Fluks doorkruist DUS' bedoelingen Jüliana als herhoren succes op «ff Aanvoerder stuurt eigen speler weg Bos Maaskant: Ik wist, dat we zouden winnen" tïg- Coach Aad Besuyen: „Onze beste wedstrijd" 9 Voortreffelijk niet opvallend maar leidde de beslissende Is bewaker Vissers te snel af, al is de manier waarop toch wel pijnlijk. Schiedam Het was weer sensa tioneel bij DHS. En wederom speelde de scheidsrechter de hoofdrol in het verhaal. Want om onbegrijpelijke redenen staakte hij na 20 minuten spelen in de tweede helft de niet on sportieve wedstrijd DHS-Fluks. Er ging eigenlijk niet veel aan vooraf. Het enige wat er in feite gebeurde was dat de bal over de zijlijn ging. En op het mo ment dat Hennie Alewijnse klaar stond om de bal in té gooien beslistescheidsrechter Bakker anders. Het werd een inworp voor Fluks. Hennie Alewijnse vergat zich zelf een beetje en. in plaats van de bal netjes aan zijn tegenstan der te geven gooide hij de bal de in aanbouw zijnde tribune in. Daarna wist hij het ook niet meer. Want op het moment dat zijn boze aanvoerder Kees Brandwijk hem min of meer uit het.veld stuurde riep scheids rechter Bakker hem bij zich om Hennie terecht te wijzen. En terwijl Hennie Alewijnse nog stond te beslissen naar wie hij nou moest luisteren besloot scheidsrechter Bakker reeds an ders. Op een manier die er op leek alsof hij een sanitaire noodstop moest maken verliet hij tot ontzetting van iedereen het veld. Zijn commentaar was kort en duidelijk: „Ik ben weg gegaan om de gemoederen wat tot rust te brengen", aldus de referee uit Poeldijk. „Iedere scheidsrechter heeft daar toe het recht als hij meent dat het uit de hand gaat lopen. Aan definite! staken heb ik geen mo ment gedacht want anders had ik mijn stop-watch niet stil ge zet". Een pluspunt vond de Poeldijkse arbiter wel dat DHS-aanvoerder Kees Brand wijk zijn eigen speler onmiddel lijk het veld uit «tuurde. Het commentaar van de aanvoerder was: ,.Het was beter dat ik het deed dan dat de scheidsrechter die beslissing had genomen. Want nou komt Hennie er zon der schorsing vanaf". Dat het voor hem een moeilijke beslissing was geweest beaamde hij echter wel. De „zondebok" Hennie Alewijnse begreep het nog steeds niet. Hij verklaarde: ,,Ik zag dat de grensrechter de inworp aan ons gaf. Toen ik die bal weggooide en de .scheids rechter weg zag lopen begreep ik er helemaal niets meer van. Dat Kees Brandwijk mij eruit stuurde was inderdaad beter voor mezelf anders was ik er waarschijnlijk wel uit gestuurd. Maar eerlijk gezegd begrijp ik het nu nog niet allemaal". En zo zal het wel blijven ook. Want at was scheidsrechter Bakker soms zeer gedecideerd wat zijn beslissingen betrof, in zijn com mentaar kon hij de gerezen, twijfels niet ontzenuwen. SCHIEDAMSCHE COURANT MAANDAG 11 FEBRUARI 1974 Gouda De meningen in de Goudse sporthal De Springers liepen uit een. Bewondering van de zijde van Radïus/MVC 2, tevredenheid bl] een deel van het Schiedamse Juliana, maar ook pure teleurstelling. En juist de laatste categorie vertolkte de enige juiste mening, want Juliana verloor ook tegen het als vierde geklasseerde Radius, maar zat tot twee keer toe slechts één puntje van de winst verwijdert Volleybalde Juliana vorige week tegen CVV als herboren,, tegen Radius ging het zonodig nog be ter. Het Schiedamse spel ver raste de thuisclub, welke zich wat verbaasd afvroeg hoe deze opponent maar