SCHIEDAMSCHE COURANT Brandweer krijgt en ft fli Plein van Gunningh- school wordt verbeterd Intermezzo schiet in de roos met klucht ORGEL EN FLUIT IN AULA MUSLIM IL 37-jarige auto naar brandtveermmeum Sinterklaas doet intocht in Singelkwartier Sluiting bedreigt Er dal vestiging Aanschaf kosten: drie ton Ladder kan vijf meter onder water «ïSS» s fjfer- hap». v." i-KXv Succes voor „Studio Scouto" Gemeentewerken en ouders in overleg Werkbezoek commissaris der Koningin Nieuwe leden ziekenhuis- commissie Opnieuw schenking Van Heel Weinig trappen bij actie Fiets wes* Nee, fiets weg! Maandag 19 november 1973 4 pagina's 99ste jaargang no, 24873 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD- Broersvest 3 - telefoon administratie 26S091 - redactie 262565 - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Een al geruime tijd bestaande wens van de Schiedamse brandweer gaat in vervuiling. Midden vol- gend jaar zal in de brandweerkazerne aan de Huis te Ri- viereweg een fonkelnieuwe, volautomatische autoladder staan. Deze autoladder van. het Duitse merk Magirus is van een kort gele den in produktie genomen type. Deze wagen, die met de nieuwste snufjes is uitgerust, komt de uit 1936 stammende autoladder vervan gen. Schiedam - De vestiging van het Erdal-concem in Schiedam wordt met slui ting bedreigd. Hierdoor komt de werkgelegenheid voor zestig personen in gevaar. De vestiging van Erdal in Mijdrecht, waar 120 personen werkzaam zijn, staat voor dezelfde situatie. De directie van het concern in Amersfoort is in onder handeling met de vakbon den en de ondernemings raad over de toekomstmo gelijkheden op lange ter mijn. Volgens Erdal Is het onmogelijk om de vestigingen in Schiedam en Mijdrecht uit te brei den. Erdal overweegt om de pro ductie van de twee vesti gingen over te hevelen naar- andere' vestigingen van het cüxioem. Het Er dal-concern is vorig jaar overgenomen door de Consolidated Foods Corp. een Amerikaanse firma. De directie van Erdal ont kent, dat de x eventuele sluitingen een gevolg van de fusie 2ïjn. Bij de fusie is indertijd gezegd, dat er binnen vijf jaar na de overname geen ontslagen zouden vallen. I Het brandweermuseum in Helle- I voetsluis heeft Schiedam ge vraagd of men de oude autolad- der mag hebben, omdat het mu seum het belangrijk vindt hem voor het nageslacht te bewaren. Over deze schenking zal de ge meenteraad in de komende raadsvergadering (maandag 26 november) beslissen. Ook zal dan al of niet de aanschaf van de hoogwerker moeten worden goedgekeurd, die iets meer dan driehonderdduizend gulden gaat kosten. De nu 37-jarige autoladder is dringend aan vervanging toe. De motor van het overjarige voertuig vertoont de laatste tijd door slijtage forse gebreken. Ernstiger kan het zijn dat de lad der ook niet meer goed functio neert. Kostbare tijd zou verlo ren gaan als de ladder kuren vertoont, terwijl uit een bran dend huls mensen gehaald zou den moeten worden. Bovendien is de snelheid van de auto niet groot genoeg. Al deze punten maakten het nood zakelijk, dat zo'n twee maanden geleden de autoladder buiten dienst werd gesteld, zodat Schiedam nu nog maar over één autoladder beschikt. Brandweercommandant M. L. Passchier is erg blij met de plannen voor de nieuwe auto. „Aanvankelijk was het de be- docling dat een zogeheten hoog werker de'auto zou"gaan ver vangen", zo vertelt hij. „Alleen kleven er enkele bezwa ren aan zo*n hoogwerker. In de praktijk is in andere plaatsen in Nederland gebleken dat men toch eerst een ladderwagen laat uitrukken en dan in een tweede stadium misschien de hoogwer ker". „Toen wij met de voorbereiding bezig waren, kwamen de Magi- rus-fabrieken in Ulm (Duits land) met 'n nieuw type auto ladder op de markt. Een van de kenmerken