sterren van een nieuw weer Al zesduizend gemeenten 'Europees' 1 Steeds meer Europese Gemeenten derde door KEES VISSER Wie kent ze niet, de blauwe bordjes met de twaalf gouden sterren die je aan de grens van steeds meer gemeenten ziet. Ze vormen de aanduiding van de zogenoemde Euro pese gemeenten, waarvan er in binnen- en buitenland al een slordige zesduizend zijn met alleen in Nederland al 475 aangeslotenen. Die bordjes*'met twaalf (symbool voor volmaaktheid) sterren zijn een teken van de Europese ge zindheid die men in deze gemeenten 20 veel mogelijk wil stimuleren. Burgemeester Krop var 8'eis- wijk: de landsgrenzen worden steeo's meer a!s ktmstmcf'g er. Het bordie met de twaclf gou- den sterren: de aanduiding van c'e Europese gemeenten. Hooggestemd ideaal van de Raad van Europese gemeenten, waar in talrijke leden zijn verenigd, is en blijft de vorming van een Europese federatie, steunend op de autonomie van gemeenten en gewesten. Een verenigd Europa, waarin de landsgrenzen verva gen en waarin wij niet langer in de eerste plaats Nederlanders zijn .maar Europeanen. 2oaIs; we nu nog in de eerste plaats Nederlanders zijn en niet Zuid hollanders. Om dat ideaal vaste vorm te ge ven zij'n de Europese gemeenten, nu al bezig om de mentaliteit daarvoor rijp te maken. De weg naar het verenigd Europa-moet nu reeds; geplaveid worden; Hét-, geen de aangesloten gemeenten;- willen.bereiken door.het;ontwik-" 1 -kelen en stimuleren"' van een .•-Europese gezindheid, - waarin wij bet al te eng nationalistisch denken ontgroeid moeten zijn. KUNSTMATIG „Nu al worden de landsgrenzen steeds meer als kunstmatig er varen. Veel problemen niet bij die grenzen op en om kun jé ze vaak'diet dan in internationaal verband aanpakken", zegt burgemsester dr. F. J. Krop van Bleiswijk daarover. Hij is een van de mensen dte.de Europese gedachte r een warm hart toedragen. ïn'dé'sèctie Ne- Videriand. van de Raad van Euro-, pesé Gemeenten is hij voorzitter van de - commissie Internationa le gemeentecontacten-, die 'zich hoofdzakel ijk bezighoudt 'met „jumelages", internationale: uit wisselingen tussen de verschil-: 1 lende Europese gemeenten. BEZOEK Die „jumelages" komen er op neer dat de verschillende deel nemende plaatsen een eigen zustergemeente hebben in het buitenland. Nadat daarmee op gemeentelijk niveau het eerste contact is gelegd, heeft de ei genlijke uitwisseling plaats waarbij inwoners uit de ene plaats op bezoek gaan bij de zustergemeente. Hetgeen dan la ter wordt gevolgd door een te genbezoek. Buiten de kring van Europese ge meenten wordt juist achter die uitwisselingen nog wel eens'een vraagteken geplaatst. Bij velen overheerst de mening dat de Europese gedachten van de deel- j .y nemende gemeenten '- slechts >i neerkomen, op het uitwisselen van' fanfarekorpsen en sportver enigingen met buitenlandse zus tersteden, kortom gezelligheids- reisjes met een vrijblijvend ka rakter waarbij het stimuleren van de Europagezindheid eigen lijk een ondergeschikte rol vi speelt. De uitwisselingen zouden zo .bezien 'weinig verschillen van vakantiebezoefc binnen Europa. Burgemeester Krop van Bleiswijk denkt daar toch wel even an ders over:' „Een vakantie is - veel meer toeristisch gericht, Je blijft daarbij - ook irfhet' bujten- land - veel in je eigen kring; •■•Maar met die uitwisselingen kom je te logeren bij een huis gezin, waarmee je /voortdurend contactonderhoudt",aldus de Bleiswijkse burgemeester dié een groot voorstander is van-de internationale jumelages, de verbroedering tussen de' Euro pese volken. van