SCHIEDAMSCHE COURANT Uitstekend debuut van Groeton in Passage Theater m Long Tall Ernie beneden alle peil Wereldspaardag: extra service voor de cliënt CAR: REGERING DWINGEN MAATREGEL IN TE TREKKEN Weinig extra kosten voor weigeraar Rijwiel- verkeer op voetpaden Maandag 29 oktober 1973 4 pagina's 99ste jaargang no. 24855 j - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Het Centraal Aksie komité Rijnmond ziet fleen middel om de regering te dwingen de zogenaamde milieu belasting in te trekken. Aari iedere aan hem bekende wei geraar in Schiedam zijn er ongeveer vijfhonderd heeft het komité een brief gestuurd waarin wordt uitge legd hoe man te werk moet gaan. Het CAR stelt in deze brief dat het blijven weigeren de mllleu- belasting te betalen weinig risi co's inhoudt. De gemeente zal eerst de weigeraar dreigen met bet betalen van extra-kosten. Wat die extra-kosten zijn, wordt door het CAR als minimaal be stempeld: „De grote verliezer In deze procedure is de over heid. Voor elke weigeraar moet men tweehonderd gulden uitge ven om hem te dwingen de be lasting te betalen." In Schiedam zal net als te Vla ar dingen en Maassluis de gemeente eerst een aanmaning sturen. De vijfhonderd weige raars in Schiedam hebben dat papiertje, kosten twee gulden, al ontvangen. Betaalt men niet, dan zal er een deurwaarder ver schijnen met een dwangbevel. Kosten twee gulden en vijftig cent. Blijft men volhouden dan heeft de overheid nog één mid del om de „centen" toch-bij de weigeraar weg te halen", aldus het CAR. En dat middel fs het beslag leggen op een gedeelte van het loon, even groot als het bedrag van de milieubelasting^plus^ 4,50 gulden' aan extra-kosten. Het CAR haalt bij dit beslagleggen op het loon aan, dat het hier een belas tingwet uit 1845 betreft. Een wet uit de tijd dat de arbeider nog niet mocht stemmen. De clou van dit gegeven is vol gens het CAR echter, dat de overheid aan administratiekos ten (deurwaarder sturen, beslag leggen op het loon etc.) een bedrag van tweehonderd gulden kwijt is. Tweehonderd gulden om de milieubelasting (in Schiedam 4,76 gulden per twee maanden) plus boete van 4,50 gulden te in nen van één weigeraar. De milieubelasting beeft tot doel het bouwen van zuiveringsin stallaties. Het CAR zegt, dat niet de gewone burger maar de grote industrie hiervoor geld op tafel moet leggen. In Groaiaotn d namen de klachten toe over fietsers en bromfietsers, die van voetpaden gebruik ma ken. Ook op de voetpa den, die duidelijk door stenen paaltjes gemar keerd zijn, neemt het rij- wielvcrkeer toe, zo meldt het wijkorgaan Groeo- oord-akkoorden. Temeer daar nog maar zeer weinig voetpaden slechts door wandelaars gebruikt worden, wil de Wijkvereniging Groen oord en Omstreken de politie vragen, bet onwettig ge bruik van de voetpaden tegen te gaan. Schiedam Ongeveer driehon derd toeschouwers hebben vrij dagavond het debuut bijge woond van de Toneelgroep Groeton op het "grote" toneel van het Passage Theater. Ge bracht werd het toneelspel van Tennessee Williams: „Als een kat op een heet zinken dak", te rangschikken onder de psycholo gische milieu-drama's met men-, selijk falen als onderwerp. Het geeft de toeschouwer geen di recte boodschap mee, maar houdt hem de spiegel voor met ruimte om over zichzelf na te denken.'.':; In de lange dialogen neemt Wil liams geen blad voor zijn mond, zodat de tekst hier en daar grof en platvloers is. De conflicten die ontstaan, zijn gebaseerd op een gebrek aan zuivere liefde tussen twee men sen. In de weg staan onwaar achtigheid, hebzucht, en eerlijk heid. Alleen het persoonlijk con tact met een open gesprek, kan een brug slaan naar meer be grip, zo moraliseert Williams die verder aanschopt tegen dé-ji rol van de kerk in de samenle ving" en de taboe's. aangaande moraal en homofiiie. De intensieve voorbereiding door Groeton getroffen om dit gege ven met karakteruitbeeldingen goed te vertalen is de basis ge- weest van een alleszins geslaag- jjdc uitvoering. Onder regie van Simon Coené kwam dit echte praatstuk be hoorlijk uit de verf. De melo dramatische momenten kregen goed getimede anti-climaxen terwijl de sfeer, met een juist gekozen decor, de toeschouwer in de ban van het gebeuren hield.. lTan de persoonlijke rollen was die van Loes Bonneur als de schoondochter Maggy