De Water vrienden: laatste oprechte amateurs Ed Barg ongeslagen Kampioen Turners in de prijzen ÉS Circa 70.000 leden. Bi l Juliana met debutanten 1 - IJ* 1 SÉI3IÏS SCH1EDAMSCHE COURANT DONDERDAG 20 DECEMBER 1973 Schiedam stoeit met pover Thor Schiedam „We hebben onverwacht een cadeautje gekregen". Zo vatte Arjr Jansen het duel tussen Schiedam en het Rotterdamse Thor samen. „De tegenstand viel erg tegen en het ging veel te ge makkelijk". En gemakkelijk hadden de korf ballers van Schiedeam het in derdaad, getuige de simpele 11—3 zege. Een spelverioop, te genover gesteld aan wat Schie dam vóór gisteravond verwacht had, maar toen Ary Jansen voor de roodzwarten meteen al na het eerste fluitsignaal van scheidsrechter Van de Berg, de score opende, werd al snel dui delijk dat dit Thor geen enkel gevaar vormde. Uitermate zwak, ontzettend sta tisch", benaderde Schiedam- coach Frans Geluk het Rotter damse tegenspel, toen nog te vreden met het spel van zijn ei gen equipe. Vooral ook omdat Thor in die openingsfase verde digend erg zwak opereerde en Schiedam niet naliet er van te profileren. Zoals Hans Josen die zijn directe tegenstander een iesje gaf en scoorde: 2—0. Daarna was het de beurt aan Freek Veer, eerst in samenwer king met Nel Sluimer, daarna op de solotoer, die ,voor 4—0 zorgde. En eigenlijk blikte Schiedam wat verbaasd in het roid tegen deze onverwachte scoringsdrift. Want gescoord 3fflESS3f3SZS2£K van zich tafsöhudden. En weer Dal Ary Jansen zij>n directe-legenstander keer eert doelpoging ondernam en meteen raak schoot: 0. zien leek nergens op. Je speelt zoals je tegenstander toelaat", motiveerde Frans Geluk die plotselinge terugval. werd er. Ary Jansen bij voor- Pas bij 8—3 vond Schiedam het beeld zorgde met een fraaie vol- gesputter van Thor weer genoeg treffer voor 5—0, terwijl de als geweest. „Overigens wel begrij- Tot het moment waarop Freek spelverdeelster opererende Miep peb'jk dat we zo wegzakten, Veer met een afstandschot weer van de Kraan voor de eerste want wat die tegenstander liet aanduidde welke richting de bal moest volgen: £—3. En prompt maakte Ary Jansen er via 10—3 op fraaie wijzen 113 van. De eindstand, „maar", aldus Nel Majoor, „een attractief duel was het ,voor de weinige toe schouwers zeker niet. Maar ook wij hadden er veel meer van Hans Josen liffct te gaan scoren wél vermakelijk verwacht". AI was coach Frans Geluk niet ontevreden. Hij hoop te, toen Thor zich als erg matig Ary Jansen (rechts) vindt het aandiende, op een forse zege. Die kreeg hij en dat was deson danks toch een'verdienste. „Zodra bit ons» in welke vorm ook, geld gaat over heersen, dan ben ik ver trokken...! Het is of ik Karei Lotsy weer hoor spreken, in de tijd, dal hij zich nog heftig verweerde om in ons land profvoetbal in te voe ren en overal in het land heftige Philippica's afstak. De man, die tegenover mij zit, is de heer A. W. Brouwer, de voorzitter van de Delftse Water- vrienden. Naast hem zijn secre taris, de heer 3. la Brïjn- Beide heren stemmig in het pak. en ernstig gestemd. Een lachje kan er moeilijk af. Zij zonden ook bestuurders kunnen zijn van een oratorium vereniging. Zij voelen zich ook de gezagsdragers van een bijzondere vereniging, mis schien wel van -de laatste Op rechte Amateurs. Want het is de heer Brouwer, wanneer