„De bevolking ActiefiTOepen: kan niet zonder 1 ons" zegt CAR zill of OHzill?: Actie voerders zorgen voor méér informatie AMNESTYINTERNAT1QNAL SCHIEDAMS CHE 'COURANT WOENSDAG 17 OKTOBER 1973 3 We» -SHt~ koop". g vijf pak- familie Arie van Dijk: „Wij geven informatie". Hebben actiegroepen zin? Of is al hun activiteit alleen maar „onzin"? Zonder enig effect? Ondergraving van de democratie? Arie van Dijk van het Centraal Actiecomité Rijnmond zal zeggen dat het duidelijk zichtbare, sneilc effect van het werk van het CAR hem eigenlijk maar ma tig interesseert. Goed, dankzij het CAR konden de Hoog ovens niet meer zo gemakkelijk naar de Maasvlakte, doofde Gulf zijn vlam en komt de pijpleidingstraat dooi Vcorne er (op het ogenblik tenminste) niet. Dat is natuur lijk leuk, maar morgen duikt er weer een nieuwe bron van overlast en ellende op en kan het Centraal Actiecomi té weer van voren af aan beginnen met de bestrijding van het kwaad. Arie van Dijk ziet hot einde nog niet en hij maakt zich daar als iemand die door tegenslagen een olifantshuid heeft gekregen niet druk over. Het CAR heeft voor hem een ander doel dan een stokje steken voor on gewenste Industriële bezigheden. „Wij zijn als actiegroep functio neel omdat wij gegevens bij de bevolking brengen die ze anders niet krijgt. Het CAR vindt dat de bevolking een zeer zwaar wegende stem moet hebben in allerlei beslissingen, andere krij gen we nooit een beter milieu. We proberen daarom die bevol king te mobiliseren en. we pro beren haar duidelijk te maken dat ze macht heeft". „Actiegroepen: zin of onzin? De Delftse Sanetus Virgilius-studen- ten stelden de vraag wat ge nuanceerder. Leveren de actie groepen (op het ogenblik be staan er in Nederland 4000) met hun bezigheden eert waardevolle bijdrage aan het functioneren van de democratie? Cf onder- graven ze die alleen maar, doordat ze ais minderheid hun ideeën willen doordrukken en een stagvaardig bestuursbe leid in de weg zitten. Het antwoord op die vragen -in Delft moest tijdens een discus siedag onder anderen van Arie van Dijk komen. Hij vertelde hoe het CAR in 1970 is ontstaan uit groepen die los van elkaar in allerlei Rijnmond- gemeenten {Hoek van Holland, Maassluis) tegen de komst van Hoogovens ageerden. Lijsten Niemand moest misverstaan: het Centraal Actiecomité is niet te gen een industriële ontwikke ling. Wel tegen een ontwikkeling van een industrie die zijn lusten (winsten) binnenshuis houdt, maar zijn lasten naar bulten brengt, naar de buren. ..Daarom zijn wij voor een socia lisering van de winst. Dan kun je tenminste met zijn allen be slissen of de lusten opwegen te gen de lasten", zegt Van Dijk. Over de noodzaak van het CAR- werk: „Dat wonen in Pernis ge vaarlijk is, zal door de overheid of door het bedrijfsleven niet worden gezegd. Zij willen geen onrust. Daarom brengen wij dat gegeven in de openbaarheid". Het gesjacher met hinderwetver gunningen levert een ander voorbeeld. „In het geval met Gulf kreeg het CAR gelijk van De Kroon, maar toen die uit spraak werd gedaan, kon Gulf al verder werken met een nieu we vergunning". Klucht Arie van Dijk praat over het Rijnmondleven alsof het een trieste klucht is: er gebeuren zulke onbegrijpelijke dingen dat je erom zou kunnen lachen. Een letterlijk explosief bedrijf, dat. in de VS na een ongeluk met 116 doden tot dertig kni buiten de bebouwde kom werd verbannen staat in Rijnmond op 1 km. van Heenvliet... Eén door het CAR ontdekte fenolopslag plaats" is nu weg. Alleen: de fe nol komt nu in de Botlek te recht, „want je mag vervuilen, als je maar betaalt en over die prijs valt te praten", aldus Arie van Dijk. Er was op de Delftse congresdag geen Industrieel die hem kwam tegenspreken, of een Rotter damse gemeentebestuurder die hem „uitholling van de demo cratie" kwam verwijten. Op dit congres was iedereen over tuigd van het nut van actiegroe pen in een samenleving, waarin burger en bestuur ver van el kaar