Musea MEER OPENHEID, DUIDELIJKHEID EN GEZELLIGHEID Visserij museum Weeshuis De heer Van Dorp: „Toch zijn de laatste jaren eigenlijk nog geen enkele keer normaal verlopen. Steeds was er iets bijzonders. Pas in 1974 zullen we het eerste normale seizoen in ons nieuwe gebouw hebben dat misschien met andere jaren vergeleken kan worden. Het startjaar 1971 was niet compleet omdat we pas in mei openden. In 1972 en 1973 waren er allerlei manifestaties die veel publiek trokken, vooral die van het zevenhonderdjarig bestaan van de stad. In 1974 zullen we ons voor het eerst echt waar moeten maken.". GEWELDIG BEKEND „Het museum is geweldig bekend aan het worden. Vroeger moes ten we op allerlei manieren aan de weg timmeren. Dat is nt veel minder nodig. Van heindt en verre krijgen we aanvrager voo- rondleidinge-.. Dat bete kent dat het museum echt ali nationaal museum voor de vis serij erkend wordt. Je zult hier ook tevergeefs zoeken naar de geschiedenis van de stad Vlaar- dingen. Het gaat om de hele visserij. Meer dan de helft van de bezoe kers zal van buiten Vlaardingen komen. Hoe die verhouding pre cies ligt weten we niet. We zijn wel van plan dat te gaan tur ven. Die cijfertjes 2ijn wel niet zo erg belangrijk, naar ik heb toch liever een constante groei door bezoekers van elders dan door de incidentele pieken die wii hier zelf veroorzaken Dat eerste is namelijk veel stabie ler." De heer Van Dorp is enthousiast over de vlucht die het educatie ve werk van het museum neemt. Zijn stokpaardje is daar bij dat je het kinderen niet moet aandoen een heel museum te moeten doorworstelen. In overleg -met de leerkracht wor den er programma's gemaakt die zoveel mogelijk aansluiten bit de lesser. De klank- en film- 'beeldmogelijkheden die het mu seum heeft, zijn daar bijzonder bruikbaar voor. Commerciële bijkomstigheid is dat een groep graag nog eens voor een ander onderwerp terugkomt als er de eerste keer iets interessants is geboden dat niet te lang duurde. De heer Van Dorp schudt de ver- schallende aspecten zomaar uit v de mouw: „De sociale ontwik- kelingen; het barbaarse bestaan van de vissers; hun moed; het leven van de vrouwen thuis; kinderarbeid; vis-opsporing vroeger en nu: plaatsbepalingen op zee. Met lichteffecten, geluid- jes en in sommige ruimten soms zelfs met geurtjes wordt het hele veelzijdige, verleden op nieuw „verkocht". GEEN FEESTEN Het museum liep enige tijd gele- steeds grotere verliezen worden geleden. Salarisposten nemen toe, terwijl de entree van twee kwartjes per volwassene nauwe lijks enige dorst verslaat. Dat bedragje is precies dat drempel tje dat opgeschoten jongelui bui- tenhoudt die alleen maar voor de regen willen schuilen, den de kans ook furore'te ma- db heer Van Dorp kent de snelle ken als stemmig decor voor de sommetjes van sommige reke- meest uiteenlopende gezellig heidsbijeenkomsten of feesten. Het stichtingsbestuur heeft ech ter het standpunt ingenomen dat men primair voor het museum moet komen. Dat er dan soms voor besloten gezelschappen een dra-Jtje wordt geserveerd is een bijkomstigheid die bij de dienst verlening hoort. In het afgelo pen jaar waren er zo'n twintig tot dertig avonden voor besloten gezelschapper.. DREMPELTJE Logische, maar toch wat vreemd aandoende consequentie van al dat museumbezoek is dat er naars. Hij weet dat ze kosten delen op het bezoekersaantal en dan zeggen dat elke bezoeker een gemeente zoveel kost. De heer Van Dorp wil dan ook al leen de bezoekersaantallen ver melden als daar het argument bij vermeld wordt dat het mu seum niet alleen maar een re- creatiemogelijkheid voor pu bliek is. Het doet daarnaast we tenschappelijk werk door onder zoekingen en het verzamelt en bewaart documentatie. Het legt geschiedenis vast, een bezigheid die heel wat moeilijker naar economische waarde te schatten is dan bezoekersaantallen. In Schiedam is het met de econo mie nog weer iets anders ge steld. Daar is het gemeentemu seum gratis toegankelijk, een zaak die directeur J. Paalman toch niet helemaal ideaal vindt. Hij kan wel bogen op zo'n 40.000 bezoekers in dit jaar, maar daar is toch wel een deel Hoog straat-jon gelui bij die (voor de regen zijn gevlucht. Een klein prijsdrempeltje zou geen over bodige weelde zijn. Overigens Ook dit jaar zag het seizoen er uit vermeldt de heer Paalman met zoals dat de laatste tijd gebrui f 3(? en 3QQ kan men er kunst voorwerpen van allerlei aard kopen die gegarandeerd van goede kunstenaars afkomen, ,,Museum"-garantïe dus voor