SCHIEDAMSCHE COURANT Nieuw stadshart wordt kostbare operatie 'Autoloze er te nerveus ENGELSE FOLK IN DE TEMPEL strop voor Schiedam r_ I v SG STEUNT ACTIE TEGEN MARTELEN succes 2 kranten voor één prijs «sa Voetganger aangereden HISTORISCH Dekenactie N oor d-Ket heiaars geïsoleerd Olievat ontbrandt Natuurgenot vergadert Papier voor Ambrosius Beenbreuk voor fietser Vrijdag 2 november 1973 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie>262566 - klacHtendienst. 376792 SCHIEDAM EN KETHEL 4 pagina's 99ste jaargang no. 24859 Schiedam De bouw van het nieuwe stadshart, waarmee aan liet einde van 1974 waarschijnlijk wordt begonnen, zal een forse aanslag betekenen op de „portemonnaie" van de gemeente. Globaal wordt het tekort op dit moment benaderd op 31 mil joen gulden. Dat blijkt in de beleidsnota van wethouder C. J. M. Bolmers bij de begroting over het jaar 1974. Hoe globaal deze schatting is, blijkt uit het feit dat deze 31 miljoen gulden zijn berekend op het huidige prijspeil. Geen rekening is gehouden met de inflatie. Uitgedrukt .in geld van 1973 zal de bouw van de binnenstad geschat met de losse vinger waarschijnlijk tachtig miljoen gulden gaan kosten. Die 31 miljoen gulden ont staan na aftrek van de subsidies die de gemeente krijgt, zoals onder meer de tachtig-procent regeling voor het verkrijgen van panden. De werkelijke kosten van het nieuwe stadshart zijn een veel voud van die tachtig miljoen gulden. De rest wordt echter op gebracht door de projectontwik kelingsmaatschappij Emp o, een dochteronderneming van de bouwgigant Bredero. MEEVALLER Een financiële meevaller voor de gemeente is d* „verfijningsre- geling" voor historische stads- kernen. Als deze regeling door de Tweede en Eerste Kamer komt. zal Schiedam per jaar 800.0(H) gulden krjgen. Wethouder Bolmers: „Wij hebben er altijd op gerekend dat die re geling zou komen. Elk plan kent meevallers en tegenvallers. Als je wacht tot je dat allemaal weet, dan gebeurd er nooit iets". gaat naar de algemene midde- len". Geschatwordt dat als aan het einde van 1985 de nieuwe bin- nenstad klaar is, er nog tien miljoen gulden afgeschreven moet worden. Wethouder Bol mers: „Dat is niet erg. De bin nenstad zal minstens vijftig jaar zijn nut afwerpen. Je kan het daarom op langere térmijn financieren dan de elf bouwja ren". „Van die 800.0(10 gulden zal de helft naar de reserves voor de binnenstad gaan die we de afge lopen jaren hebben gekweekt door per jaar 300.000 gulden op zij tc leggen. De andere helft STADSKANTOOR Hoe kostbaar de bouw zal worden blijkt wei uit de opmerking in de beleidsnota van de wethou ders, dat „met het Stadskantoor deze voorziening voor de ge meente Schiedam de grootste fi- nanciële krachttoer vormt van w de'laatótMientallenjaren*%. Het Stadskantoor, waarvan de' bouw ruw. geschat, twintig mil joenguldendrukt voor. -.1974 op de gemeente-begroting piet ruim 1,6 miljoen gulden.' Om het tekort voör 197.4 aan- vaardbaar te houden/ moést op dè concept-begroting ruini1.4 In de Rijnmond is Schie dam een van de weinige gemeentes die kunnen bo gen op een historische stadskern; De „havens" roepen herinneringen op aan een ver verleden. Om dit brok levende geschie denis te kunnen bewaren, krijgt Schiedam van het Rijk in de (nabije) toe komst 800.000 guldenper jaar. De helft daarvan zal echter niet worden be steed aan die historische kern, maar aan wat met een groot woord de .sane ring van de binnenstad wordt genoemd. Die sanering houdt echter ook in, dat historische ger bouwen zoals de Linde- hof tegen degrond ghan. Van dé panden dié/ in het kader van de bouw van het nieuwe stadshart worden opgeknapt, zijn er waarschijnlijk maar zeer vweinig van grote histori sche, waarde. Andere pan den, zoals de .Gouds bloem, en delen van de havens zouden wat dat bétréft meer recht hebben op het geld, zo lijkt het op het eerste oog. 8ezuir.igen op hef onderhoud von slrafe.n en pleinen De afschrijving van het 5fadskantOor iltqs|^h7l974 ongeveer V,6 ;;\miljbén-gulden.7;.77;; c\7 miljöen' ^guldenX worden "frezuF- nigdl Eén groot ;dëèl fdaarvan betreffen algemene voorzienin- gen.