NIEUWJAARSRECEPTIES: 'DE FRANJE VAN 'T LEVEN' VAN GOGHS BRIEVEN IN SOLOPRODUCTIE VAN JULES CROISET Misdaad en romantiek in Peckinpah's The Getaway ONDANKS VERSOBERINGSMAATREGELEN IN SOMMIGE GEMEENTEN mmmm |||1|| „EEN ZEKERE VINCENT" IN DE TEERSTOOF SCHIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 20 DECEMBER 1973 door Reina ten Bruggenbate. In het kader van de energie besparing hebben enkele Nederlandse gemeenten in de afgelopen weken beslo ten om de traditionele nieuwjaarsreceptie niet door te laten gaan. Als nog meer particuliere bedrij ven en verenigingen ons voorbeeld volgen, redene ren ze, bespaart dat-mil-, joenen aan geld en ener gie. Niettemin zijn de meeste burgemeesters te zeer verknocht aan de nieuw- jaarsontmoeting om die zo maar te laten schieten. Niet zo zeer voor zich zelf, zeggen ze, maar in de eer ste plaats omdat het de mensen onderling de gele genheid geeft om elkaar een gelukkig nieuwjaar te wensen. De meest uitgesproken mening hierover komt van burgemees ter dr. ïr. A.P. Oele van Delft. Hij zegt: „In deze welvaarts staat is het sociaal contact erg belangrijk. Als er een schaar- ste-teestand is Is dit het laatste wat mijns inziens moet worden afgeschaft. Het is een van die Zijn buur-collega in Vlaardingen. dingen die het leven gelukkiger Mr. J. Heusdens houdt daaren- maken, Hoe zeer de 'recepties in een be hoefte voorzien blijkt wel in Schiedam waar men voor de re ceptie naar een ruimere locali- teit moest zoeken omdat de mensen te lang in de rij moes ten staan. Een alternatief is ge vonden in een toneelvoorstelling op de avond van de eerste ja nuari en een receptie op de tweede januari. Burgemeester H. Roelfsema van Schiedam hoopt daarmee tevens een bre der en meer gemêleerd publiek aan te trekken, „Mijn indruk is, dat de recepties de laatste jaren door een wat te eenzijdige pu bliek zijn bezocht. Door de to neelvoorstelling hopen we een wat grotere doorsnee van het publiek te krijgen", zegt hij. juist in deze tijd. Het is leuk stukje franje aan het Ik zie het als mijn socia le verantwoordelijkheid om die gelegenheid te bieden". Toch vindt burgemeester Oele niet dat zijn college hierover het laatste woord moet hebben. Op dc receptie op nieuwjaarsdag wordt daarom een enquête on der dc aanwezigen gehouden. Moet deze traditie gehandhaafd, en zo ja, op nieuwjaarsdag of op een later datum. tegen deze jaarwisseling geen receptie. In het kader ,van de energiebesparing. Niettemin acht Vlaardings eerste burger de traditie rond het handen schudden en het uiten van wen sen toch zinvol. Volgend jaar („mijn laatste jaar als burge meester hier") hoopt hij in eik geval wel te recipiëren. Over de normale kosten, verbonden aan een dergelijke meeting maakt hij zich weinig zorgen: „Alles is betrekkelijk, je moet wol eens kosten maken", zegt hij. Het beantwoorden van de nieuwjaarswensen vanuit da burgerij (sommige zelfs in dichtvorm) gaat in elk geval wèl door. Een soortgelijke mening houdt Zoctermeers eerste burger de heer J. W. Wegstapel er op na. Hij zegt de hele energiecrisis wat overtrokken te vinden. „Het normale leven moet door draaien. We moeten niet zo pa- T h f w.tHs nielcenV doen", «et-fail-„Het het Westland gooit de versobe- nngsgedachte geen roet m het eten. „Ik vraag me af", zegt burgemeester mr. J. H. J. Da- niëls van Monster, „of je op zo'n manier wel zo enorm .veel uitspaart. Bij ons is het in elk geval geen punt van overweging geweest. Het hoort er gewoon bij. Het is nuttig, niet zo zeer omdat de mensen de hand kun nen schudden van het gemeen tebestuur, maar om de ontmoe ting .van de hele burgerij. Da opkomst is altijd flink groot ge weest en groeit nog". Burgemeester H. Roelfsemar „Door een toneelvoorstelling hopen we een wot breder publiek aan te trekken". niefcerig doen", zegt hij- „Het accent ligt bij ons op het con tact van de mensen onderling, het uitwisselen van de wensen en dat is ook in deze tijd nog steeds zinvol". Ook in Berkel en Rodenrijs wordt op de dagna