de meest omvangrijke. Gehaat en soms geduld door haar schoonfamilie Vocht zij om het verloren res pect van haar man. Brick Eol- 2rtt, en vooral zijn liefde te her winnen. Zij is "De kat op een heet zinken dak" die, als ze eraf springt alles kwijt is. Loes Bonneur tekende vaak op emo tionele wijze de gespleten per soonlijkheid van deze Maggy, die uiteindelijk haar eerlijkheid met een hereniging beloond zag. >aul Segaar gaf gestalte aan de persoon van Brick, de jongste zoon van de katoenplanter Pol- Iltt. Een ex-spcrtidool die zijn kost verdient als bekend radio- j commentator. In zijn sportloop- baan ontstaat een zuivere vriend schap tussen hem en een club-1 genoot. Het dag en nacht sa- Een scène uil het voortreffelijk uitgevoerde stu k van Tennessee Williams. menzijn wordt opgevat als on natuurlijk en het woord homo fiel is gevallen. Ook uitgespro ken door zijn vrouw Maggi. Brick keert zich van haar af en zoekt zijn heil in de drank. La ter blijkt, dat de bewuste vriend door zijn toedoen - geweigerd contact ■- ten gronde is gegaan. Het geheel op elkaar ingespeelde tweetal gaf subliem spel te zien. Vooral Maggi, voortdurend diep doorleefd met ontroerende mo menten. Fel in haar afkeer voor het gehuichel rond haar heen; teder tegenover haar echtgenoot die haar soms bruut van zich afschudt. Een echtgenoot die, onder invloed van drank zijn enkel breekt en als een hulpbe hoevende door het huis strom pelt. De rol van Brick's moeder, Grote Mamma, vertolkte Rie van der Slot Zij kweet zich goed van haar moeilijke taak een karak ter te vormen als de wat dom me, maar toch geslepen vrouw. Haar man werd uitgebeeld door Chris Dessin g. De katoenplanter Pollitt, die door noeste arbeid eigenaar is gewor den van een grote plantage en steenrijk is. Door de leugenach tigheid in zijn omgeving is hij in de waan, dat een opgetreden ziekteverschijnsel minder ernstig is- dan aanvankelijk vermoed werd. Als hij tegenover Brick zijn le venslust en plannen voor de toe komst duidelijk maakt, vertelt deze hem in een dronkenmans eerlijkheid de harde waarheid; hij zal spoedig aan kanker ster ven. Hoewel nu en dan wat sta tisch gaf ook Chris Dessing een goede weergave van zijn ziels toestand aan het slot van een klemmend dialoog met vrouw en zoon Brick. Juist weergegeven werden de ka rakters van de oudste zoon Cooper (Roon -Pluym) en zijn vrouw Mae (Martha Segaar). Zij het dweperige moederdier; hij de volghare maar even bere kenende echtgenoot. Hun hoop be slag te leggen op vaderis plan tage bij diens eventueel ver scheiden werd de bodem inge slagen. Koos de Groot kroop in de hold van Dominee Tpoker die er steeds op uit is douceurtjes te innen voor zijn kerkgebouw/ Als de familie Pollitt met de aan staande dood van vader gecon fronteerd wordt, dan vindt hij het maar beter om te gaan. Met fijne trekjes wist Koos de Groot dit type predikant ten voeten uit te tekenen. De brenger van de jobstijding was dokter Baugb. gespeeld door André Poppe, Be roepsmatig onbewogen velde hij het doodvonnis. De twee negermeisjes werden gespeeld door Joke Leeuwangb en Mleke Meijer. De kinderen van Mae en Cooper door de zus jes van Gelderen en Patricia Slot. Alle vijf werden door re gisseur Simon Coene gemanipu leerd ter verkrijging van anti climax en spel op de achter grond op de zo fatale 65-ste verjaardag van grote Pappa Pollit. long Tall Ernie and the Shakers: weinig boeiende, rammelende muziek... Schiedam Martin Green was nou niet zo gelukkig met het concert van „Neerlands grootste en beste" rock and roU-formatie Long Tall Eirae aod the Shakers. N?et 2!lean omdat hat concert zaX? minder geslaagd was de popgroep had de grootste moeite om het publiek voor zich te winnen maar ook de opkomst van de toeschouwers was beneden de verwachting gebleven. ,,Er zijn er maar 300", zei de be kende Schiedamse impresario. „Bij Supersister, een paar weekjes geleden, waren er nog 50 meer. En dat is toch een groep die de naam heeft moei lijke muziek te maken. Het zal wel komen door de image die de groep heeft opgebouwd: ze staan immers bekend als op sex beluste vechtersbazen en daar worden kennelijk toch veel men sen door afgeschrikt". Vóór het concert al was er een andere stemming te bespeuren in de anders zo rustige zaal van Arcade. Vetkuiven, spijkerpak ken