SCHIEDAMSCHE COURANT nog steeds 314 nieuwe woningen Veilig fietsen KVP vergadert over CDA Geen sprake van vorming scherp- schuttersbriga'de in Rijnmond Weg weer open Inbrekers op dreef Succes voor Comurella Bebouwing Frankeland-terrein, OPENING STUDIO ZIEKEN- OMROEP Rijnmond geeft advies over binnenstad Coiitactavond voor tuinders NCVB-dames bespreken Navigators Man van fiets beroofd BRANDJE B I J WF VERNIELT SCHEEPS WAND Kokend vet verwondt man Eerste negen maanden: 4 pagina's Dinsdag 6 november 1973 I H I WÊSÊr m M B V H ^1^^ BI Bi Bh ggste jaargang no. 24862 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 2S80S1 - redactie 262566 - Machtendiénst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De gemeente is gezwicht voor de aandrang van omwonenden en leden van de commissie stadsontwik keling om het plan te wijzigen voor de bebouwing op het terrein waar eens de Frankelandkerk stond. Niettemin sprak de commissie gisteravond een negatief oordeel uit over het plan voor de hoogbouw, dat waarschijnlijk door het college van burgemeester en wethouders niet aan de gemeenteraad zal worden voor gelegd. Volgens de meerderh eid Hran de commissie waren de wijzigingen niet voldoeiide Schiedam Rijnmond heeft in het kader van het vooroverleg, met -Schie dam.^: over het globale be stem mingspi an voor de binnenstad advies: uitge- bracht. Hoewel de essentie nog niet bekend is, wordt ver wacht dat het advies ne gatief zal zijn. Er zijn op een groot aantal punten ondermeer de. grootte. van het winkel area al verschillen tussen het ccntrumplcn en het gioba- le streekplan Rijnmond. om'de bezwaren weg te ne- men. De wijzigingen be stonden ondermeer uit: het terugbrengen van de hoogte van het torengebouw van vijftig naar vier en veertig meter, het smaller maken van het to rengebouw, het verschuiven van het toren gebouw van. de Warande in de richting van de Nieuwe Haven. Kritiek, hadden enkele leden ook 'op het ontbreken van een sa menhang tussen de bouw van dit complex en de nieuwbouw die zal komen op de hoek van de Oranjestraat met de Nieuwe Haven. 'PLANNEN De plannen voor deze nieuwbouw verkeren echter in een dusdanig stadium, dat de betrokken wet houder C. J. M. Bolmers P.v.d.A) daar gisteren niet van op de hoogte bleek. De dienst gemeentewerken kent deze plan nen al wel. KVP-vooczïtster M. A. C. Taverne - langzamerhand uitgroeiend tot een- vah. de beste raadsleden - vertelde de wethouder dat daar galerij-woningen komen,maar dat er moeilijkheden waren over panden die op de monu mentenlijst staan en niet ge sloopt kunnen worden. Haar kritiek gold ook de hoge woontoren op het Eiland-ter rein: „Dat is een achterhaalde zaak. Ik vind dit hele gebouw een stedebouwkundige aanflui ting". VORK De stedebouwkundige B.C. van Gent was daarentegen van me ning dat de hoge bebouwing aanvaardbaar is, omdat het op een „vork" van. verkeerswegen ligt en daardoor als oriëntering dient. Voor de zaak in behandeling komt bij de raad,, zal de gemeente eerst nog gaan praten met do omwonenden. Op welke wijze deze inspraak precies tot stand zal komen, is nog niet duidelijk. Wel duidelijk werd gisteravond, dat vrijwel alle commissieleden - met VVD-er Verhulsdonk en mevrouw Taverne voorop ere veel belang aan die inspraak hechten. SeMedam ling vah de Koninklijke 'Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde zal op donderdag 8 november een contactavond houden. De heer Goudswaard zal een le zing houden