de jaarswisseling de gelegenheid gegeven om han den. te schudden. De energiecri sis speelt hier geen rol omdat de receptie in gebouw De Ark wordt gegeven, waar de hele dag al activiteiten plaats vin den. Extra stookkosten hoeven er dus niet gemaakt te worden. Ook hier geldt: zolang het een nuttige functie vervult niet af schaffen. „Zinvol voor geraeenschapsvor ming", noemt burgemeesterJ dra. F. K. Langemeijer het. De Wateringse burgemeester heeft nog weinig ervaring met de re- nieuwjaarstraditie meegemaakt cepties omdat hij nog niet zo er. hij zegt daarover: „Ze weten lang geleden uit Warmond ver- niet vat ze mjssen daar in War- trok waar rijn wethouders er mond". niet aan wilden. Eén maal nu Drie jaar geleden zette ÏFjA-'h^ heeft de heer Langemeijer de veen een streep onder ife, ge meentelijke receptie op nieuw jaarsdag. De hoge kosten, bur gemeester C. A. van der Hoof "sehat het op zo'n tweeduizend gulden, waren te bezwaarlijk. De heer Van der Hooft, nu een kwarteeuw burgervader, rede neert: „Vroeger gaf je de men sen dp gelegenheid om elkaar te ontmoeten op een neutraal ter rein. Voor sommigen was het nodig omdat men elkaar in be paalde beroepen of branches niet meer aan keek en dat dan op zo'n dag weer wat kon bij leggen. De verhoudingen liggen nu anders; men ziet elkaar va ker, op vergaderingen en ande re bijeenkomsten. Ik zelf heb de nieuwjaarsrecepties altijd erg gezellig gevonden, maar in deze tljl, je dwingt ten slotte om ontvangstambtenaren en schoonmakers te werken, hebben we besloten er mee te stoppen. Ikzelf vind: als je er eenmaal mee gestopt bent, moet je er niet meer aan beginnen, maar mocht later blijken dat de bevolking er toch behoefte aan heeft dan kan Ik me voorstellen dat het toch weer In ere wordt hersteld". Ondanks deze bezuiniging wil Waddinxveens burgemeester zijn stadsgenoten niet zonder de beste wensen het nieuwe jaar in sturen. Hij en zijn echtgenote ontvangen, vertelt hij, normaal gesproken zo'n zeshonderd felici taties. De wenskaarten worden allemaal persoonlijk beantwoord. Vorige week al stuurde het bur- gemeesterspaar talloze kaarten naar die mensen die hen vorig jaar bedachten in hun beste wensen. „We wilden nu eens eerder zijn dan zij", aldus ds heer Van der Hooft. PRINCIPIEEL TEGEN Zeer principieel en geargumen teerd wordt er in Boskoop be sloot daartoe als eerste Neder landse gemeente. De anders zo goedbezochte receptie is van de begroting geschrapt uit versobe ringsoverwegingen. Boskoop is daar trots op. Vooral nu enkele gemeenten zijn voorbeeld vol gen. Gemeente-secretaris P. Q. Groot: „In het algehele beeld van de versobering past dit. We vinden her niet gepast dat we in een periode van energieschaarste lichten laten branden, de ver warming stoken en mensen van hun auto gebruik laten maken. Ik geloof dat de mensen daar begrip voor op kunnen brengen. Als iedereen een dergelijke maatregel nam zou dat miljoe nen scheien". Wat betreft de energiecrisis; Bos koop heeft het allemaal flink en drastisch aangepakt. Nog voor dat maatregelen vanuit Den Haag waren gesuggereerd legde het gemeentebestuur de feest verlichting aan banden, vroeg d* winkeliers om een uur na sluitingstijd alle verlchting te doven en besloot om geen bran dende kerstbomen buiten te dul den. „Toen wij alles al weken op halve kracht hadden staan kwamen de berichten uit andere gemeenten pas", aldus de ge meente-secretaris. Maar ook Intern is men aan het bezuinigen geslagen. Op de ge meentesecretarie en in vergade ringen wordt geen rokerij aan geboden, de verwarming staat lager en zelfs burgemeester Ba ron van Dedem ruilde zijn dure en grote BMW auto in voor een veel kleinere. Hij berekende dat dat ten minste vierduizend liter per jaar zou schelen. Zeer prin cipieel wordt daarom ook geen receptie gehouden, al krijgen nieuwjaarwensers wèl een kaart je terug. BESPAREND Minstens even principieel en gear gumenteerd laat Maassluis bur gemeester at K. van Dïjke zijn receptie wèl doorgaan. „Juist het houden