IN KETHEL Schiedam dwingt toch respect af HARD ASW IMPONEERT MARTINIT r EXCELSIOR SNEL TEVREDEN ARBITER MULDER: ,Winnend'" doelpunt geannuleerd Traditioneel „bomvol" il(l :Z voor sprong term SCHIEDAMS CHE COURANT MAANDAG 7 JANUARI 1974 Schiedam De laatste seconde. Terwijl een Neptunus-speler met kramp op het veld lag beukte de DHS-voorhoede op het doel van Neptunus-keeper Ooms ©m als nog de volle winst binnen te halen. Een vrije trap voor DHS, even buiten het strafschopgebied was de inleiding voor het meest sensationele moment van de wedstrijd. De door Dijkstra genomen vrije schop be landde op het hoofd van Piet Roozen die de bal feilloos achter doelmanOoms kop te. Heel DHS juichte maar had niet ge hoord dat scheidsrechter Mulder reeds had afgefloten. Tijd was tijd bij deze goede man en daardoor telde het doelpunt niet. „Ik floot op het moment dat de bal onderweg was naar het hoofd van Roo- zen", was het commentaar van de refe ree. En dus bleef het 11 in deze harde, sensationele maar niet hoogstaande wed strijd. Beide ploegen openden bijzonder nerveus. Vooral DHS leek in het begin de zenuwen moeilijk de baas te kunnen en gaf na 5 minuten Neptunus-spits Pors al een grote kans, .de score te openen. Zijn inzet ging echter ver naast. Dat veranderde een kwartier na het begin', toen Itreeg Cees van Kralingen een grote kans. Keeper Ooms was al gepasseerd maar zijn inzet werd door de toegestormde Neptunus-ver- dediger Den Ouden met veel geluk van de doellijn gehouden. DHS kreeg meer zelfvertrouwen en trok ten aan val. Paul Nijs schoot net naast na een goede doorbraak en zo kregen de Schiedammers steeds meer kansen. Ze waren veel sterker en constant in de aanval maar teveel kansen werden gemist. In die periode had Neptunus het erg moeüijk en mede dankzij goed werk van Ooms. kon de 00 stand gehandhaafd blijven. Maar ook 'de aanval van de Rotterdammers deed goede dingen. Een uitval van Eilander belandde net naast het doel maar omdat er verder zonder enige fantasie werd gespeeld kon men maar wei nig kansen creëren. Dat DHS nietkón scoreti was te wijten aan de te grote nonchalance van de Schiedammers. In de tweede helft was het al meteen raak. Na 40 seconden volgde een uitval van Neptunes. Een voorzet van Houwen werd volkomen verkeerd beoordeeld door de DHS-defensie en Pors maakte dankbaar gebruik van de verdedigingsfout: 0—1. Grote ontreddering bij DHSen terecht vreugde, bij de Rotterdammers was'hiervan het gevoig. De. Schiedammers, even aangeslagen, leken bet maar moeilijk 'te kunnen verwerken. Een kwar tier duurde deze geslagenheid. Toen kwam de verdiende gelijkmaker.Een voorzet van Ger Droog werd volledig gemist door Ooms. Zowel Roezen als Dijkstra kregen de kans te sco ren en het was Ronald Dijkstra die net. even eer der was en scoorde: 1—1. DHS bleef sterker en leek op de overwinning af te stevenen. Maar het leek erop dat de Schiedamse aanvaller?; de bomen achter het doel van Ooms belangrijker vonden dan het het van Neptunus. De aandacht verslapte door het missen van de vele kansen en er werden door DHS onnodige risico's genomen. Ook de wissel tussen Vermeer en Van Schle bracht hierin geen verandering, de' DHS-aanval kon geen vuist meer maken. Pas in de laatste minu ten werden ze weer echt gevaarlijk, nadat de sterk teruggevallen Paul Nijs was vervangen door Aad Schrey. Want deze invaller kreeg al di rect de kans de wedstrijd in bet voordeel van DHS te beslissen, maar Hij miste. En toen kwam dat doelpunt wat de beslissing had moeten bren gen. Scheidsrechter Mulderbesliste echter anders en zo bleef het 1—1, Boven: Met <een specfacutoïre safe tjkt.Neptunus-goalie Ooms de bcrf tot Hoekschop. Onder: Gees van Kflajingen (rechts) In een laatste poging 'de bal te bemachtigen. Hij was degene die de eindstand op 1—1 bepaalde, hij was ook. degene die in eerste instantie niet over deze beslissing wenste te praten: „Je hebt het inde wedstrijd kunnen, zien, schrijf daar dan maar over", was zijn commentaar. Hij wenste niet te praten over zijn omstreden be slissing. AI was het wel moedig wat hij deed. Tn elk geval was hij later toch be reid enige uitleg te geven over zijn besluit:„Op het moment, dat de DHS-speler in de lucht was om de bal te koppen heb ik gefloten. Dat het een doelpunt zou worden kon ik op dat mo ment natuurlijk niet zien." Op de vraag of bij niet beter die ene seconde door had kunnen laten \spelen reageerde de heer Mulder: „Tijd is bij mij tijd. Als ik die seconde door had la- .'ten spelen en het doelpunt had goedgekeurd had ik. mezelf een lafaard gevonden en was ik nu meteen: met fluiten gestopt, Trouwens, hoe had men gerea geerd als het aan de andere kant was gebeurd?" De grote verwarring, die daarna ontstond, was gedeeltelijk te wijten aan het feit, dat een Neptunus-speler met kramp in zijn eigen strafschopgebied lag. Doelpuntenmaker Piet Roozen: „Op het moment dat de schelde rechter floot, dacht ik dat het was voor een overtreding. Hij floot maar één keer en ik had Schiedam En vol dat *t er was Traditioneel afgeladen was bet ook deze keer weer in de kantine van Hermes DVS op Harga. Bomvol, maar, ook al zo'n traditie, ook sfeervol. Fees telijk versierd, met op de ach tergrond een heerlijk muziekje, zo pleegt de Schiedamse Scheidsrechters Vereniging de eerste bijeenkomst In het nieu we jaar tot ver in de kleine uur tjes door te brengen. AI moes. ten de talloze aanwezigen het deze keer zonder de nieuwjaars rede van de door griep gevelde voorzitter Leen Schotting stel len. Maar onder bet motto: „sorry voor Leen", werd de kantine op Harga weer eens ou derwets op stelten gezet. En ook nu weer bleek hoe goed de rela tie is tussen de Schiedamse Scheidsrechter sVereniging en de Schiedamse sportclubs. Tal van afgevaardigden, bestuursle den en belangstellenden gaven ook deze keer weer acte de pre sence. 1 Schie'dasn Trainer Bierhuizen had zijn pupillen gewaarschuwd voor de inzet van tegenstander Delft. Wat hij had verwacht gebeurde ook. De bezoekers, die laag ge klasseerd staan, hebben met een enorme wilskracht gespeeld en het Excelsior ze ker niet gemakkelijk gemaakt, temeer daar de Schiedammers wat te laconiek voetbalden. Goed de wedstrijd is dan, wel gewonnen maar de elf zwartwïtten heb ben de supporters toch maar in de zenu- wén laten;2#fcfeen..: -Delft, dat de puntenhard nodig heeft, gaf zich vol- ledig en vocht voor elke meter grond. Zeker toen het al na 'twee minuten achter kwam té staan. Het' was een} fout in de verdediging bij Delft, de bal werd te zachtteruggespeeld, waarvan Van Steden dankbaar, gebruik :maakte. 'Hij maakte zjch meester van het leer en knalde onhoudbaar de bal tegen het nylon. pezié gelukkige en snelle voorsprong heeft het spel van Excelsior geen goed gedaan. Het;team.voel de dat het Delft wel aan kon en het spel was 'daarnaar. Delft kwam in et Veel mankracht aan- zetten/maar het ontbrak in die aanvallen aan in telligentie, en daardoor kondenDe Vette, Tie- man en in laatste instantie doelman, Van der Pas het gevaar wet keren. AANVALLEND ïa de tweede helft bleek dat de trainer van Delft twee verdedigers had opgeofferd vóór twee aan vallers. Het had wel tot gevolg dat Delft veelal te vinden was op de Excelsior-helft maar ge vaarlijk, neen, dat konden die aanvallers niet worden. Temeer daar de verdediging van Excel sior er zeer goed het oog in had.J Tien