en gymschoenen waren vol op aanwezig en de kreet „Elvis the king" werd veelvuldig ge signaleerd op de ruggen van de fanatieke rock 'n roll-lieftieb- bers. Het hoopvolle wachten was nog slechts op het optreden van Emie en zijn metgezellen Maar te lang moest er gewacht worden op de Shakers: kwart over acht verscheen de drie mansformatie Plastic Feet op de bühne, een groep die door gaans in het voorprogramma van Long Tall Ernie speelt. Na Schiedam Morgen is het weer zover: Wereldspaardag. Een dag, waarnaar de Spaarbank anno 1820 altijd verlangend uit ziet en waaraan zij, zoals elk jaar, een feestelijk tintje geeft door alle bezoekers die dag een kalender uit te reiken. Dit jaar is dat een mooie natuurkalen- der; bovendien heeft de bank ook dit keer nog een andere at tentie in petto: nieuwe spaar ders krijgen bij een Inleg van 10 gulden of meer vijf gulden ex tra bij geboekt. Im de stroom van posten te kun nen verwerken zijn alle acht Schiedamse kantoren ook tussen de middag geopend en 's avonds van half zeven tot acht uur. „Op wereldspaardag is het nood zakelijk dat al het personeel aanwezig is", zegt directeur Holtkamp, „Er zijn zelfs men sen, die op die dag hun opge spaarde geld uit hun oude sok ken halen en het op de bank ko men zetten." Ondanks de grote concurrentie gaat het de Spaarbank anno 1820 voor de wind: het tegoed van inleggers is gestegen van 105 miljoen tot 115 miljoen, het aantal inleggers van bijna 67,000 tot 69000; de omzet nam met 17 procent toe tot 665000 posten, de omzet in geld zelfs met 28 pro cent tot ruim 307 miljoen. Als één der eerste banken in Ne derland heeft zij het loketver- keer op alle kantoren geheel ge mechaniseerd. .Daarom proberen wij van onze spaarvarkens af te komen", al dus de heer Holtkamp. „De in houd van de spaarbusjes moet tegenwoordig met een daarvoor te dure sorteermachine worden geteld, en de varkentjes kunnen door de kinderen zelf worden geopend. De busjes zijn daarom bijna afgeschaft, terwijl de var kens steeds meer verkocht wor den. Overigens is het opvallend, dat de meer natuurlijke var kentjes, de rose, nauwelijks worden gevraagd. De voorkeur gaat meer uit naar de spaarvar kens met felle kleuren..," IJZERSTERK Over fuseren denkt de Spaar bank anno 1820 niet. Wel zijn er geheel buiten de bank om vooronderzoeken geweest naar de eventuele voordelen, die ge legen zijn in een samengaan van de Bondsspaarbank met de Rijkspostspaarbank. De Spaarbank anno 1820 Js een geheel zelfstandige spaarbank met een eigen bestuur. Deze spaarbank zal in geen enkele samenwerking toestemmen, waarbij haar zelfstandig be staan als stichting in gevaar komt of waarin geen voldoende waarborgen zijn voor de ge heimhouding, die de bank hoogst belangrijk acht voor de spaarder. De Spaarbank anno 1820 voelt zelf geen enkele behoefte om. op te gaan in een grotere eenheid: zij heeft immers een ijzersterke balans! het twintig minuten lang produ ceren van een vrij hard, maar - ontstellend vals en onzuiver ge kweel waarmee het publiek dan ook nauwelijks werd vermaakt, vonden de drie het welletjes en hielden zij er mee op. Pauze. Na een half uur versche- nen ze echter weer.. Schrik en paniek onder de meeste -toe- schouwers, want nogmaals wer- den zij geconfronteerd met een 4. sound, die gespeend was van ie- dere vorm van originaliteit. Weer werden twintig minuten aaneengeregen met het vals na spelen van nummers van de Engelse groep Wishbone Ash. Pauze. En toen om tien uur Long Tall Ernie en consorten verschenen voelden de wat meer kritische luisteraars en kijkers zich goed in de maling genomen. Want de Arnhemse rockgroep heeft toch de naam voor lekkere swingen de muziek en een sensationele show garant te staan. Er deugde in ieder geval niets van. De muziek rammelde aan alle kanten en daardoor kwam het dat het gros van het publiek niet reageerde op de oproep van één van de technici van Long Tall Emie Om te gaan' dansen. Het ongenoegen bleek wederzijds: want voor de Shakers hoefde het ook niet meer zo nodig. Van de gebruikelijke show (uitge breid. beschreven, in de SC van afgelopen zaterdag) was vrijwel niets te bespeuren en daar zal de groep het bij live-optredens toch van moeten hebben. Als ze tenminste altijd zo slecht musi ceren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1