oom Omstreden For t una goal velt VDL OVERTUIGD FANTASIELOOS SCHIEDAM Vier invallers en twee uitvallers Jeugdig Fortuna: weer punt Resultaten verrassend Boeking voor Cees Bonman NICO VAN Hl JET: „ALS KIPPEN ZONDER KOP" HYO reikt diploma's uit MAANDAG 15 OKTOBER 1973 PAGINA 3 SVV compenseert DOOR HANS SOETERS Schiedam SW*s zege op Heracles werd gevierd als een reünie. Een samenscholing van geblesseerde en gestrafte spelers, die waardering hadden voor de toch wel verras send gemakkelijke overwinning. Zoals Paul Roodrat: „Ik had wel kunnen spelen, maar dan voor tachtig procent"', of Leen Warnaar: „Vermoedelijk word ik dinsdag opge- nomen", terwijl oo kJan van der Velden in eerste instan tie door zijn schorsing, maar ook door een knieblessure niet in actie kon komen, „Dokter Van de Hoeven geelt me 75% kans op een meniscus". „Maar", oordeelde SVV's therapeut Jan Post, „ik geloof eerder in een beschadigde knieband". Jan den Tuinder maakte de „reünie" com pleet door zijn laatste week van de schorsing uit te zitten. Maar ook van de gelegenheidsfor- mafie in het veld dropen de zor gen af. Bob Maaskant: „Peter Jeup bij voorbeeld Es met de grootste moeite fit gekregen. En met een veelzeggend hand gebaar: „Zo'n nek had 'ie". En ook het opstellen van Jos Zoet mulder („Ik ga binnenkort trou wen en ben met m'n gedachten steeds bij m'n huis en alles wat er nog bij komt") was onzeker, evenals de enkelblessure van Dick van de Korput. En in die formatie debuteerde doelman Cees Kampen en werd de reservebank bevolkt door amateurs en een nerveus heen en weer schuivende Bob Maas kant. „Een versterkt C-elftal", grinnikt SW-voorzitter Maarten Eising. Zo erg was het dan nog niet, maar toen Dick van de Korput in de tweede helft niet meer terugkeerde en ook Jan Groeneweg („ik ben vreselijk verkouden en kon bijna geen lucht meer krijgen") hun plaats hadden afgestaaan aan Bram Scholte en Danny Molendijk, kregen Maarten Elsings woor den een diepere betekenis. Maar Bob Maaskant kon het zich eenvoudig permitteren om naast En toch was SW's openingstref fer het regelrechte gevolg van die agressiviteit. In de 36e mi nuut wankelde Heracles onder de toenemende druk en ging tenslotte resoluut door de knieën toen een scherpe voorzet ENTHOUSIAST Maar SW speelde zoals het onder de gegeven omstandigheden moest spelen. Want al miste de roodgroene formatie dan per soonlijkheden in alle linies, het pakte Heracles fel en vooral en thousiaste aan. Op eigen helft al, waardoor de vooral breed spelende Almelose elf werden te ruggedrongen. Het resulteerde in een duidelijk Schiedams overwicht met kansrijke posities voor Steenbergen en Coene die rakelings over kopten. van rechts door Mulderij wat onbeholpen op doelman Steunen berg werd teruggespeeld en John van der Spel attent door tikte: 1—0. Bob Maaskant; „Daar ging het om, wie maakt die eerste treffer". Het was SVV en de gevolgen waren er naar, want maakte Heracles vooral aanvallend een povere indruk, tegen het nog gretiger oprukkende SW wankelde nu ook de Almelose afweer. Vijf minuten later al haaide SVV deze matige tegenstander defini tief onderuit. Jan Coenen drukte plotseling erg snel twee tegen standers bet bos in, plaatste naar de meegekomen Peter Jeup die hard en zuiver naar de bij de tweede paal wachtende Jan Groeneweg reikte. De har de kopstoot betekende 2D. Jan 'Groeneweg komt net iets te laat en wordt bovendien zwaar gehinderd door Roordink. Kees Campen nog eens twee de butanten in te zetten. Want ter wijl Heracles-trainer Ron Del- low met een kortaf: „Geen tijd", naar Almelo afreisde, keek Bob Maaskant heel wat zonniger