STICHTING ZUIDHOLLANDS LANDSCHAP: Twee een ZAKKENDRAGERSHUISJE Bromfietser krijgt boete voor storen MVON toont natuurdia's Vlot amusement in film over de schutting'9 Vervangende haven Maassluis mogelijk on twerp-re cod struct ie wet 911 IK Iidit» liraws 5" p! hebben vast de icn van hun ver- Schiedam/Delft Midden- Delfland wordt door meer dan één gevaar bedreigd, aldus de stichting „Het Zuidhollands landschap": dwars door de open ruimte tussen Delft en het Water weggebied wordt rijksweg 19 aangelegd. Om allerlei vormen van hinder zoveel mogelijk te verkleinen heeft de stichting de minis ter van verkeer cn water staat verzocht het wegdek enige meters onder het maaiveld aan te brengen. Schiedam is volgens de stichting echter bezig met opspuitingen ten behoeve van een woonwijk binnen de grens van Midden-Delf land. De stichting vindt het echter een gelukkige om standigheid dat Delft heeft afgezien van grensover schrijdende woningbouw in het kader van hot plan- Tanthof. In een beschouwing over dc re constructie van Midden Delfland noemt drs. J. G« Spelier, consu lent openluchtrecreatie van het ministerie van CRM het van grote betekenis, dat een verdere inkrimping van de open ruimte tussen de bebouwing van Delft enerzijds en die vande Water- wegsteden anderzijds wordt ge staakt, „Wanneer de bebouwing: van dit gebied in overeenstem ming met de geldende streek plannen tot stand zal zijn ge bracht, blijft hier op het smal ste punt een ruimte van nog geëri vier kilometer breedte over", BUFFERZONE Dezeruimte "is volgens de consu lent bij. een." zorgvuldige -Inrich ting van dit gebied voldoende om als bufferzone te dienen en een ruimtelijk element te; doen ontstaan, een element dat voor. de bewoonbaarheid Van de zui delijke randstad een duidelijke verrijking zal betekenen. Maar dan moet een verdere Inkrim ping worden gestaakt - Drs. Spelter noemt ais belangrijk- p ste natuurwetenschappelijke en landschappelijke elementen yam Midden Delfland de VJietlandsn, de eendenkooi-Schipluiden,, de veenplasjes langs de spoorlijn De Delflse stadsuitbreiding (Buitenhof) is hier tot zeer dicht bij hef groene gebied (Tonthofkode) opgerukt. Delft-Schiedam. Tanthofkade, hoe ren gerief bosjes, de o\ar)an- deri langs de Zweth en de Gaag en wijst verder op vier land-- -schapsel'smehterii" dié" mèrkant- zijn uit esthetisch en cultuurhis torisch oogpunt: buurtschap *t Woudt met directe omgeving, het gedeelte van de Zouteveense Po ld er tussen Zou teveenseweg en Vl&ardinger Vaart, de omge ving van de Zweth en Burgers- dijk en Oostbuurseweg nabij De Lier. Hij vermëldt verder dat in het gebied 24 boerderijen van historische waarde liggen de meeste dn de omgeving vaii Schipluiden en Maasland waarvan een aantal al tot be schermd monument zijn ver klaard., Wat de "recreatie betreft becijfert hij voor dc drukke zone (82 ha) 408110 bezoekers, vöor de overgangszone (595 ha) - 238Q0 bezoekers en. voor. de rus* - tige zones (resp. 850 eri 1527 ha) 340(1 en 63000 bezoekers. VOORZIENINGEN In de drukke zone stelt de consu lent zich voorzieningen voor als oen openluchtzwembad, een ma nege, midgetgolfbaan, piasvijver met botenverhuur, overdekt zwembad, speeltuin, bowling, verkeerstuiri, hertenkamp, kin derboerderij, waterspeeltuin, po nycentrum, sporthal en parkeer- gelegenheden. In de overgangs zone: .speel- en