hij wat afgebeten de zin uitspreekt, waarmee wij deze reportage hebben geopend, niet aan te zien dat hij een dubbelrol speelt. En de heer la Brijn stemt zwijgend met hem in. Beide beren, de voorzitter uit Delft en de secretaris uit Pijn- acker zijn nog Idealist. BIJZONDER Is dit in deze tijd van vermateria- liseriug, waarin sponsors opdui ken als de bekende paddestoe len, al Iets bijzoaders de ver eniging, waarvan zij aan het hoofd staan, is dit eigenlijk eveneens. Men komt de naam niet zo dikwijls tegen in de krant „Zegt u dat wel...!zegt de heer Brouwer en enig sarcasme is wel in zijn stem te bespeuren. De heer Le Brijn is het met hem eens. „Vroeger kon er nog wel eens een stukje af"'.. Maar daarom ook zijn wij hier, thuis bij de voorzitter, om eens de Watervrienden In het zonnetje te zetten. En dan blijkt alras dat zij in -de Nederlandse sport- agglomeratie in meer dan één opzicht een bijzoader» enclave vormen. LANDELIJK Want de Watervrienden zijn niet typische Delfts. Het is een lan delijke sportorganisatie, met Vrienden, in alle provincies, be halve Friesland. Ook in Schie dam is het een bloeiende, actie ve vereniging. Het precieze aan tal leden kan de heer Brouwer niet noemen, hij schat het op cir ca 70.000. Van. alle Watervrienden in ons land is Delft relatief met 2500 leden de grootste. Relatief want in werkelijkheid is Amsterdam de grootste, maar daarvoor is het ook een stad, waarmee Delft zich niet kan meten. De Delftse Watervrienden in 1928 opge richt zijn voortgekomen uit de Nederlandse Arbeiders Sport Bond, de NASB, die na de oor log opnieuw is gedoopt m de Nederlandse Culturele Sport bond, oftewel de N.C.S. Maar reeds in 1937 zijn de Delftse Watervrienden autonoom gewor den een heuglijk feit, dat nog vorig jaar werd gevierd. Auto noom zijn de Watervrienden ge bleven, ook onder ,de NCS, waarvan men ook om prakti sche redenen (verzekeringen, etc.) lid is. OOK TE LAND Wat beogen nu de Watervrienden, zowel in Delft als elders in het land? In de eerste plaats het natte element de zwemsport. Maar daarnaast doen de Water vrienden ook aan gymnastiek, aan toneel, hebben zij majoret tes en zomerkampen twee van negen tot twaalf jaar, één van dertien tot en met zeventien en last but not least nog één van zeventien tot zeventig, ergens in Limburg, Er is dus een variabel vereni gingsleven, waarin echter wel de zwemsport min of meer cen traal staat. De voorzatter, de heer Brouwer, geeft zelf het Voorbeeld door totaal belange loos vele vrije uren af te staan om kleine Delftse Watervriend jes en vriendinnetjes Uiter aard de eerste elementaire beginselen van de zwemsport (bij te brengen. Op dat woordje belangeloos is hij wel erg ge steld, niet zo zeer voor zichzelf, als wel voor de anderen, die zonder morren, zonder ooit om geld te zeuren, hun tijd beschik baar stellen. KADER „Om een grote vereniging als de onze goed te laten functionne- ren", zegt de heer Brouwer, „daarvoor komt heel wat kij ken". Lesgevers, toezchthouders van de Watervrrenden worden gerecru- teerd uit een kader, dat kenne lijk nooit is uitgeput. De enige beloning, die voor dit werk wordt gegeven, Ls een kop kof fie. Voor de rest zijn zij gewone leden, die net als de anderen hun contributie moeten betalen. NIET AFBEULEN Leren zwemmen dat is het eer ste doel van de