dan tijdens de verduis tering van enkele dogen gele den. „We wisten dat Heracles behoudend zou spelen en dat wij als thuisclub het moesten ma ken". Maar SVV's trainer er kende volmondig dat het met deze formatie voor hetzelfde geld grandioos had kunnen mis lukken. fiinus Steenbergen leunt op Roordink maar zal keihard over koppen. BEHOUDEND „Op dat moment speelden we na tuurlijk een gewonnen wed strijd", concludeerde Bob Maas kant tevreden, „want laten we wel eerlijk blijven, aanvallend stelde Heracles niets voor". Het betekende ook de enige kantte kening, want SW draalde in de tweede helft de kraan dicht. „Begrijpelijk", reageerde Bob Maaskant, „want we hadden al zo veel blessures, dat het na tuurlijk niet is goed te praten» maar wel verklaarbaar dat we wat behoudender gingen spe len". Niettemin kwam SW geen mo ment meer in moeilijkheden. Cees Kampen bleef betrouwbaar en speelde een foutloze wed strijd. „Ik pakte de eerste ba'- Ien meteen goed en dat geeft zelfvertrouwen. Het was vooral geweldig zoals de verdediging Het merken vertrouwen in mij te hebben", straalde de vervan ger van Jan van der Velden bij de vele complimenten. Evenals Bram Scholte die meedraafde alsof het de gewoonste zaak van de wereld was. Bob Maaskant: „De spelers hebben er geweldig voor geknokt, maar hoewel ik liever nooit namen noem, maak ik deze keer een uitzondering voor Jos Zoetmulder en Maar ten van Beek, die speelden deze keer heel erg sterk". Zoals gezegd leek het winnende sfeertje op een reünie, waarin bewondering centraal stond. Zo veel invaïllers, maar dan wel In vallers die in staat bleken ge vestigde namen te doen verge ten. Het geeft de ogenschijnlijk sombere situatie een heel pikant tintje Opstellingen: SW: Kampen; v.d. Korput (Scholte), Osfcerholt, Steenbergen, Van Beek; Zoet mulder, Mulder, v.d. Spek; Jeup, Coenen, Groeneweg (Mo lendijk). Heracles: Steunenberg; Roordink, Mulderij, Nieuwenhüis, Amweg; Van Duiven, Grobben, Bron- kers: Kerlin, Pirard, v.d. Burg (Lalopua). Score verloop: 36. V. d. Spel I-—0, 41. Groeneweg 2—Scheids rechter: B. T. Booy. Toeschou wers: 2.800. Spijkenisse De Schaakvereni ging Spijkenisse werkte de eer ste ronde van de onderlinge bekercompetïtie af. Er hadden 40 deelnemers ingeschreven cn de resultaten waren vaak erg ver rassend. Enkele uitslagen waren: Looy— Bressers 0—1, De Vos—Poelma 10, StraatmanBangers 10, De BakkerDe Vlieger I0, Liemborg—Mout V2—V2, Van Bokhoven—Korsten 0—1, Van der Wel—De Baan Wel ling—Nauta 1—0, Welling—Van Baren 1—0, RomkesRichter 0—1, BarreDe Bakker 1—0. Heerenveen Tien minuten voor het einde van het meer spannede dan fraaie duel tussen Heerenveen en Fortuna Vlaardxngen leek Heerenveen dan toch nog te zullen bui gen voor het wanhoopsoffensief van de Vlaardingers, die met man en macht probeerden de 1—0 achterstand onge- daan te maken. Si'adk Lemen is te laat, de VDL-defensie grijpt ook deze keer goed in. Ook_ deze keer is er voor Schiedam geen doorkomen aan. Schiedam „Ze hebben als kippen 2onder kop gespeeld. Er zat veel te weinig overleg In het spel, alles ging maar onder het motto „cp hoop van zegen". Dat moest misschien ook wel, dat pressievoetba] spelen, want als je blijft verdedigen maak je geen goal. Maar ais je je tegenstander zo onder druk zet, krijg je ook weinig kansen. Het is dan moeilijk om door de vijandelijke verdediging te breken. En een tegenaanval kan dan de strop betekenen". Vlaajrdtngen De jeugd van FC Amsterdam, gerenommeerd on» z'n kwaliteit, kreeg zaterdag aan de Marathonweg bij Fortu na VL bitter weinig mogelijkheden. Daarom was de 0—0 die de Vlaardingers bereikten, niet