daarvan is, dat aan het uiteinde van de ladder een werkkooi zit". Commandant Passchier somt een groot aantal voordelen van deze ladder op boven de hoogwerker: „Deze magirus-1 adder kan tot vijf meter beneden het „maai veld" werken. Dat wil zeggen, dat de ladder verscheidene me ters onder water kan komen. In Duitsland ben ik er langs afge daald en ik ben gezien het vele water in onze stad - enthousiast. Een hoogwerker kan totaal niet beneden het maaiveld". „Daar komt bij dat deze autolad der minder breed is dan een hoogwerker, wat in de Schie damse binnenstad met zijn smalle straatjes belangrijk is. Een hoogwerker is minder snel Operationeel, omdat daarbij eerst „poten" moeten worden neergezet", aldus de comman dant. „Een ander voordeel is dat het nieuwe type tot dertig meter hoogte kan werken, enkele me ters meer dan een hoogwerker". Hoe dringend de oude ladderwa gen aan vervanging toe is, blijkt niet alleen uit het nu al buiten gebruik stellen - terwiji de nieuwe auto waarschijnlijk in juni of juli van het volgende jaar komt - maar ook uit de af schrijvingstermijn. De Rijksinspectie van het brand weerwezen stelt de afschrijvings- termijl van autoladdcrs voor een gemeente met de grootte van Schiedam op twintig jaar. Deze termijn heeft de oude auto al zeventien jaar „overleefd". Het schoolplein van de Prof. dr. J. H. Gunninghschoo! aan de Burgemeester Van Baarenlaan 871 Schiedam. ,De bij .Scouting Ne-., derland aangesloten Burgemees ter van Haaren- en Tonogroep hebben zaterdag een theater productie gebracht onder de naam „Studio Scouto" met een zeer gevarieerd programma. Als artiesten traden junior pad- vindsters van de Tonogroep op en verkenners en senioren van de Burgemeester van Haaren- groep. De grote recreatiezaal van gebouw „'t Raedhuis" was voor dit doel tot een theater ge transformeerd. Schiedam - Sinterklaas doet dit jaar voor het eerst zijn Intocht In het Singelkwartier. Zaterdag 1 december arriveert de Goedheiligman met zijn Pieten om half drie op het kruispunt van de Hogebanweg en de Van 's-Gra vensand estraat. Daar wordt hij opgewacht door het bestuur van de wijkverem- ging Het Singelkwartier, waar na hij in een rijtuig een rondrit door de wijk maakt. De Rijn mondband gaat aan de stoet vooraf. Het gezelschap doet de volgende straten aan: Van 's-Gravensan- destraat, Newtonstraat, Lorentz- x laan, Buijs Bailotsingel, Diesel- straat, Daltonstraat, Morse straat, Lorentzlaan, Buijs Bal lotsingel, Soylestraat, Van Ma- rumstraat, Rotterdamsedijk, Boerhaavelaan, Swammerdam- singel, Halleystraat, Galileï- straat, Lange Singelstraat, Lau rens Costerstraat, Singel, Oost singel, Van Swindenstraat, Vïl- lastraat, Stephensonstraat, Wattstraat, Van Leeuwenhoeck- straat, Singel, Oosterstraat, Ste phensonstraat, Prof. K. Onnes- laan. Van Swindenstraat, Volta straat, Snelliussingel, Amperè- straat, Edisonstraat, Boerhaave laan, Lorentzlaan, Fahrenheit- straat, Dr. Zamenhofstraat. In Het Centrum Oost beëindigd! de Sint zijn intocht. Zondagmiddag 2 december is de bejaarde heili ge te gast op het Sinterklaas feest in zaal Marijke aan het Broersveld 121. Het feest begint om twee uur en is toegankelijk voor kinderen van vier tot eo met zes jaar. Schiedam - De dienst Gemeente werken wil in overleg met de oudervereniging van de Prof, dr. J. H. Gunninghschool zoeken naar een oplossing voor de klachten over het plein bij de school, aan de Burgemeester Van Haarenlaan 871. De ouders hebben onlangs schifte- lijk geprotesteerd bij Gemeente werken. tegen de wijze, waarop de dienst het schoolplein deze zomer heeft opgehoogd. Op de plaats van een grasstrook, dat in de zomermaanden als sportveld werd gebruikt, is een hoeveelheid zand en grint stort, die volgens de ouders niet functioneel