de Raad van Europese Ge meenten, zijn er slechts betrek kelijk weinig deelnemers. Bij een vorig -jaar gehouden onder zoek in Nederland bleek dat 189 Nederlandse gemeenten contac ten hadden onderhouden. Daar- van korden er slechts 62 als V;jumelages", als verbroederend worden beschouwd. ONDERAF Hoewel die internationale contac ten een van de belangrijkste on derdelen vormen vanhet werk Toch beschouwt burgemeester Krop als voorzitter van de com missie Internationale gemeente contacten die „jumelages" als essentieel voor het streven naar een vernieuwd Europa. ,Als je streeft naar esn verenigd Europa", aldus de Bleiswijkse eerste burger, „dan bestaat di rect het gevaar; dat dat".van bo venaf wordt gedicteerd:Maar juist zo'n verenigd Europa is - een. zaak die van enderen af meet groeien. Vandaar dat die gan-.eentecontacten zo belang rijk zijn.. De- eerste contacteh Werden weliswaar op gemeente lijk bestuurlijk niveau gelegd, mnar varder blijft de taak van die gemeentelijke overheid be perkt tot het stimuleren van uit wisselingen en niet het organi seren daarvan". De reisjes naar 2ustergemeenten elders in Europa worden ook niet door de aangesloten ge meenten bekostigd. Iedere deel-, nemer moet daar financieel voor opdraaien. Het enige geld •dat voor de gemeenten gemoeid is- met aansluiting bij de Euro- pesc Gemeenten zijn de kosten - van lidmaatschap: slechts' één cent per inwoner. Hoe belangrijk die uitwisselingen ock mogen zijn voor het stimu- Heren van een Europese gezind- t heid,het'.is lang niet meerde enige pijler waarop het werk van de Raad van Europese Ge meenten (als onderdeel van de Raad van Europa) rust. Steeds v :meer- worden door de verschil lende^ Europese gemeenten in ternationale.- contacten gelegd, die een-wat-minder vrijblijvend "krakter dragen en in .sómmige gevallen zelfs uit de nood gebo ren zijn. RIJN Hetgeen vooral het geval is in de grensgebieden van de landen van Europa. Via de Raad van -.^Europese Gemeenten heeft, men dan de unieke gelegenheid sa men gemeenschappel ijke .proble men - bijvoorbeeld op vërkeers- of milieugebied - aan te. pakken: Sterk voorbeeld van die interna- vJïonalev contacten,.jgericht _vóp^ een bepaald probleem, is de vo rig jaar in Straatsburg op initia tief van de Raad van Europese Gemeenten gehouden conferen tie van Rijngemeenten. Een vraagstuk tenslotte waar de ge meenten nog het nauwst "bij zijn betrokken, zij hebben immers de .zorg voor. de watervoorzie ning. Watervoorziening waarbij' meerdere landen te maken heb ben met de rivier die nog steeds „het smerigste open riool van Europa" wordt genoemd en die - om eens .eeri voorbeeld te noe men - jaarlijks zo'n miljoen kilo arsenicum naar de Noordzee "transporteert. Logisch dat de Rijngemeenten om dat .pro bleem te bespreken eens om'de Zesduizend gemeenten in negen Westeuropese landen zijn op het ogénblik aangesloten bij de Raad van Europèse Gemeen ten, die op 28 januari 1951 in Genève werd opgericht. In deze negen landen (België, Nederland, Luxemburg, Frankrijk, Duitsland, Groot-Brittannïé'. Italië, Oostenrijk en Zwitserland) bestaan nationale secties als afdeling van de Raad van Euro pese Gemeenten. Nagenoeg alle .andere Westeuropese landen nemen wel deel aan het werk van de Raad, maar hebben daarvoor nog niet een eigèn nationale sectie opgericht. Voorheelden van dit soort landen zijn Denemarken, Portugal en IJsland. De meeste leden-gemeenten van de Raad 2ïtten in Frankrijk. Tn totaal hebben, zich, ruim 2.700 bij de Raad als lid laten in schrijven," Italië telt 1.065 gemeenten