eens zó groots. Wanneer Pe ter Roelofs en Hans van Os voor rust wat gelukkiger waren geweest, was dit FC Amsterdam met lege handen huiswaarts getrokken. In ieder geval waren beide formaties tegen elkaar opgewassen. Betrauwbaarheidsfactor was doelman Brekelmans in het Vlaardingse doel, maar ook de rest van de Vlaardingse for matie was bereid heel ver te gaan. Na rust trachtten de hoofdstedelingen de buitenspelval open te zetten om daarmee de kansen van de Fortunezen in te pal men- En dat lukte. Waardoor er geen goal kwam. Maar For tuna staat met zijn punt niet meer als eenling genoteerd in de landelijke jeugdeompetitie. Aan die filosofie van Schiedam- trainer Nico van Huët zaten nogal wat rafeltjes. Hij had wel iswaar gelijk toen hij zijn spe lers vergeleek met „kippen zon der kop" en zei dat er weinig samenhangend werd gespeeld, maar druk hebben zijn afge zanten nauwelijks uitgeoefend op het Maasshnse VDL. Inte gendeel, de evenals Schiedam naar de derde klasse KNVB ge promoveerde Maassluisenaren maakten de wedstrijd. „Wij hebben ons op het midden veld geconcentreerd. Daar wa ren wij dan ook veel sterker en daar lag onze kracht. Van daar uit hebben we genoeg druk uit geoefend op Schiedam om de- wedstrijd te kunnen winnen" al dus de door een ontsteking in zijn voet geblesseerde VDL-trai- ner Poortman. Het was een verdiende 02 over winning voor het Maassluïse team. Want in de eerste helft al lieten de Schiedammers blijken, dat ze niet waren opgewassen tegen de verdedigers van VDL. waarvan vooral Jan van Altena en Gerrit van de Brink uitblon ken door hun zelfverzekerde, rustige speelwijze. NIET AFGEROND Linksbuiten Sjaak Lemen was ei genlijk de enige Schiedammer, die in die eerste helft nog iets had in te brengen. Vrijwel iede re voorzet kwam van zijn voe ten: goed geplaatste voorzetten, die evenwel niet werden afge rond door aanvallers Sjaak en Nico Huët. zonen van de Schie- dam-trainer. Ds oefenmeester offerde daarom een verdediger op. Hij haalde rechtsback André Holster uit het veld, stuurde rechtshalf Pe ter Rietveld naar achteren en dirigeerde zijn zoon Sjaak naar de halfplaats. Eef Krabbendam was de verse aanvaller in de Schiedamse gelederen. Het h'elp allemaal niets. VDL bleef op alle fronten beter spe ■ten en haalde zijn tegenstander uit hun ritme. Opvallend speelde de Maasstuise voorstopper Govert van Ast. Hij was vaak in het spel betrokken j»:n schoot, zonder om zich heen te kijken, even vaak op goed geluk de bal weg. Dat die bal telkens weer bij én van zijn medespelers terecht kwam, is er een duidelijk bewijs van dat de Maassluisenaren bijzonder goed op elkaar rijn ingespeeld. vergeefs naar de bal. VDL-spits Van Nielen ontving het ronde leer van zijn aanvoerder Aad van de Stelt en tikte de bal bui ten bereik van Heydra in het doel: 0—2. ONINTERESSANT In de 36e minuut kreeg Schie- dam-keeper Cees Heydra voor de eerste keer het wedstrijdle der achter zijn oren. Cor van Nielen nam de derde hoekschop van VDL, dat bal belandde in het strafschopgebied en glipte tussen de benen van zowel aan vallers als verdedigers door. De bal rolde naar Arie Boer, die keihard inschoot: 0J. Toen was de wedstrijd eigenlijk I niet interessant meer. Schiedam I probeerde nog een beetje te combineren, wat, het is reeds I vermeld, niet lukt'. Alleen Leen van de Ploeg en Jan van Naa- men verrichten nog wat nuttig werk. En VDL geloofde het wel. Voor een dergelijk zwakke te- j genstander behoefden ze Im mers niet bang te zijn? De afgevaardigden van Poortman maakte toch nog een doelpuntje. Op de valreep. In de allerlaat ste sekonde van de wedstrijd dook