over het onderwerp „Van het tropische regenwoud van SSuriname tot het drogere klimaat van de bovenwindse ei landen". De avond wordt gehouden in het gebouw Christelijke en Sociale Belangen aan de Lange Haven, Op 19 december houdt de KMTP eveneens een contactavond. Jet kruispunt van de Vlaar- dingerstraat en de West- vest. Een doorn ,in het oog van de werkgroep „Weg fiets?, nee. fiets weg!", die er naar streeft een beter en veiliger fietsklimaat te scheppen voor de liefhebbers van de tweewieler. Ook het kruispunt Sohiedamse. weg-Nieuwe Damlaan, die reeds een dode en enkele gewonden heeft opgeëist, staat op de zwarte lijst van de werkgroep, even als. de smalle Harreweg. Het is de bedoeling van de uitdrie man bestaan de werkgroep om een in ventarisatie te maken van dé knelpunten voor het fietsverkeer. Dit rapport zal het zelf ook graag i^fretsepde -trio—aanbieden aan de. gemeente. De werkgroep heeft reeds enige reacties op het plan ontvangen. Wie mee wil helpen om de verkeerssi tuatie in Schiedam te ver beteren, wordt verzocht contact op te nemen met de volgende personen Kees van de Berg, Goe- reesestraat 3 b; J. van Ravens, Damlaan 238, te lefoon 702435; T. de Bruin, dr. Boslaan 33, te lefoon 701564. Schiedam De afdeling Schie dam van de KVP houdt morgen een algemene ledenvergadering in het wijkcentrum Nieuwland op het Dr. Wiboutplein, Voorzitter C. A. G. Vos zal een in leiding houden, over de samen werking van de KVP met de andere christendemocratische partijen in het kader van het Christen-Democratisch Appel, het CDA. pitonderwe.rp komt.,ter sprake de kiezers zich uitspreken over de samenwerking met de partij en en de fracties in- de toekom stige gemeenteraad van Schie dam. De CHU heeft reeds te kennen ge geven veel voor een dergelijke samenwerking te voelen. Verder wordt de uitbreiding van het bestuur besproken, en zal men de activiteiten in verband met de komende gemeente raadsverkiezingen bespreken. De vergadering begint om 20.DO uur. Vlaardingen Volgens burgemeester Heusdens, de verntwoordelijke man voor het politiebeleid in Vlaardingen, is er geen sprake van, dat een Rijnmond-scherpschutters-brigade wordt geformeerd. Heus- dens heeft dit geantwoord op vragen van de Vlaardingers H. F. Zoek en H. Bcerma. Zij spraken, naar aanleiding van uitlatingen van de Vlaardingse commissaris van politie van Toledo, ondermeer in het Vlaardlngs Dagblad van 21 maart en 16 oktober, hun be zorgdheid uit over de vorming van een scherpschuttersbrigade. In de genoemde krantenartikelen toonde Van Toledo zich duide lijk voorstander van een Rijn- mond-scherpschutters-brigade. Uit het antwoord van de burge meester blijkt, dat de commis- saris'dit •iMet.zo: heeft, bedoeld. Volgens Heusdens heeft de com missaris alleen opgemerkt, dat ter bescherming van bepaalde vitale bedrijven In het Rijn mondgebied tegen eventuele ter roristen zijns inziens niet kan worden volstaan niet bijstand van rijkspolitiemensen mo biele eenheden van elders. In een dergelijk geval van .uiterste noodzaak', zo heeft volgens Heusdens de commissaris ge zegd, geniet de inzet van een regionaal team, gevormd uit le den van Rijnmondkorpsen, de voorkeur. „Zulks niet alleen vanwege het veel snellere en efficiëntere op treden", aldus Heusdens, „maar ook vanwege het feit, dat plaat selijke bekendheid en het min of meer vertrouwd zlin met de in -dit.,.;gebied, aanwezige -dndus-.. trleën-een niet te verwaarlozen factor vormen". De