van een gemeentelij ke receptie werkt energie-bespa rend. Honderden mensen hoeven immers thuis geen licht en ver warming te laten branden, en het spaart heel wat bezoekjes en telefoontjes uit", en rede neert Maassluis nieuwe bur gervader, „Wat die kosten be treft: Ik vind niet dat we alle tradities overboord moeten gooien. Ik ben weliswaar niet zo'n traditioneel man, maar iets wat de band tussen de burgerij kan verstevigen moet blijven". Persoonlijk riet de heer Van Dij- ke de receptie met veel genoe gen tegemoet. Hij beschouwt het als een soort kennisma kingsbijeenkomst, aangezien de allereerste ontmoeting met zijn burgers, nu drie maanden gele den, juist in de rustige vakan tiemaanden viel. Alle verenigin gen, relaties en instanties krij gen een uitnodiging. „Waardevol" is het woord dat burgemeester Van Dijke ge bruikt. „Als we dit soort dingen, die nu eenmaal geld kosten, achterwege laters maak je een. eind aan. een stuk plezierig met elkaar omgaan. Het geld dat we op zo'n dag uitgeven, och, daar moeten anderen weer van le ven. Het is waar: bet is iets dat je achterwege zou kunnen laten, maar als we over de hele linie dit soort tradities zouden schrappen, vervallen we in een al te grote versobering. Een stuk verarming wordt het dan". Sieve McQueen en Aii McGraw, hel criminele en kibbelende echtpaar in Peckinpah's „The Geta way". Door J. A. Frenkel Schiedam Het brute geweld liegt er weer niet om in Sam Peckinpah's „The Getaway", nu in PASSAGE. De maker van „The wild Bunch" en „Straw- dogs" gebruikt het geweld ech ter ditmaal niet als doel, „The Getaway" is geen Bonnie and Clyde, al gaat het ook hier om een echtpaar, dat van bankover vallen beter denkt te worden. Al het bloedvergieten komt voort uit onverwachte situaties, die zich aan het duo opdringen en de irritatie in hun onderlinge verhouding maakt hen rijp voor definitieve afrekeningen: moord In koelen bloede op iedereen, die hen in de weg staat. Toch is hij er nu op uit geweest het ge weld af te zwakken door een soort humor die eerder vertede rend dan morbide werkt. Ver schillende malen laat hij kinde ren vergenoegd een vuurgevecht gadeslaan, alsof het een spelle tje van grote mensen is. Daarop wordt trouweni ergens in de film op gezinspeeld. Het eindigt overeenkomstig Peckinpah's op vattingen, deels crimonofiel, deels romantisch: dus ontkomt het echtpaar, nu gloeiend aan eengesmeed, met de poet... Als Doc McCoy begint Steve McQueen met de afstuiting van vier jaar in de cel; hij krijgt na vele afwijzingen eindelijk vrijla ting op parool door tussenkomst van een corrupte politicus. Hij moet er een tegenprestatie voor leveren: een bankkraak, waar van zijn weldoener de helft hoopt op te strijken. Doc's vrouw Carol CAK McGraw van „Love Story", tegenwoordig mrs. McQueen, in een heel wat harder rol) blijkt al spoedig haar echtelijke trouw in de waagschaal "te hebben gelegd om haar man vrij te krijgen en dat schept een basis voor aller lei kleine conflicten. Na de ge slaagde bankoverval waarbij te gen de bedoeling in een. politie man wordt neergeschoten, gaat alles anders dan gepland was. De opdrachtgever legt het lood je en het echtpaar gaat er met de heie buk, 75000 dollar, van door, achtervolgd door een doodgewaande collega-overval ler. Die vlucht naar de Mexicaanse grens, onderbroken door talloze incidenten, vormt de hoofdscho tel van de film, waarin Peckln- peh vaak een maximum aan suspense bereikt. Vooral de diefstal van de tas met geld uit een bagagekiuis op een station is een adembenemend intermez zo. Als voortdurend afleidende manoeuvre last Peckinpah het gescharrel van de achtervolger met de vrouw van een door hem gegijzelde dokter in, die 's avonds stevig aan zijn stoel vastgebonden, mag toez en met hoeveel overgave zijn eega overroei pleegt... Schiedam ,,De poëzie omringt ons overal, maar er uit drukking aan geven is iets dat niet zo grif gaat als het kijken". Deze zin, afkomstig uit één van de brieven van Vincent van Gogh aan zijn