is en bovendien de speelgelegenheid heeft ver kleind. Tevens zijn er veel klachten bij de oudercommissie terecht ge komen over verontreiniging van haren en kleding na het gooien met zand. Ook dat de zandvlak te wordt gebruikt als toilet voor honden en katten vindt de com- schoolplein, wanneer het goed missie een groot bezwaar. bewerkt wordt. Gebleken is, dat te veel grond is De dienst blijft contact onderhou- gestort. Gemeentewerken acht den met de school, totdat een een combinatie van grind en oplossing gevonden is, waarmee zand echter geschikt voor het beide partijen vrede hebben. Schiedam Voor elke amateur-toneelvereniging is het kluchtspel het uitgesproken middel ora puur amusement op de planken te brengen. Het voorkomt vaak al te grote risico's als er met minder ervaren krachten gewerkt moet worden. Bovendien beleven de medespelers er evenveel plezier van tijdens het instuderen als de toeschouwers tijdens de opvoering. Vandaar dat de toneelvereniging „Intermezzo" hiervan het volle profijt trok met de opvoering van de klucht „Het hing In de lucht", in elkaar ge knutseld door Bert peets. De strekking was ongeloofwaar dig, maar daarom niet minder leuk. Hij en zij twee jeugdige studenten die op kosten van een oom en een tante studeren. De bedoeling hiervan is het berei ken van een academische graad. Beiden laten hun geldge vers in deze waan, maar kiezen de toneelschool. Hier ontmoeten ze elkaar, worden verliefd en trouwen. De oom en tante weten niet beter dan dat hun protégé's wonen in pensions, hij samen met een vriend, zij met een vriendin. Het gaat allemaal goed tot oom en tante hun bezoek aankondi gen. Het tweetal vait natuurlijk door de mand. Voor het echter zover is, gebeuren er vreemde dingen die aanleiding geven tot paniek en worden weergegeven met kolder en echte „gillers". GESLAAGD Alles kwam goed over op de tot de laatste plaats bezette zaal, zodat „Intermezzo" op een ge slaagde uitvoering kan ret'»g zien. Ina de Maar was de e.* in travesti de imaginaire van haar mart, gespeeld door Huub de Ruiter. Hij chargeerde er lustig op los in de - wat overdreven vermom ming als de hospita en was hierdoor verantwoordelijk voor veel „gillers" uit de zaal. Jan Kars was de hoekige zeeman, kwistig met de- „oorlamdie een verloren liefde terug vond. Zijn trouwe bootsman, voorge steld door Henk Gubbels, plukte de bloem die voor zijn voeten liep, het dienstmeisje Mia, ge speeld door Ina Busker. Goed gespeeld werd ook de rol van Loes Nijhof door Gonny Schot. De wat zure tante Siaan die haar nicht tegen het man volk wil beschermen en haar vriendin Marie Bartels, kregen door Ria v. d. Vlies en Yvonne de Winter wat minder goede ge stalten. Iets te veel charme en 1 gebrek aan toneelervaring wa ren bij beiden hiervan de oor zaak. De regie was in handen van Plet de Kaper, Het stuk en de rolbe zetting noopte hem tot het toe staan van veel vrijheden die echter geen afbreuk deden aan het succes. W. de Br. Schiedam In de aula van het Stedelijk Museum gaven zaterdag middag de organist van de Stelgerskerk te Rotterdam, Fons van Wijk, en de fluitiste Mariëtte Rouppe van der Voort voor veel be langstellenden een concert. Op het programma stonden werken van Andrea Gabriëli, Sweelinck, Purcell, J. S. Bach en FachelbeL talrijke aanwezigen een uur van hoogstaand muzikaal genot be- zorgd. W. P. VERHEUL Fons van Wijk begon met Canzo- na alia francese in C van An drea Gabriëli, een ingetogen werk dat hij met een dienover eenkomstige registratie speelde. Interessant waren de variaties over „Puer nobis nascitur" van Jan Pieterszoon Sweelinck, van wie de organist later het mees terwerk Fantasia chromatica op lofwaardige wijze vertolkte. De variaties over „Werde munter, mein Gemüte van Joahnn