SCHIEDAMSCHE COURANT iiioeiii iQ-;.' I OPROEP AAN BEVOLKING EN BEDRIJFSLEVEN in Schiedam Gemeente gaat aantal subsidies en MAC DOODLE IN INSTUIF Kabaret Kienjool in Zoldertheater Eising: „Zuinig zijn op ]>etaald voetbal" Piet Kriesch naar Excelsior Na pensionering iii augustus Ex-Jantjes geven vier optredens in Schiedam Gewestelijk Orkest krijgt meer seld c? gr. Donderdag 24 januari 1974 7—ONAFHANKELIJK DAGBLAD - Bröersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie ,262566 - klachten dienst 261211 t pagina's 99ste jaargang no. 24926 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De voetbalver eniging SVV heeft een be roep gedaan op de Schie- damse bevolking en het be drijfsleven om de betaalde afdeling van de club finan cieel te gaan steunen. SVV heeft zich tot nu toe vwral door een efficiënt en zuinig beleid uit de rode cijfers weten te houden, maar vooral door de wei gering van de gemeente óm een subsidie van 25.000 gulden aan de voetbalclub te verlenen, zijn er moei lijkheden ontstaan. De club, die dit jaar zijn 7(Ljarig bestaan viert, heeft in een schrijven aan „bedrijfsleven, stadgenoten en een ieder die om welke redenen dan ook belang stelling heeft voor het fenomeen topvoetbal" uitvoerig uitgelegd over het hoe en waarom van deze actie. Het bestuur van SVV haakt hierbij vooral !n op - het feit dat het betaalde voetbal in Schiedam als passieve re creatie een niet weg te denken piaats inneemt. De cijfers van het aantal bezoe kers aan het betaalde voetbal komen in een opmerkelijk licht te slaan, indien men ze verge lijkt met die van bezoekers aan andere vormen van amusement, aldus het bestuur van SVV. An dere steden zijn jaloers, omdat SVV behoort tot een streng ge- seiecteerde topgroep van 38 clubs. Wij moeten daarom in deze contreien zuinig zijn o? het betaalde voetbal, aldus de voor zitter van SVV, M. Eising die de bewuste brief namens het be stuur heeft verzonden. I Voorzitter Elsin'g: "Zuinig zijn op betaald voelbal ïn Schre- '"dam'.V1 V GEDUPEERD SVV vxoelt zich nog steeds gedu peerd door het feit dat gemeen telijke subsidie uitblijft, terwijl het merendeel van de betaalde clubs cat wel ontvangen. De ^sportraad enjtet.college van b. én w. van Schiedam'bleken zich in meerderheid met het subsi dieverzoek te kunnen verenigen, maar slechts een derde deel van de raad was het daarmee eens. Voorzitter Elstng: „Door voorna melijk in meerderheid zwijgen de tegenstemmers werd genoe gen genomen met een onsamen hangend en duidelijk onjuist be toog van één man (PCG-raads- üd'R'. van Kaalte, red.) met op dc 1 achtergrond de vreesaanja gende gedachte, dat het van wege de „passieve" recreatie bij cafébezoek wel eens zover kon komen de Horecabedrijven te moeten gaan subsidiëren". Mét. twijfel aan de oprechtheid van een dergelijke benadering is het bepaald, onjuist en zeker een achterhaald standpunt uit te gaan van de stelling dat ;op het v.produkt; betaald- voet- bal" dezelfde normen van toe- passing zijn. als op' artikeien uit de andere sectoren van het be drijfsleven,. Wij, "insiders, weten, eens te meer wat het voor een club betekent, door een onver diende strafschopte hebben verlofen. 'Het zij zo",' aldusEI- sing.C; TOPPOSITIE Syy.; heeft in 1954 -gekozen voor hetsemi-prof-voetbal; Ditvoor- nameïïjkv voorbehoud wan de koppositie dié de; club in het voetbal innam (kort daarvoor was SW landskampioen gewor- den). Het korte verblijf, in de ere-divisie een' paar jaar ge- bewijs'dat r SVV: tot. de hoogste regionen kan terugkeren, Dë.ge-I dwongen verhuizing van Haven- dijk, naar Harga, wat uiteraard financiële.gevolgen had, tiras één vart de rédenen waarom SVV weer. snel degradeerde. De gèldelijlce. steun voor SVV zal alleen ten goede komen aan het ste elftal en enkele reserve-spe lers. Een groot aantal leden verzorgt .belangeloos het onder houd van de terreinen en opstal- len,, èverials het 'bestuur dat doet.