voor alcoholisten aan SCHIEDAMSCHE COURANT Nieuwe Groenoprd is 1000 bomen rijker Bestuurder zad Schie voor DELICATESSEN ZAAK bosman v GAAT DICHT Gememteiverken afg SANERINGSPLAN PROVINCIE Binnenkort wordt begonnen met verbouwingswerken Nieuwbouw Warande bestemd voor drug verslaafden Geen schokkend resultaat" Hamster- benzine weggehaald Nachtelijke kraak ging niet door ONGEIUK DOOR RUKWIND De plannen zijn inmiddels goed gekeurd door gemeente en Rijk. De (directeur van het Bouman- miisf- de heer W. den Baas denkt dat de kliniek over ruim een jaar zal kunnen functione ren. De kliniek zal alleen -alcoholisten gaan herbergen, en geen drug verslaafden 2oais de bewoners op de Nieuwe Haven in eerste instantie vreesden. Zij waren angstig geworden naar aanlei ding van moeilijkheden die wa ren gerezen op de Rozenburg laan In Kralingen, waar ook een thuis van verslaafden is geves-, tigd. 5 Donderdag 17 januari 1974 4 pagina's 99ste jaargang no- 24S20 ONAFHANKELIJK DAGBLAD - Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachten dienst 261211 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Na drie jaar van voorbereidingen lal binnen kort worden begonnen met de bouw van een kliniek voor verslavingsziekten aan de Nieuwe Haven. Het ietwat ver vallen pand van het voormalige Gereformeerde bojaar- dentehuis, naast gebouw Irene, zal hiervoor worden om gebouwd en aan de Warande zal een stuk nieuwbouw ver- schij'nen, dat in verbinding zal staan met het „oude" ge deelte. Het gebouw zal deel uit gaan ma ken van het Prof. Dr. Herman Boumanhuis, dat al klinieken in Rotterdam ea in Schiedam (aan de Bocrhaavelaan) heeft staan. Door een noodsituatie waren daar op een gegeven moment naast alcoholisten ook 'drugverslaafd' Jen ondergebracht. De omwo nenden protesteerden bij b. én. w. van Rotterdam omdat zij voortdurend overlasthadden' van de verpleegden. Het lawaai ..van radio's en platenspelers i..cie 's nachts plotseling keihardi begonnen te spelen'stoorden hen ernstig in hun nachtrust. Ook scheld- en vechtpartijenkwa- '.-raon regelmatig voor. OVERBELAST De heer Den Baas verzekert ech ter dat in de kLinick in 'Schie dam alleen alcoholisten worden opgenomen. Dat gebeart al in de reeds bestaande inrichting aan de Boerhaavelaan, die ech ter nuoverbelast is. Oorspron kelijk was de niimte. daar be stemd voor de opvang van 40 patiënten, op het ogenblik wor-. der» er al 54 verpleegd. De directeur heeft in een gesprek met de bewoners aan de Nieuwe Haven uitvoerig de plannen uil- .eéngezèt.. v,v De on rust die iis ont- V staan, was volkomen terecht", afdus de heer Den Baas. „Maar er bestaat nu geen onzekerheid meer onder de bewoners. Ze weten nu precies wat er komt". Het voormalige bejaardentehuis verkeert op het ogenblik in enigszins vervallen staat. De di rect eur:! „Alleen de vier' muren blijven eigenlijk staan. Alles wordt er nieuw ingdbouwdi Het buiter.aanzicKt blijft ön ieder ge- yah. want 'dit is een uniek pand in déze contreien". r-:' HUIDEN In het pand zijn wat verzakkingen opgetreden. Na-een grondig on derzoek is daarbij gebleken-, dat de fundering van het gebouw onder andere bestaatuit gelooi de koeiehuiden. Deze methode om een -goed draagvlak te krij- gen werd heel vroeger toegepast bij de bouw. Ook. daarom noemt de directeur.het pand „uniek". De nieuwbouw aan de Warande zal uil drie lagen komen te be staan. Er zal een verbinding met het voormalige bejaarden- tehuis komen. In totaal zal de beddencapaciteit op veertig ko men te liggen. De heer Den Baas: „Het is een Schiedam Het efficiency-onder2oek, dat is ingesteld naar het werken van de Dienst Gemeentewerken, is klaar. Het afron dende rapport zal onderwerp van gesprek zijn in de eerstko mende vergadering van de commissie gemeentewerken... Directeur ir. H. G. de Block van de Dienst: „Het onderzoek heeft niets schokkends aan. het .'licht gebracht. Dat zat er ook niet in. Het was de bedoeling te kijken of de Dienst met kleine wijzigingen beter kan werken'*. Het onderzoek heeft ongeveer anderhalf jaar geduurd. In de. be groting voor het jaar 1973 was er een. bedrag van 50.000 gul- den. voor opgenomen. De vergadering van de commissie, gemeentewerken op 18 ja nuari (morgenavond dus) és de eerste openbare