SCHIEDAMSCHE COURANT IN SCHIEDAM 308 WONING WETWONINGEN IN AANBOUW 'V A R- -V- Dieren bescherming stelt 'menu' samen Twintig mavo's houden beroependag i?PSS .'AMI Belangrijk minder eerste palen de grond in Werkgroep Schiedam in bezwaar schriften: PPR Rijnmond bespreekt programma DISCO MET JOHN IN INSTUIF HANDIGE TIPSYOOR DE VOGEL- VOEDER: Nog zeventien zelfstandige distilleerderijen AULADIENST OPEN DEUR NW over federatie Zaterdag S-s«pWtnbcr 197i 4 pagina's 99ste jaargang no. 24890 ONAFHANKELIJK DAGBLAD - Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 -• Hachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL 0 In het bouwdok van de Schiedamse werf Wilton pijen oord knjct de „Spar" langzamerhand vaste vormen. Deze gi gantische buffertank voor ruwe olie wordt in de zomer van 1974 op geleverd. Hij wordt dan versleept naar het „Brentfield"', een locatie in hef noorden van de Noordzee, waar naar olie wordt geboord. Door gaat hij dienen als „buffer" tussen de bortorens en de tank schepen. Cp dagen dat de zee zo ruw is, dat de schepen niet laden kun nen, wordt de olie op gezameld in de Spar. De buffertank wordt ge maakt door de Schie- damse werven Wilton Fijenoord en IHC-Gusto. Schiedam De womngbouwstatïstïek van het Openbaar Li chaam Rijnmond toont aan, dat op 1 november in Schie dam 308 woningwetwoningen in aanbouw waren. Op de eerste plaats kwam Rotterdam met 1.713 woningen. In het Rijnmondgebied stonden begin november in het totaal 2.864 woningwetwoningen in de steigers. Driekwart van deze wonin gen en. van de in aanbouw zijnde gesubsidieerde par ticuliere huurwoningen met een maand'huur beneden de 366 gulden is bestemd voor de houders van het "legiti- matiebewijs woningzoeken de ïn Rijnmond". Vorig jaar waren in november 3.715 woningwetwoningen in aanbouw. Begin november waren in Rijn mond tevens 4.154 (vorig jaar 4.478) gesubsidieerde particulie re woningen in aanbouw, even als 1.010 ongesubsidieerde parti culiere woningen, één minder dan vorig jaar in november. In oktober kwamen in de 23 ge meenten in het Rijnmondgebied 702 woningen gereed tegen 687 tijdens dezelfde periode in 1972. Onder de opgeleverde woningen bevonden zich 292 woningwetwo ningen, 326 gesubsidieerde en 84 ongesubsidieerde particuliere woningen. Begonnen werd met de bouw van. 174 woningen. Een belangrijk kleiner aantal dan in 1972, toen voor 799 woningen de eerste pa len de grond ingingen. Met de begonnen woningen In oktober 1973 waren er hon derd in de sector woningwet (vorig jaar 325), slechts 38 ïn de sector gesubsidieerde parti culiere woningen tegen 355 in 1972 en 35 in de sector ongesub sidieerde particuliere woningen. Dit waren er vorig jahr 139. Schiedam De Werkgroep Schiedam, die zich intensief be zig houdt met de problemen rond. het vernieuwen van hel oude stadscentrum, heeft enkele bezwaarschriften met Forsekatlek naar de gemeente gestuurd naar aanleiding van het bestemmingsplan van het centrum. De bezwaren van de Werk- ■■jAgroep..zijn, talrijk.. Decaan- leg van de metro, de"door braak van Broersvest naar' Broersveid en.het neerzet ten van vijf parkeergara ges in de binnenstad zijn er enige van. De Werkgroep vindt het standpunt van de wethouder van stadsont wikkeling C. Bolmers (PvdA), dat de metro essentieel voor de Schiedam De PPR houdt op za-' terdag 8 december 'n ledenver gadering voor het hele Rijn mondgebied. Op de vergadering zat worden gesproken ovèr het voorlopig bestuur van de PPR Rijnmond, over <le samenwer king met de andere progressie ve partijen en over het con cept-program. waarvan de defi nitieve vaststelling plaatsvindt op 5 januari 1974. De vergadering wordt in Schie- dam gehouden in het gebouw Irene op de Nieuwe Haven en begint om half elf 's ochtends. Schiedam In de sociëteit Instuif Schiedam is zondag John Klop pers alias John Morris met zijn Super Top Twintig Discotheek te gast. 