staan. Vooral bestuurders blijken actie groepen als een welkome bron van informatie te beschouwen. PPR-kamerlid Coppes: „Je moet naar Hun argumenten luis teren, ze afwegen, je niet laten intimideren". Amsterdamse wethouder Han Lammers: „Ae- ties verhinderen de bestuur baarheid zeker niet meer dan bijvoorbeeld de multl-nationale ondernemingen". Buiten Maar Wenteler, voorzitter van DS'70-Zuid-HoIiand (in Delft present omdat de WD-kamerle- den het te druk hadden) vindt dat actiegroepen beslissingen te veel in een richting dwingen: in de hunne. Eti de Amsterdamse officier van justitie Ab&poel vraagt zich af of de democratie niet bedreigd wordt door men sen die zich willen bemoeien met allerleidetails, waar ze Noodkreten opplakkem ook actie. Actie betekent: de straat op, aandacht vragen. geen verstand' van hebben. Zijn actiegroepen, dus toch een be dreiging voor de democratie? Van Putten, lector politicologie aan de Vrije Universiteit in Am sterdam is ervan overtuigd dat actiegroepen zullen blijven be staan en een nuttige functie hebben zolang de burgers het gevoel hebben overal buiten te worden gehouden. Hij vindt dat niet de meest ideale situatie, „want ik zie liever geen conflicten". Hij gelooft dat ■het anders kan, in tegenstelling totAbspoel, die constateert: „Er verandert pas iets na een conflict". Van Putten geeft een. verklaring voor de situatie waarin het de mocratisch bestel in Nederland nu verkeert: de grondtrekken ervan dateren van de vorige eeuw, toen de burgers hun zaak jes zoveel mogelijk zelf dienden te regelen. Ook hun werkloos heid. Intussen heeft de overheid zich bekeerd, maar de invloed van de volksvertegenwoordiging op 't beleid is niet groter gewor den. Ook buiten de politiek neemt het gevoel van onmacht toe. Bedrijven zijn niet gedemo cratiseerd: „Massaal ontslag Is nog even reëel als een eeuw ge leden". Daarom is het bestaan van actie groepen voor Van Putten zeer begrijpelijk. Alleen: over hun effect is hij zeer pessimistisch. „Er zijn een paar resultaten. De Leidsebaan kwam niet, Enka ging niet dicht. Maar dat is uitzondering, geen regel. De meeste groepen bereiken niet wat ze wBlen, Ze beïnvloeden hooguit een incidentele beslis sing. Structureel verandert er niets". Ondememingsraadslid Sellier van Ervka kwam later vertellen dat een groep als de Enka-hezetters niet op structurele veranderin gen uit was. Het ging om het behouden van het bedrijf, niet meer, niet minder. Een standpunt dat Han Lanraers moet aanspreken: „Actiegroepen moeten geen politiek bedrij ven", zei hij, „daar zijn politie ke partijen voor..." Zou het nodig zijn „tien geboden" voor actiegroepen op te stellen? De Amsterdamse poliüepsycho- loog Frits kan daar in ieder ge val bij helpen. Hij had nog een aardige raadgeving: „Een ac tiegroep werkt beter als de le den nlef van beiderlei kunne zijn..." Het Is maar een weet. Mevrouw E. M. Marcus- Spring: „Ik lees die rnar- telverholen niet meer". Door Els Kamper Door Reina ten Bruggenkate Schiedam/Rotterdam De poster op het raam van haar woning aan de Schiedamseweg verraadt dat mevrouw E- M. Marcus-Spring in 't Veld een hartstochtelijk aanhang ster van Amnesty International moet zijn. Een van die strijdlustige doordouwers waar deze wereldwijde organi satie het van moet hebben. plan om zich uit het veld te la ten slaan door een nietszeggend brieffje en een misleidend ant woord op haar vragen. „Je kan er fot je nek induiken", zegt ze, „echt in je eentje kan je nog heel wat werk verzetten. Hoofd zaak ïs, dat ze weten dat men sen ïn het buitenland op de hoogte rijn van de misstanden In gevangenissen en kampen. Wat het resultaat van onze ac ties is, valt moeilijk te wegen, maar dat het succes heeft, daar twijfel ik niet aan". De leden en adoptiegroepen van Amnesty International (een der de van alle leden zit in Neder land) schrijven brieven en kaar ten aan regeringen, ambassades en direkiies van gevangenissen. Ze sturen