broer Theo, is karakteristiek voor het werk van de auteur *ran Gogh. Auteur Van Gogh, want niet de schilder, maar de literator staat mo menteel voloo in de belangstelling. Acteur Jules Croiset heeft namelijk een toneeJportret van de wereldberoemde kunstenaar uit de negentiende eeuw gemaakt, dat op za terdag zal worden vertoond in De Teerstoof in de Nieuw- straat. Het stuk heet „Een zekere Vincent" en is een solo productie de derde van Croiset. „Het gaat me eigenlijk niet om de schilder Vincent van Gogh, wel om de vent die grandioze brieven, geweldige literatuur heeft geschreven", aldus Jules Croiset. „Alhoewel Van Gogh altijd beweerde niet te kunnen schrijven, hij liet dat in al zijn brieven duidelijk blijken, wil ik de mensen toch confronteren met zijn unieke vorm van literatuur. De manier waarop hij de taal gebruikt, de zinscon structie die hij maakt, zo uniek, zo eigen, dat hij er werelden mee weet op te roepen van poë zie, van liefdeleven, van de na- tuur ook van zijn schilderij en, maar dat Iaat ik weg". Het gaat Croiset om de intense manier waarop Van Gogh alles beleefde en om diens grandioze vermogen om dat op papier te zetten. Croiset loopt al jaren rond met het idee om iets met het werk van Van Gogh te doen. „Het viel echter niet mee om er een goede vorm aan te geven", zegt Croiset. „Toen kwam ik plotseling een to neelstuk tegen over Van Gogh, van de Schotse schrijver Gor don Smith. Het heette „Vin cent" en was geschreven voor één man met een decor dat is gebaseerd op de ree lts zelfpor tretten van Van Gogh. Toen ik het goed had gelezen bleek het echter een ordinaire keukenro- man te zijn. Als ik op een ge makkelijke manjer een groot publiek zou willen bereiken, zou ik dat kunnen gaan spelen. Het maakt Van Gogh wel populair". MACHTIG ,Maar het is niet mijn bedoeling om het publiek het zo gemakke lijk te maken. In de brieven, die zijn gebundeld tot vier boe ken, heb ik een geweldig litera tor ontdekt, een machtig brok literatuur -vil slechts als be middelaar treden om het aan de mensen over te brengen, op dat 2ij ook zijn boeken gaan le zen. Daarvoor vraag ik vee! geestelijke activiteit van de toe schouwer. Iedere man en vrouw uit mijn publiek moet er z'jn gen Van Gogh uit oobouwen. Ik weet dat ik me a!a enge ac:wi* £Lr°hUTwT1wa'£5 CroïSBt, ..PubBek moet eigen Van Goflh opbouwen naar de middengrond terugwijk, dan naar de achtergrond, en het helemaal ben vergeten en alleen zijn woorden en gedachten over- mooiste zou zijn als ik ten slotte di$ man overblijft, dat alleen komen". De periode die Jules Croiset be handelt in zijn programma „Een zekere Vincent" begint In 187J In de Borlnage, de tijd dat Van Gogh optrad als zendeling bij de mijnwerkers In die streek. Een poging om de men sen t« helpen, die door het stot teren van de schilder volkomen mistakte. Via da eveneens op mislukkingen uitgelopen liefdes avonturen eindigt het toneel stuk op de Drentse bel, waar Van Gogh zijn teleurstellingen te boven kwam door het compo neren van taal symfonieën van natuurbeschrijvingen. ONGELUKKIG De dood van Vincent van Gogh, op 29 juli 1890, na een ongeluk kig leven, betekende ook het einde van het leven van zijn broer Theo, die voor Vincent al tijd de onmisbare kracht was geweest en die hem steun ver leende, niet alleen met bedra gen uit zijn eigen niet grote ia- komen, maar ook sis de bemid delaar, die het leven voor Vla cent „dragelijk" maakte. Zes maanden later stierf Theo, vol komen uitgeput en gebroken. Het is van Croiset bijzonder goed aangevoeld dat hij deze broer, die Vincent togen de wereld be schermde maar door de gewel dige kracht welke van de schil der uitging op de achtergrond bleef, zijn zwijgende rol laat be houden. Het legendarische ka rakter van de vriendschap tus sen de twee broers, maakt de bevrijd'ng die Theo altijd heeft gezocht voor Vincent op deze wijze des te tragischer. „Een zekere Vincent" begint om 21.00 uur In De Teerstoof.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3