jen commissies zijn voortaan o Zuid-Afrika Werkgroep in financiële nood Krotten niet opknappen Jubilarissen WF gehuldigd Grote ravage op Hayëndijk Geen krant 300 gulden beloning voor tip in zaak verdronken hond Op vijf uitzonderingen na Door deken- en koffie-acties: Andere vergoeding voor doorstroming 2 kranten voor één prijs Nachtelijke controle: 35 bonnen Kinder- kerstzang in Grote kerk ADVERTEERDERS Publiek mag half uurtje vragen stellen Versleten Wonine-wclhouder Collé: -.'4 Ander klacliten- nummer e? Bespeling carillon Warme hap in open soos Zaterdag 22 decemeber 1873 SCHIEDAMSCHE COURANT y." 4 pagina's 88ste jaargang no, 24902 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 232566 - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Aan de lange lijdensweg van missie in principe openbaar zijn. Dat de openbaarheid heeft de gemeenteraad geldt niet voor vijf commissies, waarin een einde gemaakt. Met ingang van 1 ja- als regel financiële of vertrouwelijke za- nuari zullen alle vergaderingen van com- ken aan de orde komen. Na afloop van elke openbare vergadering wordt het pu bliek in de gelegenheid ge steld -vragen te stellen. ■Deze vragen mogen bij el kaar maximaal een half uur in beslag nemen en de vragen zullen niet mogen gaan over de notulen van een vorige vergadering of de rondvraag. De vijf commissies die niet open baar zullen vergaderen zijn die financiën, grondbedrijf, het ge meenteziekenhuis, onderzoek re keningen en algemene en be stuurlijke zaken. Het Is aan de voorzitter van elke commissie die in het openbaar vergadert om .te bepalen of eventueel bepaalde' agendapun ten met dichte deuren zullen worden behandeld, de meerder heid va-i de leden van de com- •v missie kan daar wijziging In v aanbrengen. Mei haar besluit om de commis sies in principe openbaar te ma ken, maakt de gemeenteraad een einde aan een periode waar- in bij wijze van proel door een aantal comnussies.hn jiet. open?- baar werd vergaderd. Een enquête onder de commis- sies, waarvan de uitslag exclu sief in onze krant 'kwam, wees uit dat een krappe meerderheid van de commissies voor het' openbaar vergaderen was. Ne-, gen commissiesstemdentegen. .Viervan de tegenstemmende commissies (Gemeentewerken, VROM-dienst, Woning-dienst en Sportraad) zullen met de nieu we verordening toch in. het openhaar moeien vergaderen. Opvallend gemakkelijk maakte de raad uit drie variante-verorde- VARIANT f ningen die haar door het college van burgemeester en wethouders werd voorgelegd, hpar keus. Dat werd mogelijk door PvdA- fractievoorzitter A. Verlinde die na een matige start n zijn func tie als voorzitterin de vorige vergadering, steeds beter begint te draaien met 'Hét indienen van- oen amendement- op een van de varianten. De bezwaren die in de confessionele hoek leefden tegen deze jmariant, waren daar mee uit de weg geruimd. Aanvankelijk werd in deze va riant gesteld dat alle com mis -sies in-,principe in het openbaar- vergaderen. De heer Verlinde zonderde daar met zijn amende ment de commissies financiën en grondbedrijf van uit. Na een schorsing werd het amendement uitgebreid met de drie andere commissies die in-de' toekomst in. principe besloten' zullen ver gaderen. Een grappende burgemeester H. Roelfsema. op de vraag of hij had gedacht dat het makkelijk zou gaan: „Ik had verwacht dat geen van de drie varianten het zou halen". Schiedam De kleding van een dertigtal reservisten van de gemeentepolitie is tot de draad Soe vei ten. De agenten, die de laatste vijftien jaar zijn aangenomen, hebben slechts éénmaal een nieuw uniform mogen aantrekken en dat is toen ze bij de reserve-polftie kwamen. Bij een inspectie van de kleding en uitrustingstuk ken van de reservisten is gebleken