die lid zijn,. België 800, Duicsland-,771, Engeland "geen (de Engelse wetgeving staat niet,toe dat gemeenten als-zodanig lid zijn), Luxemburg alle 126, Zwitserland 130: Oostenrijk: de twee verenigingen van gemeenten, Gemeindetag en Stadtebund, zijn collectief lid en Nederland 475 deelnemende gemsemen. Enkele" plaatsen' uit de" omgeving, dié zijn aangesloten bij dé Raad van Europese Gemeenten zijn: Bleiswijk, Bodegraven, Boskoop, VGravenzande, Hazerswoude, Hellevoetsluis, De Lier, Maasland, Maassluis, Monster, Naaldwijk, Nootdorp, Qostyoome, Pijnacker, Spijkenisse, Vlaardingen en Zoeter- -... meer. internationale tafel gingen zit ten. De Straatsburgse conferen tie van vorig jaar mondde toen uit in een dringend beroep bij de landsregeringen, om concrete maatregelen te treffen, onder andere het zuiveren van alle af valwater voor dit in het' stroom gebied van de Rijn wordtge loosd. Zo zijn er meer problemen die over de grenzen reiken en daar- om een internationale aanpak verdienen. Zoals bijvoorbeeld het vervoer van gevaarlijke stoffen in grensgebieden. Óf ook wanneer werknemers in eenzelf de branche aan de ene kant van de grer.s beduidend meer of minder verdienen dan aan de andere kant. Regionale proble men met een grensoverschrij dend krakter zou je kunnen zeg gen, waarbij contact tussen de verschillende gemeenten aar. weerszijden van de grens be langrijk kunnen 2ijn. Ai dit soort, problemen kunnen in direct meehelpen om allerwegen een Europese gezindheid tot ontwikkeling te brengen. Een Europese gezindheid, die zijn uiterlijke kentekenen heeft in internationale gemeente-contac ten, culturele uitwisselingen, studiereizen, de Dag van Euro pa (de vijfde mei en zelfs een volkslied van Europa (uit de ne gende symphonic van Beetho ven), maar die zijn achtergrond zal moeten vinden In een Euro pese mentaliteit, een bewust wording van de verbondenheid in Europa.. Een Europes gezindheid, ook, die zijn einddoel zal moeten vin den in een verenigd Europa met op den duur *nrechtstreeks ge kozen Europees parlement met werkelijke bevoegdheden en een eigen Europese munt. Dat de weg daar naar toe niet al te gemakkelijk eri zonder hin dernissen is, wordt allerwegen wel. beseft'in de kring van Eu ropese Gemeenten. Tn dat ver band zijn de - misschien wat theatrale' -'woBiöèn van "Ivaar-*" nemend vocreiivr I- .V.ntjea van de sectie Nederland, uitgé- soroken tijdens de jaarrede van vorig jaar, het meest typerend: STERREN - „Samen bouwen we aan een nieuw Europa. Het zal niet al tijd gemakkelijk gaan: Niet: Ie- dereen zal ons steeds tijdig, be grijpen, Er zullen' teleurstellin gen zijn. De weg voert niet im mer over rozen. Maar. Gouda, niet de spreuk in het wapen „per aspera ad astra", krijgt gelijk. Langs ruwe paden - mis schien !- maar in elk geval tot de sterren. De sterren van de drapeau de i'Europe"! Schiedam Als lid van de Nederlandse Bond van Vogellief hebbers afdeling Schiedam treft ook Jaap Lijbers voorbe reidingen om te kunnen deelnemen aan de op handen zijn de tentoonstelling in gebouw Arcade. Uit zijn collectie tropische vogels selecteerdehij reeds de nodige exemplaren die voor'de keurmeesters moeten vér- schijnen. Ze zijn tijdelijk weggevangen uit; zijn buitenvo- lïères waarin ze een prinsheerlijk bestaan leiden. HeEaantal mensen dat er een of meer vogels op na houdt is slechts bij benadering te schatten. Zij kunnen kanaries hebben dan wel papegaaienof. parkieten, groot erf klein. Wat ze gemeen hebben is, dat het gezelligheidsdieren zijn, die uitgroeien tot huisvrienden voor jong en oud. Bij een goede verzorging en met een juiste omgang worden deze vogels gemakkelijk „handtam" en het is soms verbluffend om te ervaren hoe ze hun baas of bazin herkennen. EXPERIMENT Jaap Lijhers behoort tot de cate gorie vogelliefhebbers die zich in verenigingsverband bezig houden met het fokken van tro pische vogels. Het lezen-van li teratuur en het expzriment .heb ben tot goede resultaten- geleld. De Nederlandse vogelfokkers zijn er in geslaagd vrijwel alle vroe ger geïmporteerde zaadetende vogels nu zelf te fokken. Op.