Watervrienden. Maar eenmaal geleerd wordt de wedstrijdsport met ge schuwd. „Kijk maar in ons clubblad, dan zult u regelmatig uitslagen te genkomen!" Een gezonde wed strijdsport dat wijlen de Wa tervrienden maar niet afbeu len. „Die één tiende seconde sneller of langzamer vinden wij niet zo belangrijk..!Het oude Olympische ideaal van De Cou- bertin: „meedoen is belangrijker dan wmnen", geldt nog steeds voor de Watervrienden. Brouwer: „Wij wensen daarvan niets prijs te g^ven en daarom zijn we ook uit de KNZB getre den.."! Leren zwemmen .het eerste doe! „Wij zijn niet tegen topsport", zegt de beer Brouwer nc-g eens ten overvloede, „maar niet te gen elke prijs!" Of er uit de Watervrienden toch wel eens topsporters naar voren zijn gekomen? Jawel. Corrie Gramme de Vos uit Amsterdam en Guus Ruygrok uit Zaandam. De heer Brouwer noemt de na men zonder aarzelen, maar ook zender emotie. Het is aan zijn gezicht niet te zien of hij 't leuk vindt of niet. Hij g^ft echter onverbloemd zijn voorkeur aan prestatietochten, die de Water- vrienden kennen in alle maten en soorten, van 250 meter tot een zeemijl toe. Met trots vertelt de heer La Brijn van een evenement in de Maarsseveense plassen, waar aan zo'n drie duizend tot vier duizend Watervrienden hebben, mee gedaan. En toch... is het ook wel eens moeilijk in eigen kring de idealen hoog te hou den. Bijvoorbeeld bij waterpolo, waarin het niet altijd toegaat zoals de heren Brouwer en La Brijn dat gaarne zien, „Hebt u verder nog wensen"? „Ja", zegt de heer Brouwer, „vc»or Delft meer zwemgelegen- heid. Zoals het nu is kunnen we de kleintjes een half-, uur per week 'zwemles geven en dat is te weinig. Wat ze de ene week geleerd hebben zijn ze de ande re week alweer vergeten. Maar gelukkig lis er een nieuvée Over- dekte in aantocht al duurt het nog wel een paar jaar voordat we haar feestelijk in gebruik mogen nemen". VlaardiDgea Zichtbaar trots nam Ed Barg de veie fefic&aties in ontvangst Met zijn titel (derde klas libre) maakte liet talent van Tooegido iedereen dui delijk geen concurrentie te dulden. Ook al was hij aan 't eind van de eerste dag er één tót een kwartet, dat as gebleven. in het fraaie biljart paleis ,J)e Griffioen" strandde vanaf de vijfde ronde de één na de ander in bet zicht van de haven. ïirinst van Sjaak Verhoeven (31 beurten) tegen Van der Linden, bracht pp de laatste dag nog enige onzekerheid met zich mee, maar toen Ed Barg zonder een spoor van emotie tegen Van 't Woud alle twijfels wegspoed- de, was de huldiging van di strict Schiedam alteen voor hem toestem*!. n schril contraet met vorige toer nooien toonde Barg nauwelijks een spoot van angst „Typisch een speler", lichtte na afloop secretaris A. van der Kncy toe, „die geen last van zenuwen heeft en daarom vrijuit speelt. Zich niet stoort aan limieten en onder alle omstandigheden ge concentreerd blijft". Hoewel in de „ouverture" ook Van 't Wond, Verhoeven en Van der Linden het bewijs leverden het toernooi te tonnen beheer sen. Het enige verschil lag daarin dat Ed Barg na twee partijen op een moyenne kon bogen van 3.52 en b.v. Van der Linden slechts 2.58 stootte. Ook in de derde en vierde ronde bleef bet kwartet nagenoeg bij elkaar. Van *t Woud kreeg in 26 beurten tegen Meijer zijn zin en toen Van der Linden geen laat had van Piet