band tusse over meun- wsw Samenwerking op hei gebied van de foldervoorzieni SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 9 JANUARI 1974 Rotterdam De Rotterdamse VW heeft een jaar lang gefunctioneerd als steunpunt voor de VVV's op de Zuidhollandse eilanden en langs de Waterweg. Het is een jaar geweest van vergaderen, voorzichtig starten, nog niet alles doen wat misschien zou moeten. Dit laatste heeft enige ontevredenheid ge wekt bij de Waterweg-VW's, maar deze maand komt er een gesprek met z'n allen, zodat er dan misschien van een flinke start gesproken kan worden. Het gaattom een zaak waar in dit gebied nogal flink mee "gêëxperimenreerd most worden. Elders in den lande zijn er al aardig wat VVV's die enkele jaren ervaring hebben opgedaan als streek-VVV. Vooral de samenwerking op het vlak van sociaal toerisme, het adviseren van de eigen inwoners dus. zal hier vérder van de grond moeten komen. De eerste naar buiten tredende samenwerkingsactivi teiten was het in leveu roepen van de VV'V-federatie Delta-eilanden, begin 1973. De Rotterdammers heb ben de VVV's van Brïelle, Oostvcorne, Roekan je. Hellevóetsluis, Ouddorp en Flakkee aan de taïel ge nodigd om te bespreken op welke terreinen er zou moeten worden samengewerkt. De heer E. G Mann, adjunctdirecteur van. de Rotter- dam se VVV, vertelt dat dit in goede aarde viel. om dat de betrokkenen al wat langer hieraan behoefte hadden. Ze werken veelal uitsluitend tijdens het zo merseizoen .met informatrïces en zijn voor een groot deel afhankelijk van de activiteiten van het bestuur, dat gevormd wordt door mensen die dit in hun vrije tijd doen. Dia werkwijze voldoet op veel terreinen goed, maar op landelijk en internationaal gebied is er vaak hulp en sieun nodig. Iets dat Rotterdam nu behoort te le veren. Da plaatselijke VVV's blijven als organisatiebureus opereren. Zij organiseren plaatselijke dingen, maar worden bij de aanschaf van drukwerken, folders en het werven van buitenlanders geholpen door hun steunpunt-collega. NIET GEMERKT De heer Mann geeft toe dat de VVV's ten noorden van de Waterweg hier nog niet zoveel van gemerkt heb ben. Ze worden gerund door beroepskrachten, die op veel gebieden gewend zijn zelfstandig te werken. Bo vendien zijn zij steeds betrokken geweest bij het provinciale overleg. Het leek iets minder urgent om hen meiteen bij te springen. Dat zal dus -in 1974 gaan gebeuren. De collega .van de heer Mann, de directeur van de Schiedamse VVV R. H. Pillard, benadrukt de taak die de Waterweg WV's hebben voor de eigen bevol king. Het sociale toerisme komt steeds verder van de grond.. Nederlanders willen geadviseerd worden over ukstapjesmogeüjkheden in eigen land. Vooral voor de autoloze zondagen is daar behoefte aan. DoRotterdamse VVV heeft zijn krachten tct nu toe vooral ingezet op de werving van toeristen van bul- tanaf. Vooral nu de bezoekcijfers sterk teruglopen, is dat duidelijk een zaak van grote zorg. De samenwerking met de Waterweg-VVV's zal ver moedelijk op een geheel andere leest geschoeid moe ten zijn. De heer Pillard noemt het Rotterdamse uit gangspunt niet zo gek. Hij voelt zich in staat om weer cp de ouda voet door -te gaan als de steun- punt-functie ooit eens niet zou voldoen. Kritiek wil hij liever opzouten tot na de' contactvergadering deze maand. In het afgelopen jaar is echter wel gebleken dat de foldervoorziening over doelen in Nederland net zo goed rechtstreeks totstand kan komen dan via Rot terdam. Vooral in het begin van het jaar gaf dat wat strubbelingen.. De VVV Maassluis heeft dezelfde kritiek. Daar is men zelfs een keer bij een andere steunpunt-VVV te rade gegaan om te informeren hoe die zaken daar func tioneren. WEI STEUN De .heer Mann: „We denken, dat we in Rotterdam echt wel aan dat steunverlenen toekomen. Het is niet zo erg veel werk. Voor. het werven van buiten landers geldt dat we toch reeds Rotterdam verkoch ten met zijn omgeving. De taak voor de eigen bevol king blijft er in. de eerste plaats een voor de: plaat selijke VVV's.. Wij moeten, eigenlijk alleen die zaken behartigen "die landelijk georganiseerd of onderzocht .worden. Daarbij denken we aan de organisatie van de logies- informatiediensten, de bemiddeling bij verhuur van huisjes (vooral aan de kust) en de uniformiteit daarbij. We trachten te komen tót aanduidingen in de Folders die het mógelijk maken dat de.kwaliteit van het gebodene over geheetNederland vergelijk baar is, een soort sterrensysteem dus. Daarnaast denkenwij aan het 'gezamenlijk uitgeven van folders. Er zijn