kaarten, brieven, ca deautjes en kleren aan hun gea dopteerde gevangenen en hun familie, Morele en financiële steun van iemand heel ver weg, die zich bekommert om het lot van een ten onrechte gevangen genomen man of vrouw. De ent- ge voorwaarde is, dat de door Amnesty geadopteerde gevange nen alleen om hun politieke, re ligieuze of sociale overtuiging of opvatting in de gevangenis te recht zijn gekomen. Zodra er geweld is gepleegd of geweld is gepropageerd, trekt Amnesty haar handen er van af. „Maar dan nog blijft er voldoende werk over", aldus deze interna tionale organisatie. Een actief en overtuigd lid van Amnesty zorgt voor een con stante toevoer van brieven en vragen. Mevrouw Marcus uit Schiedam Is zo Iemand. Een pionnetje in het uitgebreid net werk. Een organisatie die er van uitgaat dat ieder mens een verantwoordelijkheidsgevoel zou moeten hebben ten opzichte van de naaste. De adoptiegroep van mevrouw Marcus (er zijn er in Schiedam twee) heeft thans twee gevange nen geadopteerd. De groep zorgt voor een levendige corres pondentie met (en als dat niet lukt) over de gevangene. „Het leuke is, dat zo'n gevangene op d|n duur toch te horen krijgt d&t er steeds post voor hem is, De poster „Martelingen? Denk er over na", Is slechts een onder deel van de internationale anti- martelcarr.pagne van Amnesty, de organisatie die iedere vorm van vervolging bestrijdt en de vrijheid van meningsuiting be schermt. Achter een map vol gegevens vertelt mevrouw Mar cus uit Schiedam: „Al die ellen de over martelingen hoef ik niet meer te lezen. Ik weet dat het gebeurt, dat het verschikkelijk is Hoe het precies wordt ge daan, daar ben ik niet nieuws gierig naar. 'k Kan er beter iets aan doen. Daar rijn ze eerder mee geholpen". Kortgeleden schreef de Schiedam- se daarom een ingezonden brief aan kranten waarin ze iedereen opriep om te protesteren tegen de martel-praktijken in het bui tenland- Tegen iedere menson waardige behandeling van ge vangenen. De tekst die ze daar voor opstelde luidt: „Over de hele wereld worden mensen on der onverdraaglijke omstandig heden gevangen gehouden en gemarteld. Je hoeft er de krant maar op na te slaan en je komt bijna dagelijks zulke berichten tegen. Vaak geeft het lezen van dergelijke berichten een ont moedigend en machteloos ge voel. Toch kunt U proberen om hier iets tegen te doen". Haar publieke voorstel: Protesteer bij de betreffende autoriteiten. Laat ze weten dat wij van hun optre den op de hoogte zijn. „Uit ervaring is namelijk geble ken dat veel regeringen gevoelig zijn voor de publieke opinie in het buitenland. Knip daarom be richten over martelingen uit en stuur ze cp met een begeleidend briefje in de trant van: is set werkelijk waar en wat vindt u er van? Dit lezen we bij ons in de krant". „Blijf echter a;tijd beleefd, zegt ze verder, want brieven in grove- bewoordingen hebben een averechts effect". Haar kast puilt uit van de afge ronde Amnesty-aetlviteitesi. Uit gebreide correspondentie met ambassades en regeringen, maar mevrouw Marcus blijkt niet bereid zich onder de tafel ïfe laten praten. Ze is niet van ook al krijgt hij dat misschien r.ooit te z;en", aldus mevrouw Marcus. „Je verzint de gekste dingen. Laatst heb ik een ge vangen gencmen Russin een stuk zeep gestuurd. Aangete kend. Ze weten daar natuurlijk geen raad mee. Ontvangt ze het niet, en raakt het zogenaamd zoek, dan zijn zc verplicht om me schadeloos te stellen. Kijk, dat is geen pesterijtje, maar al leen maar een poging om te la ten merken dat we hier in Ne derland helemaal weten dat ze gevangen zit. Het heeft me. met al die verpak kingen en portokosten, heel wat geld gekost, maar ik geef m'n geld liever hier aan uit, dat dat ik cr, laat ik zeggen... een tiek lidmaatschap voor Onlangs ook stuurde ze ketten kleding naar de van een Rhodesischp gevange ne, opgepakt omdat hij lid was van de oppositiepartij. Zonder ooit te zijn veroordeeld. Er is zoveel