ligweiden, trap- -.veldjes, picknickplaatsen, dag- wildernis, wandelpaden, ruiter paden, terrein voor modelvlieg tuigen, theehuis en parkbossen. Rustige zoiïe: afwisselend bos' open ruimte, ruiter- en wandel paden, bloemplukweiden, riet landen en natuurgebieden. De kosten voor de aanleg van Mid den Delfland, gesplitst in die voor basts- en specifieke voor zieningen' worden geraamd op resp. 118 en .59 miljoen gulden. Voor de reconstructie van het agrarisch gebied is globaal 35 miljoen nodig. MEER AANPASSING De stichting Zuidhollands Land schap tékent bijdeze beschrij ving, zoals aangegeven In de ------- aan, dat het niet Is uitgesloten.dat de inrichting van de recreatiege bieden luchtiger, met minder grondverzet en met meer -'aan passing aan het landschap? zal gaan plaatsvinden dan de CRM- consulent stelt. „Of in het centrale open gebied de landbouw-economie hoogtij moet vieren is de vraag. De in dit gebied aanwezige natuurwe tenschappelijke kwaiiiteiten zien wij na.nelijk liever- versterkt, dan verzwakt, ook ten bate van de extensieve recreatie (ont spanningsmogelijkheden over een groot oppervlak). Wij den ken bijvoorbeeld aan het instel len van polderreservaten en aan de reconstructie van sommige houtkaden". Schiedam Het NIVON houdt donderdag 14 februa ri een informatieavond over „buitenlandse natuur vriendenhuizen". Het lid van het Nederlands Instituut voor Volksontwik keling en Natuurvrienden- werk Van Hattem zal dan een serie dia's tonen van natuurvriendenhuizen en hun omgeving in onder an dere het Zwarte Woud, de Pfaltz en Zwitserland. Daarbij zal de heer Va^ Hattem inlichtingen verstrekken over de bereikbaarheid van de huizen, de inrichting en de wandelmo- gelijkhcden in de omgeving. Naast de diaserie worden ook op namen vertoond van de winter en bergsport in de Beierse Al pen. bij het Kantzelwandhiiis. Het programma vindt plaats ir. zaal I van het gebouw Irene sun de Nieuwe Haven en begint om 8 uur. Ectreekaarter. zijn verkrijgbaar aan de zaal voor drie kwartjes per stuk. Schiedam Maassluis Voor Maassluis wordt het mogelijk ter compensatie van de haven ruimte, die verloren gaat bij de bouw van de keersluis en de aanleg van de Dsltadijk, ver vangende havenaccommodatie te verwezenlijken. Het Rijn- mondbestuur heeft hiervoor het ontwerpstreekpian Rijnmond ge wijzigd. Het is tegemoetgeko- men aan de bezwaren, die de ge- méente Maassluis tegen het streekplan had ingediend Maassluis maakte bezwaar tegen de aanduiding „stedelijke re creatie" van eén strook gelegen langs de Nieuwe Waterweg. Daardoor zou het onmogelijk zijn deze strook voor haven- en industrievestigingen in te rui men. Om een dergelijke bestem ming niet bij voorbaat onmoge- lijk. te maken heeft Rijnmond het streekplan gewijzigd en het stads-, en dorpsgebied langs de Waterweg uitgebreid tot een lijn in het verlengdè van de Mozart- Jaan, De vervangende havenaccommo datie zou, volgens Rijnmond ge realiseerd kunnen worden in een gedeelte van de oeverstrook langs de Nieuwe Waterweg aan sluitend op het stads- en dorps- gebied. Rijnmond: „Uiteraard zal van de zijde van de gemeen te nader moeten worden aange toond of en in hoeverre daar een haven gemaakt kan wor den". Vlaardingen/Schiedam - „Wat een planeet", de musical van Annie M.G. Schmidt en Harry Bannink, gaat na drie maanden van onophoudelijk succes in het Amsterdamse Carré-theater op tournee door het land. Een van