SCHIEDAMSCHE COURANT Bezoek mr. Inbrekers zijn weer ijverig ijk werd onderonsje Autoladder binnenkort naar museum TNO-onderzoek naar geluids hinder viaduct Parkweg Raad van Kerken Op verzoek fractievoorzitters Amok op tanker Sociale werkplaatsen samenwerken 's Werelds grootste kraanarm naar Gusto Afscheid hoofdage Kramers Ontheffing misbruikt Jongeren in actie voor Sahel Gdoordampenin zwembad prikkelden ogen 300 ton zwaar Taxi schept bromfietser Inbraak in I boerderij Dinsdag 20 november 1973 99ste Jaargang no. 24874 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 2G2566 - klachtendieust 376792 SCHIEDAM EN KETHEL t In de kelder van her Stedelijk Museum, waar de beroemde Cobra-tentoonstelling werd bezichtigd, ever» praten met mr. Vrolijk. Van rechts naar links op de foto: burgemeester H. Roelfsema, de griffier der Staten van Zuid.Holland mr. P, Zegwaard, mevr. G. Vrolijk, mr. Vrolijk en mevr. N. A. Roelfsema. Schiedam Aan boord van de Liberiaanse tanker Ni- cea braken in de nacht van zondag op maandag wat onlusten uit. Twee opvarenden van het schip, dat ligt bij de scheeps- werf Nieuwe Waterweg, hadden een meningsver schil met een derde opva rende. De gemoederen laaiden hoog op en de matrozen raakten slaags. De twee uittokkers, R. B. (31) en P. A. A. (26), bei den met een Philippijnse natonaliteit, schroomden niet hun mes te gebrui ken. De derde matroos kreeg daarop assistentie van twee cotiega's De kapitein van het schip kon de vechtpartij niet waarderen: hij liet de po litie komen, die de amok- makers inmiddels in bet bezit van enige, blau we plekken en hoofdwon den naar het bureau vervoerde Schiedam De meeste mensen rusten in het weekend uit van de vermoeienissen van de voorgaande dagen. Inbrekers blijken dan echter het meest actief. Tot vier maal toe hebben mensen met minder goede bedoelingen verboden bezoeken afgelegd in verlaten panden: derneming Schelde Enginee ring op de Maasdijk 'werd niet overgeslagen. Inbrekers klommen een muur aan de achterzijde van het gebouw over, vernielden een ruit en enkele deuren, maar lieten de in het pand staande tele visietoestellen, radio's en bandrecorders ongemoeid. Geld konden zij niet vinden en zo keerden zij onverrich ter zake weer terug, naar buiten. Zondagmorgen kwamen de in- 1500 gulden werd gestolen uit het makelaarskantoor van de heer L.Z. Het slot van de voordeur was met een voor werp opengebroken. Het kledingmagazijn Verodsm op de Broersveld werd bin nengedrongen, nadat de rui ten waren vernield. Uit de etalage werden enkele kos tuums, jassen, overhemden en truien ontvreemd. De ei genaar R. J. van A. heeft in middels aangifte gedaan. Ook de Technische Handelson- dringers er nog slechter van af. Nadat zij de muur bij de ijzergroothandel Van Gel de ren in de Van Rïebeeck- straat waren overgeklom- men, troffen zij daar de bes te beveiliging aan die een bedrijf zich kan wensen: een Jrnd bood hen een warme ontvangst! De inbrekers, kennelijk gastarbeiders vol- gens enkele jongelui die had- den gezien dat zij over het hek waren geklommen, ko zen het hazepad, met een bloeddorstige" hond op hun hielen. De eigenaar van de viervoeter werd later opge trommeld door de politie, die het dier niet rustig kon krij gen. De insluipers hadden zich toen reeds ver uit de voeten gemaakt. SchiedamHet werkbezoek van de commissaris van de koningin in Zuid-Holland mr. M. Vrolijk aan Schiedam is Het lijkt wel of een deel van de „linkse." partijen in Schiedam geen gele genheid voorhij laat gaan om te tonen dat het iak heeft aan de in de pro gramma's aangekondigde openheid en openbaar- beid. Zo ook gisteren bij het werkbezoek van de commissaris der konin gin, dat 's avonds een be sloten bijeenkomst van de commissaris met de raadsleden op het pro gramma had staan. Die beslotenheid is aange bracht op verzoek van de fractievoorzitters. Zonder de steun van de PvdA, was het de „oppositie" nooit gelukt om dit voor elkaar te krijgen. De PvdA, maakt..;_daaf;m ee van haar onlangs ver schenen programma, 1 's.