'ohn, die vroeger met zijn disco- theek opereerde onder de naam Kaja, heeft reeds twee avonden 'n het nieuwe seizoen voor de Instuivers verzorgd. De.Top Twintig Discotheek staat garant voor een geslaagde avond. John beschikt over veel ervaring dankzij zijn werkzaam heden bij Hilversum III en de vele disco-avonden, die hij voor rijn rekening neemt. De gehele week is hij met zijn installatie °P pad, behalve in Nederland °ok ir. België en Duitsand. ftet programma begint zondag avond om acht uur in gebouw Arcade aan de Lange Haven,71. De toegangsprijs is een rijks daalder voor leden, niet-lcden oetalen 3,50 gulden. ontwikkeling van de binnenstad is „volkomen uit de lucht gegre- •pen^?"Er'fö3s\: --volgens •'detfiróflét groep nooit eén vergelijkend on derzoek geweest naar de ver schillende mogelijkheden van openbaar vervoer (metro-tram bus) voor de ontsluiting van het centrum. „De ervaringen in Amsterdam doen het ergste vrezen. De keu ze van de metro is op dubieuze of op geheel niet aanwezige gronden genomen", aldus Werk groep Schiedam. Bovendien be- staat er gevaar, dat door de aantrekkelijke verbinding met het Rotterdamse'centrum de ko- pers naar de Maasstad uitwij- 1 ken. De doorbraak van Broersvest naar Broersveid voor de ooste lijketoegang naar het centrum is: ook een afkeurenswaardige 'r zaak. De Werkgroep vindt de vier mo: tieven' van Bolmers (verkèers- echnisch goede oplossing, beper king loopafstand korte verbin ding expeditie, en parkeren zon der-voetgangers te belemmeren •en gebruik van de metro van de toegang) geen yan allen tot een noodzaak van de oostelijke toe- gang,leiden: - WATERHOOFD De huidige' toegang Lange Kerk straat als toegang- handhaven, is de conclusie van de Werk groep. De oostelijke toegang S 'ia Bolmers voor beperking van de loopafstand voor voetgangers is volgens hen: te vergelijken ,i met een kind met een wel groot waterhoofd". - De toegang isverzekerd viade ingangen van het Broersvest (Passage, Herer.pad.en Lange Kerk straat), aldus de Werkgroep. De toegang als verbinding van de expeditie met het centrum heeft wel voordelen, maar deze we gen niet op tegen de nadelen. De aanleg van de ,vijf parkeerga rages is volgens de Werkgroep „een tegemoetkoming aan de eis van grootwinkelbedrijven en persorienautofanaten". Men moet het openbaar vervoer be vorderen, èn zorgen voor een selectief autogebruik. Het parke ren buiten het centrum (250 me- ter. lopen), is heel goed mogelijk e*i acceptabel. De drie garages in het centrum zijn onnodig. De auto's moet men buiten de ring Brcersvest-Laoge Haven-Schie houden, lauds de Werkgroep. LUSDEÏSHOF Vooral de Lindenhofgarage is op grond van milieuhygiënische aard sterk af te raden. Geluids hinder en luchtverontreiniging zijn twee negatieve punten wat betreft de aanleg van deze ga rage, temeer, omdat „de ligging binnen het Rijnmond-stankge- bied toch al niet bepaald een optimaal leefklimaat biedt". De Werkgroep besluit, dat het on derzoek van de Empeo naar. de parkeermogelijkbeden in Schie dam op. foute cijfers berusten. De gegevens van de Empeo over het aantal inwoners en het winkeloppervlak in 1985 zijn on betrouwbaar. Schiedam Over smaak valt niet te twisten. Een roodborstje bij- voorbeeld is gek op ongekookte