burgemees ter meent, dat juist door de be kendheid met de plaatselijke omstandigheden het schieten met scherp tot een minimum kan worden beperkt. In zijn anwoord zegt de burge meester, dt Van Toledo slechts heeft willen wijzen op de wense lijkheid van samenwerking tus sen de politiekorpsen in Rijn mond bij dc bestrijding van de .mogelijke ernstige misdaden'. Inmiddels heeft ook het onafhan kelijk raadslid Gerard Schut vragen gesteld over de uitlatin gen van Van Toledo. Hij vraagt onder meer of de aktiviteiten van ,onze commissaris' Schiedam Schiedam nadert met rasse schreden de rode lijn van 80.000 inwoners. In de maand seotembcr daalde het inwonertal van 80.271 naar 80.221 oftewel met 0,08 procent. Sinds het begin van het jaar zijn nu al 981 Schiedammers naar elders vertrokken. uit de omringende Rijnmondge- Schiedam De afdeling Nieuw land van de NCVB-Schiedam komt dinsdag 13 november bij een in de Opstandingskerk aan de Burgemeester Honnerlage Gretelaan, waar mevrouw G. Karssen-Leininga uit Den Haag zal spreken over het werk van! de Navigators. Deze enthousiaste christenen leg-j gen zich in het bijzonder toe op i het evangeliewerk en bijbelstu-i die. Deze avond o-ver de Navi- gators begint om acht uur. Fö onderdag 8 novemberbespreekt de heer Smits in het diensten centrum De Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan .met de dames een onderwerp in het kader van de cursus Burgerschapskunde. Wethouder Cor Bolmers besluit deze cursus op 15 november met een uiteenzetting over stadsvernieuwing. Deze avond, die evenals de vorige om acht uur begint, wordt gehouden in het Stadskantoor aan de Emma- j straat. Set programma vermeldt voorts f op 29 november een rondleiding door het Museum Boymans van Beuningen. Inlichtingen zijn ver krijgbaar bij mevrouw N. de Grijp-den Breeien, telefoon 704632. meenten vestigden zich ondanks de dalende lijn 225 mensen in Schiedam. Voornamelijk kwa men zij uit Rotterdam (141) en uit Vlaardingen (81). Daar tegenover stond een bevol kingsafname van 479 Schiedam mers. Een groot gedeelte bleef in de Rijnmond: Rotterdam ...„adopteerde" er 92, en Vlaar dingen 36 Schiedammers: de overige Rijnmondgemeentes 97. Ook de meer „schonere" pro vincies als Gelderland en Noord-Brabant die ieder 32 mensen opnamen waren popu lair. De migratie werd gedeeltelijk ook opgevangen door het aantal geboorten in Schiedam. Vieren negentig Schiedammertjes za gen het levenslicht; er waren 49 sterfgevallen. Schiedam Heeft de autolo ze zondag enkele mensen op het slechte pad ge bracht? Toen de 21-jarige fietser A.J. den H. op het Poldervaartpad twee voetgangers wilde passe ren. werd hij 'in het voor bijgaan vast gepakt. Hij ontving een aantal forse klappen, kwam ten val en zag bij het opstaan, hoe de boosdoeners door de regeringsmaatregel zon der vervoer? zich met zijn fiets uit de voeten maakten. Schiedam De inbrekers zijn in Schiedam weer druk bezig ge weest. Na de inbraak in een kledingzaak op de Grote Markt, waarbij voor 23900 gulden aan jassen werd buitgemaakt, wer den nog enkele diefstallen ge meld: Uit een café in de Hoogstraat werd 50 gulden uit een speelau tomaat gestolen. De inbrekers eigenden zich bovendien voor 50 gulden aan sigaretten en shag toe. Een slijterij aan de Lange Kerk straat is zes flessen Spaanse wijn lichter geworden. Nadat zij de winkelruit hadden ingesla gen, konden de boosdoeners de flessen gemakkelijk uit de etala ge nemen. Stilstaande