|r wat de openheid en openbaarheid op een teleurstelling uit gelopen. Dat heeft niet gelegen aan de commissaris, maar aan „gast heer" Schiedam. Op verzoek van de commissie algemene en bestuurlijke zaken (waarin de fractievoorzitters zit ten), was de bijeenkomst met de raadsleden gisteravond besloten. Tijdens een persbijeenkomst in de plaatselijke pers, per bus een keider van het Stedelijk Mu- rondrit door Schiedam, seum die zo haastig tussen het Daarbij werd ondermeer een fte- programma was geschoven, dat de commissaris er niet van op de -hoogte was, zei mr. Vrolijk: „Ik vind dat het aan de raad is om dat uit te maken. In andere gemeentes rgebeurt hetjndér- zoek aan het (nog steeds niet geopende) zwembad Zuid ge bracht, dat net toevallig weer met problemen kampte van de afzuiginstallatie, waardoor de chloordampen bleven hangen. daad meestal, niet in. .besloten- Deze al eens eerder in onze krant heid' „Maar kennelijk heeft dé raad er behoefte aan gehad om meer in formeel bijeen te komen", aldus mr. Vrolijk, die lachend ver volgde: „Ik verwacht niet dat er geheimen zullen worden be sproken". Een van de zaken die gisteravond overigens ongetwijfeld ter spra ke is gekomen' is de opvolging van burgemeester Roelfsema, die op I augustus van het vol gend jaar met pensioen gaat. De commissaris van de konin gin hierover: „Over niét al te lange tijd kom ik weer naar Schiedam. Dan zal de gemeen teraad in een gewone,-dus open bare, vergadering de wensen op tafel leggen over de. opvolger". Het is de bedoeling van de com missaris om het burgemeester- loze" tijdperk zo kort mogelijk te houden, in verband met de verkiezingen in mei .en het daarna nieuw te; formeren wet houdersteam. GESPREK Het werkbezoek van' mr. Vrolijk aaq|Schiedain begon 's morgens mefeën gesprek met het colle ge van burgemeester en wethou- der£; Na- een verzoek daartoe werden zeer summier de punten aangegeven waarover is gespro- ken, Dat zijn: De stadssattering, De woningbouw De renovatie, in de oude wij kon, l> De kosten van het onderwijs en wel wat behreft de vergoedingen in vergelijking met andere ge^ meentes. De bezetting van de politie Het beleid van gedeputeerde staten, (waarvan mr. Vrolijk voorzitter is) wat betreft het goedkeuren van kredieten. RONDJE 9a de lunch maakte het gezel-, schap,, bestaandeuit de com- missaris'en zijn vrouw, de grif- J fier van Zuid-Holland, 'mr. P I Zegwaard, burgemeester en i wethouders met; echtgenotè(n)s j en vertegenwoordigers van de 1 gesignaleerde kwaal, waarna de gemeente toen beweerde dat de. problemen opgelost \ya.ren, be zorgde de bezoekers prikkende "ogen. - v\ Schiedam De sociale werkplaatsen van Schiedam en Maas sluis willen gaan sa menwerken met die van Naaldwijk en Delft. Hierover wordt op het ogenblik op ambtelijk niveau over leg gepleegd. Vast staat nu ai dat binnen een eventueel samen- - werkingsverband tus sen dé vier werkplaat sen, eik afzonderlijk zijn bestuurlijke zelf standigheid blijft be- houden. In hun aanbiedingsnota van de begroting voor 1974 schrijven burge meester en wethouders van Maassluis, dat da waarbinnen echter zelfstandig werkends besturen mogelijk blij ven. samenwerking tussen Het Maassluïse college de sociale werkplaat- zegt in de aanbiedings- sen van Vlaardingen, Schiedam, Rotterdam en .Maassluis op het moment nauwelijks tot de mogelijkheden be hoort. Rotterdam en Vlaardingen geven ds voorkeur aan een vol ledige integratie ter wijl Maassluis en Schiedam de voorkeur geven aan verregaan de samenwerking, nota ook te overwegen binnen afzienbare tijd te komen met plannen voor de bouw van een nieuwe werkplaats in Maassluis.. De huidige behuizing van de so ciale werkplaats wordt te krap voor de toene mende bedrijvigheid. Reeds één afdeling is in een dependance aan de Industrieweg ge-.