Is nog iemand nieuwsgierig naar de begroting? 'Regelrechte bommen zijn het' VOORLICHTING OP DE ONDERZOEKTAFEL s met Mas: in De Tempel Gemeenlijk huishoudboek inspireert tot vele folders B/lorris Austin Triumph MG O Hamstervoorraad in tuin, scliuur of berging van de flat: SCHIEDaMSCHE COURANT VRIJDAG 28 DECEMBER 1973 autoritei- i&sslssl over- uitga- traks moet blijken wat het beste voor de burger is: het lange of het korte verhaal, veel of wei nig cijfers, een origineel nieuw idee, of een klassieke aanpak van voorlichting. Jan. Piet en Klaas hebben het aan de markt onderzoeker verte ld. Er Is minstens één belangrijk moment in een gemeentelijk jaar: de behandeling van de begroting door de gemeente raad. Dat is het ogenblik waarop het huishoudboek van de lokale overheid aan een kritisch onderzoek wordt onder worpen. Wordt gewogen en na uren, nee, dagen praten, niet te licht wordt bevonden. De begroting. Een zeer, zeer dik boekwerk, met eindeloze reek sen cijfers die als je goed leest onthullen wat er Jn een bepaald Jaar voor de burgers wordt gedaan en wat er van ze wordt verwacht. Het publiek speelt in feite een zeer belangrijke rol in een be groting. Want voor Jan, Piet en Klaas (en voor Nel en Wille- roijn niet te vergeten) zijn de nieuwe straat naar de nieuwe school, het nieuwe riool, het nieuwe kunstwerk in het nieuwe recreatiegebied, waarvan in het grote cijferboek melding wordt gemaakt. Maar wat doen Jan, Piet en al die anderen? Niets. Niet uit hun stoel te krijgen als al die ge wichtige zaken worden bespro ken. De gemeentelijke autoritei ten, oo!< niet voor een gat te vangen, hebben daar wat op ge vonden. Ze gaar. eenvoudig naar de stoel van Jan en Piet toe. Stoppen deze en al die andere mannen en vrouwen, die teza men ,,de grote massa" vormen, een folder in de hand. De begro- tingsfolder. Of een krant, de be grotingskrant. Bet eigen huishoudboek inspireert jaarlijks vele gemeentebesturen 'tot minstens even zoveel folders en andere pubiikaties. Een rij stebrijberg van informatie wordt, over de hoofden van het publiek uitgestort. De ten hebben hun burgers iets te vertellen (kijk, wij zijn van plan dit voor je te doen en we verwachten dat je zo- en zoveel bijdraagt)^ Die gaan op zoek naar een manier om al dat ambtelijk gecijfer zo effectief mogelijk aan het publiek te „verkopen". En dat resulteert in de al genoemde folders. Spe ciale kranten. Advertenties. Hebben al die pubiikaties zin? Worden ze gelezen? Wordt de belangstelling voor de begro tingsbehandeling In de gemeen teraad groter? Niemand weet het. Boze tongen beweren, dat thuisbe zorgde folders door de man of vrouw die ze krijgt onmiddellijk op de stapel oude kranten wordt gedeponeerd, ILLUSSIE De voorlichtingsambtenaren zelf hebben zo hun twijfels over htm activiteiten. Rotterdam schreef dit jaar: „Het is een illusie te veronderstellen dat de 630.000 inwoners van Rotterdam jaar lijks reikhalzend en barstend van nieuwsgierigheid uitzien naar de begroting van -de stad voor het volgend jaar". citroen AFDELING VERKOOP: TTL. 26.37.05 Een ontboezeming die weinig hoop overlaat. Nog een citaat uit het vervolg: „Veelal accep teert men gelaten de zaken die op het stadhuis worden uitge dacht. Het is, menen velen, toch elk jaar hetzelfde (klaag)ltedje dat wordt gezongen. En de te neur daarvan kan iedereen bij na dromen: een fiks tekorten dus zullen de tram, de bus, de metro, het gas, het licht en het water wel weer duurder wor den". Kortom, een voorlichter moet op zijn minst een onverwoestbare optimist zijn, wil hij niet aan het schrijven van al die begro tingsfolders ten onder gaan. Onvrede met de bestaande situa tie „je probeert de gemiddel de belangstelling te schatten, maar of je werk effect heeft, dat weet je niet", zegt mr. Le lieveld!, secretaris van de ver eniging van voorlichtingsambte naren heeft inmiddels twaalf gemeenten ertoe gebracht oen marktonderzoek te laten instel len. Een Amsterdams bureau (Veldkamp) is daarmee bezig. De uitslag wordt komend voor jaar verwacht. „Het is een totaal onderzoek naar de relaties tussen bestuur en be volking en naar de voorlich tingsbehoefte", aldus Lelieveldt, In z'n eigen gemeente, Leiden, hebben 600 burgers lange vra genlijsten voorgelegd gekregen. Er wordt de geënqueteerden on der meer gevraagd naar het beeld dat ze van het gemeente bestuur hebben, naar de wijze waarop men zijn