sieraden, gebruiksaardewerk, grafiek en schilderijen. De Sin terklaastentoonstelling zal wel een jaarlijks terugkerende zaak worden omdat er ook vorig jaar goede belangstelling voor be stond. een tentoonstelling zal worden gehouden waarin de kandelaar centraal staat en die de hele ontwikkeling van olielampje tot kandelaar zal illustreren. Voor de kinderen is er dan in de kel der een expositie met de aqua rellen die gediend hetfoen voor de illustratie van de verhalen van Prggelmee en Paulus de Boskabouter en voorts exposeert de Duitse schilder Willy Meyer Osburg uit Keulen. De heer Paalman loopt met de idee rond dat er misschien een zitje met een leeshoek ingericht zou moeten worden voor men sen die even willen uitrusten, of die niet al te veel aandacht voor het gebodene hebben, maar wel eve7 binnen willen zitten met een kopje koffie en een blad. Zo zou je mogelijk de geïnteres seerden van de minder geïnte resseerden scheiden. „Je moet natuurlijk geen last hebben van mensen die luid ruchtig laten merken dat ze bepaald werk niet appreciëren, of die zelfs helemaal niet komen om te kijken" vindt de heer Paalman. ,,3n zo'n modern mu seum als het onze is het publiek toch al wat eerder geïrriteerd. Er zijn stromingen die steilen dat je het publiek zo moet op voeden dat die geïrriteerdheid plaats maakt voor begrip. Ik ben er zelf van overtuigd dat een zitje en een kleine toegangs prijs ook al veel zouden doen". „Dat opvoeden gaat overigens erg leuk. We hebben steeds betere contacten met de scholen. Enke le experimenten voor het basis- onderwijs zijn erg goed ge slaagd. We hebben wat nieuwe technieken gedemonstreerd en er naartoe gewerkt dat de jeugd wat toleranter za! staan tegen over bepaalde kunstwerken. Ideaal zou zijn als we na elk experiment terug zouden vellen op de eigen collectie die aan sluitend daaraan onder de aan dacht gebracht zou worden. Daar is het echter nog niet van gekomen. Per 1 januari zal onze nieuwe educatieve medewerker van start gaan. Een nieuwtje is tenslotte nog dat het Schiedamste museum als eerste in Nederland na de er kenning van Oost-Duitsland gra fisch werk van kunstenaars uit de DDR tentoonstelt. WEESHUIS Volgend jaar zal een aanzet gege ven worden tot een betere pre sentatie van de tentoonstelling in het Vlaardingse Weeshuis. Ook dit jaar zijn de bezoekers- cijFers daar sterk achtergeble ven bij die van de Visbank van vroeger. Cultureel ambtenaar M. Bot die verbeteringsvoorstel len uitwerkt, wijt dit aan de ge ringe herkenbaarheid van de zaal die toch vlakbij het winkel centrum ligt en aan de geringe gezelligheid. Er moet met oud expositiemate riaal worden gewerkt en het pu bliek kan nergens even zitten. Het ontbreken van de juiste sfeer is volgens hem een der belangrijkste oorzaken. In de toekomst hoopt hij ook nog weer eens een surveillant aan te kun nen stellen -die kunstenaars en belangstellenden tot onderlinge discussie brengt. De Visbank was vroeger echt een trefcen trum. Dit jaar zijn er slechts 300 h 400 bezoekers geweest, tegen vroe ger 700 tot 1000 in de Visbank. En toch is er evenals toen op een breed publiek gemikt. Ex treme zaken ontbraken. Ab stract was er nauwelijks. Nog steeds wordt gewerkt met de idee dat de exposities hier smaakontwikkelend moeten zijn. zodat het Vlaardingse publiek misschien later naar meer spe cifieke exposities elders gaat. Volgende maand zal het verslag over de beginjaren van de Cul turele Raad naar buiten ge bracht worden. Daar 2ullen dan ook enkele suggesties in staan voor verbetering -van de situatie in het Weeshuis. vreugde dat het (kelder) mu seum voor Gedistilleerd in de cember weer open gaat- Het is wegens reorganisatie driekwart jaar dicht geweest. Juist tijdens de feestdagen die nogal eens in het teken van een glaasje staan, kan het museum weer meedoen. kelijk was. Een serie tentoon stellingen van combinaties van werk van drie tot vijf kunste naars zodat de bezoekers elke keer weer een scala van stijlen wordt getoond. Vlak voor de zo mer is er dan een thema-ten toonstelling. In 1973 was dat „il lusie". En in de zomer wordt er eigen werk van het museum „gehangen". Ook het gemeentemuseum zelf gaet geheel op de sfeertoer. Er wordt voor de tweede maal een Sinterklaas-verkooptentoon stelling gehouden. Tussen de Een nieuwtje is dat rond de kerst KANDELAAR WINKELEN „We zouden het winkelende pu bliek wat beter op de exposities opmerkzaam kunnen maken." aldus de heer Bot. ..We zouden de openingstijden iets naar vo