liefst 21 punten minder vergaard had. Want Ra dius won pas na een 28 minuten durende eerste set met 17-—15, moest daarna Juliana met 8—15 laten gaan en herstelde zich in de derde set moeizaam met 16 —14 Maar de meningen liepen uiteen. „Die eerste set, die hadden, we moeten pakken", blikte Julia na's aanvaller Peter van Norde: terug, „tot twee keer toe ston den we op setpolnt". Schiedams langste aanvaller Jan Zandijk zocht de oorzaak van d*e neder- - laag twee sets verder, „want", klonk het teleurgesteld; „die derde set hébben we weggege ven, toen stonden we tenslotte met 9—4 voor". Waarna coach Aad Besuyen de enige juiste conclusie trok: „We hebben in beide sets winstkan sen gehad, maar ze niet benut. Maar we hebben goed gespeeld, misschien wel onze beste wed strijd van dit seizoen". Een positief geluid, maar deson danks besefte Juliana dat de kans op continuering van een plaats in de derde divisie weer wat kleiner was geworden. Nog steeds bedraagt de achterstand op het Uithoomse SAS'70 elf punten. Maar gesterkt door het goede spel tegen CVV durfde de Schiedamse volleybalclub in de kansenberekening* een puntje te gen Radius in te calculeren. Ge zien de aframmeling die de Schiedammers eerder deze com petitie van Radius moesten in casseren pure overmoed, maar in Gouda werd het tegendeel be wezen. In de eerste set al, toen Radius weliswaar stormachtig opende, maar het verschilminutenlang beperkt bleef tot een puntje. Maar toen Juliana dan eindelijk op 14—13 kwam ontbrak die zo noodzakelijke lef. Ook op 15—14 durfde Juliana niet. Was het een gebrek aan routine? Het leek er op, want juist Radius strafte die afwachtende houding af: 17—15. Ondanks de teleurstelling .weiger- de Juliana te capituleren. Want niet Radius maar Juliana putte moed uit die bijna een half uur durende eerste set. Maar vooral de manier waarop wekte bewon dering. Nagenoeg elke aanval was hard en doeltreffend. Zoals Jan Zandijk demonstreerde door in de tweede set een aanvals-. percentage te behalen van 90 procent. Het verraste Radius ten tweede male. Want ook het Schiedamse blok sloot in die set hermetisch, ter wijl het Schiedame veldwerk de weinige doorkomende Goudse aanvallen goed verwerkte. En via 1—9, 2—11 en 5—13, finishte Juliana overtuigend met 8—15. En wat zou er gebeurd zijn, als Juliana's inzinking enkele minu ten later was gekomen? Want ook in de derde set stoof Julia-" na overtuigend naar een ruime voorsprong: 4—9. Nog. steeds sloot de Schiedamse defensie en was de aanvalskracbt van Jan Zandijk en Wout den Her tog, de Goudse defensie tè mach- Maar plotseling stokte het ritme in de Schiedamse ploeg. Ver slapte de concentratie? In leder geval kwam Radius bij II11 langszij en al weigerde Juliana zich zonder meer gewonnen te geven, de eerst nog zo soepel draaiende ploeg haperde. ,En veel geroutineerder spelend Ra- Het Goudse eenmansblok reikt hoog maar kan een Schiedams puntje niet voorkomen. dius ging door naar 1412, maar moest weer toestaan, dat Juliana op pure wilskracht te rugkwam tot 1414. Verder niet, want toch nog wat onfor tuinlijk ging ook deze set verlo ren. Pech omdat de goed spelende Joop Gunneweg een van de vele fluitsignalen in de Goudse sport hal als het signaal opvatte en prompt de bal ving. Maar ook omdat de voortreffelijke arbiter T. N. Slim in eön reflex'de ba! aanraakte en zo Juliana van een zeker punt beroofde. En zonder al