SCHIEDAMSCHE COURANT passeert de grens Hogere voor tip in zaak dood ONDERZOEK NAAR SCHIETPARTIJ VORDERT Hamsterwoede valt mee Verkiezings- winkeltje PvdA Rijnmondraad van prietpraat Kerstbomen in de brand Minder raads leden en geld Politie achtervolgt dronken vrachta utochauffeur Discussie over lidmaatschap Fibbe Israël comité T o la al nu vijfhonderd gulden HAGENAAR REDT KIND UIT WATER Riir gemeester bij mr. Vrolijk Aantal inwoners beneden 80.000 VERDACHTE AAN OFFICIER VOORGELEID DONDERDAG 3 JANUARI ONAFHANKELIJK DAGBLAD - Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - kiachtendienst 2612U SCHIEDAM EN KETHEL 4 pagina's 99ste jaargang no. 24908 Schiedam De brandweer is over officiële gegevens be* extra op haar hoede bij treffende de hamsterwoede branden voor het geval er jn Schiedam. De politie heeft gehamsterde benzine aanwe- diverse voorraden benzir.e in zjg is. Tot nu toe heeft het beslag genomen en proces- opslaan van benzine de sen-verbaal tegen de hamste- brandweer weinig last be- raars opgemaakt, zorgd. Wel wordt het korps regelmatig gewaarschuwd Volgens de brandweer maken dcor omwonenden van ham- de benzine-stations het ham steraars, maar van brand steren echter moeilijk, om- door benzine-opslag is nog dat men bij de pompen in geen sprake geweest. Schiedam weigert jerry-cans De brandweer beschikt niet te vullen. O De afdeling Schiedam van de Parfij van de Arbeid is op het ogenblik druk bezig met het opknappen van het pandje nummer 76 L aan de Hoogstraat. Het is de bedoeling dat in dit pandje een actiecentrum komt, voorlopig vooral gericht op de komende gemeenteraadsverkiezingen in mei van dit jaar. De PvdA zal een .vckiezingscowmissie in. het leven roepen, die van uit. het winkel tje activiteiten zal ontplooien. Ook zal ie verspreiding van reclamemateriaal vanuit "hefpandje gebeuren. De PvdA denkt er tevens over op bepaalde dagen een spreekuur te gaan houden. Men streeft er naar elke zaterdag iemand in het winkeltje neer te zetten, om zodoende het publiek te kunnen informeren over Schiedamse aangelegenheden. Schiedam De gemeente Schiedam zal een stapje terug moeten. Per I januari is het aantal inwoners beneden de 80.000 gekomen. - Daarmee is een einde gekomen aan de hoop dat Schiedam dit jaar nog boven deze magische grens zou blijven, hoe wel het aantal inwoners er de laatste maanden al angst wekkend dicht bij Icwam. Vlaardingen De PSP in Vlaardingen vindt het antwoord dat het dagelijks bestuur van Rijnmond gegeven heeft op vragen van de PSP'er Bouwe Kalma „prietpraat". Kabma stelde in zijn vragen het lidmaatschap van Rijnmonds raadsvoorzitter Fibbe van het comité Hulp aan Israël aan de kaak. Kalma steld dat daar een eenzijdige pro-Israël houding uit naar voren kwam. Volgens de Rijnmondraad echter hoeft Fibbe zich niet terug te trekken. En wel om dat de buitenlandse politiek niet onder de taken van de Rijnmondraad valt. Volgens de PSP zou liet lidmaat schap van Fibbe van het Is- raël-comité het vertrouwen van de Arabische landen in de Ne derlandse autoriteiten niet doen herstellen. En dat terwijl het Rijnmondgebied extra zwaar getroffen dreigt te worden door een olieboycot. „Prietprateriger kan het haast "niet", zo reageert de PSP Vlaardingen in het laatste num mer van Rood Vlaardingen op het antwoord van. de Rijnmond raad. „De Rijnmondraad be strijkt het gebied, dat negenen- negentig procent van de Neder land binnenkomende olie ver werkt of doorvoert. Als de voor zitter van zo'n raad, in het ge zelschap overigens van burge meester Heusdens van Vlaardin gen en Thomassen van Rotter dam, zich uitgesproken pro-Is raël it i es opstelt, dan is dat onte genzeglijk van invloed op de Arabische gedachten over onze houding", aldus de PSP. „Of de