vergadering van deze commissie/ nadat de gemeenteraad in december een nieuwe verordening voor de com missie vergaderingen aan- nam. Overigens zat het rapport zelf orden behandeld in een besloten deel van de vergadering. Wei in het openbaar zal worden gesproken over de derde fase van de vernieuwbouw van het hoofdbureau van politie: Voor; C het deel van het gebouw dat aan de Lange Nieuwstraat ligt is een aanvullend krediet van 80,000 gulden nodig. Een ander interessant punt"waarover de commissie gemeente werken advies moet'uitbrengen aan het college van burger meester en wethouders is de bouw van een semi-perrnanente-jg schoor bij de Harreweg. De bouwkosten daarvan worden ge-:':-| raamd op rtiim een miljoen gulden. De vergadering wordt gehouden op vrijdag 18 januari in het Stadskantoor en begint om 20.00 uur. Schiedam De „boomplan Idag" heeFt Groenoord bijna duizend nieu we boompjes opgeleverd. Ter uitbreiding van de speelgelegenheid voor de leerlingen van de Willen Gehrelsschool werd deze boom* plantdag georganiseerd: elzen, berken, meidooms, struikiepen, li gusters, krentestruiken, vlinderstruiken en struiken van de Gelderse roos werd gisteren geplant op het terrein tussen de openbare lagere school aan de Peter van Anrooylaan en het benzinestation aan de laan van Bol'es. T'UospIantsoen, een stuk groen :r. struik vorm, werd aangelegd door 32*«choolkinderen (uit elke klas van de Willem Gehrelsschool een paar) met behulp van de Plantsoenendienst. Deze afdeling van de dienst Gemeentewerken heeft de scholieren bij de aanleg van de bo men betrokken in de hoop, dat de kinderen wat voorzichtiger zullen omspringen met deze zelf geplante boompjes. Schiedam rr Uit een pand aan .de Havendijk, waar een garage in Is gevestigd heeft de politie en kele onderden liters hamster-, benzine buitgemaakt. De brandstof zat in dertien jèrry- cans metelk twintig liter. De benzine is naar de brandwéer- kazerne overgebracht. Tegen de eigenaar is proces-verbaal.opge- SehieJam "De politie heeft een lasser. de '43-jarige J. F. .tijdens een nachtelijk bezoek aan de Hém a aan de Lange Kerkstraat in de kraag, gevat. De inbreker bleek al sloffen sigaretten' en geld bij zich te dragen.Hij kwam binnen door een -ruit in elkaar te drukken.- aan doen 'Groerroord zal bi de zomer op Schiedam Een 48-jarige inwo ner van Metissar.t, P. H. K. is met zijn auto het water van de Schie bij de Noordvestgracht in gereden. Evenals een inzittende, J. de J. kwam hij heelhuids op het droge, dankzij hulp van om standers. Uit de verklaring van P. H. K. over de oorzaak van de tewater lating van zijn voertuig, bleek dat hij de Schie voor wegdek had aangezien. Zijn passagier wist zich na het ongeval als eerste op het dak var de drijvende auto te bege ven. waarna ook de -estuurder door hem op het dak werd gehe sen. Dankzij hulp van omstan ders en omwonenden - die met een ladder kwamen aandragen konden zij op de wa' klimmen. Het duikerteam var. de Rotter damse politie dat ijl;ng3 was ge waarschuwd zocht voor de ze kerheid nog naar eventuele in zittenden. waarna sarr>»i met de Schieda.-nse collega's ue auto uit het water werd getakeld. Schiedam Een rukwind is de oorzaak van een ongeluk op de werf Wilton-F ij enoord, waarbij een 57-jarige man zijn arm op verscheidene plaatsen brak. Door de hevige wind vielen enkele "stalen.balken.van een platte wa gen. De man werd er gedeelte lijk door geraakt. 'Na 78 jaar zullen volgende week voor hef laaisf hier delicatessen worden verkocht. Schiedam Dver ruim een week gaat de winkel van de gebroeders Hosman aan de Lange Haven 3 dicht. Wat Schiedam betreft komt daarmee een einde aan deze delicatessenzaak, die in 2ijn 78-jarig bestaan een uitstekende reputatie heeft opgebouwd. De winkel van Hosman aan het Liesveld in Vlaardingen blijft bestaan. .Vandaar zullen de klanten in Schiedam en Rotter dam voortaan hun bestellingen thuis bezorgd krijgen. Voor het 2even mensen tellende personeel is een afvloeiingsrege ling getroffen. Overigens hebben zij allemaal reeds ander werk gevonden. De heer W. Hosraan: „De reden voor bet sluiten van de winkel i Vlaardingén/Schiedam In 1985 moet, als kef Provin ciaal Bestuur zijn zin krijgt, al liet Zuïdhollandse op pervlaktewater