laaren: We houden de ran Groenoord richt JULIANA: EERSTE GEGADIGDE Schiedams pupillen-voetbal Invloed televisie merkbaar sI Jan Knippenberg in selectie SCHIEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 8 DECEMBER 1973 Schiedam Als vandaag zo'n duizend pupillen in sporthal Margriet zich met sport en spel, en de nodige kermisattracties verma- t ken, heeft dat een dubbele betekenis. Je kunt het zien als een feestdag voor het 1 „pootgoed" van het plaat- selijke amateurvoetbal, maar ook als een manlfes- tatie v'Rn een stukje op de sport gericht jeugdwerk Z dat zich grootdeeis op onze fcS- Het was in 1959 dat Rïnus van de «-Most, jeugdleider bij Hennes— f DVS, zich tot de geestelijke va luer maakte van het pupillen- r voetbal in Schiedam. Hij richtte «hiervoor een commissie op ^waarvan hij jaren achtereen de A stuwende kracht en leider was. iBij zijn aftreden nam de peda- V,goog Jo van der Gaag zijn taak vover en nog steeds floreert het .pupillenvoetbal zonder dat hier aan door het grote publiek bij zondere aandacht besteed Wordt. Jaarlijks zijn er de toernooien waarvoor de ouders van de sportmannetjes in de dop in grote getale naar Harga stro- men. Bij zulke evenementen hoort immers moeder, maar ze- ker vader aanwezig te zijn. Bei den komen gaarne, ook als jaarlijkse de competitie gaat draaien. De jongens worden ge- bracht en gebaald, zowel bij thuis- als uitwedstrijden. Het is een apart wereldje in het grote sportverband dat zijn nut heeft bewezen en dan ook niet meer is weg te denken. In het. jaar van oprichting kenden niet alle voetbalverenigingen het pupillenvoetbal. Het werk van Binus van de Most en zijn legertje medewerkers stimuleer de de nog ontbrekende vereni gingen ook een afdeling op te richten. Nu zijn er in Schiedam zestien clubs met pupillenvoet bal. De zeventiende bij de com missie aangesloten vereniging is het Rotterdamse Sparta dat ook in de competitie is ingedeeld. Elke van deze zeventien vereni gingen beschikken over leiders en begeleiders zonder wie het pupillenvoetbal niet kan functio-' neren. Met een van deze mensen een praatje maken geeft meer in-' zicht over alles wat zich. af speelt rond en in het interne werk waarvoor deze mensen zich belangeloos inzetten. Hiervoor kregen wij, Frans Doe jaarden (36), in de stoel. Wed strijdsecretaris van de pupillen- afdeling van DRZ. Hij werd I de man omdat dit DRZ als eni- ge vereniging in Schiedam ook een groep, meisjes-pupillen voor bereidt op het. dames-voetbal. Als de pupillen over de velden dartelen is ook Frans, hier te .vinden. Met hem ook z'n gezin want drie vhri zijn kinderen zijn lid van DRZ. Zijn oudste zoon zit in de junioren-selectie bij Sparta. „RAMP" Ook bij DRZ, zii'n vijftig pupillen, w o rden de j ongens opgevangen Pupiiienycetbai pure toekomst Frans Doejaaren pen ouders moeten [eugd niet teveel oppep- als er niet gespeeld kan worden. Weer of geen weer, ze komen naar het veld. Niet kunnen voet ballen betekent voor hen zonder meer een „ramp". Daarom wordt er wat getraind om zich daarna in de kantine met spel te gaan vermaken. Ook doen de jongens aan indoortraining die gehouden worden op woensda gen In de gymnastiekzalen van de Willem de Zwijgerschool. Dat loopt allemaal gesmeerd", zegt Frans Doe ja arden die zelf bij de junioren en later in de la gere elftallen van DRZ gespeeld heeft. Een „topper" is hij. nooit geworden; Wat Frans wel heeft is een sociale bewogenheid voor alles wat de jeugd aangaat. Hij beschikt bovendien over leiders capaciteiten, iets wat .bij de Doejaaren's geen uitzondering Hoe reageren de pupillen op het huidige beton voetbal dat van het betaalde voetbal naar de amateursector isover geko men? De knapen in de leef tijd: van 8 tot II jaar kennen de terminologie hiervan als. op hun duimpje. Ze weten ailes over uitschakelen, afstoppen en .