SCHIEDAMSCHE COURANT Olieboycot 1: KRITIEK OP DE RIJNMOND m P Agressieve Sint Radboud geeft concert ff - 1 na 5000 dammers wachten op een woning Zuid- Afrikaans gezin mag nog Wijven I Jaarlijkse vergadering van NKV 1 Brandweer- Schiedam lieden geslaagd Film Bambi I in clubhuis De Doele Sinterklaas bij helpt Elkander FINANCIEEL STATUUT DEUGT NIET H Jengildiensl in Opstandingskerk 5 Vrijdag 9 november 1973 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL 4 pagina's 99ste jaargang no, 24865 Schiedam Het aantal wachtenden op een wo ning in Schiedam is in ok tober met 52 gestegen tot 4S57. Dit blijkt uit een "^"statistiek 'van het "Bureau" Huisvesting, dat In de vo rige maand 171 ingeschre venen en 89 niet-inge- schrevenen aan een wo- nitig hïelp. Onder de'geholpene n die bij het bureau op de wacht lijst stonden, bevonden zich 22 aanstaande echt paren, 21 onvoldoende en 110 voldoende .gehuisves- ten en 6 alleenstaanden. Nu wachten nóg 536 aan staande echtparen op een woning, evenals 778 onvol doende en 3110 voldoende gehuisvesten en 304 al leenstaanden. Het Bureau Huisvesting heeft in oktober 78 niet-in- geschrevenen aan een ves tigingsvergunning gehol pen. Ook kregen 16 inge schrevenen deze vergun ning. Van hen woonden er vier in en twaalf woonden zelfstandig. Momenteel staan bij het bureau 102.5 personen ingeschreven voor een vestigingsver gunning. Dit aantal was begin oktober 991. Den Haag Het Zuidafrikaanse gezin Relief mag voorlopig; in v Schiedam blijven. Dit antwoordt staatssecretaris van justitie Glastra van Loon op 'Vragen van. het Tweede-Kamerlid De Kwaadsteniet (ARP). De burgemeester van Schiedam heeft begin oktober een ver- blijfsvèrgunning aan het gezin geweigerd. Onde.r meer omdat het niet over middelen, van be- staan beschikt, de man geen geldige arbeidsvergunning heeft cn het gezin niet over voldoende woonruimte beschikt. De heer Retief heeft in een brief aan de minister-president en de minister van justitie daarop verzocht toch de beslissing van de burgemeester ongedaan te maken. Dit verzoek is in behan del. ng. Zolang er nog geen be slissing is genomen, wordt het gezin niet verplicht ons land te veriaten. Schiedam In het clubhuis De Doele aan het Doeleplein 1 wordt morgenmiddag de film Bambi vertoond. Deze anderhalf uur durende film, die om een uur begint, is geschikt voor kin deren vanaf vijf jaar. De toe gangsprijs is een gulden. Iedere zaterdagmorgen is er var. half'twaalf- tot een! uur-een-pop- pecbóetiek voor meisjes in De Doele. Ook zijn er handenar- beidclubs voor jongens en mcis- :jes: vanaf acht.jaar. De kosten 'zijn twee kwartjes per kind. Op maandag, woensdag en vrij dag zijn, er 's avonds van zeven uur tot kwart over acht clubs, voor jongeren van negen tot j twaalf jaar. Daarna zijn er tot half elf clubs voor tieners. Op woensdagavond is er boven dien vanaf half negen een spe ciale rock and roll-instuif in het clubhuis. Die dag zijn er 's mid dags vanaf kwart voor drie di verse activiteitenclubs voor jon gens en meisjes van vijf tot twaalf jaar. Schiedam Sinterklaas brengt zaterdag I december een bezoek aan de bij de vereniging Helpt Elkander aangesloten geestelijk gehandicapten. Het feest wordt gehouden in de grote zaal van het dienstencen trum De Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan 766- Het pro gramma duurt van half drie tot ongeveer vijf uur. Om twee uur -gaat de zaal open. Ook de ouders en verzorgers van de gehandicapten