havermout, terwijl een ander vo. geitje zoals de spreeuw een rotte appel prefereert. De afdeling Schiedam van de Nederlandse Vereniging tot.Bescher ming van Dieren probeert het gevleugeld wild het zo veel moge lijk naar de zin te maken. Daarom heeft zij enkele richtlijnen voor het voederen van ome gevederde vriendjes opgesteld. Want wat de boer niet kent, dat vreet 'Ie niet. In dé komende winter, zelfs nu al, na de eerste gevallen sneeuw, wordt het evenals andere jaren weer erg moeilijk voor de vogels om voldoende voedsel te vinden. Alle natuur- en vogelvrienden in Schiedam worden door de dierenbescherming verzocht om die nood onder het gevogelte wat te lenigen. Lekkernijen voor vrijwel alle zangvogeltjes zijn vooral bruin brood, gekookte aardappelen en andere resten van de warme mensen maaltijd, soepbeenderen enzovoorts- Bij vorst zijn vochthoudende voedersoorten minder geschikt omdat zij snel bevriezen. In het voedsel mag niet te veel zout zijn ver werkt. Bij vorst zijn vochthoudende voedersoorten minder geschikt omdat zij snel bevriezen. In het voedsel mag niet te veel zout zijn ver werkt. Evenals roodborstjes zijn ook merels en lijsters dol op ongekookte havermout. Lijsters zijn bovendien, mèt de spreeuwen, liefheb bers van rotte appels, appelschillen en klokhuizen. Ongezouten spek, spekzwoerden, reuzel, gestold vet en olierijke za den als zonnepitten, hennepzaad en pinda's voorzien de vogels, vooral bij vorst, van de broodnodige hoeveelheid vetten. SCHEPJE SUIKER Drinkbakken moeten tijdens de vorst worden afgedekt met kippen gaas waar alleen de kopjes van de vogeltjes door kunnen. Dit om het baden te voorkomen. Een schepje suiker door het water verlaagt het vriespunt. Brood is, mits het in dobbelsteentjes is gesneden, een ware delica tesse voor watervogels. Geplette granen, ongezouten gedroogde garnalen, grasmeel, mais, fijngesneden ongezouten vis, vlees af val en vetten kan men ook heel goed kwijt bij de eenden en an dere watervogels. Zwanen lusten er graag fijngesneden boeren kool. Om te vcorkomen dat kraaien en meeuwen, die toch wel aan hun trekken komen, alle voedsel wegpikken voor de snavels van de andere vogels, wijst de dierenbescherming erop, dat er het best tegen de avond, óf 's ochtends zodra het licht wordt, kan worden gevoederd. Het voederen (in niet te grote hoeveelheden: overblij vende voedselresten trekken de ratten aan) moet bij voorkeur geschieden in de buurt van de toevluchtplaatsen van de vogels. In ieder geval niet vlak langs of op de openbare weg, omdat dat elk jaar aan honderden vogels het leven kost. Bovendien worden de vogels dan een gevaar voor het verkeer. Uitgeputte, bevroren, gewonde en zieke dieren kunnen uitsluitend wórden afgegeven bij het oude dierenasiel in de St. Annazuster- straat Die vogels moeten worden opgepakt over de samenge- vouwde vleugels, opdat zij niet kunnen fladderen. Te hard knij pen heeft voor de vogel fatale gevolgen. Het te dicht bij de ogen houden heeft voor de mens na het plotselinge pikken nare conse quenties. PIKKEN Uitgeputte vogels kan men het beste plaatsen In een oi.verwarmd, vorstvrij vertrek met een gemakkelijk schoon te houden vloer. De dieren mogen nooit bij een warme kachel worden geplaatst. Als de vogel weer wordt vrijgelaten moet men er op letten, zo zegt de dierenbescherming, oï de vogels nog zijn voorzien van hun beschermende vetlaag op het verenkleed. Als het water bij- voorgeeld niet als parels van de veren afloopt, lopen de vogels het gevaar dat ze verdrinken. De dierenbescherming hoopt op de medewerking van iedere Schie dammer. Want ook vogels hebben recht op wat warmte en voed sel in de winter. Gun elk diertje zijn pleziertje. 