'LAWAAI GAAT GRENS WONINGBOUW BEPALEN "KAMERVRAGEN OVER SLUITEN VAN VALDELIS SCHI EDAM&CHE COURANT, Kleuters na halve eeuw uit brandgevaar Zuurstof gebrek eist twee doden Komen en gaan hoofdleidsters in commissie Stalen trap als tweede vluchtweg Rijnmond concludeert uit metingen: Verkeerde voorlichting Onbekende rijdt jongen omver Chris Verhoog zet liefdes verhaal op muziek Klaverjassen en bingo in Nieuwlancl Schiedam De milieubelas ting door industrielawaai wordt in de toekomst de bepalende factor voor de woningbouw in het Rijn mondgebied. Het is op het moment makkelijker de stank terug te dringen dan het lawaai. Terwijl op de lawaaikaart van Rijnmond de grens ligt op 45 decibel» zijn in Schiedam op het Hoofdplein bij de Maas boulevard en bij de por tiersloge van de werf Wil- ton-Fijenoord metingen verricht, die respectieve lijk 57 en 48 decibel uitwe zen. Deze gegevens komen uit het ge combineerde rapport „Milieube lasting door stank en lawaai" van het openbaar lichaam Rijn mond. Uit het rapport biijkt ook dat het gebied rondom de be drijven waar de stankbelasting hoger is dan dertig procent, sinds 1969 kleiner is geworden. De iJf^aigrens in het Rijnmond gebied valt ongeveer samen met de stank lijn. Technologisch is het echter gemakkelijker de stank te verminderen dan het lawaai. Daaraan verbindt het dagelijks bestuur van Rijnmond de conclusie dat de geluidsbe- lasting vermoedelijk de bepec-1 kende factor voor de woning bouw gaat warden. VERKEER Het Rijnmondbestuur stelt zich dan ook voor om naast tde mi lieubelasting door stank veel j aandacht te schenken aan het terugdringen van de geluidso- i verlast. „Een complicerende factor hierbij is wel, dat in woonwijken, speciaal rond door gaande verkeersaders, het ver keer een belangrijke lawaalbron vormt. Het bestuur heeft moge lijkheden noch bevoegdheden dat lawaai aan de bron te be strijden", aldus Rijnmond, Bij metingen is ook onduidelijk of het hoge geluidsniveau niet toe geschreven moet worden aan het verkeer over rijksweg 20. In het lawaairapport zeggen de samenstellers F.R. Quast en dr. L.A. Clarenburg, dat bij verde re ontwikkelingen op de Maas vlakte aandacht moet worden besteed aan het geluidsniveau in Hoek van Holland. Bovendien zal bij de ontwikkeling van de Rijnpoorfchaven het toch al hoge geluidsniveau in Maassluis-West nog verder kunnen stijgen. De kaart die in het lawaairapport is opgenomen geeft,, niet meer dan een globaal beeld voor on gunstige omstandigheden wan neer de wind in de richting van een bepaald gebied waait, aldus de samenstellers. Wat Schiedam betreft, komt ds meting gedaan bij het Hoofdplein als tamelijk ongunstig te voorschijn. Met de 57 decibel moet Schiedam alleen Rozenburg-Oost (59), Hoogvliet 62 en 57) en Viaardingen 58 en 57) voor laten gaan. D- meting bij WF (48 decibel) komt relatief er betrekkelijk gunstig uit. VOORZICHTIG Het rapport trekt de conclusie c in delen van Rijnmondgebied (waaronder oek Schiedam) gro te voorzichtigheid is geboden bij het ontwikkelen van hoogbouw projecten, omdat er duidelijke aanwijzingen zijn dat tot 40 me ter hoogte het geluidsniveau met de hoogte toeneemt. Er zijn verder aartv.ijzir.gen dat in he* Waalhaven-Eemhavengebied een Iawaai-eiland aanwezig is. Rijn mond zal dit nog nader onder zoeken. De lawaaikaart werd samengesteld uit gegevens van Bouw- en Wo ningtoezicht van Rotterdam, TNO en de Centrale Meld- en Regelkamer. In het Rijnmond gebied werden op totaal 63 pun ten door metingen de geluidsni veaus bepaald. Schiedam Op de Bran- dersbrug is de dertienja rige fietser J.J.M. van der H. aangereden door een nog onbekende auto mobilist. Het jongetje liep een vleeswond op en is naar het Noletziekenhuis gebracht. Het ongeluk ontstond, toen de auto achteruit tegen de fiets van de jongen op reed. De bestuurder reed 1 na het ongeval weg. De politie stelt een onderzoek f in. Schiedam Het tweede kamerlid Van Gorkum (PPR) heeft vragen aan de ministers van sociale zaken van eco nomische zaken en van justitie gesteld over de dreigende