PARTIJEN HEBBEN MEER STEMMEN NODIG van m SCHIE-POP-TOPS i? 'Kom kijken en maak een kens' O te, §g|fe CONFESSIONELEN MAASLAND: ÉÉN PROGRAM DRIE LIJSTEN „Stapel-kimst mag niet weer op zolder" [sCHIEDAMSCHE courant - ZATERDAG 2 FEBRUARI 1974 Dreigend hangt boven een aantal partijtjes in het Scbiedamse de grotere kiesdeler bij de aanstaande raads verkiezingen. Omdat het aantal inwoners beneden de 80.000 in woners is gekomen,, zal de gemeenteraad de komende vier jaar 35 zetels tellen, tegen 37 nu. Dat wil zeggen, dat- er, meer stemmen dan vier jaar terug nodig zullen zijn om voor een plaats' in de raad in aanmerking- te komen. Vier van de kleintjes in de po litiek SGP, PSP, DS'7Ö en D'66— 2ul- Len. er wel de dupe van worden. Maar wie zal het niet ha len? Vandaag praten wij met Leendert Knipscheer, lijsttrek ker van de SGP. Hij is de derde in onze se rie interviews. Een rotsvast vertrouwen in zijn terugkeer blijkt - als wijhem vragen of hij verwacht er de dupe van te worden. Hij meent er vrijwel zeker op te mogen re kenen dat de zetel be houden blijft. „Ik zou ook graag het raads werk willen blijven, doen", vertelt' hij er bij, „want ik heb het met plezier ondanks -dat het me erg veel tijd kost". Hij heeft in zoverre gelijk dat de kans, dat hi jerop kan- re kenen terug te keren groot is, omdat een aantal factoren in het voordeel van de SGP werken. De voor naamste daarvan is wel de verzwakking van de gelederen van de ARP, nu deze par tij zoals onze krant op 19 januari meldde besloten heeft de verkiezingen met de CHU eh de KVP in te gaan door het vormen van een lijst. Het lijkt niet onwaar schijnlijk dat een aantal streng gelovi ge kiezers van de ARP overstappen naar de SGP op 29 mei en dat daardoor deze laatste partij bo ven de streep blijft. 3 (schiedam Een buitenbeentje in de raad. Maar een man Kj die bewondering verdient en krijgt voor het consequent R; vasthouden aan zijn principes. Leendert H. Knipscheer (57) doet dat nu al weer bijna vier jaar in de gemeente- raad. En de overige 38 leden respecteren deze eenmans- fractie. Links zelfs iets meer dan de confessionelen. Eigenlijk kwam het als een verrassing vier jaar terug. Ruim achthonderd Schiedammers maakten het hokje van de SGP op het stembiljet rood. En dat was meer dan ge- noeg voor één zetel. Had de klein gebouwde, al wat grij- I zende Leendert Knipscheer dat verwacht? r. Nee", zegt het Schiedamse para- f depaardje van de Staatkundig I Gereformeerde Partij eerlijk. „Wij vonden het een wonder. Ik zag er. een voorzienigheid van 4 God in. De SGP won trouwens toen in het hele land stemmen." '„Niettemin hen ik er wel een beetje van geschrokken", herin- nert hij zich. „Ik moest het nu I ineens gaan doen in üe gemeen teraad. Ja,, misschien is in Schiedam die winst wel gedeel- telijk afkomstig van de GPV die i hier niet met een. eigen lijst uit- komt." Jls het in die vier jaar mee of te* gengevallen in de raad? jj.,Dat zou ik niet :zpwillen zeggen. - Het is alleen anders dan ik had gedacht. Ik vraag me af, wat is er uit gekomen0 Het is moeilijk werk, Erzijn altijd strubbelin gen. Ik zou liever zien dat er wat meer harmonie was." |„Ik geloof dat ik -In die vier jaar veel heb geleerd. Vooral van de andere, partijen in.de raad. Dat 'is niet erg. Den mens moet le ren, Niettemin zou ik liever wat minder politiek in de raad zien en wat meer eensgezindheid." En dan komt hij aandragen mei wat de politieke twistappel „Yan de eeuw*' is, het nieuwe stads hart van Schiedam. i'„Ik