^neerleggen. Het wordt wekelijks, life gedoceerd op de televisie. De echte rauwkost hiervan in slowmotion keer op keer her haald.'. - MAATREGELEN Frans Doejaarden: „De invloed hiervan is merkbaar bij de jon gens maar wij houden de teu gels strak.. Er is altijd iemand van onze commissie langs 't lijntje als er gespeeld wordt. Wat de scheidsrechter mocht ontgaan wordt wel degelijk ge zien. Maakt de jongen het te bont of wordt hij werkelijk ver velend, dan halen we hem er i;Zêlf iiit". Vl ,,Ook aan het niet opkomen hou den wij strak in het handje. Ge beurt zoiets, dan komt de be trokkene op het matje. Komt het vaker voor, dan nemen wij contact op met de ouders. Deze denken dat hun jongen bij ons is en zijn dikwijls blij met een seinje van onze kant, dat dit niet het geval is geweest". Hoe staat het met de sterallures onder de pupillen? Als je tegen woordig de standaardteams van de verenigingen op het veld. ziet komen, heeft dit veel weg .'van een intocht der gladiatoren. Met gezichten als willen ze zeggen: „We zullen dit varkentje wel even wassen". De spelers hier van zijn in feite de „Goden van de pupillen. Frans Doejaarden: „De ouders moeten de jongens niet te veel oppeppen. Natuurlijk vertelt Jantje dat hij goed is geweest*., en één of meer doelpunten ge maakt heeft. Krijgt hij hierop bewondering en trots als ant woord. dan strooien de ouders zelf het zaad van de allure. Wij houden de jongens altijd voor dat leren op school voorlopig het voornaamste, is. In totaliteit brengen wij onze pupillen disci pline bij en leren hen hun li- chaom goed te verzorgen".* - VAKANTIE „Volgend jaar gaan we met onze puillen en junioren voor de der de keer naar het zomerkamp, in het Vakantieoord „De Goudsberg te Luntéren. Wij waren hier ook in 1969 voor vijf dagen. Nu gaan we een volle week, wat ons'rónd de tien hiïlle gaat kós ten.-De verenigingen maar ook de ouders van hen die meegaan dragen het nodige bij. De rest moet bijeen komen met acties. Inzamelen van oud papier; het organiseren van disco- en kla- verjasavonden enz.". Ik ben ervan overtuigd, dat de zaak rond kom'. Dit geldt ook voor mijn medebestuurders van de afdeling. Maarten van Doom (25) en Rien de Munnick (26), resp. 25 .en 28 jaar oud. De geest en de samenwerking in DRZ is uitstekend. Ook de con tacten met de pupillencommis- sie laten niets te wensen over. Hier streeft men naar een gro ter verband door samen te gaan doen met het, ook in Vlaardin- ger. bloeiende pupillenvoetbal". Aldus Frans Doejaaren over het Schiedamse pupillenvoetbal. Een onderdeel van de ieugdvor- ming met de voetbalsport als middel. Het werken met de voetbalsport als middel. Het werken met het „pootgoed" van ons lagere voetbal, knulletjes die over acht tot tien jaar in de standaardelftallen hun clnbkleu- ren krijgen te verdedigen. Van Hun opleiding zal het afhangen of er dan nog gesproken kan worden van voetbalsport of van betonvoetbal, laat we hopen dat het eerste het geval zal zijn. Schiedam Enthousiast zijn ze zeker bij de DDH Gmnoord. Schie dams nieuwste honkbalveremging. gecreëerd uit de honkbalafdelin gen van DHS en DRZ, Reeft grootse plannen voor de toekomst. Het mag dan zo zijn, dat de publieke belangstelling voor de knuppel, sport de laatste jaren een nogal kwakkelende zaak is, bij Groenoord ziet men allerlei toekomstmogelijkheden. Bestuurslid Van Veen; „We moeten beslist uit kunnen groeien tot een volwaardige honkbal club hier in Schiedam. De jeugd uit Kethel en Groenoord moet hier graag willen komen en er goeie wedstrijden kunnen zien. Wc zijn dan ook van