r* luchtig bekeken Schie-pop top m M H sfe 811 lg wm m HH <r*ar. si V -- 10 mm M tiÉÉl ÜI0 sëÉSS SCHIEDAMSCHE COURANT - ZATERDAG 8 DECEMBER 1973 3 0 'j,. t 4 1 lillSii MÉM»»*.»,' ;:3i9»i2S* 7**^ 'V ^£3l@5^ i®i3 De Gorzen, een van de oudste wijken van de stad. Dit docr water omgeven zuidelijke stads- deer vormt een wereldje op zichzelf. Nauwe straatjes en kleine arbeidershuizen herinne ren aan het eind van de vorige eeuw, toen de industrie zich be gon te ontwikkelen. Deze peria de wordt in hef boek van Daan van der Zee „t>e brandends stad" treffend beschreven. Dankzij de branderijen, waarin ook veel Gorzenaren werkzaam waren, kon Schiedam econo misch het hoofd boven water houden. Zelfs nu nog dankt do stad haar bekendheid voor een groot deel aan deze tak van de industrie. Voor de Gorzen is echter voora) de scheepvaartindustrie van be lang geworden. De op aange slibd land opgetrokken wijk, vandaar de naam Gorzen, worüf omringd door drie schecpswer- Een huis niet een grote tuin of nog beter: een boer derij zou ideaal zijn voor deze Duitse Herdershond. Want één ding Is ons wel duidelijk ge worden, deze sterke hond mag niet in een huisje worden onder- gebracht. Hij zou er aan kapot- gaan en zijn baas waarschijn lijk ook. Wat deze hond nodig heeft, is ruimte om te dollen. Naast een ontzettend; lief karakter mis schien ietwat onwaarschijnlijk klinkend voor een als „onbe trouwbaar" bestempeld ras als een Duitse Herder, maar het is zo, is de hond voor zijn baas erg aantrekkelijk omdat hij on der straffe hand beslist nog wat kan leren. Gehoorzaam is hij, al moet je soms wel met een overslaande stem hem tot de orde roepen. Eenmaal ;n een speelse bui is er vrijwel geen land met hem te bezei'len. Hij springt voortdu rend tegen z'n baas op, ondanks dat deze hem vermanend toe spreekt. De hond bijt graag, maar niet door. Speels zijn betekent voor hem hetzelfde als bijten naar ie der bewegend voorwerp wat zijn baas in de handen heeft. En als er niets is, dan pakt hij de handen. Een vlug tochtje met de herder door de Schiedam se straten maakt één ding duidelijk. In het begin zal de hond veel trekken aan zijn halsband. Andere hon den in de buurt zijn lang niet veilig voor hem, zodat zijn baas het wel eens moeilijk krijgt door de felheid van de viervoe ter. ven. Bovenin de foto is het uit gestrekte terrein van Wdton-FiJ- enoord te zien. Rechts daaron der, langs de Westfrankelandse- dijk, is de scheepswerf De Jong gevestigd. Ook de Gusio- werf bevindt 2ich in de Gorzen, Deze wijk heeft de laatste tijd vooral in het nieuws gestaan door de renovatie van esn aan tal verouderde huizen. Ook het Zwembad-Zuid, naast de werf De Jong, heeft voor heel wat nieuws gezorgd. Het bad, waar voor de Gorzenaren jarenlang acties hebben gevoerd, wekt tot nu toe voor een groot deel onte vredenheid. Het zwembad had reeds in september geopend moeten worden maar door on volkomenheden is de officiële opening nog steeds tot onbepaal de datum uitgesteld. Weliswaar wordt al van het bad gebruik gemaakt, maar de zwemmers hebben nog steeds met veel schoonheidsfoutjes te maken, zoals af en toe een hoeveelheid chloordamp boven het water en de te kleine waterstralen, die da douches produceren. Ook in de Gorzen zijn oud en nieuw naast elkaar te zien. Vier flats aan de Maasboulevard, links boven op de foto, verte genwoordigen de nieuwbouw ia de wijk. Middenonder is de Bui tenhaven te zien, die na de brug links in do Voorhaven overgaat. Eveneens links presenteert zich de Heilige Hart kerk op de hoek van de Rijn- en de Lekstraat. Onder deze kerk speelt zich het verenigingsleven van de Gorzen af, in het centrum De Dukdalf. Dit heeft zich in enkele jaren ontwikkeld van een jeugdsoos tot een recreatieoord voor de hele wijk. De eenheid van de Gorzenaren is groot. Acties zoals voor het zwembad getui gen hiervan. Vanuit de lucht gezien zijn de gorzen een apart stuk Schie dam, dat slechts door bruggen in verbinding staat met de