de eerste plaatsen, die de musical aandoet is VJaardingen: vrijdag avond 8 februari in de Stadsgehoorzaal. De hoofdrol in „Wat een planeet" is - zoals gebruikelijk in de mu sicals van Annie M.G. Schmidt - weggelegd .voor Connie Stuart. Zij schitterde ook al in „Heer lijk duurt het langst" en in „En nu naar bed". In tegenstelling tot de vorige produkties is „Wat een planeet" geen muzikaal blijspel, In deze produktie wordt een eigentijds thema behandeld, maar dan we! op de typische Annie M.G. Schmidt-manier. Hetgeen betekent; luchtig amu sement met-een-serieuze onder toon. De musical ging in no vember van het vorig jaar in première, nog vóör de energie crisis, Annie M, G. Schmidt had waarschijnlijk niet kunnen den ken, dat een van de liedjes uit de musical „Schaarste" van daag de dag zo aktueel zou zijn. De anders hoofdrollen in „Wat een planeet" worden gespeeld door Joan Remmelts, "Willem Nijholt, Romie Bierman, Jenni fer Willems en John Koch. Inmiddels hebben meer dan hon derd voorstellingen van de. mu sical plaats gevonden. Omdat er zoveel belangstelling voor be staat zal de speelperiode wor den verle-.gd tot in ieder geval december van dit jaar. De kas- s? van de stadsgehoorzaal is dagelijks geopend van tier tot één uur en 's ayor.ds van zeven tol negen uur. De kaarten kos ten vijftien, twaalf en een halve en tien gulden. Het CJPaspoort is niet geldig. Op zaterdag 9 februari is er nog een voorstelling van „Wat een pianeet" in Vlaardingen. Die voorstelling is bedoeld voor le den van het Vlaardings Kunst centrum. gCHIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 7 FEBRUARI 1974 551 Schiedam De derde grote speelfilm van Frans Weisz is „Naakt over de schut ting" geworden. In PASSA GE kan men zien hoe het suecestsam van „De ker" is uitverkoren om in de filmbewerking van het boek van Rinus Ferdinan- dusse aan te treden: Rijk de Gooyer, Jon Bluming en Jennifer Willems. Weisz koos weer zijn favoriete Amsterdam. Ditmaal werd het echter geen sfeerthril ler, maar een vlotte thril- lerkomedie met van tijd tot tijd wat slapstick. rerdinandusse. hoofdredacteur van Vrij Nederland, dook er destijds voer in een rossig we reldje v'ati schandaaljoumalis- tiek, TV-mensen en heren die aan pornografie een goed beleg de boterham wensen te verdie nen. Jon Bluming als instruc teur van een karcteschoo). Rijk de Gooyer als duivenmelker en exploitant van een «peelr.utoma* tenhal, en Jennifer Willems als kleuteronderwijzeres i'jn min of meer met elkaar bevriend. De eerste laat zich in de luren 'eg gen en met hem zijn nieuwe vriendin (Sylvia Kristel) als hij door de journalist Lode Zaayer (Jerome Reehuis) en de I John Bluming, Jennifer Willems en Ri|k de Gooyer in Frans Weisz' film „Naakt over de schutting" (in PASSAGE). TV-regisseur (Ton Lensink) wordt gepaaid voor een kunst film, die een stukje pornografie moet worden met nog chantage- bedoelingen op de kook toe. Halverwege de opnamen ruiken de. .medespelenden onraad en kan een strijd om de filmstro ken beginnen tussen het drietal en een bende booswichten, die buiten de genoemde journalist en de W-man nog uit eén gewe tenloze uitgever en eenhard handige tweeling 'bestaat. Dè laatste probeert het eerst met wapengeweld. Er vallen doden bij die jacht, maar wie. precies de meest onscrupuleuze isvan alle schurken blijft tot het einde in het duister.. Frans Weisz