minuten voor tijd ging Van Stralen er alleen tussen uit. Hij omspeelde ook de uitlopende doel man maar..; - kwam .ten val. Gelukkig voor hem en Excelsior was Kloppers goed meegekomen en wat Van Stralen met lukte, lukte Kloppers wel. Hij pikte de bal. op en schoot heel gemakkelijk m bet verlaten doel 2—0. Een verdiende overwin-, ning, die toch duidelijker, had kunnen zijn. De toen «og "luisterende aanwezigen - fijdens hef officiële gedeelte. Dinteloord Als eerste wed strijd M het nieuwe jaar stond voor HBSS de uit wedstrijd tegen Dinteloord op Jiet programma. Hoewel HBSS thuis probleemloos met 4—0 van Dinteloord had gewonnen was men er nu toch in het Schiedamse kamp niet helemaal gerust op, temeer omdat Dintel oord de laatste vijf wed strijden niet meer had ver loren. Dat deze bezorgd heid dan ook niet on gegrond is geweest, blijkt uit de einduitslag, 10, in bet voordeel van Dintel oord. Een uitslag echter die dik onver diend te noemen is. vooral daarbij aanmerkend dat bijna 90% zich heeft afgespeeld op de helft van Dinteloord, dat soms met kunst en vliegwerk de bal buiten het doel wist te houden. Het begon al in dc derde minuut toen Martio Meyer, na een fraai schot dat door keeper Frans Reuvers tot corner was ver- werkt, wederom de bal bemach tigde, moederziel alleen voor de keeper verscheen, doch de bal heel simpel in de handen van de .- dankbare keeper schoot. Jan van Heest in het doel van HBSS kreeg hoegenaamd geen werk .doch wat hij te doen kreeg, deed hij bekwaam en op twee -corners achter elkaar genomen .door Dinteloord, zat hij er met. Vzijn vuisten goed tussen. Dinteloord speelde een zeer ge vaarlijk spel door geen laatste man terug te trekken, doch de HBSS voorwaarfsen een. man- dekking te geven met alle kans om via een dieptepass door de snelle HBSS-aanvalIers geklopt te worden. Dit geschiedde dan ook regelmatig doch tot doel punten kwam hét niet. Altijd was er wel weer Vrouwe Fortu- oa die Dinteloord haar hand bo- ven'het hoofd hield.' Bij. een fraai genomen corner van Wim Houtman, miste .keeper Reuvers de bal, doch Free Gei- lings knalde hét leder van de doellijn. Ook bij een loeihard schot van Wim van Est'bet de koeper de bal los, doch nu stond de teruggekomen Giel Oors op de doellijn om de bal van de lijn"af te hal-en. Leen Rademaker misleidde een maal schitterend, de defensie van Dinteloord toen men meen de dat hij een pass óver de ach terhoede zou geven, doch hij deed dit ri-et g:ng alleen dtK>r, tokte de keeper uit zijn goal, maar in plaats van over de kee per heer te sch'eteo deponeerde h'j de bal heel eer.voud'g :n de handen van Frans Reuvers. ACHTERSTAND Iedereen zat te wachten op bet moment dat het dan HBSS wel zou lukken een doelpunt theo rem Maar zoals zo vaak ge beurt, ook hier viel hef doelpunt aan de andere kant. Even voor rust was Ad de Ron tot ver In de achterhoede van HBSS door gedrongen. Wim van Est was meegekomen en legde met een sliding zijn tegenstander neer. Vrije trap buiten het strafschop gebied besliste de scheidsrech ter. Ad Dulvelaar zag Rien Vis sers volkomen vrij staan, legde de bal vakkundig op diens hoofd en met een fraaie kopstoot werd de hal in de touwen gedepo neerd: I—O, Na rust trachtte HBSS hetzelfde aanvalsspel als voor de rust te spelen met degedachte dat het tóch eens moest lukken. Dintel- oord stelde daar een weinig 'eIeT gante, doch wel doeltreffende manier van .voetballen, tegen over' doormet lange halen 'de ballen weer op de HBSS helft terug te schiten. Scheidsrechter Van Dodewaard, die overigens geen sterke indruk maakte, kreeg het soms erg moeTjk, mede door het pub!'rk dat de spelers enorm stond aan .te moedigen en op te hitsen. j