Met nieuwe ervaringen naar huis, na 3 weken NOORDIERSE KINDEREN NU MINDER in Schiedam .ten I I j m m u Fietsen en wandelen GS keuren beslui ten van gemeenteraad goed ;B Si m. J? Bs tel m het vuurwerk" SCHIEDAMS CHE COURANT -—WOENSDAG 16 JANUARI 1974 l Een van de gastgezinnen/de familie Marrevee, over Carol Yvonne: „Ze schrokken zelfs van 9 9 Schiedam „Ais we weer in Londonderry zijn, rullen de kinderen rich in ieder gecal veei meer bewust zijn van de belachelijkheid van de „geloofsstrijd", de burgeroorlog tussen de protestanten en de rooms-kaihclieken. Zij heb ben hier ingezien dat mensen met verschillende godsdien sten heel goed met elkaar om kunnen gaan, zelf hebben' ïij hier ook totaal geen last gehad van enige vórm van onderlinge discriminatie. Wat dat betreft is het verblijf in Nederland bijzonder geslaagd te noemen." „Maar Juist daarom is het zo ver schrikkelijk triest en ellendig dat. zij, als- ze terug zijn in V Noord-Ierland, gewoon de kans niet krijgen om de maatschap pij daar te beïnvloeden. De pro testantse kinderen worden er weer gescheiden van de katho lieke en zo is het onmogelijk - dat ze nog met elkaar omgaan, om op die manier een voorbeeld te .zijn voor de ouderen." ."Sombere voorspellingen, van tiran-" don Ruigley, één. van de Noord- ierse leiders, -die' gedurende drie weken 38 jongeren uit Lon donderry hebben begeleid tij-' dens het - verblijf in. Schiedam-.' Noord, Vandaagzijn de Britten, die hier werden; -ondergebracht bij pleeggezinnen, huiswaarts gekeerd, velen met tegenzin. --Terug naar de onrustige Noord- ierse stad, waar het geloof zo'n belangrijke plaats inneemt dat er doden vallen. Een situatie, die het opgroeiende deel'.van de bevolking danig beïnvloedt. Gespannen en ang- stig was dan ook de houding van de 38 jongens en meisjes, in- leeftijd variërend van !2 tot 17 jaar, toert, zij op donderdag 27 december in' het hun vreemde Schiedam terechtkwamen. „Alles was natuurlijk nieuw voor. hen", pldus de projectleider van de actie „Schiedam-Noord helpt Noord-Ierland"de heer J. - F. van Roon. .„Vooral de taal vormde een grote barrière voor. .hen. Maar ook toen zij eenmaal bij de gastgezinnen waren -on dergebracht bleven zij erg zwijgzaam «i schuw, terwijl èr door de gastgezinnen toch voort durend Engels -werd géspro- ken." - „Ze houden er niet van dat er zo- veel aandacht aan hen wordt besteed", legt Brandon Qufgley, de 25-jarige Ncordierse leider. uit „Zij 2ijn dat thuis niet ge wend en begrijpen niet waarom zij in een vreemd land wel zo centraal staan." Toch is er geensszins sprake van heimwee geweest. Ondanks het drukke programma, dat was op- gezet door de actiegroep Schie dam-Noord en waaraan ook strak de hand werd gehouden, hebben de Noordser.se jongeren een welverdiende, vakantie zon der zorgen gehad. „Ik weet ze ker dat de kinderen hier een bijzonder plezierige tijd hebben beleefd", beweert Brandon Qui- gley. TERUGHOUDEND Het is moeilijk om de Britse jon geren wal indrukken over hef uitstapje naar Schiedam ie ent- trekken. Typerend voor de te rughoudendheid van de Noord- ierse kinderen is Carol Taylor, een veertienjarig (zaterdag was ze nog 13) meisje dat in Grotn- oord werd ondergebracht bij het gezin Marrevee. „Zo gauw zij het gezelschap van haar landgenootjes mist, wordt zij erg stil en is het moeilijk om meer uit haar te krijgen dan een verlagen ,,yes" of „no". zegt de heer A. P. Marrevee, le raar bij de scholengemeenschap Nieuwelant. zegt pas iets a!s haar wat wordt gevraagd. Dat is geen kwestie van een ge brek aan uitdrukkingsvermogen, volgens mij weet ze gewcor. niet, wat ze moet zeggen of vra gen, omdat a-les zo vreemd voor haar is. Zfi keek zelfs ver baasd en wat argwanend, toen wij vorige week peentjes aten!" de jongeren het woelige