Schiedam-doelman Heydra Vlaardingen In kantine drie van het Havenbedrijf Vlaardin- gen-Oost reikte dlrekteur mr. K. de Kluis vrijdagavond aan vij fentwintig medewerkers het di ploma van de bedrijfsschool uit. Met een discotheek, een popfor matie (bestaande uit leerlingen van de bedrijfsschool) en een aantal uit het bedrijf zelf af komstige disc-jockeys, werd er een swingende bijeenkomst van; gemaakt. Onder degenen, die een diploma kregen uitgereikt, bevonden zich' jongere, zowel als oudere werk nemers. De jeugd volgde de om leiding overdag. De ouderen ue- den het merendeels in de avon duren. In deze fase van de strijd, waarin Heerenveense doel te zullen ver was van de fel aanvallende ploeg die Fortuna zo in moei lijkheden had gebracht, werd de Heerenveense defensie min of meer verrast door een vliegend schot van Reygersberg. Doel man Griever zag het ook alle maal niet meer zo goed zitten en de bal leek regelrecht in het Heereneense doel te zullen ver dwijnen, Als uit het niets dook toen echter centrale verdediger Martin Koeman op en hij blok keerde op de doellijn de harde inzet van Reygersberg. Dat be tekende dat de Vlaardingers hun laatste kans om nog gelijk te komen in rook zagen vervlie gen, want in de slotfase weiger de Heerenveen zeer hardnekkig en met veel overtuiging de winst nog uit handen tc geven. Overigens was er in het Vlaar dingse kamp niemand die van mening was dat de overwinning terecht was gekomen bij de ploeg die daar eigenlijk geen recht op had. Heerenveen was namelijk gedurende driekwart van de wedstrijd vrijwel con stant in de aanval en bracht de Vlaardingers keer op keer aan de rand van de afgrond. Zoals in een aantal voorgaande wedstrijden hracht de Friese frontlinie er niet veel van te recht en dat was er de voor naamste oorzaak van dat doel man Reys slechts éénmaal de bal uit het net hoefde te halen. Na ruim dertig minuten spelen in de eerste helft moest de uit blinkende Reys deze altijd ver drietige gang naar het net ma ken, De aanleiding van het eni- go docipurJ. was de vrje trap die Teun K at c*. en buiten het „".rafijC-.cpgrLieG mocht nem*n. Hij.^werd welirwarr geconfron teerd met de bekende muur op negen meter afstand, maar zag toen kans de schietgrage Haan in stelling te brengen. Hij lepel de de bal over de muur heen en de attente Haan was er tDen als de kippen bij om de bai in het Vlaardmgse doel te jagen. BUITENSPEL Dat leverde meteen een aantal opwinde minuten op omdat de spelers van Fortuna van me ning waren, dat Haan buiten spel zou hebben gestaan. Ze maakten scheidsrechter Van Ootjen attent op de grensrechter die zou hebben gevlagd, maar de aroiter wenste niet op zijn beslissing terug te komen. Voor Heerenveen was de opening- straffer de stimulans om stevig in de aanval te blijven. Dat kon ook gemakkelijk omdat Fortuna liet weten duidelijk te zijn aan geslagen door het omstreden doelpunt. Het was voor de Vlaardingers maar goed, dat het Friese geschut niet meer schade zou aanrichten. Welis waar vuurden Smid, Haan en Zoetendal een indrukwekkend aantal schoten af, maar die gin gen hoog over of naast. IJVERIG Hij werd daarbij goed geassis teerd door het viertal Pijl-de Ruiter, Robbemond en uitblin ker Jansen, dat voor een goed sluitende defensie zorgde- De aanval bracht het er veel minder goed van af. Reygersberg, btans en Koodbal waren wel ij verig, maar bleven een heel stuk onder hun normale vorm- Voor Bouwman zal de strijd in Heerenveen nog wel een staar tje hebben, want hij werd door scheidsrechter Van Ooyen Sen°", teerd na een harde actie tegen Hap.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 4