- Eerder hebben raadsleden al de vrees geuit dat dé bouw: van de binnenstad ten koste zou gaan van het yoorzieningenpeil. Of '!'7anderè/:';gézeg3,7.dat-dé7rëst7van' - Schiedam,de dupe ..zou worden van. het nieuwe.centrum.5 - ONDERHOUD De begroting voor. 1974 lijkt, hen gelijk te geven, want van de be zuinigingenwerd meer dan de helft aangebracht in de post on- Hét. meest .bezuinigd is óp het ön- derhoud ^ari straten en pleinen, namelijk tot een bedrag van 263.000 gulden. Ook in de post wandelplaatsen en "plantsoenen .werd fors het' nies., gezet. Daar verdween; 126.000 'gulden'van de: concept-begroting. Schiedam DeSchiedamse bevolking heeft meer dan duizend dekens bijeenge bracht voor de bevrijde gebieden in Angola, Mck zambique en Guinee Bis sau; Tevens werd duizend gulden opgehaald voor het reinigen en het verzenden van de dekens. Ook landelijk is de dekenactie een 7 succes, geworden. Het' ziet er- ndar ui t, dat de 'door-de be vrij- dingsbewegingehgevraagde honderdduizend dekens welge haald zal worden. Weliswaar' is nóg; niet voldoende geld ontvangen óm dé dekens te laten.'reinigen en te verzenden. Men kan geld storten op giro nummer, 1884800 met vermel ding van „dekenactie. Schiedam „Je rijdt de hele dag met de zenuwen in je lijf. Dat gaat aan je vreten en dan gebeurt het nou een maal wel eens, dat je iets te hard gaat rijden". „Ho. Wacht eens even, nu ga ik echt denken aan een on voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid, hoor. Als u zo nerveus bent, dan hoort u niet op de weg thuis! Aldus de reacties van de verdachte Johannes Mannus van N. en kantonrechter W. E. van Steen deren, nadat dc officier van Justitie zijn eis bad laten ho ren: hard gereden in 1973, een keer in '72 en nog een keer in het jaar'daarvoor. En dit is dan nu de vierde maal in, twee jaar tijd, dat is veel te veel'" gulden boete en èen Johannes voerde als verzachtende voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid van drie maanden, met een proeftijd van 1 jaar. De Schiedammer stond terecht, omdat hij enkele maandjes gele den te hard had gereden op de Westlandseweg in Maassluis. omstandigheid aan, dat hij 80.000 kilometer per jaar rijdt, „Dat is natuurlijkgeen. excuus", antwoordde de rechter. „Stelt u zich eens voor, dat iedereen die zóveel rijdt,, de verkeersregels vergeet: die regels zijn er ook niet voor niets". >.Ik 2ie, dat u niet zo'n gunstig En hij veroordeelde Johannes lijstje hebt", zei de kantonrech- conform de eis van officier van ter. „U hebt al een keertje te Justitie, mr. E. Bos. Profileer ró van het unieke aanbod 2 krenten te ontvangen voor de prijs va één: ce Schiedamse Courant met nieuws uit uw stad on omgaving, en h< Rotterdamscf» Nieuwsblad met het 'laatste binnen- en buitenlandse nieuws. I Geef ons nj opdracht ook bij u 14 dagen gratis, tonder enige verplichting. fle SC en RN te betorgen en ontdek zelf de vete pluspunten. De2o bon In open envelop, zonder postzegel, sturen naar Rotterdamsch Nieuwsblad, antwoordnummer 834, Rotterdam stuur ml.v.:do SC en RN 14 tfaöen gratis naar: naam straat weonpl telefoon De formatie Halcyon. Schiedam „Eerst de bus weg. Nu de auto weg. Hoe moe ten wij nu weg?". Paniek onder de bewoners van Noord- Kethel, Want in het toch al afgelegen dorpje wordt (zon dag) bet gros van de inwoners totaal geïsoleerd door het rijverbod en het ontbreken van openbaar vervoer. Lang niet iedereen in Kethel-kerk heeft-'immers een brommer of een fiets, waarop zij zich naar de wat dichter bevolkte delen van. Schiedam, kunnen begeven. Dus moet er worden gelopen: voor de vele oudere bewoners van het dorpje geen eenvoudige opgave. De afstand van hun dorp naar Kethel is namelijk te groot voor hen. Zij zijn eigen lijk gedwongen om thuis te blij ven. Maar daar heeft lang niet iedereen zin in. Weinig hoopvol kijken de bewo ners uit naar de resultaten van de onderhandelingen tussen wet houder Cor Bolmers en de RET. Het feit dat onlangs ook de bushalte op het .pleintje in het dorp is weggehaald, belooft im mers niet