dat van de 65 man reserve-politic er een dertigtal dringend aan een nieuw pakje a 250 gulden toe is. De totale uitgave ?5C0 gulden is door de gemeenteraad goedgekeurd. Schiedam/Vlaardingen Na de goed ge slaagde koffie- en dekenaeties, in de maanden september, oktober eu novem ber, zit de Zuidelijk Afrika Werkgroep een beetje met de handen in het haar. De Schiedams Vlaardïngse werkgroep, die beide acties organiseerde, heeft een schuld van 700 gulden door de aanschaf van duizenden folders, honderden affi ches, stencilwerk en de opgelopen porto kosten en telefoonkosten. De acties heb ben de werkgroep, behalve veel tijd en mankracht, dus veel geld gekost. Te veel. vindt de werkgroep, en zij. verzoekt dan ook iedere Schiedammer en Vlaardinger, die de werkgroep een warm hart toe draagt, de financiële druk die op de ZAW rust wat te verlichten. Dat kan men doen door geld te storten op giro 2930 158 van de Stichting Vredes- werkgroep onder vermelding van „Steun aan ZAW". Mocht er meer geld dan 700 gul den binnenkomen,dan stort de werkgroep het restant op giro nummer 1 884 800 van de Dr. Mondlanestichting. Deze stich ting zamelt momenteel geld in voor verbetering van het com municatie, en transportsysteem in Guinee-Brisau, dat op 24 sep- temeber van dit jaar de onaf- Schiedam -Grote ravage ont stond: op de Havendijk, toen daar een auto onder een gepar- keerd staande vrachtauto schoot. De automobilist liep wonder boven wonder slechts een lichte hersenschudding op. Vermoedelijk heeft de 46-jarige automobilist. P.M. de vrachtauto niet gezien. Met een enorme klap boorde zijn auto zich onder de vrachtauto. Er bleef slechts een wrak van over. Schiedam Met terugwerkende kracht tot I januari 1973 is,een an dere vergoeding van kracht geworden wat betreft de doorstroming. Het verschil met de andere regeling is, dat nu de zogeheten beneden- grens is vervallen en dat men geen eerste huurder meer hoeft te zijn. ■'-' - De doorstromingsregeling beoogt een doelmatiger verdeling van de woonruimte tot stand te brengen. Mensen met een inkomen boven 25.00 gulden bruto per jaar vallen er buiten. Er zijn nog een aantal andere voorwaarden waaronder enkele .inge wikkelde wil men voor de doorstromingsvergoeding in aanmerking komen. De exacte voorwaarden zijn bekend bij het bureau huis vesting van de gemeente, waar men graag bereid is inlichtingen en/of hulp te verstrekken. Profiteer nü van het unieke aanbod 2 kranten te ontvangen voor de prijs vanl één: de. Schiedamse Courant met nieuws uit uw stad en omgeving, en hetl Rotterdamse h Nieuwsblad met het'la a lata binnen- en buitenlands» nieuws, V Geef ons nu opdracht oefc bij u 14 dagen gratis, zonder enige verplichting, de SC eri RN te bezorgen en ontdek zol'f de vele pluspunten. hrnkelijkheid uitriep. „De jonge republiek is reeds door "70 lan den erkend, behalve natuurlijk door de bondgenoten van Portu gal, waaronder Nederland. Veel Nederlanders hadden het graag anders gezien", aldus de werk groep. Mede door het werk van de Zuide lijk Afrika Werkgroep zwichtte Albert Heyn destijds voor do publieke opinie en stopten de verschillende AH-winkels fa Schiedam en Vlaardingen met de verkoop van Angola-koflle. Dc werkgroep deelde bij de win- kels 12.600 folders uit en voerde veel discussies. Voor de mensen in de bevrijde ge bieden van de Portugeese kolo niën werden geld en dekens in gezameld. IC.000 uitgedeelde fol ders, die huis aan huis werden verspreid, leverden 1MD dekens op, die inmiddels naar Haarlem zijn vervoerd: daar worden de kekens geperst en verzonden. Bovendien werd ee-1 bedrag van 975 gulden ingezameld, dat Is gestort op de giro van de Dr. i Mondlanestichting. Landelijk le verde de dekenactie 55-000 de kens en 