zijn welkom op het feest. Eén van die afetoren is ongetwij feld de olieboycot. Harherts kan nog niets over de gevolgen zeg gen. Er hangt een dreigende wolk boven de werkgelegenheid in het totale "Europoortgebied, zonder dat we weten of en In welke hevigheid de hui zal los barsten." De daling van de werkeloosheid van mannelijke arbeidskrachten speelde in de meeste beroeps groepen, maar wel het sterkst in de metaal: (188 in september tegen 139 in oktober), Alleen in de sectie „overige -beroepen" steg de rserve van 213 naar 242 personen. MIXDER ROOSKLEURIG. Ee.n daling van het aantal werklo. ze mannen, bij de vrouwen daarentegen is de situatie -min der rooskleurig, De geregi streerde arbeidsreserve van vrouwen is wederom gestegen; hi oktober van 366 naar 408 da mes. Deze stijging van' maar liefst tien procent moet alweer voornamelijk gezocht warden bij het kantoorpersoneel en de overige beroepsgroepen; De toe stand wordt nog eens verslech terd door een daling van de vraag naar vrouwelijk personeel met eveneens tien procent fvan 2S9 naar 260). HANDICAPS De vraag naar mannen bleef in oktober ongeveer gelijk. Overi gens moet de arbeidsreserve van mannen voor een deel als „moeilijk plaatsbaar" worden gezien. Dit vanwege een of meerdere „handicaps", dit ge legen kunnen zijn in leeftijd, ver ouderde of te geringe vakkennis of fysieke of psychische tekort komingen. .Hopelijk", aldus direkteur Har- berts. „zullen de nieuw inge voerde maatregelen voor deze categorie van werklozen een" gunstig effect hebben". Die nieuwe maatregelen zijn de der tig procents loonkostensubsidie regeling gedurende maximaal een jaar voor ouderen en een half jaar voor mensen die lan ger dan zes maanden werkloos zijn en de TAP-regelióg (tijde lijke arbeidsplaatsen), die werk lozen een tijdelijke plüatsings- mogeiijkheid biedt in overheids dienst. Vlaardingen/Schiedam Het aantal werklozen ïn het ge bied van het gewestelijk arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord is ïn oktober gedaald. De geregistreerde arbeidsre serve van mannen bedraagt 1130, terwijl dit aan het eind van de vorige maand nog 1196 was. Volgens direkteur Harberts van het arbeidsbureau is de vermindering van de werkloosheid Iaat in het seizoen een gunstig symp toom. „Al zijn er ook factoren, die tot voorzichtigheid manen." Het merendeel van de bezoekers van het Beafrixpark komt van builen cfe stad. Schiedam „Het bedrag dat Rijnmond ons kost, staat in geen verhouding tot wat ze voor ons doen. Op het gebied van het milieu is dat zelfs nu], daar doen ze vrijwel niets voor ons", Dat ïs de motivering van het Sehiedamse college van burge meester en wethouders- naar aanleiding van hun weigering om meer geld uit te trekken voor de Rijnmond. Een belangrijk deel van dat meer geld zou Rijnmond willen ge bruiken voor de recreatie. Schiedam vindt echter dat eerst het Beatrixpark maar eens als een regionaal, recreatiegebied moet worden aangemerkt. Het college merkt daarbij op dat waarschijnlijk zo'n zestig pro cent van de bezoekers van het park van buiten de gèmeente kom tl Het valt daarom onder de buitenstedelij ke recreatie van de Rijnmond; Het Schiedams gemeentebestuur vindt hoe dan ook dac het finan cieel statuut van Rijnmond niet deugt: „Wij staan achter een gewestvorming, maar dat ge west moet wei op de juiste wij ze functioneren". Wat betreft de overname van de Rijnmond van de milieuzaken en waar elke gemeente per in woner evenveel voor