- RECLAME De club suggereert het bedrijfsle ven de mogelijkheid van een geldelijke schenking en,, het plaatsen van reclameborden op in tot standhouden van het eer- het veld. Particulieren kunnen een ere-donatie (100 gulden) schenken. Een gereserveerde plaats op de overdekte tribune voor alle wedstrijden voor dit en volgend seizoen kan men hiervoor terug verwachten. „Elke andere financiële steun,- hoe gering ook, zal door ons in dank worden aanvaard", aldus SVV. SVV op Hargar financiële aderlating no verhuizing vanaf Haven iwijk. Schiedam - De kans is groot dat vierde klasser Excelsior '20, dat een vooraanstaande rol speelt in de strijd om promotie naar de derde klasse, bin nenkort versterkt wordt met ex-semïprof Piet KrieSch. Dinsdagavond trainde Piet Kriesch reeds bij de club op Thur- lede. Excelsiors nieuwste aanwinst speelde een be langrijke rol bij het Rot terdamse Xerxes dat on der trainer Bob Janse kampioen van Nederland werd bij de amateurs en via de tweede divisie pro moveerde naar de eerste divisie. Andere namen uit die toen zo succesvolle formatie; Lazar Radovic, Wim van Hanegem, An- dries van Dijk en Theo van Toledo. Piet Kriesch, bekend als technisch be gaafd speler speelde laat stelijk voor de Leeuwar dense eerste divisie club SC Cambuur. Schiedam Burgemeester H. Roelfsema zal - na. zijn pensionering in augustus in Schiedam blijven wonen. Hij is er in geslaagd een huis te kopen in Kethel. De onderhandelingen daarover zijn succesvol afgerond. Schiedam „Wees mijn gasi, sprak dc spin tot de vlieg" neet het programma dat kabarct Kienjool vier avonden lang in Schiedam zai opvoeren. Morgen en overmorgen, en vrijdag en.zaterdag I en 2 februari zijn de vijf leden van dit Amsterdamse kabaret in het Zoldertheater in dc Teerstoof ie zien. Alle vijf hebben zij een jarer.ian- gc theatcr-eryaring. Zij kunnen daardoor een zodanige profes- sior.aliteit aan de dag leggen, dat een bijzonder verfrissend programma het gevolg is. Een Programma, dat moeilijk met p.ndere vormen van kabaret :s te vergelijken Dat bleek al met de eerste try- out, die vorig seizoen eveneens in het Zoldertheater werd gege ven. Een vrij uiteenlopend pro gramma, vooral het gevolg van de veelzijdigheid van Rita Dal- vano die alle teksten schrijft, werd opgevoerd. Liedjes vormen het grootste deel van het reper toire, dat verschillende facetten heeft: van vrolijke, spontane liederen wordt overgewipt naar tueer serieuze en ook wel geën gageerde nummers. hTa een aantal try-outs (er was nog een tweede in -de Teer stoof). waarbij het programma nog enkele veranderingen on derging, ging „Wees mijn gast, sprak de spin tot de vlieg" in première, in september '73. Doordat Rita Dalvano, die ook voor vioolbegeleiding zorgt, alle teksten en muziek schrijft, is een goed evenwicht kunnen ont staan tussen de verschillende onderdelen van het programma. De grondslag voor kabaret Kien jool werd gelegd in de Jantjes. Langzaam maar zeker kwam daar bij hét Amsterdams Volkstoneel van Beppie Nooy J». Kienjool van de grond. Me dewerkers zijn Agnes en Cor- "and Schuch, Jan Pier, Jaap Wiersma (pianist) en de al ge noemde Rita Dalvano (violiste). Ag'nes Schuch gmg, na enkele ja- ren bij het Amsterdams. Musi caltheater en The Happy Hol- land Minstrels, oyer naar Cir cus Krone. Via de Toneelgroep Globe en het ktndertoneel Mar- rnoezec kwam zij 'terecht bij Kienjool. i Cornanct Schuch startte eveneens in het Amsterdams Musicalthea ter^ en The Happy Holland Min