informaties krijgt, enz. Een dergelijk onder zoek is nooit eerder in Neder land gehouden. Alleen de ge meente Veldhoven in Brabant heeft iets dergelijks laten doen door de universiteit in Nijme gen. Maar dat was een onder zoek op beperkte schaal, alleen van toepassing op Veldhoven, en de basis voor de instelling van een bureau voorlichting daar. PUZZEL Intussen gaan Maassluis, Vlaar- dingen, Schiedam, Den Briei, Spijkenisse, Dordrecht, Delft, Zoetermeer en. al die andere ge meenten door met het publice ren van folders, kranten en wat al niet. Delft had dit jaar een nieuwtje: een begrotingspuzzel. Speciaal voor de kinderen. Als je het pu bliek met het gemeentelijk doen en laten vertrouwd wil maken, moet je jong beginnen, vinden de Delftse voorlichters. Vandaar. De puzzel is een plaat met allerlei mannetjes, die met borden en pamfletten bekend maken wat in Delft alles per inwoner kost: het kleuteronderwijs 5,08 en de volkshuisvesting 14,19. Die puzzel bleek een aardig suc ces: in kranten werd aangekon digd dat hij er was en binnen de kortste keren hadden twee duizend kinderen er een afge haald. Veel scholen bleken de puzzel te gebruiken, om de kin deren iets over het reilen en zeilen van de stad bij te bren gen. Delft informeert de volwassenen over de begroting door middel van pagina's in een huis-aan- huisblad. Pagina's waar je even voor moet gaan zitten, als je werkelijk al die Cijfers wilt le zen en waarin wordt verteld dat het water duurder wordt, maar dat er (eerlijkheidshalve) toch bij moet worden gezegd dat het zelfs na die verhoging echt nog niet duur is... DUURDER Zoetermeer brengt zijn begroting aan de man in extra uitgave van het voorlichtingsblad Zoe- termeer-slad. Ook al een uitga ve die bol staat van de cijfers: ze springen de pagina's uit. De voorlichters vallen op dc eerste pagina In de eerste alinea gelijk maar met <fe deur in huis: de belasting gaat omhoog, het zwemmen wordt duurder, en de huren van gemeentelijke zalen gaan omhoog. Een opgewekte entree Dordrecht deed het vorig met advertenties en folder. Een folder die haal wordt eentonig - fers bevat. Ze staan vrij over zichtelijk gerangschikt, verdeeld over hoofdstukken zoals die ook in de begroting terug te vinden zijn. Maassluis heeft zijn burgers een tekening van een koek bezorgd. Een koek van 40 miljoen, die in plakken wordt opgedeeld aan huisvesting, onderwijs enz. Maassluis meldt niet teveel de tails. in begrijpelijke taal. Schiedam daarentegen geeft een overvloed aan informatie, omier meer deze: „Har.delsentrcpot. Aanpassing var. de tarieven om de kostenstijgingen op te van gen is reëel. Dat staat onder het hoofdstuk „verhoging van belastingen cn tarieven". Het eindigt met de opmerking dat de Schiedammers echt niet tot het uiterste worden belast, want het rijk vindt nog hogere tarie ven normaal. RIMPELS Den Briel vertelt het zijn inwo ners in een uitvoerig, maar goed leesbaar verhaal, waarin de straatverlichting „aanfloept" en waarin het gemeentebestuur wordt afgeschilderd ais de „va der van een groeiend gezin, die met zorgrimpcls boven zijn gi- roboek zit en klaagt dat het le ven steeds maar duurder wordt". Brielle vermoeit het pu bliek niet met „variabele kos ten", een onderwerp dat in Schiedam ten tonele werd ge voerd. De kortste begrotingsfolder komt uit Spijkenisse: er staan verga derdata in en een „snel" zuchtje van .inkomsten en ven per inwoner. Straks moet blijken wat voor de burger is: BRITISH LEYLAND n m Ta bekijken en vergelijken in onze showroom. NU IN PRIJS VERLAAGD. Vanaf 8.595,—ine I. BTW. Korte levertijden. AUTOBEDRIJF A. DERCKSEN Emmastraat 56 - Vlaardingen Telefoon s 34 21 58 - 34 75 OP 'O Schiedam De Tempel-sociëteit aan de Overs chiesestraat 42. besluit het jaar morgenavond met een concert van de Haagse groep The Flag. Reeds eerder haalden de leden van De Tempel hun hait op aan her roek-programma van deze formatie. The Flag verwierf onlangs landelijke bekendheid dankzij de single To bacco Bay, die als Kanskaart hoog op de hitladder van Radio Noordzee stond. De sound van de groep heeft veel weg van die van Joe Cocker ia zijn beste jaren. Dit is mede het gevolg van het nauwe stemgeluid van zanger Peter Hollëstelle, De formatie maakt een zeer ruige indruk. De Flag-leden vinden niets mooier dart op te' treden, in 'een leren pak en zich bovendien op zwa re motoren naar optredens te begeven. Het