heeft, van dit gege ven eén amusant' en levendig stuk avontuur gemaakt vol wis selende en aantrekkelijke loca ties. De aanleiding voor het hele wilde avontuur, is echter wat te klein en Weisz redt zijn film dan ook met zij" vermogen tot smeuïgvulwerk en zijn hurhor in leuke karakteristiekjes. De achtervolging van twee trams en het bezoek aan een TV-studio door Rijk en John behoren tot de beste episodes. De verschij ning van Ko van Dijk als pali- tie-inspecteur toont wel aan, dat onze filmerij het meer ven rhen- sen van zijn niveau zal moeten hebben dan van figuren mét een doorprikbare TV-roem. Alhoewel ik mij had voorgenomen nooit meer op welke han deling van de gemeente dan ook te reageren, moeten mij toch een aantal zaken van het hart. Het valt mij op dat de belangstelling van de gemeente voor het Zakkendragershuisje toeneemt, naarmate de belang stelling van de regelmatige bezoekers van deze gelegen heid voor de verrichtingen van de gemeente toeneemt. Ik voel mij genoodzaakt een aantal zaken recht te zetten, niet zozeer in de hoop dat de verantwoordelijke personen hiervan ook maar iets zullen opsteken, aiswel vanwege het feit dat het prachtig gerestaureerde Zakkendragers huisje van de bevolking van Schiedam nog steeds niet de belangstelling krijgt die het verdient. De gemeente heeft door middel van de pers laten weten dat zij van plan is de huur. van het Zakkendragershuisje drastisch te verhogen. Ook liggen er plan-, neh klaar om het Huisje uit de handen van de huurder, de ci neast J. A, Schaper, los te peu teren. „Om het voor meer Schiedammers een functie te •geven". De vraag die 'bij de onwetendè le zer van dit bericht het eerst Op komt is: „Hoe is die lastige ma neer Schaper dan aan dat mooie Zakkendragershuisje ge komen?" Ik zal mijn best doen hier in het nu volgende sprookje een zo afdoend mogelijk ant woord op te geyén. ,Eens, heel lang geleden, lag er in Schiedam een heel oud buurt* je, dat (vrij naar de burgerva der) stonk naar kanker en ver rotting; de zogeheten Branders- buurt. In dié Brandersbuurt stond een allersmerigst, schromelijk ver waarloosd monumentje, hel Zakkendragershuisje. Op een kwade dag verscheen er een op roerkraaier ten tonele, die ver kondigde: „Dit is een prachtige buurt, hier moeien we wat mee doen, dit moeten we behouden!" Zijn kleurrijke visioenen beto verden menig onvolwassen jon geling, rtiaar gelukkig hielden onze vroede vaderen het hoofd koel. Ondanks alle tegcnsinibbzlingen wisten zij Schiedam -te bevrij den van deze zwarte smet op zijn blazoenÓver. een tiental jaren zal zelfs geen enkelè Schiedammer, als er dan ten minste nog Schiedammers over zijnnog weten, dat er ooit zoiets als eert Brandersbuurt heeft beslaan. Helaas één pandje wisten slj niet uit de fe/amven van idioot van eer. oproerkraaier le redden. Hij slaagde erin om, mei de hulp van de jongelieden die hij beto verd hadhet Zakkendrcgen huisje om te toveren lot een ju weel van een pandje. Hij maak te er een ontmoetingscentium van, toegankelijk voor wie maar wildezodat hij iedereen vrijelijk kon betoveren". Zo ongeveer vèrdiende Jan Scha per samen met zijn medewer kers het Zakkendragershuisje. Door jarenlang ieder weekeinde hard te werken, muren afbik- ken, bajken afkrabbclen, boe nen, vegen, soppen en inrichten, toverden zij een tientallen jaren door de gemeente verwaarloosd pand om in een voor Schiedam