rest van Schiedam (foto Riet de Nijs en Henk van Westering). Naam: onbekend. Ras: Duitse herder. Leeftijd ca. 1 y2 Geslacht: reu. Kleur: bruin-zwart Hoogte: 71 cm. Maar als zijn toekomstige baas een tijdje lang met hem heeft opgetrokken, zal hij zich aan hem gaan hechten. Een Duitse Herder zal zich op zijn beurt ook'geheel aan de baas onder- werpen. In het begin zal dit met een barse stem moeten gebeu ren, zodat de hond duidelijk het gevoel krijgt wie er de baas is. Houdt hem in ieder geval Üe eer ste maanden aan de lijn e'n van de zomer zult u, toekomstige baas, als twee vrienden in de bossen kunnen hollen en spelen. Wj. RUSTIG In de auto heeft- men geen kind aan de hond. Volmaakt rustig bekijkt hij de voorbijvliegende voorwerpen het liefst door het achterraam. Zijn baas kan wat dat betreft gerust zijn. dat de hond niet om de minuut hem op de schouders springt. Ook in huis gedraagt de hond zich behoorlijk, als hij tenminste geen speelse bui heeft. Wat wel opvalt, is dat hij zo 'gauw hij maar het geringste geluidje hoort afkomstig van een hond. met een ruk opspringt en naar het venster holt. Hij springt met z'n beide voorpoten op het ko zijn om te kijken waar het ge blaf vandaan komt. En de hond doet dat allemaal heel voorzichtig, want geen plantje gooit hij om, hij weet heel goed waar hij z'n poten moet neerzetten. Iedereen die interesse voor de herder heeft en voldoet aan. eerder genoemde eisen (ruim te!) kan „solliciteren" bij het dierenasiel aan de Sint Anna- züsterstraat waar 2ich ook nog enkele katjes (waaronder esn hele lieve zwart-v.itte poes van ongeveer drie jaar) bevinden. Openingstijden: werkcirgen van negen tot twaalf en \an twee tot vijf uur; zaterdags alleen van negen tot twaalf uur en zondags gesloten. Telefoon 266266, ELPEE TOP 10 1. 1) Forever and ever - D. Roussos 2. 6) Mind games - J. Lennon 3. Home Cats 4. 5 Stranded - Roxy Music 5. 2 Hoe sterk is de eenzame fietser - 8. de Groot fi. 9) Rittgo - R, Starr 7. -) Umma gumma - Pink Floyd 8. 7) Woodstock - Soundtrack 9. - Iskander - Supersister 10, 4 Goat's head soup - Rolling Stonea SINGLE TOP 10 1. 2) Schones Mddchen aus Arcadia - D. Rous sos 2. 1) One way ticket to anywhere -Osmonds 3. 4) The day that Curly Biliy shot down crazy Sam Mc Gee - Hollies 4. - Harmony - R. Conniff 5. 3) 'i Is weer voorbij, die mooie zomer - G. Cox 6. -) Juanita - N. MacKenzie 7. Johanna - H. Elsink 8. 6 Photograph - R. Starr 9.- Harlem song - Sweepers 19. (10) Joskelille - Nico Haak en de Paniek- zaaiers. De grote paniek, verwarring, zenuwachtigheid en de enorme verkoop voor het jaarlijkse verjaar dagsfeest van de reeds oude. in het rood geklede, bisschop hebben de hitlijsten -tegen ieders ver wachting in? - vrijwel helemaal in tact gelaten. Geen opzienbarende wijzigingen dus, geen grote veranderingen. Het enige opmerkelijke is de te rugkeer van drie al wat oudere elpees in de top tien. Betekent dit, dat de goedheiligman met deze aankopen een vleugje yan zijn jeugdsenti ment heeft willen overdragen? De Pieten van de Sint bleken ook niet ongevoelig voor v/at ouderwets Enk Seihink-cabaret: Hoj an na belandde op een zevende plaats. Waar Supersister enkele maandjes geleden in Ar cade niet helemaal voor elkaar kon krijgen, heb ben ze nu wel gepresteerd. Ze blijken hun popu lariteit ook nog in Schiedam te hebben gehand haafd. De goede, maar erg moeilijke elpee Iskan- der, opgenomen in de Londense Manor Studios, behaalde een bescheiden negende plaatsje. Roxy Music is een eigenaardig fenomeen. Niet al leen wat het uiterlijk van de groep betreft, maar ook hun elpees zorgen voor onduidelijkheid; de eerste elpee deed het in Schiedam nauwelijks, de tweede elpee iets beter, terwijl de derde. Stran- ded. al op een vierde plaats staat genoteerd in de tepperslijst. En dat terwijl de langspeelschij- vcn van de groep steeds minder van kwaliteit worden... Wat bekendheid al niet kan doen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3