veel goeds? Zij Hebben de RET toch'beslist niet dwars gezeten. Toen de laatste bus uit Kethel-keTk. ver trok, vreesde de RET voor sa botage, na alle protesten van de Kethelaars. Maar gaven zij de chauffeur van de laatste bus, die om die verwachte sabotage vanaf de Joppelaan vertrok in plaats vanaf het pleintje zoals dat al jaren gebeurde, niet heel vriendelijk een geschenk mee? Pastoor Groeneveld overhandig de de bestuurder een doos siga ren, terwijl een onbekende een bos bloemen gaf. Die vriendeljikheid heeft niet mo gen baten. Door het onredelijk besluit van de RET en de gril len van de Arabische boycotters zijn de Kethelse bejaarden ge dwongen de lange weg naar Ke thel af te strompelen Welke gevolgen voor Schiedam deze gril van de oliesjeiks heeft, vindt u op pagina 3. De eerste autoloze zondag sinds maart 1957, toen heel mobiel Schiedam plat lag, komt voor velen hard aan. Olie, nog steeds onmis baar. val. Toen bleek Halcyón een originele band met een eigen identiteit. Schiedam De Engelse for matie Halcyon geeft zater dagavond een concert in de Tempel-sociëteit aan de De bezetting is als volgt: Overschiesestraat 42. Deze uit vier musici en een zan? geres bestaande groep wordt vooral in Engeland hoog aangeslagen als ver tolker van folk- en coun- try-muziek. Het vakblad Melody Maker heeft enkele lovende artikelen aan de band gewijd, onder andere naar aanleiding van een zeer ge slaagd optreden van de groep op een regionaal eountry-festi- Sian Perkins, op de foto met tamboer rijn, neemt in de eerste plaats de zang voor haar rekening maar'speelt tevens piano. Bas- gitarist is Phil Milner, Derek Ruskin speelt dwarsfluit en har monica ook verzorgt hij het slagwerk. Geof' Petty de Geof Ide brengen hun muzikale capa citeiten via de gitaar, de man doline en het wasbord ten geho- Hun optreden begint zaterdag avond om acht uur. De toegangs prijs is 3,50 gulden. Schiedam In dé Lange Achter weg brak brand uit in een vat huishoudolie. De heer W. van H.. die hét vat op een drie me ter hoge stelling had geplaatst, wist het vuur snel te Twintig liter: olie en eer. .^üglas gingen verloren. De he an H. vermoedt dathet vat 7 ettelijk in brand is,, gestoken, v 77 7; '7'7;:v 7.7" Schiedam Dë stichting de Schiedamse Gemeenschap zal zijn mede werking verlenen aan een actie van Amnesty International. De stichting zal.affiches verspreiden uit protest tegen het martelen van gevangenen in veel landen over de gehele wereld. SG-voorzitter Ruud Pillard zegt geen bezwaar te hebben tegen de rondspreiding van de affi ches: „We zullen dat niet om politieke redenen doen, maar uit humane overwegingen", al dus Pillard. De stichting reageert.hiermee.op J- een schrijven van Amnesty In ternational, waarin wordt ge vraagd de actie te steunen. De SG zal 20 spoedig mogelijk «zm- tact opnemen met het corres pondentieadres van Amnesty In ternational. SCHIEDAM De voetganger. C. de K. uit Schiedam werd aangereden door een. personen wagen', toen hij op de Koemarkt de rijbaan overstak. De auto werd bestuurd door de heer DJZ. De voetganger werd met - een heupfractuur in. het ziekenhuis opgenomen. Schiedam De aquarium- en ter- rariumvereniging Natuurgenot in Huis houdt maandag 5 no vember 20 uur een contactavond in het gebouw Christelijke So ciale Belangen aan de Lange Haven 73. Op deze avond, die voor iedereen toegankelijk is, houdt de heer N-. van de Tuyn een lezing over het leven in sloot en plas. Schiedam De drumband Am» brosius houdt morgen weer da oud-papier actie voor de aan schaf van nieuwe instrumenten. Tussen tien en een uur worde papier opgehaafld. Mensen die hun oude kranten aan Ambrosius kwijt willen, kunnen ook de heer van Rijswijk bellen (262170). Het papier wordt dan opgehaald. Schiedam Dé 9-jarIga fietser C. S. stak de Nieuwe Damlaan te onvoorzichtig over en werd daardoor aangereden door da I7-)arige bromfietser C. A. van D. die niet op tijd kon stoppen. Beide wielrijders kwamen ten vaL De fietser werd met een been breuk in het Nolet-ziekenhuis opgenomen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1