200.000 gulden op. Nogmaals maken wij u er op attent dat ons klach- tennummer Is gewijzigd. Als u de krant niet heeft ontvangen, draait u voor taan tel. nr, 261211. Op zaterdag is dat bereik baar tussen 17.00 en 19.00, op andere werkdagen van 18.30 tot 20.00 uur. Schiedam - De politie van Schie dam heeft gisternacht op de Horvathweg tussen elf uur en vier uur controles gehouden. Daarbij werden 301 automobilis ten aangehouden. Vijf en dertig automobilisten kre gen een bekeuring. De reden daarvoor liep uiteen van het niet bij zich hebben van het rij bewijs of het kentekenbewijs tot technische gebreken aan de auto. Naar alcohol roken 25 automobi listen. Geen daarvan bleek ech ter dusdanig onder invloed, dat proces verbaal opgemaakt hoefde te worden. Schiedam Bij Wilton-Fijenoord zijn gisteren zeventien jubilarissen gehuldigd. Zij werden toegesproken door het directielid ir. B. Wfl- ton, die tevens de gebruikelijke geschenken onder couvert, de ge tuigschriften en de daarbij behorende insignes uitreikte. >»órgmneêstbri-Hr^oeJfsema reikte-aah-vier jubilarissen; die veertig jaar bij het bedrijf in dienst waren, koninklijke onderscheidingen uit. De heren J. Keyzer uit Schiedam en A. Luhrcnan uit Rotterdam kre gen de ere-medaille in brons verbonden aan de Orde van Orar.je- Nassau, de z..veren' ere-medaille werd uitgereikt aan de Schiedam mer K Schippers en aan de heer H. P. van Pelt. Tevens vierde de heer L. H. Romeyn zijn veertigjarig jubileum. De zilveren jubilarissen waren de heren D. van Eden, M. D. Futse laar en J. C. de,Zwart uit Schiedam,J.Broeder, J. G. van Dorp en K. Rietdijk uit Vlaardingen, B. de Weerd uit Hoogvliet,en D. Lange- rak, J. Hl van Loon, J. J. Tettelaaren M. Verschoor uit Rotter dam. Deze bon In open envelop, zonder postzegel, sturen naar Rot'.er da mach Nieuwsblad, antwoordnummer 834. Rotterdam stuur mJ.v.rde SC en RN 14 dagen gratis naar: naam straat telefoon Schiedam In de Grote Kerk wordt morgen een Kinderkerst- zangavond gehouden. Deze be gint om kwart voor zeven met een welkomstwoord van burge meester H. Roelfsema. Alle kin deren van de Schiedamse scho len zijn uitgenodigd voor deze avond. Ook volwassenen zijn welkom. Medewerking verlenen het Rotter dams Jongenskoor onder leiding van Freek Velders, het Toon kunst Kinderkoor onder leiding van Aad van der Hoeven, het jeugdkoor Happy Generation on der leiding van Ger Hagenaars en trompettisten van de christe lijke muziekvereniging Harpe Davids. Het programma wordt gepresenteerd door Sipke van der Land van de NCRV-televi- sie. Aand van der Hoeven begeleidt de zang op het Johannes-orgel. datspeciaal voor deze avond naar dè Grote Kerk is overge bracht. Acm de „overkant" bij Vërolme Rozenburg is van middag de mammoettanker British Patience te water géjaten. De gigant is een turbinetanker van 251.000 ton d.w.) en bestemd voor de BP. Een lengte van 344 meter, een breedte van 52 meter en een diepte van 26 meter zijn de niet kin derachtige afmetingen van de British Patience, waar van het achterdek met de accommodaties {helemaal airconditioned) in zeven lagen is gebouwd. Een stoomturbine var» 32.000pk zorgt voor een snelheid van 16 knopen.-Overigens wordt amper een week na deze tewaterlating - olie crisis of niet - de kiel ge legd voor de volgende mammoet: de Shell-mam- moeffanker lémbulus. Schiedam Wethouder B. E. Collé (CPN) is van mening dat de vernieuwing van oude woningen krachtig ter hand •moet worden genomen. Hij Iheeft dat laten blijken op een vergadering van Provinciale State». 