ren kunnen verlengen, bijvoor beeld van 12—17 uur." Volgend seizoen zou de heer Bot ook graag weer iets doen waarbij het oubliek de eigen waardering kan tor.en, zoiets als twee jaar geleden, toen men Vlaardingse werken kon aangeven, waar men meer van wilde zien. Mogelijk zal er volgend jaar wat meer ge'egenheid zijn om het publiek te laten ervaren dat de moderne kunststromingen el kaar soms om de maand opvol gen. Daar is tot nu toe niets van gekomen door gebrek aan tijd voor het intensief volgen van deze 2aken. De laatste tentoonstelling van dit jaar is gewijd aan de Haagse Aquarellisten Vereniging. Hij wordt gehouden van 14 tot en met 29 december. MAASSLUIS Het afgelopen jaar heeft bij het Maassluise museum in het te ken gestaan van Jan van Heel, bekend schilder en schenker van meer dan 170 schilderijen. Door zijn daad is het eigen be zit van het irrieme museumpje op een dergelijk peil gekomen dat cr eigenlijk een permanente tentoonstelling van zou moeten komen. Ruimte is er echter niet voor. Er (bestaat een plan om het ernaast gelegen pand, een voormalige bakkerij, arbeidsbureau en dok terswoning, er bij te trekken. Dat meet echter nog aliemaai in. de gemeenteraad komen, zo dat er nog niet gezegd kan wor den wanneer en of het gebeurt. Zo lang zijn de schilderijen on dergebracht in het oude ge meentehuis en de foto's in het Gildehuisje. Bij elke eigen expo sitie vergt dat weer een over- sjouwen van de stukken, met de grotere kans op schade. Het huidige museum is met een groep van tachtig man op een opening al helemaal vol. Bij meer dan honderd wordt het on gezellig. Dat tekent ook wel het gebrek aan ruimte dat er is voor iets anders dan tentoonstellin gen. Mevrouw J. Woudenberg die de dagelijkse leiding van het museum heeft, vertelt dat het museum nog onvoldoende leeft bij de inwoners van. Maassluis, Ze ontmoet er nog steeds die voor het eerst van het museum horen. Belangrijk strijdmiddel hiertegen vormen de exposities over Maassluis zelf of van werk van inwoners. Er zijn tentoon stellingen geweest van kinderte keningen en van amateurschil ders. Heel veel publiek trok ook de tentoonstelling van schilder werk van Riek Schagen („Saartje" van de televisie). Het museumbeleid is er op ge richt de kunst met een grote K af te wisselen met zaken die so wieso brede lagen van de Maas sluise bevolking trekken. Er is nu nog fraai zilversmeed werk te zien van leerlingen uit Schoonhoven. Volgend jaar staat er een exposlte van Leer- dams glas op het programma. Er komt een tentoonstelling van werk van bejaarden uit het dienstencentrum. Evenals dit jaar zullen de exposities elkaar zo om de drie weken afwisselen. Hoewel de laatste tellingen nog niet gemaakt zijn; ziet: het er naar uit dat het bezoëkerscijfsr net niet de 4009 haalt, terwijl het er vorig jaar ruim boven lag. WOENSDAG 5 DECEMBER 1873 door Andries Ratsma Vlaardingen/Schiedam De musea sluiten hun jaar af. Nog één tentoonstelling en dan is het weer gebeurd. De cij fers tonen een sterke stijging van het bezoek aan het Vlaar dingse Visserijmuseum, een lichte stijging van het bezoek aan het gemeentemuseum te Schiedam, een aarzeling in Maassluis en een sterk achterblijven bij het Weeshuis in Vlaardingen. Er zijn weer volop plannen voor het volgende seizoen. Plannen die er vooral op gericht zijn nog meer openheid voor het publiek te bewerkstelligen, nog meer ge zelligheid te bieden, nog meer faciliteiten. Duidelijk is in de laatste weken aangetoond dat autoloze zondagen goed voor museumbezoek zijn, vooral als het weer niet tot flinke fiets tochten noodt en het toch zo nu en dan droog genoeg is om er even tussenuit te gaan. Op dit moment, met dus nog een dikke maand voor de boeg, heeft het Visserijmuseum in Vlaardingen alweer 5000 bezoekers meer geno teerd dan in. heel 1972. Het zijn er al zo'n 25000. een cijfer dat sterk onder invloed staat van het snel stijgende aantal schoolgroepen die ter aanvulling van de lessen naar Vlaardingen komen. De mond- tot-mondréklame doet ze inmiddels van heinde en verre toestro men. Voor het eerst sinds jaren vindt conservator J. van Dorp dat het een .probleem(pje) begint te -worden. Hij zegt het op een toon die demonstreert dat hij graag dat soort problemen heeft. De bezoe- kerseijfers van Vlaardingen stekeE met kop en schouder uit boven, die van andere gerenommeerde musea. En dat terwijl Vlaardingen helemaal geen toeristenplaats is. SCHIEDAMSCHE COURANT

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3