sluiting van de parfumeriefabriek Valdelis aan de Lange Nïeuwstraat in Schiedam en een andere vestiging van het Erdal-concern in Mijdrecht. Hij vraagt de ministers hoe dit te werden. Dat staat los van de rijmen valt met de toezegging overname, aldus de heer Ter die werd gedaan bij de overna- mchlen. me van het Erdal-concern door De directie van Erdall waarin de Amerikaanse maatschappij niemand van de Amerikaanse Consolidated Foods. Toen werd gezegd dat het zeker de eerste j vijf jaar geen gevolgen zou heb- ben. Ook vraagt het PPR-kamerlid in hoeverre een persbericht dati het Erdai-concern toen uitgaf rechtsgeldig is en of de minis ters bereid zijn maatregelen te nemen om dit soort voorlichting strafbaar te stellen. In onze krant van dinsdag 22 no vember zei de directeur algeme ne zaken H. Termohlen van de Erdal in Amersfoort dat de slui ting van Valdelis niets te ma ken had met de overname door Consolidates Foods. maatschappij zit, bij Erdal zit< wel een Amerikaanse commis saris is aan het onderhand©- len met de bonden over de slui- j ting van de twee vestigingen. j Het is de bedoeling dat de pro- duktie naar St. Truiden gaat en j de rest van Valdelis naar Amersfoort. Verwacht wordt dat onvermijdelijk op de produk-1 tieafdeling, waar veel jonge i vrouwen werken een aantal mensen zal moeten afvloeien. Schiedam Het Koninklijk Schiedams Mannenkoor Orpheus voert op 5 april in de Magnaiia Deï kerk aan de Albardastraat het op muziek gezette gedicht Maria Lécina uit. De diri gent van het koor, Chris Verhoog, is bezig het oor spronkelijk honderd ver zen lange liefdesverhaal muzikaal om te zetten. Het muziekwerk Méria Lé cina, dat uit 52 O-r«v<- ten zal bestaan, wc"*" ze- schikt gemaakt v ie uitvoering door so praan, een barit- en een mannenkoor met begelei ding van een klarinet, een piano en drie elektrische gitaren. Maria Lécina, de hoofdper soon uit een gedicht van J, W. F. Werumeus Bu- ning, is een Spaans hoer tje, dat verliefd wordt op een zeeman. Hij ver dwijnt echter uit haar le ven, omdat hij haar huis niet meer kan vinden. Eens krijgt hij van een andere matroos haar groeten en van hem ver neemt hij, dat Maria elke zeeman voor twintig zil veren peseta's in haar ka mer toelaat. Hij stuurt haar alsnog dit bedrag, hoewel hij haar een lief deslied had gegeven. Zij sterft van verdriet en hij vindt later vrijwillig de dood. Het mannenkoor krijgt beurtelings de rol van de verteller en de commen tator. Een sopraan (Ank Reinders) en een bariton zingen respectievelijk de rollen van Maria en de zeeman. Dit moderne mu ziekwerk, dat velen aan zal spreken, gaat op 5 april in première. Het wordt dan uitgevoerd voor zover het klaar is. De maar twee meter daarom op straat worden geladen en gelost, Valdelis kampt, evenals de vesti ging in Mijdrecht, met het pro- brede toegangspoort van-Valdelis, die niet brede kan. Goederen moeten bleem dat de ligging dusdanig is*, dat er niet' uitgebreid kan Schiedam De Commissie voor l Onderwijszaken houdt vanavond I een openbare vergadering in het Stadskantoor, Aan de orde komt 1 onder andere het verlenen van j eervol ontslag aan de hoofdleid- j sters van de kleuterscholen Het Keteltje aan de Schiedamseweg 65 en van Tierelier aan de j Dwarsstraat 4. I De hoofdleidster van de laatstge- i noemde kleuterschool wordt cp- gevolgd door de huidige hoofd- leidster van de kleuterschool Ol ie Jeke Bolleke aan de Thorbecke- singei 2. Ook hierover wordt vanavond gesproken, evenals over de benoeming van een hoofd leidster van de kleuter school Het Stokpaardj-e aan het Frans Halsplein 37. Voorts vermeldt de agenda de be handeling van voorstellen van burgemeester en wethouders om extra kredieten te verlenen voor het treffen van voorzieningen aan de elektrische installatie van de Comeniusschool aan de Singel 5 en voor het aanschaf fen van leermiddelen en schooi- behoeffen ten behoeve van de nieuwe openbare lagere school aan de Churchillweg 52. Eveneens buigt de commissie 2ich over de begroting voor 1974 en over voorstellen om de brand veiligheid en de verwarming in de kleuterschool aan de Schie damseweg 65 te verbeteren en over het beschikbaar stellen ■van een extra krediet voor het aanschaffen van gymnastiekma^ terialei, voor de gymzalen aan de Antnony Muysstraat, itet Frans H.