plan om hier in de buurt de nodige publiciteit te gaan voeren". f», Cory cm de Velden talent aanwezig Als coach is Groenoord erin ge slaagd niemand minder dar» pór van; de Velden aan te /trekken^ - Cor van' de Velden,'de^'afgeloL pen twee jaar in dienst yah Schiedam, had aanvankelijk het sombere perspectief van eëh- jaar niks doen. Cor van .de Vel den: „En daar had ik natuurlijk" helemaal geen zin in. Het heeft er een tijdj e naar uit gezien,, dat ik bij Holy zou komen. ïk wist voor het einde van het sei zoen al/dat ik het na twee jaar Schiedam wel; eens ergens .am ders wilde proberen". „Door een'aantal Holy-mensen ;.ïs: mij toen gevraagd of ik niet bij; hen wilde komen. .Ik had daar wel oren naar, maar toen die-;- zelfde mensen op een erg verve lende manier Dick Schoon (ex Holy-voorzitter) en zijn bestuur wipten en toen ze nadat ze mij. al bepaalde suggesties gedaan hadden, met Piet.Bouts (de hui dige. Holy-coach, red.) gingen praten, vvist ik web hóe laat het was. Ik heb meteen gebeld en gezegd, dat wat er ook mocht gebeuren, ze op mij,niet meer hoefden té rekenen". AFGEWEEZN „Daarna heeft Botlek nog contact Rotterdam Het heren-volleybalteam van Juliana kwam ook in de achtste competitiewedstrijd niet verder dan een 3-9 nederlaag. Daarom was het ook blij met. d« mededeling van de NeVoBo, dat «Jechts één in plaats van twee ploegen uit de derde divisie gaat de graderen. Toch is de Schiedamse formatie nog steeds eerste gega digde voor een terugkeer naar de promotieklasse, want ook tegen Atfvendo kon Juliana nauwelijks imponeren. f iet dat de Haagse opponent zo- •yeel sterkef was, in tegendeel, Vhnt hoewe' Juliana met. twee '.icvaliers moest aantreden- tywaxn Advendo nog erg vaak in na niet kon profiteren was deels te wijten aan een gebrek aan inzet, maar ook de oorzaak van een opeenstapeling van eigen fouten. ffwattiKjirWen Maar dat Julia- En dat terwijl Juliana in de eer ste set een 7-0 voorsprong nam, maar plotseling dusdanig hape rend verder ging, dat Advendo langszij kon komen en zelfs nog simpel met-12-15 kon winnen. Zelfs staakte Juliana's verweer in de tweede set volledig. Talloze stopfouten maar ook ongecon troleerde aanvaisacties bezorg den Advendo een probleemloze 5-15 winst. Pas in de laatste set slaagde Ju liana er in wat meer gelijk waardig tegenspel, te bieden. Zo werd een 8-10 achterstand, om gebogen in een 11-10 voor sprong, maar 'weer kwam Ad vendo door een serie Schiedam se fouten op 11-14. Maar nog had Juliana kunnen profiteren van de plotseling ingedamde Haagse aanvalsdrift, maar kwam desondanks niet verder dan 13-14. Waarna Advendo er definitiei een einde aan maakte: 13-15. gezocht met me, maar die club zit zo'n rot-eind hier vandaan. Aangezien ik geen autc 'it, heb ik hun bod maar aig*,. ij zen. Dat hield wél in, dat ik een jaar niks zou doen. Dat Idee trok me natuurlijk ook maar erg weinig aan". Op dat moment dook echter Groenoord op en Cor. van de Velden's toehappen was- diezelf-, de dag al bekeken.' Groenoord's nieuwe trainer: „Ik-1 heb er bij zonder veel zin iin.: Ik zie deze club als een uitdaging. Ik ben' ervan overtuigd, dat we het met dezejongens kunnen gaan ma ken en als we de zaken goed aanpakken dan zie ik zelfs mo gelijkheden om over een paar jaar óp hetzelfde niveau als Schiedam en Holy te komen". „Wie weèt gebeurt - dat welmet de huidige kern, want ik heb in die paar. trainingen al gemerkt dat er beslist talent bij deze jongens^ rit. Zo zie je bij de DRZ-speIers erg goed, dat ze twee jaar lang door Ton Ebben (Schiedam-speler) zijn getraind. Het Is echt niet zo, dat ik met een stelletje krukken moet wer ken. Verre van dat". ACHTERBAN Een van de mannen van het eer ste uur, Van