te veel moeite be sliste Radius tenslotte de wed strijd door in de laatste set het laatste beetje Schiedamse ver weer te breken. Want. Juliana verloor die set kansloos met 154, maar dat die set toch nog 16 minuten kon duren, slechts twee minuten korter dan de voorgaarde, was. een compli ment voor Juliana. Schiedam Alles wat voetbal zo aantrekkelijk kan maken was weer te vinden bij DHS in Kelhel. De wedstrijd tegen Fluks was in de eerste plaats sensationeel omdat er vijf doelpunten vielen maar vooral ook omdat de scheidsrechter weer een grote rol speelde. Want hij was degene die, na wat moeilijkheden over een inworp, de wedstrijd voor 10 minuten staakte. „Om de spelers wat af te laten koelen" zoals hij later verklaarde. De stand was op dat moment nog 1—1 en er waren voor beide teams nog volop mogelijkheden, de score naar hun voordeel te laten overslaan. Dat DHS toch nog, na een 2-1 voorsprong met 3-2 wist te ver liezen kwam niet door het inci dent halverwege de tweede helft maar door eigen onmacht. De Schiedammers wensten in de eerste helft geen gebruik te ma ken van het voordeel van de sterke wind Jn de rug en daar aan is het puntenverlies voor het grootste deel te wijten. DHS begon met de wind mee. Een voordeel dat echter niet kon worden uitgebuit;-Want na een begin, waarin beide partijen volkomen gelijk opgingen wei gerde DHS het initiatief te ne men en kon Fluks zelfs rustig aan hun eigen aanval gaan den ken. Echte gevaarlijke situaties kwamen daar niet uit voort maar het was toch typerend voor de onmacht van DHS, Natuurlijk deed de DHS-aanval goede dingen, maar echt ge vaarlijk was men maar zelden. Eigenlijk had het voor DHS al na 6 min. raak moeten zijn toen de corner van Ronald Dijkstra voor de voeten kwam van schutter Piet Roozen. Hij wacht te echter te lang zodat deze kans niet kon worden benut. Zo ook de kans die Gerrie Droog kreeg na een strakke voorzet van Paul Nijs. Het leverde alle maal niets op. Zelfs kon Fluks nog echt gevaar lijk worden toen Piet Romeijn verkeerd kopte. Fluks-speler Van Veen kwam alleen voor keeper Jos Sparla maar deze redde fraai. Het bleef 6-0 tot een kwartier voor tijd. Een lan ge pass vanaf het middenveld stuurde Piet Roozen. de diepte in. Piet Roozen speelde zich £oed langs twee Fluks-verdedi- gers en gaf Paul Nijs een niet te missen kan: 1—0. Dat bleef het ook tot de rust en DHS had de wind niet kunnen uitbuiten. Na rust trok Fluks ten aanval, duidelijk met de bedoeling meer rendement te halen uit de weers omstandigheden. Het leek al snel te lukken toen Fluks-aan- valler Honneke een verraderlij ke bal afvuurde op het doel van Jos Sparla. Met de grootste moeite kon hij de bal over zijn doet werken. S'a 15 minuten spelen was het raak voor Fluks. De sterk spe lende Loury brak op rechts daar. Zijn voorzet bereikte de vrijstaande De Bruin die in kansrijke positie werd neerge haald door Kees van Schie. De toer. aï enzeker fluitende scheidsrechter Bakker besliste juist: strafschop. Koelbloedig voltrok ausputzer Jac. Vaik hel vonnis: 11. En (oen kwam die sensationele 20ste minuut. Een op het mid denveld uitgevochten duel tus sen Hennie Alewijnse en Fluks- middenvelder Pabbruwee werd beëindigd toen de bal over de zijlijn verdween. En terwijl de grensrechter een ingcoi voor DHS gaf en Alewijnse de bal al in zijn handen had besliste scheidsrechter Bakker echter anders. Hij gaf een ingoci aan