Noord-Ierland b.gte. houden, werd een vrij 'uitgebreid pro- gram ma uitgestippeld door de actiegroep. Vele discoavonden," films en uitstapjes naar onder andere het Europoortgebied, de Botlek, Vlaardingen, Gouda, het Arnhem's dierenpark, de werf. Belangrijk, omdat na twee weken na hun komst in Schiedam bleek dat ze .wel Iels, Jhaar nog lang niet voldoende ontspannen waren: „De eerste nacht dat Carol bij ons was deed zij geen oog dicht", zegt de heer Marre vee. „Ze was allereerst nog erg schrikachtig en ais je dan ook nog in een vreemde slaapkamer moet overnachten, dan is het. we! begrijpelijk dat ze wat bang van Wilton-Fijenoord, Aalsmeer (voor de bloemenveiling), Am sterdam, .Rotterdam en Scheve- ningen vormden het drukke pro gramma, dat in-slechts drie we ken tijd moest worden afge- werkt. ,Die strakke leiding is helemaal geeert bezwaar", vindt Carol, die na de komst van een vriendin uit haar vaderland toch wat spraakzamer is „We zijn liever niet die drie weken „vrij". Zonder een dergelijk programma zou je natuurlijk veel vrije tijd hebben en je beat dan niet gebonden, je kunt gaan en staan waar je wilt, maar -wat hebben we daaraan? Wij weten immers niets te vinden in. Schiedam." PLANNEN Carol's vriendin, de 14-jarige Yvonne Henderson, beaamt dat. „We zija allemaal, xn ieder ge val de meesten, erg blij dat er al zoveel plannen waren ge maakt om ces te vermaken. !k vind het programma erg goed uitgestippeld. De hels Nöordier- se groep blijft nu tenminste veel bij elkaar in den vreemde, en voor sommigen is dat wel heel belangrijk." „Dat rs opgelost dcordat-we daar na 's nachts het licht in haar kamer hebben laten branden", zegt de pas 15 jaar geworden dochter van m: inkeer Marrevee, Sonja, „Ze heeft daar overigens niet om gevraagd, maar door veel aan haar te vragen be merkten we dal ïij erg bang was in het donker." Veel nachtrust hebben de Noord- •terse joneeren wel nodig. Dat bteek overduidelijk wanneer zij in de bus zaten, op weg naar een op het programma staande plaats, of vandaar terug naar Schiedam. Ook Dick Bos, docent aan het Delfts-a creativiteitscen trum De Hazelhorst waar de kindereneen dag verbleven, viel dat op: „Het programma dat wordt afgewerkt is volgens mij iets te strak", vond hij. „Ie dere dag werden zij in de bus meegenomen naar één. of ande re bezienswaardigheid of bezig heid. Als zij weer in de bus zit ten, vallen, ze onmiddellijk in slaap. Ik ben zelf een bonk twij fel over deze methode. Het zijn typisch straatkinderen, aan dit soort activiteiten zijn ze niet ge wend. Ze hebben gewcor. weinig zin, in wat dan ook. Toch 'schijnt d:ït wel de manier te zijn om, goede resultaten te berei ken." CONTACTEN „Goede resultaten zijn zeker be reik!", vindt projectleider Jan van Roon. „Er 2ijn erg leuke contacten ontstaan tussen de protestantse en katholieke jon gens en meisjes. Uit het experiment blijkt nu, dat de kinderen, zo gauw zij uit de sfeer van angst en terreur zijn, best met elkaar overweg kun nen." „Bang dut ze, door het drukke programma, oververmoeid ra ken ben ik toch. niet", vervolg: hij. „Maar een voigende keer 201 er wei rekening worden gehouden met een tekort aan nachtrust. Een volgende groep zal bijvoorbeeld 's morgens wat tr.eer vrij moeten krijger." De horizontale uurtjes 2u)!en in derdaad moeten worden ver schoven naar de ochtend. „Aan het avondprogramma mag niets worden veranderd", vindt de Noordiierse leidster Hilary Sid- well. „Vee! plezier hebben de kinderen namelijk beleefd tij dens de disco-avonden. De ge zelligheid tijdens die dansavon den was voor hen iets unieks, In Londonderry kennen zij dat niet." „Wat dat betreft zijn de mensen in Nederland rijk zonder dat ze bet zelf weten*,. is de mening van Bran-don Quigley. „Vergele- ken met de