Wordt aanschaf nummer horden rage WSÊÊÊm I Bij evacuatie 100 bussen overdag en 200 's nachts ■Ti .Rozenhof9 worden benut VSmm I 15.000 woningen krijgen nieuwe borden Openbare kennisgeving Sinterklaas verkoop tentoonstelling «Gijs" een spel met kinderen «De ratten rebelleren niet" Oost-Duitse m Afspraken in kader «rampenpla" garanderen Ylaardingen: SCHIEDAMSCHE COURANT - DONDERDAG 22 NOVEMBER 1973 3 .-K* VV'>*MRPMRR| Zo kan men ook aan eer •nummerbord komen Schiedam Postbezorging 5s een taak met veel ver antwoording. Bij het niet goed functioneren van de verspreiding van brie ven, kaarten, aangeteken de stukken en van wat nog meer via de PTT het ge wenste adres moet berei ken zou deze vorm van eummunicatie immers ern stig worden aangetast. De postbodes hebben dus een belangrijke en beslist niet eenvoudige taak. Het is bijzonder- moeilijk voor de postbezorgers om een bepaald huisnummer op te sporen. Bij- 1 voorbeeld in de oude wijken: huisnummers ontbreken nogal eens of zijn vrijwel onleesbaar. Of in de nieuwe wijken, zoals "Woudhoek: vorig jaar wilde de gemeente Schiedam daar een huisnummering invoeren, die de postbezorging haast ondoenlijk i zeu bnaken. Dè PTT had toen I gelukkig nog wat inspraak: bij monde van PvdA/PPR-raadslid D. J. Rensman, die er voor j zorgde dat de volgorde van de j huisnummers ook voor de post- bodes wat duidelijker en minder ingewikkeld werd, zodat zij niet uren behoefden te zoeken naar een adres. Daarin staat dat de huiseigenaren ervoor moeten zorgen, dat de hu is nummerborden van hun panden moeten voldoen aan een door b en w voorgeschreven model. Eên ander type dan dat is verboden. Bovendien moeten de huiseigena ren ervoor zorgen dat de num merborden leesbaar blijven. Als zij niet binnen zes weken na de publicatie van deverordening aan de gestelde eisen voldoen, gaat de gemeente zelf tot actie over: zij brengt dan zelf nieuwe nummerborden aan, maar dat kost de huiseigenaar zo'n vijftig gulden. Aanzienlijk meer dan da kosten van een door hem zelf aangeschaft bord. GEMEENTE SCHIEDAM HUISNUMMERBORDEN Burgemeester e:i Weceders van Schiedam brengen het volgende ter openbare kennis. Ingevolge artikel 3 van de „Verordening op ie Straat namen en de Huisnummertng" der gemeente Schiedam, moeten aJIe in de Gemeente aanwezige gebouwen en erven, welke naar hun aard of ligging voor nummering in aanmerking komen, door 'de eigenaar worden voor zien van een door Burgemeester en Wethouders aan gegeven nummer, overeenkomstig een door hen vast gesteld model, ter plaatse en op de wijze als door of namens hen wordt bepaald. De eigenaar verplicht te zorgen, dat de nummers van het gebouw of erf in leesbare staat blijven. Het is verboden een gebouw of erf te merken of gemerkt te houden met oen ander nummer dan dat hetwelk volgens genoemde verorde ning wordt aangegeven. In verband met het bovengestelde vonten alle eige naren als hier bedoeld verplicht om binnen 6 weken na deze bekendmaking de huisnummerbarden aan te -passen C.q. te vernieuwen als deze niet voldoen aan de eisen die zijn gesteld in genoemde verordening. Een modeltekening van de huisnummerborden ligx ter in zage bij de Gemeentelijke Woningdienst, Emmastraat 1, Se etage, afdeling Woningkartotheek. Op aanvrage wordt deze tekening toegezonden na ontvangst van een bedrag nd 10.