Rijnmondraad nu wel of niet of ficieel aan buitenlandse politiek doet". Een van de eerste gevolgen zal zijn, 'dat na de verkie zingen in mei de gemeente raad nog maar 35 raadsze- tels zal tellen, tegen 37 nu. Het valt te verwachten dat van het hierdoor stijgen van de kies deler (het aantal -benodigde stemmen om een zetel te ver overen) kleine partijen zoals de CPN, D'66 en de SGP de dupe 2ullen worden. Uiteraard heeft het dalen van het aantal inwoners ook gevolgen voor de financiële positie van de gemeente. Zo is het college van burgemeester cn wethou ders, er bij het opstellen van de begroting vanuit gegaan, dat op .1 januari Schiedam 80.500 inwo ners zou tellen. Nog optimistischer is de wethou der van stadsontwikkeling C.J.M. Bolmers geweest, die bij het opstellen van het globale be stemmingsplan voor de binnen stad uitgegaan Is van 90,000 in woners in 1986. Anders gaan de salarissen van de burgemeester, de wethouders, de gemeente-secretaris en de hoofden, van dienst achteruit. Het is echter gebruikelijk dat deze regeling pas geldt voor de opvolgers, zodat niemand er in salaris op achteruit gaat. Als een dreigend zwaard hangt Schiedam is nu terecht gekomen Schiedam bovendien nog boven het hoofd dat wil de daling geen verdere gevolgen hebben, het aantal inwoners op 1 januari weer boven de 80.000 gestegen moet zijn. in de groep tussen de 60.000 en 80.000 inwoners. In ieder geval ziet het er dus naar uit dat het nog wel even zat duren voor Schiedam weer een stapje terug moet. De VROM heeft gisteravond het nieuwe jaar ingeluid met vreugdevuren op twee plaat sen in 'de stad. Om zeven uur precies werden op 't kruispunt van de Zwaluwlaan en de Churchillweg in Schie'darr.-Nrd (foto) en op het terrein aan de Westfrankelandsedijk de .vu- ren ontstoken. Vele 'belangstel lenden woonden de 'schouw spelen bi|, vooral de (ongeren onder het publiek genoten van -de vlammende kerstbomen. Gisteren bad de VROM het druk met dubbeltjes uitdelen -aan-kinderen, die kerstbomen 'kwamen inleveren. Dal dit jaar veel sparren de Schiedamse huiskamers -hebben gesierd tij dens de kersldagen bleek gisteren duidelijk uit de hoge brandstapels. De brandweer en politie 'zorgden er gisteravond voor, dat de branden tot vreug devuren beperkt bleven. J Schiedam Een inwoonster van Rotterdam heeft het tipgeld voor het I vinden van de dader van de laffe moord op het hondje dat vlak voor Kerstmis uit het water werd gehaald, aanzienlijk verhoogd. Deze mevrouw, die onbekend Zowel de politie als de die ren be- wenst te blijven, heeft tweehon* scherming zijn jnog bezig met derd gulden uitgeloofd. Daarmee Schiedam De 55-jarige Hage naar A. van Benter. heeft in Schiedam een vijfjarig jongetje uit het water van de Westerha- v<tr. gered. De vijfjarige André Sloof was met enkele vriendjes aan het spelen toen hij in het water viel. De heer Van Benten redde hem door het water'in te lopen, dat te diep was voor het jongetje. Burgemeester H. Roeifsema heeft gisteravond in Den Haag de Commissaris van de Kpüjn, gin voor Zuid-Holland mr. M. Vrolijk de hand geschud ter ge legenheid van het nieuwe jaar. iBehalve de Schiedamse burgei- •vader, die zelf 's middags een informele ontvangst had op hel stadskantoor, waren ook de meeste eerste burgers van de overige Zuidhollandse steden aanwezig op de receptie van mr. Vrolijk, het onderzoek. Er zijn h on der hat .„.