'In Schiedamsc Villrni de Zwijger school Schiedam De twintig mavo-scholen in het Waterweggebied houden woensdag 12 en donderdag 13 december een beroependag in de Wil lem de Zwijgerschool aan de Van der Leeuwiaan. Deze heeft tot doel de leerlingen van de examenklassen op de hoogte te stellen van de beroepen en opleidingen, die er voor jongelui met een ma vo-diploma^ zijn. Aan deze vierde beroependag nemen zowel openba re, christelijke als rooms-katholieke scholen deel. De leerlingen kunnen volgende week kennis maken met 48 mo gelijkheden op allerlei gebied. Woensdagavond zijn er zes le zingen over onder andere oplei dingen aan de Hogere Zeevaart school, de Academie voor Beel dende Kunsten en de Hogere Hotelschool. Zowel de woensdag als donderdag staan er 42 instellingen met een stand in de school. Vertegen woordigd zijn de gemeente Rot terdam, de ziekenhuizen in Schiedam én Vleardingen. de Marine, de Politie, de PTT, de Koninklijke Landmacht, het bankwezen, het technisch onder wijs, de paramedische beroepen en andere vormen van voortge zet onderwijs. Ook het Gewestelijk Arbeidsbu reau is met een'stand aanwezig. Van de vertegenwoordigde op leidingen zullen behalve deskun digen ook leerlingen de mavo- eindexamenkandidaten vooriich- ten. De beroependag is woensdag avond te bezoeken van zeven tot negen uur en donderdag van ne gen tot twaalf uur 's morgens en van één tot vijf uur 's mid dags. Ook volwassenen zijn wel kom:. Schiedam De commissie, voor het „Open Deur-werk" van de hervormde gemeente houdt aan staande zondag. 9 december, een dienst in de aula aan bet Rotterdamse Pinasplein. De Open Deurdienst, die om 10 uur 's ochtends begmt. zal als the ma hebben: „Wat moge,n wij verwachten, hoe zullen wij ver wachten?" Voorganger is ds. M. - C. Baart. Mejuffrouw Dorothea de Groot za! medewerking verlenen' als solo- zangeres. Zij begeleidt zichzelf op de gitaar. De commissie zat iedereen wel kom heter, in de aula aan het Pinasplein. Zij houot de deuren open. j Schiedam De aloude jenever stad blijkt meer zelfstandige distilleerderijen te tellen, dan was verondersteld. In het arti kel over de overname van da distilleerderij Weduwe van de Eelaart door de SKOL-brouwe- rijen in Breda werd geschreven, dat alleen Dirkzwager en Kuy per als zelfstandige ondernemln gen nog over waren. Niets bleek echter minder waar. Het Produktschap voor Gedistil leerde Dranken aan de Westmcr Jen straat verschafte ons de ge hele lijst van namen van zelf standige distilleerderijen in Schiedam. Het zijn er in totaal zeventien: Ane Bitter N.V. (Willemskade), J, Blok (Westerkade)x Emcovi' nos (Wïllemskade), Dirkzwager (Noordvest), Geens N.V. (Groe ne! aan), P. van Gent (Noordmo lenstraat), uanse en Zn (Nieuwstraat), Utomij (ZijJ- straat/Grote Markt), Legner N.V. (Dam), J. J. Melchers (Burg. Honnerlage Gretelaan) P- Melchers (Lange Haven).' Nolet (Hoofdstraat), De Rijn stroom (Groenelaan), N.V. Schiedamsche Distilleerderijen (Westvest), Vrijmosd en. Zn. (lange Haven),. Wanders Disty B-V(Hoofdstraat) en Kuype'r (Buitenhavenweg). Schiedam De Industriebond NW bespreekt dinsdag 11 de cember tijdens een algemene vergadering de federatievoot- stellen van de vakcentrales. Voordat de federatie tot stand komt, zullen de leden zich eerst hierover uitspreken, v f De vergadering wordt gehouden in het Wijkcenr-um Nieuw'and aan het Dr. Wibautpleir.. Aan vang acht uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1