ben voor stadsontwikkeling. Bewondering heb ik voor de ar chitecten die dit allemaal op pa pier hebben gezet. Ik sta pal voor wethouder Bolmers en ste- debouwkundïge VanGent. Hun plannen spreken mij aan." LAAGBOUW „Alleen over enkele kleine zaken verschil ik van mening. Zo ben 3k altijd meer voor laagbouw geweest. Daar pleit ik ook voor in de commissie woningdienst. Ik houd van laagbouw, veel tui nen, vijvers,..." pe rest van de zin blijft in de lucht „angen en roept de gedachte op aan een woonparadijs. Voor Leenders Knipscheer wordt deze fata morgana aardig bena derd door het onlangs gereed gekomen complex van 196 een gezinswoningen in Woudhoek- Zuid: „Dat soort woningbouw vind ik prachtig. Ik 'neb dan ook van harte in dc commissie ge stemd voor het tweede deel met 204 woningen." Stadsontwikkeling, woningbouw. Het zijn algemene wereldse za ke», Maar elk gesprek met de sympatieke SGP'er is doorweefd met maar één echt hoofdthema. Dat is God. Ook in de raad is dat te merken. Veel agendapunten worden door hem in verband gebracht met de zondagsheili ging: subsidie voor voetbal, kre diet voor een ïwembad, enzo voorts Waarom? Leendert Knipscheer: „Die dag is geschapen als een rustdag. Dat wit zeggen dat wij ons wel mo gen vermaken, maar dat wij ■geen arbeid magen verrichten. Een yoai -vaarde is echter wel d at wij God' in -ere ftoudert:; Op een voetbalveld is dat onmoge lijk." CONTINUE „Toen ik bij de Shell kwam wer ken, Is mij gevraagd of ik 'in continue-dienst wilde, werken. Ja, heb ik gezegd, mits het niet op zondag is." Overigens moet iedereen dat voor ztch weten. Maar wij leven vandaag wel in een tijd dat geen zonde meer is wat het vroeger wel was." Alles .schijnt tegenwoordig te kunnen op zondag. Ik vind dat erg. Het Is niet ten gunste van de mensheid, Nee, ik geloof niet dat wij jongeren hier in de par tij hebben die er anders over Raadszetei was een wonder. denken. De jeugd is anders, maar niet op dat gebied," „Zondag is zondag. Daarom zeg gen vrij bijvoorbeeld, geen ker- mis op zondag. Daarin verschil len wij duidelijk van de AR en de CHU, die het onverschillig laat als het maar niet tijdens de kerkdienst is". Begrijp me goed. V/ij zeggen niet dat de.SGP zaligmakend is. Maar je moet consequent zijn. Ik ga daarom cok zor.dag niet uit. Ik. bezoek alleen de Christe- - lijk Gereformeerde Kerk aan de Warande op die dag en laat de hond uit". ,ïk betreur het dat de Protestants Christelijke combinatie in de raad zijn beginselen heeft laten varen. De ARP heeft bijvoor, beeld geen eigen gezicht meer. Ik hoor dan ook steeds meer mensen van de AR die te- gen mij zeggen: „Knip scheer, we zijn het niet altijd met je eens, maar .we staan achter je. Onze stem krijg je". Daar ben ik blij mee". „De SGP is dan ook in tegenstel ling tot de ARP een interkerke lijke partij. De AR is gerefor meerd. Wij herbergen meer ge loofsrichtingen. De streng gelo vigen gaan meer en meer op de SGP stemmen". CREMATORIUM Behalve dat hij in de gemeente raad altijd op de bres heeft ge staan voor het ce.'el, beeft hij onlangs tijdens de begrotingen opmerkelijke dingen gezegd over een in Schiedam te realise ren crematorium. Het zou niet christelijk zijn. „Wij weten dat het toeneemt. Maar het is een heidense ge dachte. Het is niet Bijbels. De bijbel kent verbranding als een droeve noodzaak of als straf. Verder niet „Vcor een dodenakker is geen plaats meer. Üe mens gaat nu zelf uitvceren: Tot stof zult gij wederkeren. Het breekt met de