Nederlandse kinde ren zijn de Noordierse verre van Carol Taylor (links) en Yvonne Henderson: terug naar 't Noord ierse strijdgewoel. Er werden leuke coniaclen opgebouwd. Ondan ks de geloofsverschillen. ,Het is waar dat buitenlanders wel de belachelijkheid inzien van de burgeroorlog, maar ver der staat niemand er bij stil. al thans het gros van de buiten staanders niet", vervolgt hij. „In het begin was men over het algeneen nog wel geïnteres seerd in de Noordierse toestand, maar nu lijkt het ouwe koek en verveelt het de meesten alleen nog maar als er iets uit ons land de buitenlandse kranten of televisie haalt/ >m in ieder geval de Britse kin deren te laten intien. dat de burgeroorlog in Noord-Ierland in feite waanzinnig is, heeft de •actiegroep Schiedam-Noord er naar gestreefd om de kinderen onder te brengen bij mensen met een ander geloof dan/zij zelf hebben. „Niet- In alle'geval len kon dat worden verwezen lijkt, jammer genoeg", ver klaart Jan.van Roon. „Het was aanvaokel-ifc dé todoét'n® cm ■alle kinderen te laten voelen, dat zij ook bi.i mensen met een andere geloofsovertuiging als mens gelden. Carol bijvoorbeeld kon we! ondergebracht worden bij een pleeggezin met een an dere godsdienst: Carol is pro testant, het gezin Marrevee katholiek. Daarom is de bezorgd heid vanuit het gezin, om haar voor Carol voor Carol een geheel, nieuwe ervaring". MOEILIJKHEDEN De Noord-Ieren, óók de leiders, vonden het zeer merkwaardig, toen de heer Marrevee met Ca rol naar een protestantse kerk ging. „Madness", vond Brandon Ouiglev. „Dat is gewoon onbe- grijpelijk. Het is in mijn land volstrekt onmogelijk dat een ka tholiek zich samen met iemand van een ander geloof, en dan nog wel het protestantse, in één kerk bevindt. Je zou er in Noord-Ierland grote moeilijkhe den mee krijgen. Het is erg mooi, dat zoiets hierwel kan. Ik zou het thuis toch ook erg graag zo zien." „Dat is echter onmpgeIJfk", weet Yvonne Henderson. „In Belfast zou het nog .een klein toetje voor te stellen zijn, hoewel In elk geval zi'n de pro*e'nfnr«.ten m Londonderry te veel gescheiden van de rooms-katholieksn. Z;j teven er in eigen wijkenl" De bevolking van de Noordierse stad bestaat voor tweederde uit katholieken en voor de rest uit protestanten- In de groep, die vandaag weer huiswaarts is ge gaan werd die verhouding ge handhaafd. „Ik ben blij te kun nen ontkennen dat er, zelfs bij het begin niet, ook maar één poging tot „wijkvorming" is ge daan door één van de jonge ren", aldus Brandon. „Ondanks die 'snelle vriendschap, die natuurlijk heel geruststel lend werkte, zat de schrik hen enkele dagen na hun komst plotseling weer goed in de be nen. In groten getale werden rot jes regelmatig afgestoken. Ze waren behoorlijk bang van dat knallende vuurwerk", herinnert Brandon zich' over oudejaarsa vond. „Het' is maar goed dat Carol sliep op oudejaarsavond", aldus me vrouw Marrevee. „Anders had zij zich wesr in Noord-Ierland gewaand en dat zou onzs con- tasten met haar n!et vsel heb- ben verbeterd, vrees ik." j Triest blijft, dat de in Schiedam ontstane contacten tussen de protestantse cn rooms-katholla- ke jongeren uit Noord-Ierland in hun woonplaats niet zullen wor den voortgezet. Want daarvoor is de huidige kloof tussen de twee gelovende groot. Geen excursies meer met de auto Schiedam/Vlaardingen Hel pro gramma van de KN.W, afde ling Vlaardingen/Schiedam, voor de komer.de weken is ge heel afgestemd op de heersende benzineschaarste. De auto-ex cursies zijn hieruit verdwenen om plaats ie maken voor fiets en wandeltochten. Voor de gro- j tere afstanden gaan ook de j KNNV-ers gebruik maken van bus, tram of -trein. Zaterdag 19 januari kunnen leden, I maar ook belangstellenden, zich 1 aansluiten voor een' excursie naar Voome. Het gaat er daar- j bij voornamelijk om de daar voorkomende mossen eens r.a- j der te bestuderen en te 'mventa- I -riseren. Deelnemers uit Vlaar dingen vertrekken om 8.19 uur met de ft. T. M.