betaalt, vindt het gemeentebestuur dat Schiedam te veel moet bijdra gen. De Rijnmond-milieu-dienst hoeft in Schiedam vrijwel niets te doen. omdat een jarenlang zorgvuldig-' selectiebeleid tot. gevolg heeft* gehad dat er in; de gemeente*' maar één milieuvervuilend be-f; drijf is (Tanker Cleaning). Toch moet Schiedam relatief evenveel betalen als bijvoor-' beeld t'laardingen en Rotterdam, waar de bedrijven heengingen die in Schiedam waren gewei gerd. De keurmeesters sloegen de kwaliteit van de vo geis hoog aa Schiedam/Rotterdam Eén jaar en drie maanden zal. de 19-jarige G D. in de jeugdgevangenis moeten doorbrengen. De rechtbank ver oordeelde de Sehiedamse bankwerker tot deze straf, omdat de toe komst er weinig hoopvol uitziet. Do jongeman heeft a! een strafblad vol inbraken en agressiedelicten. Samen metde 21-jarige Vlaar- dingse sloper T. v.d. P. sloeg en trapte D. een man volledig in elkaar, waarmee zij/nog iets te vereffenen hadden. De toeschou- wers van de mishandeling werd aangeraden.de monden dicht te i houden, omdat hen. anders' een- j zelfde behandeling te wachten J stond. j De Vlaardinger wérd door de rechtbank veroordeeld tot tien j maanden gevangenisstraf, één j maand minder dan de officier van justitie had. geeist. Tegen' de. negentienjarige Schiedam- .j mer had de officier zeven maanden er. terbeschikkingstel ling van de regering geëist. Schiedam De drumband cn de harmonie van de muziekvereniging Sint Radbouw geven zaterdagavond een concert in het gebouw De Rank aan de Schïedamseweg in Kelhel. De harmonie brengt onder andere het Petit Ballet van Hugo de Groot ten gehore, waarmee de vereniging op een laatst gehouden concours in de afdeling uitmun tendheid een eerste prijs behaalde met 288,5 punten. Ook speelt de harmonie onder leiding van de heer J. Segers de vol gende werken: Panda Suese van G. Assomando en Jamaican Folk Suite van Harold L. Waters. De drumband vertolkt onder leiding van maitre A. Dries onder ande re Trommelaeren, Cocktail en Bttrlesco. Vervolgens spelen de drumband en de harmonie samen de mars Graf Waldensee en de Herautenmars. De avond wordt besloten met een gezellig samenzijn in gezelschap van de Boerenkapel, bestaande uit musici van Sint Radboud. Toegangskaarten voor het concert 2ijn k 3,50 verkrijgbaar aan de zaai en in de voorverkoop bij P. van Beurden, Kerklaan 2, en in het verenigingsgebouw aan de Kerkweg 46, Het concert begint om acht uur. Schiedam Tot en met zondag is tn gebouw Arcade volop vogel- pracht te bewonderen. De afdeling Schiedam van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers showt hier ruim vierhonderd vogels, in- gezonden voor de jaarlijkse keuring. Klasgewijs selecteerden de keurmeesters hieruit de kampioenen, van het jaar. toloze zondag. Wat er te zien valt, is een gang naar Arcada zeker waard. WINNAARS Voor de kleurkanaries en de zaad eters onder de tropische vogels, 1 ,door de leden zelf gefokt, dit jaar en in 1972. Het assortiment kleurkanaries bevat alle voorko mende kleurslagen waarvan de kwaliteit door de heren keur meesters hoog is aangeslagen. Het aantal ingezonden vorm- en postuurkanaries ligt hoger dan in voorgaande jaren. De meest opval lende hieronder zijn de ge kuifde „Norwich's Lizard's", inderdaad getekendals een ha gedis, maar vooral de kloeke Yqrkshirekanaries die bijna ver tikaal op hun stokje zitten. Het vroege tijdstip van de ten toonstelling en de langdurige zo mer zijn er de oorzaak van ge weest, datde exotische vogels dit jaar in minder groten getale aanwezig zijn. Veel vogels zijn nog niet door hun ruitijd heen, dus nog niet. op volle schoonhed. Wat er zit is echter het zien dubbelen dwars waard. Om en- hele schoonheden te noemen: de veelkleurige vruchtenlori van de blauwe bergen; de Amman- en driekleuren Glansspreeuw; Gou den voarhoofdparkicten enz. Het lid J.