er-nogal eens wat die slecht ge- drukt en vertaald zijn. Daar maak je In het buiten land geen beste beurt mee". De-heer Mann is er zich evenais bij. zoveel, andere ac* tivïteiten van zijn organisatie bewust van dat de re sultaten van de steunpunt-inspanningen misschien - moeilijk meetbaar zijn. Het jaar 1974 zal dat alle maal wat duidelijker moeten maken. Schiedam ,,AIs alle betrokkenen om de tafel zouden gaan zitten om hun gegevens uit te wisselen, dan zouden we precies weten hoe groot de groep jeugdige daklozen in onze stad is en om wat voor figuren het hierbij gaat. We zouden een rapport op tafel kunnen leggen, waar ze zich in Den Haag lam van schrikken. Ik ben echter bang dat die uitwisseling van politiezijde niet mogelijk is. Toch maak ik een begin in die richting. We moeten iets doen om de jeug digen die nauwelijks contact- meer wensen .te hebben met de gevestigde maatschappij, aan te spreken". Wethouder Bert Kap- tein (D'66) sociale en jeugdza ken) komt met deze verklaring enkele dagen na de brand in het pand Singel 95 van het jongeren Ontwikkelings Project. Die brand heeft de discussies rond het begeleiden van de jeugd hoog doen oplaaien. De wethou der wil met alle macht de deur van de maatschappij open hou den voor werkloze en dakloze jóngeren. De buurt, en volgens hem ook de resi, van- de maat schappij. wil die deur juist dicht ■hebben". „We. zitten met dathele probleem bijzonder, dn onze maag'", ver klaart wethouder Kaptein, In jeugd- en ópbouwcentra zie je dat ze er niet uitkomen. Vonhoff wilde opvangcentra voor werk loos geraakte jongeren, waar ze zoveel mogelijk hun opleiding en. vorming zouden kunnen voortzetten die anders in het ka der. van Jeerlingenstèlsels zou den plaatsvinden. Diecentra worden 'inmiddels de grote ver gissing van Vonhoff genoemd. Ze blijken jongelui aan te trek ken die hier eigenlijk niet in thuishoren. Er komen daklozen op af die helemaal geen zin hebben in vorming en opleiding. 2e willen alleen, poen en een slaapgelegenheid. Begin decem ber hebben ze hier in Schiedam -zelfs "het -JOP--gekraakt..--En daar as nu de moeilijke situatie ontslaan dat overdag het JOP- werk plaatsvindt, terwijl 's avonds en 's nachts de daklozen er hun gang gaan. De twee be roepskrachten hebben' het daar -erg moeilijk mee. Ze kunnen er bijna niet tegenop. Het wordt hoog tijd dat we die twee soor ten publiek uit elkaar halen". PANDEN De wethouder realiseert zich dat hij dan .twee panden nodig heeft. Een -voor het JOP, mis schien het bestaande. En één pand voor de daklozen, een scort alternatieve slaapgelegen heid...... nergens in de buurt. „De mensen willen misschien wel enig begrip opbrengen voor die daklozen, maar ze willen ze niet bij zich in de ibuurt hebben. Ei genlijk mogen ze nergens ko men. Zie daar maar eens wat ■aan te doen" verzucht wethou der Kaptein.„Het zijn vaak jongeluidie huis en school ver laten hebben omdat ze het daar niet meer vinden konden. Som migen van hen zijn uit inrichtin gen ontsnapt. Ze weten alles af van de sociale unit in Den Haag, de groep die ontsnapte, inrichtingsjongeren soms helpt. Ze hehben Soms ervaring met os politie-opgedaan. Het zijn.de vetkuiven van vroeger, de bra nie-motorrijders, de bendes die iu een warenhuis iets wegpikken en daarna het personeel intimi deren. Ik durf het niet met ze kerheid te zeggen, maar het ligt natuurlijk voor de 'hand dat ze aiJes te maken hebben met de kraken in voetbalkantines. Dat laatste is echter een politiezaak. GEEN DRUGS ïlc 'geloof, tiiet dat het druggebrui kers zijn. Ze staan daar toch wel enigszins boven. Ze jvoelen zich sterk. Ze werken, in de ha vens voor zoveel mogelijk geld in zo weinig mogelijk tijd cn als ze weer wat verdiend hebber., dan steppen ze ermee. Er zijn zelfs figuren onder die geen overheidsgeld willen hebben, omdat ze dat zelf wel versieren, tk ben ervan overtuigd dat het er in Schiedam 20'n tweehon derd zijn. Dat is wel eer. getal waar ze zelf mee werken, maar ze hebben er volgens mij goed kijk op. Tweehonderd man die niet of nauweiijks benaderbaar zijn- Wethouder Kaptein klaagt de maatschappij en het gehele overheidsapparaat aan als hij spreekt over gebrek aan tole rantie en het duiken in studie commissie zonder werkelijk iets te doen. Daarnaast wijst hij op de onmogelijkheid, ook voor ge schoolde krachten, om de opti- male contacten te leggen. Er zouden slechts mensen van mid delbaar niveau op „losgelaten" mogen worden, personen die kans zien om helemaal solidair met deze jeugdigen te zijn. „We zijn te laat om nog iets aan hun opvoeding te doen. Ze zijn al helemaal gevormd. Als je met ze in contact treedt dan moet je niet te moeilijk doen. omdat ze anders al meteen weer weglopen. Ze wil!sr. eer. goedkope eet- en slaapgelegen heid omdat zij geen geld hebben voor een kamer, voor een pilsje van een gulden of koffie met ge bak. Ze willen niet incidenteel even geholpen worden via een S.O.S.