^^kelijk. huisvest. Ook twee magazijnen zijn elders in Maassluis gelegen. Door de opstelling van steeds meer machines en apparatuur in een beperkte ruimte, gaan deza te veel overheer sen, waardoor de com municatie tussen de werknemers onderling door hun handicap vaak aan één plaats gebonden wordt be lemmerd. Een nieuwe werkplaats acht het college vooral uit so ciaal oogpunt noodza- 1 Slis J Schiedam De Technisch Psychische Dienst TNO—TH gaat in Schie dam een uitgebreid onderzoek uitvoeren naar de geluidshinder van het spoorwegviaduct bij de Parkweg. De kosten van dit onderzoek, dat uit drie gedeelten bestaat, worden geraamd op tienduizend gul den. De gemeenteraad moet de weg vrij maken voor dit onderzoek door maandag 26 november tijdens een openbare vergadering het benodigde bedrag beschikbaar te stellen. Dordrecht- Met behulp van drie i drijvende bokken is onlangs bij I de koninklijke fabrieken Ben Bauduin en Co in Dordrecht de grootste kraanarm ter wereld i van de werf opgepakt en op een bak gelegd voor transport naar de Schiedamse werf Gusto. De kraanarm is honderd meter lang en weegt driehonderd ton. Het gevaarte is bestemd voor een bij Gusto voor rekening van P. Hserema Engineering in. Den Haag in aanbouw zijnd kraan schip dat de naam Tor zal. dra- §en- van TbTo'dè'op dè band vastge- j De kraanopbouw is vervaardigd Na. 37 jaar trouwe dienst bij hét Schiedamse brandweerkorps gaat de op de foto afgebeelde autoladder „met pensioen". Voortaan zal de wagen, die volgens de rijksinspectie van het brar.dweerwezen zeventien jaar langer heeft geopereerd dan de bedoeling was, te zien zijn in het Brandweermuseum in Hellevoetsluis. Dit hangt alléén nog af van de bereidwilligheid van de gemeen teraad om de brandweerwagen aan het museum cadeau te doen. Handhaving van de oude autoiadder is niet meer mogelijk. De motor fungeert door slijtage niet meer naar behoren en de ladder vertoont ook gebreken, wat zeer riskant kan zijn, wan neer er mensen uit een brandend huis moéten worden ge haald. De wagen staat a) enige tijd op non-actief, zodat al het werk voor de autoladder ten koste komt van de tweede wa gen van deze soort, die het Schiedamse korps in gebruik heeft. Omdat één autoladder niet voldoende is, wordt de opengevallen plaats van de afgeschreven 37-jarige wagen 20 gauw mogelijk opgevuld door een Duitse autoladder van het merk Magirus. Deze „mannetjesputter" onder de brandweerwagens moet midden volgend jaar ter beschikking van de brandweer staan. De wagen, die drie ton kost, is voorzien van alle nieu we snufjes. De directie van het Brandweermuseum acht de aanwinst van de voorganger van deze autoladde»- zeer belangrijk. Binnen afzienbare tijd za! de wagen een plaatsje kriiaen tussen zijn eigen voorlopers, die in het museum voor ieuereen te kijk «aan. Schiedam De Raad van Kerken in Schiedam houdt dinsdag 27 no vember een voorbespreking over het onderwerp „Bevrijding tot het beleven van Gemeenschap". Dit is het tweede deel van de ge- spreksnota „Bevrijding", die op de conferentie van de Nederlandse Kerken in het najaar van 1974 ter sprake komt. den baan, waardoor de invloed van het viaduct op het iawaai van de treinen kan worden be paald. Ook worden op het laboratorium Uit het onderzoek zal blijken of de kostbare aanpassing om de geluidshinder te ondervangen noodzakelijk is. De gemeente heeft TNO ingeschakeld naar aanleiding van de vele klachten, die de bewoners van de Park weg en andere in de buurt van het viaduct gelegen straten over de geluidsoverlast hebben geu:t. Het onderzoek bestaat uit de uit voering van geiuidsmetmgen op ongeveer vijftig meter afstand van het vir.duct en van de aar- legde