strels; nadat hij enkele jaren aan de academie voor klein kunst had gestudeerd. Hij speel de m de Jantjes, KRO's zater dagavondakkoorden en de To neelgroep...Globe, Jan Pier werkte,.nadat hij van de academie voor kleinkunst af kwam, in Anatevka, de Jantjes en Op hoop van zegen. Ook werkte hij mee aan enkele tele- yisiemusicals. Jaap Wiersma is student sociale geografie en studeerde, daar naast plano. Omdat hij zich tot het'kabaret voelt aangetrokken, begeleidt hij de andere vier Kienjool-leden. Rita Dalvano kwam bij het Am sterdams Volkstoneel, nadat zij het hele artiestenvak in Neder- land en in het buitenland had verkend. Ook zij werkte jaren in de Jantjes. Toegang tot het Zoldertheater in de Teerstoof kan worden ver kregen legen betaling van vijf gulden. Voor houders van een cultureel jongeren-paspoort ïs dat anderhalve, gulden minder Schiedam - De gemeente heeft het plan een aantal subsidies aan diverse instellingen of geheel af te schaffen of - in twee gevallen - te verhogen. Dat laatste betreft de jaarlijkse bijdrage aan de Stichting Gewestelijk Orkest Zuid Holland (verhoging met tien pro cent) en de subsidie aan de Stichting huishoudelijke- en gezinsvoorlichting (met elf procent). De subsidies bedra gen dan respectievelijk 21.780 en 14.445 gulden. Burgemeester H. Roetfsejna, Dat zal inhouden dat de sympa thieke burgervader dit jaar nog zal verhuizen van de ambtswo ning aan de Burg. Knappertlaan 140 naar de Zwaluviaan in Ke- thel. De burgemeester, en zijn vrouw zullen daar het. huis met num mer 62 gaan'bewonen. De huidi ge beworier daarvan, dr. \V. van Gils, is een kennis van de heer en mevrouw Roeifsema. Het besluit van da burgemeester om in Schiedam te blijven zijn pensionering, lijkt in tegen spraak toteerdere berichten waaruit bleek dat hij de stad zou verlaten, Burgemeester Roeifsema; „Ik vind dat je als burgemeester na je pensionering je niet meer ac- WÊ tief met -het plaatselijke politie-, ke en gem eentel ijk leven - moet bemoeien. Daarom heb. ik wel eens iets in die geest gezegd". Maar toen wij in de gelegenheid fn kwamn om dat huis' aan de Zwaluwlaan te kopen, hebben ..Wij dat gedaan. Mijn: vrouw - heeft namelijk al lange tijd de een benoeming ie aanvaarden, wens gehad om in zo'n huis te De heer Lems, die directeur is wonen. Ze. vir.dt hei zeer aan- van de Stichting Humanitas: „Ik heb enige tijd terug gezegd, dat ik de ambitie heb om bin nen een aamal jaren burge meester te worden van een ge meente in het Rijnmond-ge bied". dit 'huls- gaat 'de burgemeester wonen. Een aantal, financiële bijdragen zullen per 1.januari Ii)75 worden beëindigd. Dit zijn; 250 gulden aan Stichting Ned. Centrum voor Informatica (met ingang van 1 januari 1974, om dat een andere instantie reeds subsidie verleent) 25 gulden Stichting bosbouw- proefstation „De Dorschkamp" (gemeentewerken subsidieert deze stichting reeds) 80 gulden Nederlandse Jeugd herbergcentrale (wegens ontbre ken gemeentelijk, belang) 10 gulden Instituut film en jeugd (ontbreken gemeentelijk belang) 100 gulden Volkshogeschool „Olaertsduyn" (ontbreken ge meentelijk belang) 75 gulden aan reclasseringsin- stellingen (zaak voor de over heid) 600 gulden voor subsidie mili taire tehuizen en vormingscen tra (zaak voor de overheid). De subsidies ïn de onderhoudskos ten van de molens „De Wal- visch" eh „De Drie Koornbtoe- men" zijn per I januari 1974 verhoogd, naar aanleiding van een besluit van de raad in sep tember vorig jaar. De regeling is aangepast aan de herziene subsidieregelingen van Rijk en Provincie, en bedraagt nu 1125 gulden inplaats van 750 gulden. trekkelijk", aldus de heer Roelf- sema. Na het afleggen van de burge meestersketting zal de