-bus vanaf Vlaardingen-OosL vertrek uit Schiedam. (Emmaplein), 8.44 uur. Voor zaterdag 26 januari staat een N.S.-wandeling naar het na tionale park „Da Kennemerduï- nen" op het programma. De N. S.verstrekt gecombineerde rels- en toegangskaarten -met een routebeschrijving en koffie op de koop toe: Excursieleider- is de heer w. van Meggeiert, tele foon ölft-704273. Vertrektijden: Hoek van Holland, 8.41; Maas sluis-West, 8,48 uur; Maassluis, Centrum, 8.51; Vlaardingen- West, 8.55 uur; Centrum, S.58 en Oost, 9.0.1 uur; VJaardingen- West, j.55 uur; Centrum, 8J8 en Oost,9.öl uur. Ontmoetingspunt, is spoor 5 van het static» Schie dam vanwaar de trein om. 9.15 uur vertrekt. Zondag 10 februari gaat Bert de de vogelliefhebbers op de fiets voor een collectieve excursie naar het Kralingsebos en de. Rottemeren. Wie mee wil kan zich aanmelden bij Bert de Vet te, telef. 344644. Tijd en plaats van vertrek wordt onderling ge regeld.- dzondag 10 februari gaat Bert de Vette de fietsende meute weer voor bij een verkenning van het gebisd rond Oostvoome, Ook nu weer een telefonische, afspraak onder nr. 010-344644, Zaterdag 16 februari wordt het weer wandelen. En. bezoek aan het Staats Natuurreservaat „De Strabrechtse-Lieropse Heide", ten zuiden van Eindhoven. De N. S. verstrekt ook hiervoor ge combineerde kaarten. Excursie leider is Bert de Vette, telef. 010-344644. Verleektijden: Hoek van Holland, 8.42 uur; Maassluis w. 8.48; c. 8.51 uur; Vlaardingen w. 8.55; c. 8.53; e 9.01 uur; Schiédam. 9.18 uur. Zondag 17 februari volgt -, dan weer een f ietsexcursie naar Spijkenisse en Zuidland, Aan- melden bij Bart de /Vette.telef, 010-344644. Propaganda Op s februari houdt de KNVB in de zaal van de Emmauskerk een Iezinga- vond verzorgd door de heer J.L. Kooien uit Dor drecht. Onderwerp is: "Landschap en Vogels in zuidwest- Noorwegen". Het is een beeldverslag van de zwerftocht welke .de sa mensteller met de heer J. v.d. Esch door dit zeldzame natuurgebied maalcte De avond begint cm. acht uur en Is ook toegankelijk voor niet KNNV-ers met belangstelling voor alles wat leeft In de vrije na tuur. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben een aantel besluiten van de Schie- damse gemeenteraad, waarbij kredieten zijn verleend, goedge keurd Tevens zijn de besluiten tot wijzigingen van de begroting 1973 goedgekeurd. De volgende kredieten kunnen nu worden verleend: - 16 100 gulden voor de .aanschaf van kantoormeubilair en inven taris voor de WSW. - 16.500 gulden voor vei ligh-eids- rnatcriaal ten. behoeve van de dienst Gemeentewerken. - 3400 gulden voor schilderwerk van de uurwerkkamer van de toren van de Grote Kerk. - 3400 gulden voor het aanbrengen van douches voor de kleuter school De Zevensprong ia. de Fahrenheitstraat. - 1650 gulden voor het aanbrengen van zonwering aan de kleuter school Het Draaitolletje aan de Singel 5. Bovendien zijn do besluiten tot kredietverlening voor Zwembad Zuid goedgekeurd: 25,000 gulden als aanvullende subsidie voor het zwembad en 64.000 gulden voor extra aanpassïngswerken bit het zwembad, De ..goedgekeurde beduiten tot wijziging van de begroting 1973 betreffen: - subsidie aan de Nederlandse Blindenbibliotheek en aan de vereniging Het Gesproken Weekblad. - toetreding tot de NV.Bouwfonds Nederlandse. Gemeenten. - de aanstelling van een buurtwer- kar voor Schiedam-Noord <35.OUD gulden). - renovatie van 107 woningen in Schiedam-Zuid van de vereni ging Volkshuis vesting (1.253-.700 gulden). k-r i'iïi. Mi B-B BB: Ml $3 j-f Bi a/ i'-J: ;;i§

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3