geluidsmetingen geanaly seerd. Tevens maakt het opstel- len van een rapport deel tiit van het onderzoek. Hieriirwcrden de 1 meetresultaten opgenomen en1 aan de hand van de van toepas sing zijnde geluidscriteria wordt een beoordeling van de situatie gegeven. bij Boele in Kinderdijk. Het kraanschip heeft een hefvermo gen van maar liefst tweedui zend tor. en is bestemd voor de bouw van „off-shore" staalcon structiesin zee. Om op de conferentie een zo vol ledig mogelijke vertegenwoordi ging van de christenen in Ne- deriand samen te brengen, heeft de Raad van Kérken in Neder land alle leden, van groepen, die zich met het geloof bezighou den, uitgenodigd om mee te denken en te spreken over het thema „Bevrijding". De voorbespreking wordt gehou den 'in de Evangelisch Luther se Kerk op de hoek van de Oranjestraat en de Lange Nièuwstraat. Hier komt men ook op zondag' 9 december om lien uur bijeen voor een dienst, die eveneens aan het tweede deel van de gespreksnbta; „be vrijding" gewijd is. In deze dienst treedt ds. A. Stein- hart op als liturg, dr. J. A. He- bly uit Bilthoven houdt de predi katie. Het derde deel van de gespreks- nota, „Bevrijding tot het doen van gerechtigheid", komt aan de orde in een dienst op ndag 3 februari in het kerkgebouw van de Nederlandse Protestan tenbord. Voorgangers zijn dan ds. A. D. Klaassen en. pater L. J. J. Lommen. Voorbespreking van dit onderwerp wordt don derdag 31 januari gehouden. De bespreking van het eerste deel, „Bevrijdirg tot geloof", volgt in maart: Deze besprekingen en de confe rentie van de kerken zijn mede een voorbereiding voor de ver gadering van de Wereldraad van Kerken in 1975. Schiedam De heer G. A. Kra mers, hoot dagent van de ge nu entepoli tie, is met ingang van 1 december eervol ontslag uit de politiedienst verleend we- gens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Op woensdag 21 november zal io de kantine van het hoofdbureau aan de Lange Nièuwstraat een „lopende" receptie worden ge houden. Van 15.00 tot 16.00 zal de gelegenheid bestaan van dé hoofdagent afscheid te nemen. Schiedam De 23-jarige vracht wagenchauffeur A.K. uit Pijn ac ker maakte misbruik van zijn ontheffing. Tussen het vervoer van melkbussen door bracht hij zondag met zijn voertuig een bezoek aan familieleden in Schiedam-Groenoord. De politie hield hem echter aan. De chauffeur kreeg een proces verbaal: de ontheffing gold im mers alleen voor het beroeps vervoer. Schiedam Op een stille autolo ze zondag is die ene onverwach te auto toch nog vrij gevaarlijk Dat ondervond de 53-jarigé bromfietser C. van 0„ zonder beroep, toen hij de hoek Burge meester van Haarenlaan Troet- stralaan naderde. De eerste auto die hij die dag tegenkwam, een taxi, bestuurd door de 27-jA- rige J. A, T. uit Maassluis, reed hem aan. De bromfietser had geen voorrang verleend. De bromfietser brak zijn linkerotr- derbeen, Zijn brommer werd zwaar beschadigd en de taxi hield aan de botsing een inge deukt rechterportier over. De bromfietser werd in het Gér meenteziekenhuis opgenomen. Maasland Op zaterdagmorgen 24 november zullen jongelui van de Gereformeerde jeugdclubs van Maasland sinaasappelen gaan verkopen. De opbrengst van deze actie, die huis-aan-huxé zal geschieden, is bestemd voor de SaheHanden. Dit is een streek in Afrika die gettroffen is door droogte en hongersnood; Tijdens de verkoop van de si naasappelen wordt een actie- krant verstrekt' Maasland. Uit een boerderij aan de W.estgaag te Maasland j> j ongeveer elfhonderd gulden g» stolen. De bewoners troffen bij hun thuiskomst een geheel doop, zochte woning aan. Alle kaste{ en laden waren overhoop g'ér haald. Men heeft niet alle ge)f uit het huis meegenomen: :di plek waar nog een behoorlijl: bedrag lag heeft men over herv hoofd gezien. 3\

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1