'vf* „Uit ervaring .weet ik echter, dat „vernieuwbouw" slechts, voor een beperkt aantal wo ningen geschikt is," zo be toogde wethouder Collé. „Vernieuwbouw houdt niét in dat men krotten gaat op knappen. Die moeten worden gesloopt." Schiedamse won ingwe thoud er merkte verder op, dat de sub urbanisatie (de trek van stedelingen naar platteland). - moet worden afgeremd. Zo»- lang dat niet kan, wil hij dat in de steden voorzieningen worden getroffen, waardoor het vertrek uit de stad mirv der aantrekkelijk wordt. Hij merkte verder op dat niet zonder meer kan worden uit gegaan van een bevolkings groei van één procent per jaar. Intussen heeft de Rijnmond- raad de richtlijn voor de woningbouw van volgend jaar goedgekeurd. Daarin staat dat Schiedam in 1974 plannen zou moeten indienen voor de bouw van zeshon derd woningen, CENTRUM Afgezien van de nog goed te - keuren plannen voor de bin nenstad (die. zouden voorzien in de nieuwbouw van 450 wo ningen in het centrum), ziet het er echter naar uit dat wethouder Collé volgend jaar maar plannen indient voor een tiental woningen. Het openbaar lichaam Rijn mond heeft dan oak aange kondigd Schiedam aan te zullen sporen de plannen dusdanig te wüzigen, dat ze overeenstemmen met de richtlijn. In Schiedam gaan echter in politieke kringen steeds meer stemmen op meer aandacht te besteden aan het opknappen van oude woningen in het Oude Wes ten, de Gorzen en het Singel- kwartier dan aan nieuw bouw. BER I C H T In verband met de Kerstweek kunnen advertentie-opdrachten voor onze editie van 27 december a.s. uiterlijk worden aangenomen tot maandag 24 dec. vóór 11.00 uur 's morgens. Op maandag 31 december zal de Schiedamse Courant niet uitko men. Het Rotterdamsch Nieuws blad krijgt U die dag normaal in de bus. Zaterdag 29 decem ber verschijnt het oudejaars- nummer van de Schiedamsche Courant, met daarin een foto overzicht van de belangrijkste gebeurtenissen van het afgelo pen jaar in Schiedam. Schiedam/Rotterdam Een mevrouw die anoniem wenst te blijven, beeft samen met haar dochter tweehonderd gulden uitgeloofd voor, degene die licht kan brengen in de verdrinkingsdood van het hondje van afgelopen don derdag. Zij deed dat omdat de beestachti ge wijze waarop het diertje om het levenwerd gebracht, baar diep schokte. Het hondje, dat In zijn leven meer staag dan eten moet hebben gehad, werd met een touw tussen zijn pootjes en kepje in het water verdronken. Da Schiedamse dierenbescher ming vraagt getuigen hiervan of mensen die het hondje herken nen. zich te melden. Dat kan overdag bij het asiel (266266) en 's avonds bij de inspecteur (701589). De dierenbescherming heeft een beloning jyan honderd gulden uitgeloofd. Het signalement van. het hondje, dat bij het Proveniershuis uit de Schte werd gevist, is: een half jaar oud, bruin bastaardher dertje, hoogte veertig centime ter, kort haar. Schiedam De stadsbeiaardler Cor Don bespeelt maandag 24 december van tien uur tot half elf het carillon van de Grote Kerk. Hij zal enige bekende kerstliederen ten gehore bren. gen. t Viaardingen/Schiedam De stichting Open Jongerencentrum Vlaardingen heeft sinds kort de vroegere ruimte van Vl'65 aan do Zomerstraat in gebruik geno men. Voor drie gulden zijn in het centrum 's avonds vanaf vijf uur warme maaltijden te krijgen. Dit initiatief biedt voor al uitkomst voor alleenwonen- dcn. De maaltijden blijken in een be hoefte te voorzien. Nu al zijn er geregeld terugkerende gasten. Het menu van de week ziet er als volgt uit: maandag: hutspot met klapstuk: dinsdag: gebak- ken. aardappelen. spruitjes, hamburger; woensdag: bami; donderdag: witte bonen in to matensaus tret gebakken leyer; vrijdag: spaghetti; zaterdag: zalmsalade. Het centrum aan de Zomerstraat een samengaan van Vl'65 en Kommunio is eike dag vanaf twee uur open. Er worden pla ten gedraaid en er wordt naar de radio geluisterd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1