„„I den tips binnengekomen. Het .3 het totaal aan t.pgeld Beko- uiuoel(l,n <jaarvaJ men op vijfhonderd gulden. vend karwei is een tijdro* Eerder loofden de dierenbescher- ming Schiedam en een me vrouw die eveneens onbekend wenst te blijven respectievelijk honderd en tweehonderd gulden uit. Het hondje werd op laffe wijze om het leven gebracht. Hij werd uit het water gevist met een van zijn poten met een dik louw aan zijn kopje vastgebon den. Niettemin houdt men zich aanbe volen voor nieuwe tips. Die kun nen gemeld worden bij de die renbescherming onder telefoon nummer 266.266. Het signalement van het hondje, dat bij het Proveniershuis in Schiedam uit het water werd gevist, is: een haif jaar oud, bruin, reu, bastaard-herdertje, veertig centimeter hoog en kort haar. MEUWJAAR5- LVBREKERS ZIJN ACTIEF Schiedam De inbrekers hebben tijdens de jaarwisseling niet stilgezeten. Op nieuwjaarsdag ontving de politie een vijftal aangiften uit verschillende delen van Schiedam. Uit een kelder in een flat aan de Jozef Oreliosingel ;n Groenoord werd een bromfiets, met helm en handschoenen, gestolen. De inbrekers hadden een kelder deur opengebroken. De schade bedraagt 1650 gulden. Vijftig pakjes shag verdwenen uit een automaat op het Rubens plein. Ook werden enkele pakjes sigaretten en wat wisselgeld uit de automaat, eigendom van de winkelier F, W. R. ontvreemd. Schiedam In samenwer king met haar Rotterdam se collega's heeft de Schie damse politie dinsdag na een lange achtervolging de 26-jarige vrachtwagen chauffeur P. L. aangehou den. Verdacht van diefstal van de truck en omdat hij onder invloed van. alcohol verkeerde is de bestuurder ingesloten in het politiebu reau. De vrachtauto reed op het Sta tionsplein enkele fietsbeugels omver. Later werd de vrachtau to opnieuw geconstateerd in een vreemde situatie: voor de Sin gelkerk stond de truck dwars over de weg geparkeerd. De be stuurder had zijn voertuig ver ia tek. Toen even later de politie arri veerde reed de auto juist weg. De politie zette onmiddellijk de achtrvolging in, maar kon de vrachtwagen niet ioi stoppen dwingen. Na een lange achter volging over de Singel, de Broersvest, de Lange Kerk straat en. de 's Graveniandse- weg wist het Schicdams-Rotter- damse agententearrt de truck tot stilstand te krijgen. Schiedam Deze week nog verwacht de Schiedamse politie het grootte deel van de raadsels rond de myste rieuze schietpartij in de Hoogstraat in het centrum van Schiedam te kunnen oplossen. Hoewel de toedracht nog niet he lemaal duidelijk is, heeft de Rotterdamse officier van justi tie mr. A. C. *t Hart gisteren de 64-jarige Hagenaar J. K. voor geleid gekregen. K. wordt er van verdacht met een cylinderrevolver de 2.ï-jarige Scï'iedamse C- B- te hebben be schoten, die in Den Haag is ge boren. De Schiedamse liep een schamp schot aan haar achterhoofd op en werd door een kogel in haar pols getroffen. De kogel moest operatief worden verwijderd. De vrouw werd naar het Gemeen teziekenhuis in Schiedam ge bracht nadat zij het hoofdbu reau van politie was binnengelo pen met het verzoek haar te verbinden. Het onderzoek naar de toedracht verloopt bijzonder moeilijk om dat de Schiedamse weinig me dedeelzaam is. Niettemin vertel de ze zoveel, dat de politie de uit Den Haag afkomstige car rosseriebouwer J. K. kon aan houden. KANTOORTJE K. heeft in de drukke winkelstraat de Hoogstraat een kantoortje. Daar zou ook de schietpartij zich hebben afgespeeld. Hij heeft tegenover de politie ver klaard dat tot trvee keer toe het wapen per ongeluk afging. Hij zei dat de vrouw niet heeft ge weten dat de cylinderrevolver was geladen. Voorlopig heeft de politie de in- druk dat de vrouw de man enigszins de hand boven heti hoofd houdt. De recherche hecht wel geloof aan de bewering van het paar, dat ze geen intieme! verhouding hebben. De twee kennen elkaar uit de tijd, j dat ze allebei nog in Den Haag: woonden. Hij schijnt bevriend te zijn geweest met haar ouders.] Omdat beiden in Schiedam ver- j blijven, gingen ze wel eens met elkaar eten of naar de bios- coop. j

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 1