onrechtvaardigheid in de wereld, pik er iets uit en doe er wat aan. Dat is het de vies van de Schiedamse me vrouw Marcus. „Je helpt er ie mand mee, je voelt je nuttig en het kost je niet meer dan een paar uurtjes in de maand. Echt, een mens kan in z'n eentje heel wat werk verzetten. Gewoon, kleine dingetjes in dat grote ge heel, Je rolt trouwens van 't een in 't ander. Overal Is hulp, financiële en morele sulp nodig. Laat mensen alsjeblieft niet al les weggooien, wat ze zelf niet meer nodig hebben. Oud, maar nog te repareren speelgoed, oude lakens, kleding, ik weet er wel een bestemming voor. Ook op die manier kan je mensen gélukkig maken". Terug naar de anti-martelcam pagne, beland bij de public-rela- ti om vrouwe van Amnesty. De stem van Ruth Breunis-Cohen klinkt sarcastisch als ze zegt: „Het is geen gunst die we vra gen, het Is de plicht van Ieder een om er tegen te protesteren. Het staat In de Universele ver klaring van de rechten van de Mens, dat niemand onderwor pen zal worden aan marteling of aan wrede, onmenselijke of vernederende behandeling of be straffing. Roch zien we het da gelijks op de televisie. We ver zuchten dan: wat verschrikke lijk he? cn vragen dan: wie wil er nog koffie?" Ruth Breunls, persagente voor Nederland, klinkt verbitterd als .ze¥' vertelt van apathie. Van mensen die de martelingen in Perzië en Brazilië, in Rusland en Portugal, in Ulster en neg veel meer landen, te ver van hun bed vinden. Van mensen die daar toch zelf op vakantie zijn. geweest, niets hebben ge zien, en de hele publiciteit over martelingen een opgeblazen zaak vinden. Het is nu precies een kwart eeuw geleden dat de universele ver klaring van de rechten van de mens werd opgesteld. Resulta ten zijn er echter nauwelijks. Re den voor Amnesty om een we reldwijde campagne tegen het martelen op te zetten. Een actie met onder andere een interna tionale petitie aan de voorzitter van'de Verenigde Naties, waar in mensen uit alle landen een beroep doen op de VN om on middellijk het martelen van ge vangenen in de wereld te ver bieden. Ruth Breunis-Cohen: „Het treuri ge van dc zaak Is, dat de mar telingen hand over hand toene men, waardoor het een soort vastgesteld systeem van rege ren is geworden. Ik ben er van overtuigd dat onze actie succes zal hebben. Natuurlijk. Je doet in de eerste plaats aan mentali- teitsvonning, bewustmaking. Want, het is onvoorstelbaar hoe veel mensen er gewoon niet aan willen. Ze geloven het gewoon niet. Ze denken dat het allemaal zwaar overtrokken is en willen pas serieus gaan nadenken over al die toestanden als je met overduidelijke voorbeelden aan komt. Aan de andere kant oefen je door zo'n internationale actie pressie uit op regeringen en ambassades. Geen enkel land vindt het prettig om bekriti seerd te worden. Hoe meer kri tiek, des te groter de invloed. Als je maar lang genoeg blijft aanhouden bij een ambassadeur In Je eigen land, zal hij dat heus wel doorspelen aan zijn re gering". Iedereen is. persoonlijk verant woordelijk voor martelingen. Degenen die ze uitvoert en de gene die er opdracht voor geeft. Dat is een van de belangrijkste conclusies van annesty na de re gionale Benelux-conferentie, waarin ondermeer de sociale, economische en politieke achter gronden van het martelen wer den besproken. Maar Amnesty International vindt dat daarmee de kous nog niet af is. „Het Is je plicht om te ageren en te protesteren net zolang tot er iets gebeurt", zegt Ruth Breu nis-Cohen. „Iedere vorm van iiïr timldatie moet' worden onder drukt. Ook al lijken het exces- sen, want daar begint het name lijk mee". Martelingen? Denk er over na. De poster hangt uitdagend op ra men en aanplakborden, ,,'t Be langrijkste is dat mensen aan het denken gezet worden", zegt Amnesty, „wie denkt dat het al lemaal overtrokken Is, komt bij ons maar om de bewijzen". Het centraal adres is: Roetersstr^at 34' In Amsterdam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3