Zowel \V'm Rademaker ais: Free GeTngs waren h'ervan de idape en verdwenen isi liet boekje van de sche'dsrechter. HBSS bleef echter het spel volkomen be heersen, maar zag ook nu geen kans het net te vhden. Martin Meyer verliet halverwege de tweede helft, nadat hij op een grove manier,.gepakt" was, het speelveld terwijl Eibeit Bijl. zijn plaats overnam. Het allereerste wapenfeit inde wedstrijd was een schitterend schot van Henk Scharlooi onder de kruising, doch gelijk met het laatste fluitsignaal van de scheidsrechter wist keeper Reu versde bal nog even schitte rend uit de bedreigde hoek te plukken. Een 1—0 nederlaag dus voor HBSS, dat daarmede twee respéktievelijke vier pun ten achterstaat op de twee kop lopers uit haar afdeling. Alblasserdam Schiedam heeft een bijzonder knappe prestatie gele verd door koploper Alblasserdam, op eigen terrein nog. wél, op een gelijkspel te houden. Een kwartier voer tijd had Schiedam zelfs de overwinning nog in handen maar moest uiteindelijk toch genoegen nemen met 33, Drie doelpunten in een ..wedstrijd, trainer Van Huet was er bijzon- der hlij mee. Hij had Krommen-, hoek in de spits gezet, 'geflan keerd door Kuil en Krabben dam. Op het middenveld ope reerden de gebroeders Van Huet en Holster, waardoor Schemkes In de verdediging was gekomen. Dit alles bleek een succes te zijn, Schiedam kon het initiatief nemen en bet kon dat ook uitdrukken in een doelpunt. Schiedam „Het is onbegrijpe lijk dat je, gezien het spel, zo'n .wedstrijd niet kunt win nen," aldus voorzitter Aad van der Horst van Martinit. „Maar", vervolgde hij, „we moeten de hand in eigen boe zem steken, „geen excuses dus voor het gelijke spel tegen een hard spelend ASW. Toch hadden die wel aangevoerd kunnen worden. ASW heeft na melijk steeds maar weer ge- tracht Martinit met alle mid delen uit het spel te halen. Grove tackels waren dan ook schering en insiag in dat kost te tien minuten na de rest Hagman zijn plaats. De scheidsrechter verwees hem naar de kleedkamer en-zo kwam Martinit dan aan een numerieke meerderheid die het'echter niet heeft uitgebuit. Martinit sloot de eerste helft af met een achterstand van 1—0. Na twintig minuten keerde de lat boven Nagelhout de bal uit een hard schot en toenhet leer daarna voor de voeten van Rietbroek kwam was het een koud kunstje om zijn ploeg op -1 te brengen. Tien minu'en was er in de twee de helft gespeeld toen Hagman de overtreding maakte waar- voor. bij' gestraft werd. De. scheidsrechter wilde blijkbaar een voorbeeld stellen want juist die overtreding was min der ernstig als vele daarvoor; Martinit heeft vanaf dat mo; ment het doel vanASW: bele gerd. De bezoekers zijn niet meerover de middenlijn ge weest. Paal, lat en net over of net naast hielden Martinit op een achterstand totdat tien mi nuten ,voor t:jd een schot van Blom door een ach térspeler met de hand werd gestopt. Strafschop besliste de scheids rechter en Gouka belastte zich er.mee. Het betekende 1—1 en als daarna het schot van Van der Horst weer niet door de paal was gekeerd en de kop bal van Blom weer niet net over was gegaan, ja, als, dan had Martinit 2eker aan bet langste eind getrokken. J Krommenhoek gaf Kuil de kans en die bleef niet ongebruikt. De uitlopende doelman. Smit. werd beheerst gepasseerd .door Kuil, 0—1. Na de rest had Schiedam het heft weer volledig in handen maar heel onverwacht werd het toch gelijk. Bij een hoekschop grabbelde doelman Heydra'de bal na .de kopstoot van Horden uit de hoek. Al vallend liet Hij ech ter het leer glippen en dat was voor Van Tol voldoende om de partijen op gelijke voet te breh- gen: 1—1. VERZWAKKING Schiedam bleek niet aangeslagen. Vier minuten