Veen (afkomstig uit het DRZ-nest) vult hier graag bij aan: „Bovendien heb je best kans, dat honkballers uit de omgeving in de komende ja ren naar ons komen, zodra ze merken, dat het goed gaat. Daarnaast hopen we ook, dat de achterban van DHS en DRZ, de voetballers wel te verstaan, en de jeugd uit de buurt enthou siast zullen worden voor ons honkbal. We zullen de komende jaren onze levensvatbaarheid moeten bewijzen en we gaan daar hard aan werken". Een van de eerste taken die het nieuwe Groenoord-bestuur zich daarbij gesteld heeft, is het piekfijn in orde maken van het speelveld. AJs alles goed gaat. staat er volgend jaar een kolos sale back-stop (kosten ƒ5000) op het veld. Misschien, dat er in de nabije toekomst ook dug-outs en graveipaden kunnen komen, maar dat zal voor een groot ge deelte van. de financiën afhan gen. Het runnen van een honkbalclub is echt niet zo'n eenvoudige zaak Van Veen: „Normaal kost het je al zo'n vijf. a zesduizend gulden per jaar. Wil je dan ook not eens een prima - honkbal-accom- modatie hebben, dan kun je ook nog eens een dertigduizend gul den extra te voorschijn toveren. Van de gemeente hoeven we he lemaal niets te verwachten. Zoals het in Schiedam met de sport gaat, is volkomen .waarde loos. In mijn ogen is er hier he- lemaal geen sportbeleid, dus va n d ie kant rékenen we ner gens op. Het zal echt allemaal van onszelf moeten komen, maar het is. in feite wel zo, dat een sponsor voor ons een bittere noodzaak is. We zijn hard op zoek en we hebbtn al een paar contacten".' Er wordt in ieder geval hard ge- traine. Cor van de Velden: „Voorlopig een keer per week in de zaal, maar straks gaan we op zaterdag ook aan de con ditie schaven. In het voorjaar moeten we helemaal klaar zijn. Kampioen hoeven we niet met een te worden, als we er voorlo pig maar in slagen om een hechte eenheid te worden. Dat staat bij mij centraal. Kam pioen worden we can vanzelf wel". Hoek van Holland Jan Knip penberg, de Hoekse lange af standsloper, is door de atletiek- unie uitgenodigdvoor de selec tie van de Super. lange afstands lopers. Dat betékent dat hij nu en de komende maanden gedu rende een aantal, weekenden het trainingskamp pp Papendal moet bezoeken, dat onder lei ding staat van Aad Steylen. Daarna zal Jan Knippenberg deelnemen aan enkeie mara thons en andere lange afstands wedstrijden. Jart Coenen achter hem Theo van Toledo? Schiedam Alles hangt af van het wel dan niet spelen van Theo van Toledo. Zal déRotterdammer, ooit blf Excel sior gelooid met de bijnaam „Der Bomber?',in SW's op stelling voorkomen of niét? Speelt' de huidige contraetspe- ïer van Go Ahead Eagles wél, dan lijkt het aannemelijk dat oefenmeester Bob Maaskant de 30-jarige routinier eén plekje toebedeelt op het middenveld. Dan wordt het ook een legpuzzel, want vertelde Bob- Maaskant niet,; dat hij juist. John van Her Spek's aanwezigheid in 'de laat ste vier prefereert? In dat geval wordt van een spelerals Theo van Toledo op het middenveld zelfs de man die de taak van dé Weggevallen Leen Warnaar kan Overnemen. Dan ook krijgt SVV in elke, linie persoonlijkheid, maar bestaat bovendien de kans dat de Schie damse vuurkracht vanuit de tweede lijn aaiuienlijk wordt vergroot. Maar Bob Maaskant wijst tevens in de richting van Slobodan Dutina, SW's Joego slaaf, di al weer enige tijd uit het vizier verdween. „Hij yoètr balt momenteelals een kei", getuigt Maaskant van vertrou wen in Dutina's come back. Hoe dan ook, tegenstander Eind hoven kan slechts gissen naar dc opstelling. Zelfs bestaat de mogelijkheid dat de momenteel bescheiden geklasseerde equipe van Rinus Gosens onaangenaam verrast wordt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 4