—. op gironummer 377232 van de Gemeentelijke Woningdienst Schiedam. Na het ver strijken van deze termijn worden de huisnummerbor. den, die niet voldoen aan dp vastgestelde normen, voor rekening van de eigenaar door de Gemeente Schiedam aangebracht voor de kosten van f50,— per huisnummerbord. Schiedam, 16 nó veir.be* 1973. Burgemeester cit Wethouders voornoemd, Uit onze kranf van afgelopen'vrijdag: Artikel drie van de „Verordening op de Straatnamen en de Huisnummering": Pas w ihuisnummerbord oon! Wat betreft de volgorde van de huisnummering was het college van b en w dus nog niet op de "hoogte van het „nut" van de volgorde die zij wilde invoeren. Wat betreft de leesbaarheid van de huisnummerborden doet zij echter regelmatig haar best om het postbezorgingswerk wat te veraangenamen: geregeld publi ceert zij in de diverse nieuws bladen artikel drie van de „Ver ordening op de Straatnamen en de Huisnummering." AANSPORING In de SC van vrijdag 16 november stond de verordening weer eens gepubliceerd. De voorlisehtings- ambtenaar van de gemeente, de heer D. A. Buschkens, zegt er over: „De nummers moeten al sinds jaren zijn aangepast aan het model dat door b en w is voorgeschreven. Maar sommige huiseigenaren vergeten dat wel eens. De publicatie van de ver ordening betekent een aanspo ring voor hen om hun huisnum merborden te vernieuwen, aan te passen aan de andere borden. De straat geeft anders een wat rommelige indruk." De bordjes die de gemeente voor schrijft zijn rechthoekig, met een wit oppervlak waarop zwar te cijfers staan. Daarbij wijkt Schiedam af van Rotterdam en Den Haag, waar andere eisen aan de bordjes zijn gesteld. „We verwachten wel, dat de huis eigenaars hun nummerborden wijzigen naar ons model", zegt men bij de afdeling Woningkar- totheek op het Stadskantoor. Maar dat lijkt haast onmogelijk. In oost, zuid en west staan nog ruim 15.000 woningen die van nieuwe bordjes moeten worden voorzien. Waar moeten al die borden vandaan komen? Bovendien zou er we! eens een •rage kunnen ontstaan in de aan schaf van nummerbordjes. Zo dat diefstal van al op woningen gevestigde borden niet uitgeslo ten wordt geacht door de afde ling Woningdienst. In het Stedelijk Museum is op het ogenblik de Sinterklaas verkoop tentoonstelling ,,'t Is geen kunst om Sint te zijn" aan de gang. Er kunnen sieraden, grafiek en ceramiek gekocht worden. De prijzen variëren van 15,- tat 300,-. De gekochte kunstwer ken kunnen direct meegenomen worden. De tentoonstelling wordt door het museum georga niseerd in samenwerking met een aantal galeries. Maasland Het gemeentebestuur van Maasland gaat —mede op verzoek van de gemeenteraad een commissie En het leven roepen, die zich zal bezighouden met het ingebnrikgeven van de door de gemeente gehuurde ex positieruimte „Rozenhof" aan het Kerkplein. Een aantal per sonen Is reeds verzocht in deza commissie zitting te nemen. Coördinator hiervan ds de dn Maasland wonende kunstschil der Jan Budde, xnet wiens over- zichts-ëxpositie deze uniek gele gen tentoonstellingsruimte werd geopend. Een kleine 700 bezoe kers bezochten die eerste ten toonstelling. Overigens kunnen ingezetenen dia bepaalde suggesties hebben ten aanzien van een eventueel te houden expositie, dit kenbaar maken aan het secretariaat van de oommissie. Dat is gevestigd in het gemeentehuis, tel. 13777. •toestel 3 Herman Tieman komt zaterdag middag weer naar de Teer- stoof. Met zijn poppentheater, of zo als hij liever heeft met zijn „beeldtheater", brengt hij dan het stuk „Gijs". Het ver haal gaat over een alledaags jongetje, Gijs genaamd. Dit jongetje zit de hele dag'thuis met zijn ouders in een flat. Hij brengt de dag door met het ver zinnen van spelletjes. Van zijn moeder mag hij maar heel wei nig en wanneer hij vraagt waar om hij iets niet mag zegt zijn moeder: „Omdat je nog niet groot bent". Gijs besluit dan „groot" te wor den. Hij beleeft dan; allerlei avonturen. Het spek wordt ge speeld In samenwerking met de zaal, de kinderen in de zaal be palen het spel voor een belang rijk deel zelf. Poppentheater Herman Tieman, „Gijs", zaterdagmiddag half drie. Zoldertheater in de Teer- stoof, Nieuwstraat 12,. Schie dam. JORIS SCHIKS: Joris Schiks komt zaterdagavond theater in de Teerstoof, stoof met 2ijn Lyrisch Cabaret Pandoer en zal dan het pro gramma „De ratten rebelleren niet" brengen. Samen met Dia ne Nijweide, Jon Notenboom en René Kooyman brengt hij ve derlichte sfeerversjes, en grilli ge en belachelijke en bijzonder aandoenlijke liedjes over de menselijke beperktheden. De nadruk wordt door Joris Schiks eigenlijk niet op cabaret gelegd, maar öp lyrisch. Het zwaartepunt "ligt bij. de muziek en de teksten. De teksten zijn onder anderen van Tucholsky, Wedekind, Hanlo, Van Ostayen, Vroman en Van Altena. Tijdens de voorstelling zit het viertal op "hoge barkrukken en alleen Joris en Diane verlaten af én toé deze zitplaats. Zater dagavond, negen uur, Zolder- theater in de Teerschoof. Nieuwstraat: 12, Schiedam, Ly risch Cabaret, Pandoer, met „De ratten rebelleren niet". I i Van 14 december tot 21 januari wordt in het Schïedamse Stede lijk Museum DDR-grafiek uit Dresden tentoongesteld. 'Nog voor de erkenning van de DDR door de regering, vorig "-jaar,1, bracht directeur Hans Paalman van het Museum een officieel bezoek aan de DDR en legde daar toen de contacten voor deze grafiek-tentoonsteüing. Op de tentoonstelling zijn meer dan 80 grafiekwerken te zien van oudere en jongere kunste naars. Het is min of meer. een staalkaart van de opvatting die binnen de kunst in de DDR be staat. Schiedam Naar geen mo ment in de tweede wereld oorlog is in West-Europa met zoveel spanning uitge keken als dat van de Inva sie. De geallieerden be steedden al hun aandacht aan de vestiging van het tweede front en ook de Duitsers leefden geheel on der de doem van een inva sie, die onvermijdelijk ko men moest. Maar waar er wanneer? Dat was de grote vraag voor het Duitse hoofdkwartier. Hun 'tegen standers slaagden erin het operatieplan geheim te houden. Op de avond van de vijfde juni 1944 nam ge neraal Eisenhower de ver antwoordelijke beslissing. Langer uitstel zou gemak kelijk tot het uitlekken van het goed bewaarde geheim kunnen leiden. Een kleine verbetering in het voor die periode van het jaar slech te weer deed hem het sein geven aan een enorme ar mada om zich in beweging 'te zetten voor de grootste militaire operatie uit de geschiedenis. De ongunsti ge omstandigheden hebben de aanvallers ongetwijfeld extra hindernissen ver- sdbaft; maar anderzijds bleek de Duitse Iegerlei- ding niet te willen geloven, dat Ike bij zulk slecht weer zou aanvallen. On danks allerlei aanwijzin gen tevoren kwam de Duit se tegenstand pas goéd op gang toen al aanzienlijke bruggehoofdem waren ge vormd. De Amerikaan Cornelius Ryan Vlaardingen Honderd autobussen overdag en bijna twee honderd 's nachts staan Vlaardingen ter beschikking, wanneer bij een milieuramp bewoners van bepaalde de len van de stad moeten worden geëvacueerd. Met buson dernemingen en een aantal grote bedrijven zijn hiervoor in het kader van het rampenbestrijdingsplan vaste af spraken gemaakt. Vlaardingen kan dag en nacht over de bussen beschikken, zodra de burgemeester het be sluit tot evacuatie heeft genomen. Bedriegelijk echti aanval van GJ's op het strand van Norman die in de invasiefilm „De langste dog" (in PASSAGE). heeft