biologisch gezond zijn. De aanpak van vervuilde sloten, vaarten, kanalen en meertjes zal ge schieden via de nieuwe Wet verontreiniging oppervlak tewateren, en met name door de Verordening Water kwaliteit Zuid-Holland. Het terugdringen van de ver vuiling zal vooral, moeten gebeuren door prcduktiebc- perking van afvalwater. Bflogisch gezond oppervlaktewa ter - een meer genuanceerde term dan „schoon" betekent dut het water een zodanige kwaliteit heeft, dat zich daarin een aan de geografische situa tie aangehitste evenwichtige en gevarieerde flora en fauna kan handhaven. Daarbij zal dan wel onderscheid gemaakt worden in het gebruik en de bestemming van het opper vlaktewater. Als zo'n productiebeperking van vuil water onmogelijk blijkt en. er aan pen bepaalde produktie niet te ontkomen valt, moet hetafvalwater in rioleringssys temen worden verzameld en getransporteerd naar rioolwa- terzuivertngsinscallaties, In elk geval zal ongezuiverde lozing („zoveel mogelijk"; zegt de verordening) worden beperkt. Om het gestelde1 doel .te verwe zenlijken zijn tal van maatre gelen in grote lijnen aangege- ven. Naast die maatregelen wijst het plan op de noodzaak dat sloten, vaarten en dergelij- ke regelmatig worden uitge baggerd. „Dat bevordert het zelfreinigend vermogen van het water", zegt hei sane ringsplan oppervlaktewater. Als streefjaar in 1985 geno men. DUW Voor Vlaardingen en Maassluis betekent de .wétersr.pering een duw in de rug van de toekom stige riool waterzuiveringsin stallatie, De rioolzuivering, waarjn ook Schiedam zou par- tictperen, is gepland i" de oe verstrook tussen de Nieuwe Waterweg (het Scheur) en de Maassiu'sedfjk. De installatie Is ook opgenomen in het oe ver bospl*uv en. vormt straks daarin het meest oostelijke - door beplanting gecamoufleer de - onderdeel, aan de zijde van de WindmilIfabrSek. Het saneringsplan '--- qua opzet te vergelijken; mei een streek plan. Gedeputeerde'Staten van Zuid-Holland hebben het plan in eerste ontwerp vastgesteld.: In maart vorig jaar hebben Provinciale Staten de Verorde ning "Waterkwaliteit Zuid-Hol land vastgesteld. Deze veror dening zal naar verwachting in de loop van dit jaar in wer king treden, na koninklijk goedgekeurd te zijn. De zorg vror de kwaliteit van het op pervlaktewater de grote wa terschappen: in totaal veertien waterkwaliteitsbeheerders hel- pen daar in .Zuid-Holland aan mee. Maar Provinciale Staten, blijven een belangrijke vinger in het oppervlaktewater hou- den. Het ontwerp-saneringsplan ligt np het ogenblik ter inzage bij provincie-gem echten 'un water schappen. De mógelijkheid tot het indienen van fs nog aanwezig. Naar .v- rw ich- ting zal het plan met d even- luele bezwaren in ma.irt of april door Provinciale Staten worden besproken. een combinatie van eert aantal ongunstige factoren geweest". ■-Vijtig jaar geleden begonnen we., met er oyer té denken om de winkel over te plaatsen/Maar, waar naar toe? 3e kan. nergen3_ heen in Schiedam". „In onze winkel aan de Lange Haven stijgen de kosten ge staag, maar de omzet neemt niet toe. Ondermeer werde dat veroorzaakt doorlat je hiér vrij wel nergens kan parkeren. Veel van onze klanten gaan daarom" a! naar Vlaardingen". De heer Hosman antwoordt desge vraagd dat hij het niet" zit zitten om in het nog te bouwen nieu we stadshart een zaak te ope nen: „Aan de Lange. Haven zit ik in een eigen pand. Als ik voor een ander pand 30.000 gul den huur moet gaan betalen dan is het onmogelijk Om rond te komen". „Een andere belangrijke reden is; dat wij sinds kort. een bistro hebben op de hoek van de Lan ge Haven met de Korte Dam in Schiedam. Het is een. gok ge weest om daar mee ie begin-. nen, maar het draait nu na een paar maanden al geweldig". Zo'n bistro is echter geweldig arbeidsintensief. Voor mij blijft er. dan ook Vrijwel geen tijd over om iets anders te doen. En omdat mijn broer de zaak in Vlaardingen runt, zouden we dus eigenlijk voor de winkel aan de Lange Haven iemand aan moe- ten trekken. 'Dat zou nog veel hegcre Itoiten geven". Wat de gebroeders Bosnian niet bét pand aan de Lange Haven, een van hen woont er) boven, gaan doen, weten ze nog niet. Ze overwegen om het te gaan verhuren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 1