-net gebied van de insecten- en fruit- '%ters, In het bijzonder de exoti sche soorten, verkeert dit fok ken nog in een experimenteel stadium. Er zijn echter al resul- taten, wat is uitgedokterd in speciale clubs. Voor stadgenoot Jaap Lijhers be- - gon liet negen jaar geleden met een stelletje kanaries. Toen hij de beschikking kreeg over een woning met 'een'; stukje tuin stapte hij over op de tropische vogelsoorten, ^ijn volières izijn voor de vogelsbiotopen waarin ze alles vinden wat. ze nodig hebben. Droge entochtvrije nachthokken eri veel natuurlijk groen voor schuilgelegenheid waartussen ze.bovendien kun nen nestelen.-. De eerste broedresultaten. bereik te Lijbers met Australische gro te parkieten, Rosella's. Minder goed slaagde de fok met een stel Roodkuif kardinalen, Het stel kwam wei tót nestelen en broeden maar Óe eitjes bleken niet bevrucht: te '.zijn. Met de man bereikte hij bij de in Rotterdam gehouden kampioen schappen een derde plaats. Vo rig jaar werd zijn Gangès-bril- vogeltje in de verenigingswed strijd uitgeroepen tot de fraaiste van het geheel. Kort hierna ging het diertje dood. Het risico bij alle tentoonstellingen, zégt Jaap- Lijbers* Dé laatste tijd»Iégt hij zich toe op het fokken van kleine zaadeters. De Lóodbekjés (vinkachtigèn) schonken hem twee nestjes jon gen. Zebravinken heeft hij in di verse kleiirvariëteiten, waaron der spierwit wat prachtig con trasteert niet. de fel rode bekjes- Klaar voor keuring en show zit ook de vrij,, zeldzameZwartkap- tangara '(Zuiö-Amerlka) te rangschikken^ ondér'de exotische insecten- en vruchteneters. Of ook de Valkparkieten mee gaan dingen naar de prijzen hangt af van de bevedering op dat mament.., Dé vogels zijn wat laat met het 'ruian, wat is toe te schrijven ap Je langdurige zo- -. mer. ;l-,_ Prijs of geen prijs, Jaap Lijbers gaat door met het fokken van vogels. Devijf tuinvolières zijn aan het Verzakken zodat tot reno vatie dient te worden overge gaan. In plpats van vijf komen er nu drie. Twee voor de aan wezige vogels de andere om in te experimenteren. NATUUR Stuk voor stuk moeten het kleine I leefmillieus worden waarin de j natuur dus ook het insectenle- ven vrij spel krijgen. Wat niet uit zichzelf komt, wordt toegevoegd aan het voedselpak- j ket. Meelwormen en miereneie ren die inbevrorèn toestand lang houdbaar zijn. Jaap wil het nog eens probéren met enkele stelletjes Ganges-brilvogeltjes met Amadine* en Binzenastril- dan waarvan hij al eerder een nestje Jongen heeft verkregen. Als alles klaar Is kan hij alle kanten uit. Het vraagt veel tijd maar vooral zorg maar dat heeft Jaap Lij bers er graag voor over. Jaar lijks gnat hij hoogstens een weekje met vakantie. Langer kan niet, want de vogels hebben Hem nodig. Déze instelling is te rug te vfndan bij alle liefheb bers van vogels die het houden hiervan tot een hobby maken, soms zelfs op een wetenschap pelijke basis. SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 7 NOVEMBER 1973

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3