heer Roeifsema nog enkele functies blijven bekleden. Zo is al be- kend dal hij op de nominalie -A^Beri" Schiedam in het Rijn staat om te worden opgenomen in het bestuur van de Erasmus- universiteit in Rotterdam. EEMS Inmiddels is duidelijk^ geworden dat de, door onze krant als eer ste genoemde, meest waar schijnlijke, opvolger van de heer Roeifsema het Rotterdamse raadslid A. .T. Lerns is. De afdeling Schiedam, van de PvdA - de grootste fractie .in de gemeenteraad - heeft hem ge polst of hij bereid is eventueel mond-gebied ligt, lijkt de vraag of ik een benoeming zou aan vaarden, hiermee beantwoord. Verder ga ik liever niet op de zaak in. Ik zal heel bescheiden zwijgen, omdat de beslissing bij andere organen en instanties ligt". De 45-jarige Arje Lems werkt bij Humanitas aan het huisvesten en verzorgen van bejaarden en langdurig zieken. De stichting heeft in Rotterds~ een kliniek en vier verzorgingstehuizen, ter wijl in Hoek van Holland wordt gewerkt aan een serviceflat van Humanitas. Rotterdams raadslid A. Lems, imeest woarschijnlijke kandi- idaat voor burgemeesterszetel. Schiedam De Instuif wil een eerste aanlooo tot de carnavals viering gever. Want zondag komt Mac Doodle en Chaps in Arcade, waar de stichting Instuif Schiedam altijd haar avon den houdt. Mac Doodle en Chaps staan bekend om hun gezellige repertoi re. Vijftien jaar geleden begon de groep met een minimum aan materiaal, en met de in die tijd verkregen ervaring zor gen zij nu voor een avond met veel top-20 werk, en met „ouwe gouwe" nummers. Groepsleden (onlangs stonden zij nog in de Veronica Top 40 met hun single „Drink Lisu drink") zijn: Mac Doodle (zang), Ronald de Vries (solo- en slaggitaar). Jan Bussen (drums) en Han Koevoets (basgitaar). De groep (inmiddels al redelijk bekend van de t.v.) begint zon dag om 20.00 uur aan de uitvoering van haar programma. 1S— Het Rijk en de Provincie geven aan de gemeente 1650 gulden voor het onderhoud van de mo lens in plaats van de oorspron kelijke 1100 gulden. AFWIJZEN De aanvrage voor subsidiëring van het Nederlands Astma Fonds wil b. en w. *iu definitief afwijzen. In eerste instantie heeft dit voorstel tot afwijzing (in augustus 1972) het niet ge haald bij de raad. Deze wilde eerst het een en ander door de diverse commissies laten onder zoeken. De commissie Volksge zondheid sprak'zich uit tegen de. aanvrage, De (toenmalige) commissie maatschappelijk werk heeft enkele vragen ge- steld naar aanleiding van het verzoek. De commissie vroeg zich. af hoe veel Schiedamse patiënten in feite zijn geholpen en op welke wijze de patiënten sociaal-me disch worden begeleid. Op deze aar» de Stichting voorgelegde vragen is nog geen reactie ver- nomen, B. en w. zien daarom geen aanlei ding op het eerder ingenomen S standpunt terug te komen en vinden dat er verder geen-aan- f wijzingen zijn dat de werkzaam- heden van het N.A.E. van lang zijn voor Schiedammers, j Het tweede verzoek om subsidie van het N.A.F. ,dat vorig jaar j werd ingediend, moet daarom stellen b. en w. - worden af ge- wezen.'."a Deze voorstellen tot het afschaf- i fen, verhogen en afwijzen van subsidies zuilen op maandag 28 i januari in een zitting van de gé- i meenteraad worden behandeld. 1 Schiedam De. eigenaar van een schuurtje op een volkstuintje' aan de BurgemeesterVerveen straat liep een strop van onge veer tweehonderd gulden bp,: De man, P. de J.y hield i ïn hét schuurtje een aantal, konijnen. Enkele onbekenden hebben - nachts 'echter hun kans gegre- pea en elf exemplaren ontvoerd. De gedupeerde eigenaartelde dè volgende ochtend inplaats van de oorspronkelijke zestien, slechts vijf konijnen. i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 1