christelijke tradities". „We leven in een tijd van God van de troon en da mens er op", waarmee hij wil aangeven dat de mensen tegenwoordig wel erg oppervlakkig teven. Maar crematie is toch het zelfde als begraven? Ook dan verga je tot stof. „Verbranden geeft as en. geen stof" bestrijdt Leendert Knip scheer. „Het graf is geheiligd. Jezus is ten grave gedaald. In de Bijbel staat ook dat als Je zus terugkeert op aarde, de gra ven zullen opengaan, waarna li chaam en ziel «eranigd zullen worden". GELOVEN „Nee, er is een groot verschil tus sen „in" God geloven en „aan" God geloven. Net zo goed als er een verschil is tussen gelovig en godsdienstig. God heeft een wet gegeven en die hebben wij te gehoorzamen. Dat geldt voor ie dereen", „Iemand die echt gelovig is, zal zichniet laten cremeren. Be grijp me goed, ik oordeel niet over de mensen die het laten doen. Maar alles wat niet naar Gods wil is, daar is het gemeen tebestuur verantwoordelijk voor". „Ik weet wel dat je niet iedereen kunt overtuigen. Gons woord is „Wij oordelen niet.. trouwens voor velen te zwaar. Maar als hij in ons hart komt, dan krijgen we liefde.voor Hem- Dan kunnen we niet me»r leven zoals we willen. Dan moeten we ,nauw" leven". ms ELPEE TOP 10 (4)-The greatest hits of Demis Roussos (5) Ella Amiré Mosr (7) Band on.the run McCartney Wings (1) Jesus Christ Superstar filmmuziek (-)' Welcome Santana (-) Livejn Amsterdam"—Ten Years After (9) Dirty ol'man Three Deegrees .(-) These foolish thingsBryan Ferry (-) Mind games John Lennon - (-) Stranded Roxy Music SINGLE TOP 10 "(1) Dirty cl' man Three Degrees (-) Den Uyl is in den olie Vader Abraham en boer Koe koek (8) Ella André Moss (3) Rock V roll - Cats (5) Jailhouse rockElvis the Pelvis (4) The most beautiful girl - Charlie Rich (-) Teenage rampage - Sweet (7) Is everybody happy Jackpot {-) Mrs. Vandebilt - McCartney Wings - (10) Ik doe wat ik doe - Astrid Nijgh Bij de singles zijn dat de over bekende TROS-tune van André Moss, de ouderwetse rock-and-roll-schijf van Presley, en de wijs van het hierboven actueel genoem de singletje. Deze aflevering van Schie- pop-tops betekent ongetwij feld een dieptepuntin het leven van de overtuigde aanhangers van het Rous- sisme. Niet alleen omdat de single top tien gespeend in van één zijner songs. Maar voor het eerst heeft de elpee-ranglijst te kampen met een merkwaardig ge voel van leegte. Want: „Forever and ever" ïs foetsie. „Koekoek!"' En dat is nog niet voorgeko men in het bestaan van deze rubriek. Een kleine troost: zijn grootste hits staan na- FOETSIE! tuurlijk weer forever and ever aan de top. zo iemand zich daarvoor leent! Een veel gehoorde verbaasde kreet, die betrekking heeft op Boerenpartij •fractieleider i-n de Tweede Kamer H Koekoe. Op het vreemde carnavalsliedje „Den Uyl is in den olie" schalt de politicus luidruchtig en enthousiast mee. Een niet alle daagse gebeurtenis. tegenstelling tot'deze actuele kraker staan er een flink aantal oudere producties in beide top tiens. .