uniek monument. Een andere vraag waar voor noemde onwetende lezer zich nü ongetwijfeld, geen raad mee weet is: „Wie mogen er van die méneer Schaper nu allemaal niet in dat Zukkendragershufsje komen, en wat voor functie heeft hét. nu, dat de gemeente het graag béter zag functi me ren voor meer Schiedammers?" Ook hierop is het antwoord een voudig: iedereen is élke' vrij dag-, zaterdag- en zondagavond welkom in het Zakkendragers- huisje. Behaive dat je dan eens met eigen ogen kunt zien hoe mooi. het pandje is opgeknapt, kun jeer goedkoop een uitste kend kop koffie drïnkep,. of wat. je anders maar drinken wilt, beneden een zekere alcohol- grens. Je kunt er praten, lezen, schaken, dammen, filosoferen of gewoon lekker niets doen. Behalve dat zu! je er wellicht één van de mensen ontmoeten die zich het afgelopen jaar hebben, ingezet om nog meer van dis fijne oude pandjes en buurten voor een „gemeentelijke" be handeling.te behoeden. Immers, in hét Zakkendragershuisjé is de werkgroep Schiedam opge richt, en van daar uit heeft zij haar werk gedaan. Om van de werkgroep „De Goudsbloem" maar niet te spreken. (Nou ja, de gemeente zou niet we ten hoe, en voor hoeveel men sen het functioneert, ze aanwezigen op t gaderingen wel eens geteld). Een laatste vraag waarmee de nu niet meer zo onwetende zich pij nigt is: „Hoe komt het nou dat de gemeente dit allemaal niet weet? Komen die mensen nou nooit eens gewoongezellig naar het Zakkendragershuïsje?" Ook hierop is het antwoord een voudig: „NEE, DIE MENSEN KOMEN ER NOOIT". Een regelmatig bezoeker van het Zakkendragershuls jt, Arno Steekelenburg Prins MaurUsstraat 4. Schiedam Schiedam Rijden met een brommer die te veel herrie maakt mag niet. Vooral niet 's ochtends vroeg. Dat leerde Peter L. uit Schie dam toen hij op het matje moest komen bij kanton rechter W. E. van Vloten. Peter was in alle vroegte op zijn brommer gestapt en weggereden. De knalpijp zat nogal los en daardoor trok de lawaaimakende bromfiets de aandacht van een politieman. Peter kreeg een bon. .U weet dat u niet mag brommen als uw vervoermiddel te veel overlast bezorgt", zei officier van jusititie mr. E. Bos. „Dat hoor: u althans te weten". Peter bevestigde dat. „Maar ik zie het bezwaar er niet van in. Wat geeft het nou als dat ding herrie makt? Her was trouwens nog vroeg toen Ik erop wegging, dus iedereen sliep nog. Dan hebben ze me toch niet ge hoord?" Peter zei geen tijd meer te heb ben gehad om zijn uitlaat vast te zetten. Gevolg was dat de hoeveelheid geluid uit de brom mer 105 decibel bedroeg. Te veel. Maar Peter was het daar niet mee eens: „De politie zal wel verkeerd hebben gemeten. Zo hard was het nou ook weer niet". Officier van justitie mr. Bos; „Met uw verklaringen maakt u het alleen maar erger. U ge tuigt van een gebrek aan in zicht, als u beweert dat de poli tie verkeerd mat. Bovendien vind ik .het onbegrijpelijk dat u niet beseft dat u zo slapende mensen wakker maakt". Mr. Bos eiste een boetevan 60 gulden tegen Peter, te vervan gen door twee dagen als hij niet zou betalen. Toen toonde Peter toch wel eenbeetje berouw. Waarop mr. Van Vloten rea geerde: „U lijkt Tijl Uylenspie- gel wel. Die zei ook: de mensen mogen me niet, maar ik heb het er wel naar gemaakt". De rechter bracht de spijt in re kening en hij gaf Peter een boe te van 50 gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3