Mondt, kon Barg niet achter blijven tegen Stiefel, Verhoeven maakte zijn partij tegen Qualm In 36 beurten uit, maar dezelfde Qualm zou aan zijn om de kopgroep in te splitsen. Want Van «ter Linden, min of meer ge doodverfd kampioen, haakte te gen Qualm zichtbaar af en boe- wel hij in de vijfde ronde revan che "ft*"1 op Van 't Wood in 3$ beurten, profiteerde Barg van de hapering volop. Na vijf ronden had Ed Barg zich dan ook k» gemaakt van Van *t Woud. Verhoeven en Van der Linden, maar het verschil be droeg maar één punt. Daarna demonstreerde Barg nog in 20 beurten tegen Van der Linden (moyenne van 5) en toen Verhoeven rijn kleine kans behield ten koste van Van 't Woud, stond bij voorbaat nog niet vast dat Barg winnaar zou zijn. De laatste ronde moest daarvoor de beslissing gaan brengen. Sjaak Vethoeven won in 31 beurten van Van der Linden en daarna maakte Ed Barg tegen Van 't Woud geen fout. In 28 beurten maakte hij de speler van Bellevue kansloos en was daarmee kampioen. Uit 32 deelnemers voor de derde klas titel kon hij na afloop ge huldigd worden, terwijl hij met zijn moyenne van 3.68 tevens promoveerde naar de tweede klas. Van 't Woud, die uiteindelijk vier de werd, benaderde niet zfjn vorm in de voorronden, toen hij als enige met rijn gemiddelde van 3.23 al mocht nromoveren naar de tweede klas. Opmerkelijk is echter dat Ed Barg niet naar 't Gewest kan worden afgevaardigd. De /laar- Overzicht van de strijd om de tótei derde klas Jibre. Schiedam - Het blijft nog steeds een wat vreemde zaak. Werd eerder Juliana verplicht op zaterdag de competitiewedstrijden te verspelen, vanavond maakt het Schiedamse dames-volleybalteam de uitreis naar Uithoorn. Zoals reeds menige club, kan oak Juliana daardoör niet op volle sterkte binnen de lijnen komen. Het enige voordeel lijkt de lage klassering van tegenstander SAS'70 dat uit negen duels slechts één punt veroverde. Bij Juliana moeten Janny Lepolder en Lydia Prins verstek laten gaan en worden vervangen door de beide debutanten Marijke de .Baat en Astrid Eggelmeijer. De wedstrijd begint om kwart over acht. •dinger kwam tot een movenne westeliike wedstrijden in de derde klas deel te nemen, te hoog. Het maximum daarvoor is 2.59. Daarom kreeg Sjaak Vei- van ?.63 en dat is, om aan ge hoeven. die eerder de Gewest^ llj'.te titel vierde klas voor ..n opeiste en ook ervar.rtg op dee- bij gewestelijke wedstrijden drie bsr.den klein, de kans om hef d strict Schiedam van de KNSB te ver.egenwoortTgen op 11. 12 en 13 januari in de Bollen streek. Schiedam Tijdens voor de Kringkampioenschappen en de selectie van de Kring Maag- mond van het Gewest Zuid-Hol land KNCgV gehouden tumweu- strijden hebben deelnemers van de Schiedamse verenigingen Animo en DOK gouden en ril .le ren medailles veroverd. In groep A veroverde A ad van Tilburg (DOK) met 47.9 goud, vóór W. Ooverbeke (Animo) die zilver behaalde. J. Vermeulen (DOK) veroverde in de B-groep zilver. Ook bij de dames vielen de Schiedamse deelneemsters in de prijzen. Anja Koelman (DOK; werd eerste in de A- eroep met een totaal van 42.1, terwijl ineke Winkelman (Am mo) In deze groep een. bronzen plek voer zich opeiste. Bij dé 'eugd (J2-!3 jtar) bleek EriC Kapteyn (DOK) met 33.4 goed voor een tweede prijs.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 4