öii de elpees zijn dat de oude hitjes van Roussos. de al *eer oudbakken filmmuziek van JCS, Ferry's solo-elpee en de schijf van de groep waar hij gewoonlijk de zanger Van is (Roxy Music), en dc elpee van Lennon. Overigens hebben Sheila Fer guson, Fayette Pinkney en Valerie Holiday (samen de 3 Deegrees) voor een raar raadsel gezorgd. Want heeft de titel van hun elpee (dat is dezelfde als die van dc single) nu betrekking op onze minister-president. Want als hij inderdaad in de olie zou zitten... Dirty, èn old. Pikant èn ondeugend. Maasland De ledenvergadering van de KVP afdeling Maasland beeft een vcorsiel aanvaard over de samenwerking met da CHU en ARP voor de komendo raadsverkiezingen. Dit houdt in dat de drie christelijke partijen ieder met een eigen lijst uit komt, maar met één gezamen lijk verkiezingsprogramma. De vergaderingen van de CHU en ARP hadden zich reeds eerder voor deze vorm van samenwer king uitgesproken, In een gezamenlijk overleg tussen de besturen en de confessione le raadsfracties is een program- ma-commissie opgesteld om uit voering te geven aan het geza menlijke programma. De KVP is vertegenw^ordigd door de he ren P. P. A. Smit en H. de Reu ver. De commissie hoopt dit programma binnenkort aan da ledenvergaderingen voor te leg gen. Bij die gelegenheid zal da KP dan tevens de definitieve kandidatenlijst samenstellen. Een kiescollege zal hiervoor na dere voorstellen doen, waarvoor met enkele organisaties en in stellingen overleg wordt ge pleegd. Vlaardingen De werkstukken die nu in het Weeshuis in Vlaardingen hangen (expositie „Stapel'vormen de van zolder gehaalde voorraden kunstwerken die de gemeente verkregen heeft via de Beeldende Kunstenaars Regeling. Tegelijk met het afstoffen en tentoonstellen van de schil derijen en tekeningen doet de afdeling Culturele Zaken van de gemeente een oproep aan alle hoofden van scholen, ge meentelijke diensten en bedrijven, bejaardencentra, in stellingen voor sociaal-kultureel werk te komen kijken en een keus te doen. „Het is de bedoeling", zegt Cultu rele zaken hoopvol, „dat de in het bezit van de gemeente geko men kunstwerken 't Vlaardingse publiek regelmatig onder ogen komen". In elk geval wil kunst minnend Vlaardingen de „Sta pel" kunstwerken niet weer voorgoed naar de zolder van het stadhuis zien verhuizen, ais de expositie in het Weeshuis is af gelopen. Op de tentoonstelling hangen vooral olieverfschilderijen: het leeuwedeel is van Jan van Reeven, uiteraard Vlaardings beeldend kunstenaar en mi- lieuaktivist. Tekenende 'titels zijn van zijn werken „Het va derland koerst op morgen", „Totale vervreemding", „Kui tuur en marktwaarde" en „Pri vaat ekonomïsche groei". Ook Remy Poppe hangt er met olie verfschilderijen, zoals zijn „Van rie hel van de arbeid naar de hemel van Je vrije tijd". „Fragmenteer en heers" en „Heipalen", wat nu weer een bijzonder aktuele waarde heeft gekregen bij het helen voor het stadhuis. Vier bronzen plastie ken staan er, van Leen Drop per. Betty Linders leverde, ook weer vla de Beeldende Kunste naars Regeling (de vroegere Kontraprestatie) ettelijke wand kleden en tekeningen. Die rege ling uit zich meestal in het doen aankopen van werk van 'n kun stenaar door net gemeentebe stuur; al het „Stapel"-werk ia op die manier verkregen. Ook kan een kunstenaar worden in geschakeld bij de ontwikkeling van een nieuwe stadswijk, de renovatie van oude stadsgedeel ten of door het vervaardigen van beeldhouwwerken, schilde rijen en bijvoorbeeld wandschil deringen (2oals een aantal Viaardingse kunstenaars dit jaar her en der sn de stad mo gen maken). Het doel van de regeling is dat „beeldende kunstenaars In staat zijn door middel van arbeid in hun bestaan te voorzien". De kosten worden grotendeels (75%) door het Rijk gedragen, het restant betaalt dc gemeente. Dc -aangekochte kunstwerken worden op basis van de aan koopsommen op fifty-fifty basis tussen Rijk en gemeente ver deeld.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3