later was het weer Kuil die raak schoot, 1—2. Een solo van Krabbendam werd besloten met een schot waaruit het 1—3 werd, Nico van Huet werd vervangen, geblesseerd, door Rietveld, en dat was toch wel een verzwakking. Het werd na dit doelpunt een Schiedams kwartiertje. De thuisclub was nergens en doel man Srait werd: de grote man. Hij hield1 Schiedam op 1—3. Vijftien minuten voor tijd ver- loor Schiedam, onnodig, op het middenveld de bal. Oostenrijk kreeg het leer. Heijdra kwam misschien te vroeg zijn doe! uit. werd omspeeld en dat beteken de 2—3. Met een beetje geluk kwam de gelijkmaker. Van ver buiten het strafschopgebied móchtHorden", een vrije trap nemen; Daaruit, ketste de bal via de krusing het veld weerin, waar hijwerd. ge- vangen door Tol, die Heydro geen kans gaf en zo zijn club op de valreep voor een nederlaag behoedde. O Schiedam t- De scheids rechter bij Ursus-Pro- gress, overigens goed leE- dend, interpreteerde het begrip „elf-meter-stlp" naar eigen maatstaven. Door de talrijke doelwor- steUngen was het In .het strafschopgebied een modderpoel geworden,' waardoor de kalk van lij. nen en penaltystip moei lijk of niet zichbaar meer waren. Toen kort voor het einde van de wedstrijd Progresseen strafschop mocht nemen was de stip zoek. De arbiter zou dan zelf de plaats van de stip wel bepalen door de af stand af te passen. Hij nam negen heet kleine pasjes en legde toen de bal neer, zodat de afstand niet elf meter was maar acht, Ursus stond op dat moment met 2—0 voor maar je zal gelijk staan en door zo'n beslissing de wedstrijd verliezen. Ursus nam reeds In de vler- de minuut de leiding toen een uit de verdediging slecht weggewerkte bal voor de voeten van Sim van Loenien kwam en te gen diens schot was doel man Van der Heuvel niet opgewassen. Na dit doelpunt golfde het spelheen en weer maar in het laatste kwartier van de eerste helft kwam Progress sterk opzetten. ■Doelman Kuiters kon het met zijn medeverdedi gers echter wel klaren. ROMMEMG De tweede helft begon zeer matig. Het leek wel of beide teams hun krult hadden verschoten. In de twintigste minuut echter bracht Hans van Campen leven in de brouwerij door een voorzet van Aad den Held ontzettend hard In te schieten. Na dit doelpunt werd het wat jrammelig. Het dreigde de scheidsrech- ter wat uit de hand te lo- pen maar; het liep met een sisser af. Wel moest Kuiters zijn plaats af- staan aan Segaar, omdat hij bij een redding z'n en kel blesseerde. Een ob structie van Gommel was de inleiding tot de reeds beschreven strafschop'die door Hartman in een doelpunt werd omgezet. Hét bleek het de eer red dende doelpunt-, voor Pro-'- gress té zijn want met 2 —1 kwam ook het einde. Schiedam WtMe tafrelen decten zich voor in de laatste minuut van de wedstrijd DHS—Neptunus. Een doelpunt van DHS-spits Piet Roozen wend rit de laatste seconde van de wedstrijd door de al matig leidende scheidsrechter MuMer resoluut afgekeurd: „Tijd", be-sHste de maau Een moedige beslissing, dat wel, maar daarmee haalde hij zich wel de woede van het publiek en van de DHS-spelers op zijn hals. dié speler a! rien liggen. Later pas merkte lk dat MJ voor het einde bad geblazen. Jammer, maar hij had daartoe het recht". Het blijft In leder geval een moe* dlge beslissing. En nadat ieder een uiteraard wat heftig had ge reageerd, kwamen de gemoede ren gelukkig snel tot rust. En hoewel keeper Jos Sparla van DHS een officiële waarschuwing had gehad -omdat hij arbiter Mulder zou hebben uitgeschol den (Sparla: „Dat is pertinent riet waar") was bij iedereen de aggressïe weer snel verdwenen, hetgeen pleit voor de stemming bij DHS.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 4