ïisplein en het Edison- plein. 4 pagina's -ONAFHANKELIJK DAGBLAD- Broersvest 3 - telefoon administratie 263091 - redactie 262566 - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De kleuterschool aan de Schiedamseweg 65 in Kethel wordt na vijftig jaar eindelijk tegen brandgevaar beveiligd. De twee lokalen op de eerste verdieping van het gebouw, slechts te bereiken via een oude houten trap, krijgen er een tweede vluchtweg bij. Reeds enkele jaren geleden heeft de Sehïedamse brandweer de''gemeente geadviseerd deze voorziening te treffen, maar wegens gebrek aan geld werd de zo nodige maatre gel op de lange baan geschoven, Het college van burgemeester en wethouders heeft het plan on langs voor het eerst onder ogen gekregen. De dienst Gemeente werken had het installeren van een extra tran nooit met het ge meentebestuur overlegd, omdat men hoopte, dar het christelijk onderwijs binnen afzienbare tijd het gebouw zou terlaten. Het pand bestaat wit vier lokalen, waarvan de twee op de begane grond gebruikt worden door het christelijk onderwijs, het open- baar onderwijs r ezet de twee op de eerste etage. Wanneer het christelijk onderwijs elders onderdak zou hebben ge vonden. hadden oe „openbare" kleuters naar beneden kunnen verhuizen, waardoor de brand gevaarlijke eerste verdieping overbodig was geworden. Het ziet er echter naar uit, dat er voorlopig geen sprake is van een nieuwe behuizing voor het chris- telij konderwijs. Gemeentewerken achten het te vens noodzakelijk, dat de ver sleten kachels in het schoolge bouw door acht nieuwe gaska chels moeten worden vervan gen. Hiervoor moet ruim acht duizend gulden worden uitge trokken. De kosten van de aan te brengen stalen vluchttrap die voorzien wordt van leuningen, worden geschat op ruim vierduizend gul den. De commissie voor Onderwijsza ken bespreekt net treffen van de voorzieningen in de school vanavond tijdens een openbare vergadering in het Stadskan toor. 's-Gravenzande Twee vrouwen zijn gisternacht in een woning aan de 's-Gravcnzandse Meidoomstraat gestikt. Slachtoffers zijn de 29- jarige mevrouw H. Baljeu-van Vendeloo uit 's-Gravenzande en haar 57-jarige moeder, mevrouw Vendeloo-de Rooy uit Schiedam. Oor zaak van het drama is een gedurende de gehele nacht brandende geiser, waarvan de warmwaterkraan 's avonds Iaat niet is uitge draaid. Toen de 's-Gravenzandse politie omstreeks tien uur gistermor gen de woning binnendrong, werden beide vrouwen dood op bed aangetroffen. Volgens dok ter Huizinga, een plaatselijk arts, waren beiden bij ontdek king van het drama, al vier uur eerder overleden. Omdat het huis potdicht was afgesloten, kwam er geen verse lucht bin nen en werd alle aanwezige zuurstof door de geiser ge- b ruikt. Het optreden van de politie heeft overigens een storm van veront waardiging opgewekt bij buurt bewoners. Het duurde ongeveer een uur, voordat de politie de deur uit de scharnieren lichtte en de woning binnenging. Om woners maakten de agenten erop attent, dat er mogelijk mensen binnen waren. 1 Commandant H, Selders van de plaatselijke Rijkspolitie ver- klaarde, dat bij de eerste mei- ding, dat er stoom uit het dak van de woning kwam, er tevens werd verteld, dat de bewoners niet thus waren. Schiedam De wijkvereniging Nieuwland houdt vrijdag 21 de cember een kerstbingo-avond in het centrum aan het Dr. Wi- bautplein. Het spel begint om acht uur. In het wijkcentrum is zaterdag 22 december een klaver jaskoppel- concours. Wie mee wil doen kan zich opgeven bij de heren P. Brand. Dr. Wibautstraat 29, en A. Hille, Burgemeester Honner- lage Gretelaan 317, telefoon 702013. Het inschrijfgeld is an derhalve gulden per persoon. Het concours begint om twee uur. Aan de achterkant van de schooi komt een nieuwe stalen trap

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1