-dienst, maar permanent. En dat, terwijl wij formeel geen zaken met ze kunnen doen. .Voor bijstandsuitkeringen vallen ze onder hun ouders of de in richtingen waar ze uit komen, omdat ze nog niet meerderjarig zijn. Het komt daarom wel voor dat ze trouwen om als meerder jarig beschouwd te worden, zo dat ze bijstand kunnen krijgen. Officieel vallen ze In de verschil lende stadia natuurlijk onder do kinderpolitie, de kinderbescher- maar hier faalt men ten opzich te van deze groep. Het geweste lijk arbeidsbureau bemiddelt een jongere. Als dat een aantal malen mislukt, dan stopt het er mee. De jeugdige gaat In de w.s.w. die na 26 afloopt en daarna overgaat in bijstand. Er zijn jongeren die met zestig gul den in de week moeten rondko men en.die achttien of negen tien jaar zijn.... „Ik heb ze wel eens hier op het stadskantoor gehad. Ze vertel len je dan dat ze geen contact meer met thuis hebben, hun ou ders zouden hun van de trap so demieteren. KUNST EN VLIEGWERK Ik hou mijn deur voor ze open, cmdal ik de kans wil houden om met ze te praten'\ Ik wilweten waar ze zitten. Ik zou ze bereikbaar willen houden voor hun soms zoekende ouders, voor bemiddelaars, voor ons als bestuur. Ik zie het inrichten van een goedkoop pand voor hen als een preventiemaatregel, de eer ste stap op weg naar beïnvloe ding. Het is echter een levens groot probleem om met hén om te gaan, al zou je zo'n pand hebben. Je moet helemaal soli dair met ze worden, helemaal in hun huid kruipen, in hun om standigheden. Daar komt bijna geen enkele sociale werker aan tóe". AUijd blijft er enige afstand, Al tijd blijf je als sociaal werker nog net buiten hun bendes, om dat je anders meegezogen zou worden. Toch zou ik willen dat we hier het street-cornerwerk hadden, waarbij je de jeugdige zwervers soms probeert te beïn vloeden door ze een klusje te la ten doen. Tegen betaling uiter aard, omdat ze pas komen als zo blut zijn Ik zou willen dat we de (dure) krachten hadden die dat aan- konden.. Opdit, moment hebben we als gemeente deskundigheid noch de capaciteit voldoende om hier aan te werken. We kun nen wel met ze babbelen en roe pen dat we solidair zijn, maar het blijft kunst en vliegwerk zonder enig beleid". „Ik zal in het college van burge meester en wethouders alle be slissingen over het J.O.P. en do opvang van daklozen trach ten af te houden. We gaan eerst eens praten met de twee be roepskrachten van het J.O.P. Z:j kunnen een begin leveren van de documentatie over de jeugdige daklozen. Hopelijk is dat voldoende om een start te maken met het vergaren van gegevens over deze hele Schie damse groep. Donderdag gaan we met de begeleidingscommis sie. van het J.O.P. praten en pas daarna is Gns misschien duide lijk hoe we verder moeten-gaan. Ik ben er op voorhand van overtuigd dat je met preventie - geid verdient. Zo'n pand voor daklozen voorkomt misschien een. hoger bedrag <aan schade door criminaliteit en kosten van opsporing en berechting. Dan moet je die cijfers echt wel hard maken". De heer Kaptein-heeft ooit meege maakt dat er kabouters en druggebruikers bij de plantsoe nendienst werden ingeschakeld: Daklozen en werklozen ziet hij ook weleens bij de sociale werkplaatsen opduiken. Er zijn dus mogelijkheden om ze aan het werk te krijgen en zé tot op zekere hoogte aan regelmaat te wennen. Hij stelt zich daar ech ter niet al te veel van voor. „Als je bij hen'een sigaret op- steekt en geen sjekkie mee draait, dan val je al door de mand. Je moet in de kroeg geen pilsjes weg gaan geven, omdat je dan de patser bent, die dat met gemeenschapsgelden doet Jé moet..." Zo Is er nogal wat. Al die moei lijkheden brengen, volgens de heer Kaptein, sociale werkers en beleïdsïnstaniles ertoe te be weren dat het begaéidingspm» bleem te groot voor ien'Is. „Wij treden als ^verheid wat al te formeel op en liefst nog geüni formeerd. We starten pas met een dure zeifmoordpréventie >in nieuwe fTatwijken als er een aantal mensen gesprongen ts. Misschien moet dat er hier ook eerst van komen". mïng, de sociale dienst en het gewestelijk arbeidsbureau. VVV's 'blijven organisatiebureau'*.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3