86, Den Haag. telefoon Q7U- 675069. tonee caöanaf Kinderen en volwassa nen die in hun vrij* tijd willen schilderen, tekenen, boetseren en etsen kunnen dit op de kunstklas in Jret Stedelijk Museum doen. In een speciaal ingerichte werkruim te van het museum worden deze kunst klassen gehouden. De kunstenaars Joop van Meel, Friedel Dalbuisen, Harrv Boom en Diet Wieg man leiden de kunst klassen. Inlichtingen over deze kunstklas sen kan men verkre gen bij het Stedelijk,* Museum, Hoogstraat 312, telefoon 266491. i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3