Is echter nog niet gelukt om dit te realiseren. „Over het algemeen Is men wel overtuigd van het gevaar*', ge looft de Schiedamse politie, „En och, als je het nuchter bekijkt; wat heb Je aan zc'n voorraadje. Je kunt er misschien tweehon derd autokilometers mee rijden. Nou, om daar nou dat risico voor te lopen- - Evenals in Vlaardingen geldt ook hier een toegestane opslag van rond de twintig liter. Mits er geen andere brandstoffen in de buurt aanwezig zijn! Dan nog moet de voorraad opgeslagen worden in twee verschillende metalen jerrycans van tien Jiter. Het is aan Öe raden de jerrycan niet helemaal tot aan de op te vullen omdat er ruimte gespaard moet blijven voor de expansie. Plastic, jerrycans wor den ten strengste afgeraden. „Die plastic, dingen worden zacht, gaan uitzetten en ontplof fingsgevaar is niet ondenkbaar. Bovendien vreet de benzine in Een zéér kleine ha-mstervoor/aod is toegestaan. "Maar het blijven bommen'zegt de brandweer. het materiaal. Als dat gebeurt krijg je de grootst mogelijke na righeid". Erg veel hamsteraars zijn er in Vlaardingen en Schiedam tot nu toe niet door de mand gevallen. Ook bij benadering kan de poli tie niet zeggen of veel mensen een voorraad hebben aangelegd. „Je moet het maar net zien als iemand met jerrycans loopt te slepen of in z'n tuin benzine tapt. Je kunt nooit weten hoe veel er !n het geniep wordt be waard":. Nog huiveriger dan de andere in stanties staat de brandweer te genover het hamsteren. In „Die jerrycans staan yoortdu- Vlaardingen. zegt dé ^brandweer; rend te gassen. Stel dat'ér in de direkte omgeving een rotje ■wordt afgeschoten, dan klappen die dingen zonder uitzondering uit elkaar. Er hangt namelijk altijd wel een benzinelucht om heen. Zelfs al heb je volkomen luchtdichte jerrycans, want er is altijd wel wat benzine ge morst". ,De grootte van de hoeveelheid maakt dan weinig uit", gelooft de brandweer, „brand- en ex plosiegevaar is er altijd. Daar naast: ais kinderen er mee gaan knoeien. Beter voorkomen dan genezen. Liever geen druppel benzine in of bij het huis, ook niet de kleinste voorraad, luidt het advies. „Je kan nooit weten wat er nog meer ontploft. Het blijven bom men". Vlaardingen/Schiedam In diverse gemeenten hebben politie en brandweer de al gelopen weken publicaties uitgegeven waarin zij wij zen op het grote brand- en explosiegevaar dat verbon den is aan het opslaan van benzine. Na de eerste maatregelen tegen de hara- sterwoede is de paniek rond het tekort aan energie weliswaar enigszins afge nomen, maar men vreest dat er in de komende da gen, vlak voor het ingaan van de distributie, weer méér ingeslagen zal wor den dan verantwoord is. In Vlaardingen hebben bur gemeester en wethouders daarom nog -eens extra de aandacht gevestigd op een artikel Sn de Algemene Po litie Verordening,dat bet verbiedt om binnenshuis meer dan vijf liter te be waren en buiten meer dan vijfentwintig. Wie zicb daar niet aan houdt kan re kenen op een boete van tweehonderd gulden of een hechtenis van ten hoogste een maand. Hoewel de politiekorpsen bijzon der attent zijn op het hamsteren is er nog geen sprake van een klopjacht. Hoofdinspecteur L, van Slooten ln Vlaardingen: „Alle meldingen en tips worden wel nagetrokken, maar opzette lijk speuTen doen we niet. We moeten niet terug naar de Duit se tijd". Wel vindt hij het Ieders plicht, de hamstervoorraden te melden. „Het rijn regelrechte horomen", aldus de heer Van Slooten. Ook in Schiedam is de politie ta melijk fel op hamsteren. Voora! ais dat gebeurt op plaatsen zoals bergingen van flats. „De hele omgeving loopt op zo'n ma nier gevaar, daarom vinden we het niet' meer dan normaal als een van de buren de politie waarschuwt", aldus de politie. „Als je een beetje gemeen schapsgevoel hebt, laat je het niet voor wat het is". In Schiedam werden de afgelopen weken een aantal hamsteraars in de kraag gegrepen. Een van hen had maar liefst tweehon derd liter opgeslagen, anderen hadden slechts een kleine voor raad „voor eigen, gebruik" aan gelegd. Deze Schiedammers hebben hun gevaarlijke „brand bommen" naar een veiliger plaats moeten brengen. In enke le gevallen kon de benzine bij de garage geretourneerd wor den, in andere gevallen ont fermde de brandweer zich er over. De officier van. justitie zal nog bepalen welke straf de hamsteraars krijgen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3