Fluks waarover Alewijnse zich zo opwond dat hij de bal in het publiek wierp. Reden voor de referee om de schuldige bij zich te roepen, echter op het moment dat DHS- aanvoerder Kees Brandwijk reeds zijn speler een repriman de gaf. En doordat scheidsrech ter Bakker meende dat Hennie Alewijnse niet bereid was bij hem te komen liep de man ge decideerd naar de kleedkamer. Verwarring bij alle spelers, die eigenlijk niet goed wisten waar 2e aan toe waren. De toestand duurde 10 minuten. Toen besloot de arbiter weer verder te gaan. En twee minuten na deze one- ma.i-show van de man uit Poel dijk was het voor DHS raak. Gerrie Droog gaf een voorzet op maat af die op het hoofd van Piet Roozen terecht kwam. Zijn kopbal verdween onhoudbaar achter Fluks-doelman van de1 Stel: 2—1. De vreugde was ech ter van korte duur. Want nog geen drie minuten daarna wat het aan de andere kant eveneens prijs. Want door volledig mis« tasten van de DHS-defensie kon De Kievit zonder enige moeite de bal achter Jos Sparla depo» neren: 2—2. En nadat Jos Sparla op schoten van Markesteyn en De Bruin schitterend had gereageeen) was het in de 35ste minuut weef feest voor Flucks. Een vrije trap van De Bruin verdween langs het DHS-muurtje onhoud baar achter keeper Jos Sparle in h^t doel: 2-3. Schiedam Zou Joop Vervoorts veel gesuggereerde „heksen jacht" ook op Harga slachtof fers eisen? De arbiter die de laatste weken zo omstreden in beeld wandelde, floot, tegen de talloze voorspellingen in, een voortreffelijke wedstrijd. Niets van een jacht op wel dan niet aanwezige boosdoeners. Ook geen arbitrage volgens eigen maatstavn. Joop Vervoort was bij SVV—FC Den Bosch ge woon een voortreffelijk leider. Tot twee keer toe graaide arbiter naar het boekje en no teerde in de eerste helft Eosc- cbe uitblinker Salfischberger, wegens het onderuithalen van Dutina, terwijl hij in de tweede part een minder vleiende op merking van Graumans aan het adres van zijn grensrechter niet onbestraft liet. In de. eerste helft floot hij 18 keer tegen Den Bosch en slechts 6 keer tegen SVV. In de tweede helft ging SVV 10 keer in de fout, tegen Den Bosch 9 keer. Theo van Toledo DOOR HANS SOETERS Schiedam Bob Maaskant, altijd „in" voor een pikante toevoeging aan de voorbije wed strijd, had ook na SVV—FC Den Bosch de inleiding voor zijn praatje klaar: „Ik heb geen moment getwijfeld of dat doelpunt zou komen". Die zat. Daarom ook keken de mannen rondom SW's trainer wat ongelo vig. Maar Bob Maaskant zocht gretig naar „bewijzen": „Nietwaar, Henk, hebben wij niet steeds gezegd: dat doelpunt maken wij nog wel?". En toen ook tweede trainer Henk Könemann beaamde dat die Schiedamse treffer „slechts een kwestie van tijd was", grinnikte Bob Maaskant voldaan. „Zie je nou wel..." Een kwestie van tijd was het zeker. Want omdat zo- wel SW ais FC Den Bosch nu niet direct uitblonken in een aan de omstandigheden aangepast speltype, kregen de 2500 bezoekers wel enerverende momen ten maar nauwelijks goed voetbal voorgeschoteld. Voetbal dat vooral beheerst werd door de onnavolg bare capriolen die bal en spelers maakten. Maar omdat SVV, zonder twijfel toch de betere ploeg het maar bleef zoeken in lange ballen door het cen trum, had 't wachten op een beslissende treffer voor hetzelfde geld wel eens te lang kunnen gaan duren. En dat terwijl de Bossche defensie een opvallen de onzekerheid aan de dag legde. .Bob Maaskant: „Ze waren verdedigend, niet sterk. Daarom juist wist ik> dat dat doelpunt v/el zóu komen.' Overigens geen compliment voor ons". De vraag is natuurlijk wel of de wéér volop, zekerheid uitstralende Maaskant in de Schiedamse dug-out niet wat nerveus iheen en. weer. geschuifeld heeft. Want toen SW zijn later bevestigde stelling bekend- maakte, was er nog maar 12 minuten te spelen. Toen, in. die, 78e minuut Vertrok vrnyde voet y an.de tot dat mom ent 'onopvallende Dufiina een {stral&e en toen geloofde Jan er ook niet meer in... Nogmaals was Groeneweg in die eerste helft dichtbij een doelpunt. Zeven minuten later al, trok Theo van Toledo vanaf rechts de bal strak voor doel. Groene weg en Graumans sprongen beide naar de bai, maar via de voet van de SW'er knalde de bal langs de verbaasde Verkerk naast het doel. Pas in de tweede helft werd SVV gevaarlijker. Werd althans de druk op het doel van FC Den Bosch fre quenter uitgevoerd. Jan Coenen kroop daarvoor na drukkelijk in de spits terwijlDutina wat terugzakte haar het middenveld. Het resulteerde in mogelijkhe den voor Van Toledo, Coenen en Dutina. Pressie die echter pas twaalf minuten voor het einde succes had. En omdat daarna de wissel aan Bos sche zijde, Bruurmijn voor Vreeburg geen resultaat had en de voor Jan Coenen ingevallen Jos Zoetmul der meteen goed meedraafde, hield SW zonder veel problemen die krappe marge vast. Verdiend, maar gezien de omstandigheden toch nog wat onver wacht. pass richting doelman Verkerk. Een pass die door Donkers koppend werd onderschept. Maar op het hoofd van Theo van Toledo terecht kwam'. En •prompt verdween de bal met een fraai boogje in het verlaten doel. ONZEKER En die toch echt niet meer verwachte Schiedamse treffer veranderde op slag 't spelbeeld. Niet dat FC Den Bosch een puur defensieve houding kan worden verweten, maar stellen dat dat de voor Remmers ingevallen trainer De Ruiter zijn equipe een echte aanvallende taak had opgelegd, gaat iets te ver. Beek, Ouwens en. Vissers probeerden het wel, maar hun dadendrang deed nauwelijks geloofwaardig aan. Net zo min als SVV zich erg zeker door de eerste, helft worstelde. Maar ondanks de moeilijk te contro leren grilligheid van. de bal en het juist onder deze omstandigheden erbarmelijk slechte veld, herstelde ^.^-ïXlckten opzichte,.vaxuvejjedeo week wel qua in- treffer In. Theo van Toledo bijvoorbeeld zag zijn zwoegen op het middenveld nu gepaard gaan met bruikbare passes, terwijl Paul Roodnat de anders zo offensieve Van der Ley op eigen helft vastnagelde en met snelle ac ties de nodige paniek zaaide. En omdat Jan den Tuinder de lastige Ouwens in bedwang hield. Steen bergen opponent Dick Beek nauwelijks ruimte gaf en Maarten van Beek: dravertje Vissers knap bij zich hield, kreeg SW volop gelegenheid de zwakte van de Bossche defensie aan. te tonen. ONTZENUWD De passes van Jan Coenen waren er naar, de snelheid van Paul Roodnat ook, maar de twee fraaie moge lijkheden die daaruit ontstonden werden door wat domme pech ontzenuwd. In de 19e minuut, bijvoor beeld bewees Maarten van Beek hoe afwachtend de Bossche defensie wel was. Vanaf de hoekvlag kwam de strakke inzet op de voet van Jan Groeneweg die hard inschoot. SW's topscorer jubelde al, maar vla de. onderkant lat caramboleerde de bal het veld weer in. Was het een doelpunt? Niemand reageerde

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3