Pa- chelbel worden ten onrechte niet zo vaak gespeeld. Fons van Wijk gaf er een fraaie vertol king van. Samen met de orga nist speelde Mariëtte Rouppe van der Voort de Sonate in F voor fluit en orgel van PurceiJ en de Sonate in Es van Joh. Seb. Bach. De fluittoon was wat klein maar wel mooi in deze werken, evenals in de Sonate nr. 2 in d van Michel Blavet (1700-1768), die niet op het pro gramma vermeld stond. Beide executanten waren goed op el kaar ingespeeld en hebben de Schiedam De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid- Holland, mi*. M. Vrolijk, is van morgen in Schiedam aangeko men voor e-en werkbezoek. Hij was in gezelschap van zijn vrouw en de griffier der Staten van Zuid-Holland mr, P. Zeg waard. De heer Vrolijk werd verwelkomd door Schiedams burgemeester H. Roelfsema en diens vrouw. Met de burgemeester besprak de heer Vrolijk daarna in de b en w-kamer van het Stadskan toor een aantal gemeen telijke vraagstukken. 's Middags maakten zij, in gezel schap van de wethouders en hun echtgenotes, een rondrit door het oude westen, langs zwembad Zuid, het gereno veerde Schiedam-Zuid, en de woningbouw in Woudhoek-Zuid, In het Stedelijk Museum bezich tigden zij de Cobra-tentoonstel ling. In de Noordmolen zal het gezel schap dineren. Vanavond zal de heer Vrolijk een informeel contact hebben met de leden van de Schiedamse ge meenteraad. Schiedam De gemeenteraad zal in de komende vergadering acht nieuwe leden benoemen in.de commissie voor het gemeente ziekenhuis- Het gaat om vijf plaatsen die moeten worden bezet door niet- raadsieden en drie plaatsen door raadsleden. De kandidaten voor de drie raadsleden-plaat sen zijn nog niet bekend. Voor twee „burger-leden" komen in aanmerking ir. J. J. van Wijk en het PvdA-lid R. Schee- res, die geen tegenkandidaten hebben. Voor de derde zetel komen de arts D, Houthuysen en de voor zitter van de huisartsenvereni- ging G. W. Ormel in aanmer king. Voor de vierde zetel staan het hoofd van de personeels dienst van Wilton Fijenoord, drs. R. R. A. Koilewijn en drs. G. H. P. B. van der Lindon, waarnemend hoofd bureau so ciaal-culturele zaken van de Rijksplanologische Dienst In Den Haag. Voor de vijfde plaats staan ook twee mensen, op de voordracht. Het zijn de adc. pree. mr. A. Cal jé en mr. H. C. M. M. Jans sen, jurist ten kantore van not. Van der Valk. Maassluis —De Haagse kunst schilder Jan van Heel heeft an dermaal een schenking gedaan aan het Maassluise gemeente museum. Schonk Van Heel het museum in mei van dit jaar tachtig schilderijen, nu heeft hij weer twintig werken uit zijn pri- véverzameling aangeboden. Van Heel beschouwt het Maasslui se museum, zoals hij eerder heeft verklaard, een beetje als zijn museum. Maassluis heeft dan ook de grootste verzame ling Van Heels hangen. Begin dit jaar werd de Haagse kunste naar, toen de expositie Van Heel en zijn tijdgenoten open ging, door burgemeester Van Dijck de zilveren legpenning van de gemeente Maassluis overhandigd. Daar gingen ze dan. In de zaterdag morgen koude vertrokken 26 fiet sers vanaf het Stadserf bij het Stadskantoor op hun weg naar alle uithoeken van Schiedam. Langs alle knelpunten, die er in de stad voor de wielrijders zijn te'vinden. En dat zijn er nogal wat, gezien de vele ongelukken die er tegenwoordig met fietsers gebeuren. Heel sportief kwam ook burgemeester Roelfsema op zijn fiets aanpedde- len. Dat kwam de werkgroep Fiets, die de demonstratie had geor ganiseerd, goed uit. Zo kon Schiedams burgervader ook gelijk eens zien hoe beroerd de situatie voor de Schiedamse trappers soms is. De nota, die de werkgroep nu zal aanbieden aan het college van b. en w., zal de burgemeester dan ook overduidelijk zijn...

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1