- van Veeum bevolkte een grote vluchtvoliere, ge plaatst in een fraai opgewerkte herfstborder, gecreeërd door bloemenmagazijn Roza, Een cosmopolitisch gezelschap vo gels is hierin tijdelijk onderge bracht. Tussen de herfstblade ren scharrelt een koppeltje dwergkwartel tj és lustig rond. De tentoonstelling is vanaf van avond acht uur voor iedereen, gratis te bezichtigen. Zaterdag van tien tot 's avonds tien uur en zondag van tien tot zeven uur *s avonds. Vooral zondag verwacht het be stuur van de vogelvereniging een grote toeloop van bezoe kers, die in verband met de au- Kampioe» stammen kleurkanaries (t voareliO:. If.J.Veerkamp met de kleur r.IJver satinet, 338 pnt. Op de tweede plaats: J.J.A. Feelder* niet i;rueni»asteJ-iv«iur 330 put. Sfatnmeii, el^eii kueek 19ÏS, postuur kanaries* Mevr. 4. Veerkamp-Ver waai met Gloster eonsort 331 pul. Kampioen eukeHticen, eiceu kweek 1973: Kleurkanaries pigment: |f.,|. Vrfcarap. met bruin moznik, 91 Kleurkanaries vetstof:Mevr. J. Veer kamp-Verwaal met talmklelir, 89 pnt. Postuurkanaries; e veneus mevr. Veerkamp Verwaal met Glnster co rona 90 pnt. Enkelingen eigen' kweek 1972 een g- deeld kampioenschap voor J.P, <!r Jong Ti A.A H' Bart, heide» met Oranje rood Ivoor schimmel met #9 pnt. 'Klassement kleurkanaries, eigen kweek 1973 over 4 vogels: I. H..J. Veerkamp met 91-89-89-89 pnt.; 2. 'hv'-J. Veerkamp Verwaal niet 99-89-89-89 pnt. S. Eeeldcrs met 90-&9-88-8S put. Mooiste nebrnvltik, eigen kweek 1973: r. Onderdellmïeu met wartmasker 88 pnt. Mnoisle tropische v.aadeter; A.M. kanshcrtreti luet spltsttaart amadi- ne. 38 pnt. Mo«U<e van de overige tropische to- gels: G. Hank met driekleurglans- spreeuw 88 put. Schiedam Vijf leden van de ge meentelijke beroepsbrandweer hebben na een onlangs afgeno men examen het diploma voor persluchtmaskerdrager behaald. Dit zware examen bestond uit een praktisch en een theoretisch ge deelte. Gedurende dit laatste on derdeel, dat anderhalf uur in beslag nam, werden de kandida ten aan. een sï-enge Ondervra ging betreffende het medische aspect van de adembescher- ming onderworpen. De opleiding tot persluchtmasker drager was geheel in handen van het eigen personeel. De geslaagde brandweerlieden zijn; M. J. Klarenbeek, A. van der Kruit, A. J, Polderman, M. J. C, van der Smissen en M. J. van Tiel. Er werden geen kan didaten afgewezen. Schiedam De centrale Schie dam van het Nederlands Katho liek Vakverbond houdt op dins dag 13 november haar jaarlijk se algemenevergadering. De vergadering van h'et N KV be gint om 20.00 uur in gebouw Ar cade aan de Lange Haven. Schiedam In de Opstandings kerk op de hoek van de burge meester Honnerlage Gretelaan en dc P. J. Troelstralaan wordt zondagmiddag een jeugddienst gehouden,: die om vijf uur bek gint. L-'AL 'LyvV Voorganger in déze dienst, dis als thema „Christen zijn in déze we-; reld" heeft is: ds; S. TijmstraL Medewerking verleent Ket' hërv.,1' jeugdkoor The Young Voices. Na afloop van de dienst is er in' de benedenzaal gelegenheid om koffie te drinken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1