auto's vormen een eenvoudig doelwit voor dieven. Toch werd er van de vele ,die zondag langs de stoeprand ston den, slechts én uitverkoren: de wagen van mevrouw L.M.S. werd ontdaan van de autoradio. Het voertuig stond geparkeerd in de Vijgensteeg. Schiedam Op de werf van Wil ton- Fijenoord is in het weekend een kleine brand uitgebroken. Het vuur kon met eigen midde len worden gedoofd; de schade is beperkt gebleven tot een gé- blakerde scheepswand van het Boliviaanse passagiersschip Mardi Gras. Men was op dok zes bezig met het snijbranden, toen de vlam plotsklaps terugsloeg in een acetyleenfles. Door de druk in de fles ontstond een explosie, waardoor e'en slang die aan de fles was verbonden openscheur de. De vonken van de snijbran der kwamen in de brandstof te recht en zo ontstond het vuur. tje. Schiedam Op de lange Achter weg was de 20-jarige A.B.K. be zig met frites bakken, toen plot seling de pan met kokend vet omviel. K. kreeg het vet over zich heen en liep enkele brand wonden op aan rug, armen en bovenbenen. Hij kon na behan deling in het Gemeentezieken huis naar huis terugkeren. Schiedam Het verkeer heeft gisteren weer gebruik kunnen maken van beide rijbanen van de 's-Gravenlandseweg. De as- falteringswerkzaamheden zijn na twee weken arbeid voltooid. Schiedam Ruim honderd be langstellenden hebben gister avond in gebouw Irene aan de Nieuwe Haven de kleurrijke show van Consurella Organisa tie bijgewoond. Iedereen genoot van de zeer gevarieerde show, waarin voor een groot aantal producten reclame werd ge maakt. Vooral de modeshow, die gepresenteerd werd door vijf mannequins, oogstte veel be wondering. Deze Consurella try-out, waarvan er eiders in het land nog drie volgen, gaat vooraf aan de volgende week te geven première van deze com merciële show. Als presentator trad gisteravond Ja», van Aalst op. coördinator van de organi satie, voorts verleende de orga nist Frans Konijnenburg mede werking. i j Schiedam In de eerste n«gen maanden van 1973 zijn In Schiedam 314 woningen gereed gekomen. Daarvan waren er 171 in de sector woningwetbouw, S2 in de sector premiebouw en 51 in de vrije sec tor. Op 1 oktober waren er 380 wonin gen in aanbouw, waarvan 344 in de woningwet-sector en 36 m de vrije: sector. In de premie-sector werd op dat moment niet ge bouwd. Met die 314 gereed gekomen wo- j ningen komt Schiedam op de vijfde plaats in hst Rijnmongc- bied. Als alleen woningwetwonin gen worden bekeken, schuift Schiedam naar de vierde plaats. Van de 3.091 woningwetwoningen die op. 1 oktober in het Rijn mond-gebied in aanbouw waren, kwamen er 344 voor rekening van Schiedam. Dat ieverde een tweede plaats op, een positie die Schiedam al geruime tijd bezet. Overigens waren die 3.091 wonin- - gen er minder dan in september van het vorig jaar, namelijk 545. Ook kwamen er minde-"wonin gen in de premie-sector gereed. Alleen in de vrije sector waren het er meer. is tegen woontoren Schiedam Het duo Mini en Maxi opent zaterdag om twaalf uur de nieuwe studio van de Stichting Ziekenomroep Schie dam aan de Dr. Kuyperlaan 239. i De opening, die door een 1 geluidswagen In de scad onder de aandacht wordt gebracht, wordt gevolgd door een zeven uur durend life-programma. Hieraan werken onder andere mee de organist Etef Meeder, de Greed Singers, Ria Bremer en Gerard van de Berg. Van vier uur tot half zes reeï- pieert de Ziekenomroep in de nieuwe studio.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1