indertijd een grootscheeps onderzoek uitgevoerd, waarbij hij vele honderden Amerikanen, Engelsen, Duitsers en Fransen ondervroeg, die persoonlijk be trokken waren geweest bij de strijd op 6 juni 1944, Uit een overvloed van gegevens stelde hij het boek „De langste dag" samen, dat alle kanten van het heroïsche etmaal uitvoerig be schrijft. De titel ontleende hij aan een uitspraak van de Duit se generaal Rommel, die over het begin van de invasie profe teerde, dat het verdedigers een aanvallers als de langste dag van hun leven zou toeschijnen. Hij kreeg gelijk, PASSAGE brengt nu de filmraam- moet terug, die de Amerikaan Barryl F. Zanuck in 1962. naar dit boek liet vervaardigen. Hij heeft voor zijn zwart-wit-film .de zaken op grote schaal aange pakt. Alleen al voor de enorme organisatie, die nodig was voor het maken van een historisch zo juist mogelijke film mag men alle bewondering hebben. Za- nucks uitspraak destijds „Eisen hower had zijn leger en uitrus ting, ik moet beide vinden", zweemt wel naar snoeverij; dat er zeer veel secure arbeid ten grondslag ligt aan.dit drie uur durende filmrelaas is buiten kijf. Er lopen tientallen grote sterren, onder wie Fransen, Amerikanen, Duitsers en Engel sen in „De langste dag" rond. Ken Annakin regisseerde de En gelse episoden, Bemhard Wicki legde het Duitsé aandeel va'st en Andrew Marton was verant woordelijk voor de Amerikaanse gevechtsopnamen. Burgemeester Heusdens onthulde deze gegevens tijdens de com missie algemene zaken in ant woord op vragen gesteld tij dens het vragenhalfuurtje voor het publiek van de woordvoer der van de wijkgroep Zuidbuurt. Nesse. Heusendens gaf ook een specificatie van hoeveel bussen elk van de ondernemingen af zonderlijk in geval van uiterste nood beschikbaar heeft. De EVAG kan overdag zowel als 's naohts tien tot vijftien bussen afstaan met een capaciteit van zestig personen. De RET heeft overdag vijftien tot twintig bus sen beschikbaar en in de nach telijke uren vijftig bussen, met een maximum capaciteitvan negentig personen. West Neder land kan op de dag twintig en "s nachts dertig bussen voo" elk zeventig personen missen. Daar naast zijn een aantal grote be drijven in principe bereid hun bussen (voor personeelsvervoerj af te staan. Dat zijn er overdag 35 tot 45 en 's nachts negentig. Heusdens zei sleühts in. uijerste noodgevallen tot evacuatie te willen overgaan. De burgemees ter: „Er wordt in Vlaardingen te gauw gesproken van een ramp (hetgeen raadslid Henkj Krabben van de PvdA later betwistte. Van een ramp kan pas gesproken worden, als men senlevens in gevaar zijn of als er doden vallen. Tot nu toe Is dat in Vlaardingen nog niet ge-, beurd. Er is zelfs nog geen hond verkouden geworden"... Wat de samenstellers van de; Vlaardtngse rampenfolder waar het ging over gebruik van de radio voor het uitzenden van evacutatieberichten nog niet wisten, is dat sinds kort Hilver- sum 3 dag en nacht uitzendt (weliswaar.-over-de FM-band);).; Deze zender biedt Vlaardingen vierentwintig uur van de dag dé;, mogelijkheid in geval van nood de bevolking te waarschuwen. Over uitlatingen van Zuidbuurtbe woners de stad,ongeacht een.:; autoloze zondag, te zullen verla ten wanneer een nieuwe stank-J golf VI aardingen meendé^ de burgemeester te moeten zeg-p gen: „De stank' is geen ;wijbrief om de autoloze zondag te..'neges'';'. ren. Het is de vraag in hoèyetfre.';,- •- je moet toegeven aan dé creafi-: vitelt van de mensen om altijd; iets te vinden om aan een be paald verbod te ontkomen"...

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3