VEEL KLACHTEN VAN BEWONERS TECEN^OLS ENGELSMAN OP STATENLIJST Sciriedamse 'Mnzieksdiööl" honderd jaar SCHIEDAMSCHE COURANT fi NCVB STEUNT ZENDINGSWERK Gemeente betaalt niet mee aan openbaar vervoer Tijdens hoorzitting: NA JAAR DURENDE VERBOUWING Dertig jaar op school Carnaval in De Doele WERKNEMERS BLIJVEN VOORLOPIG LOPEN Pastoor Bakker overleden NAAR DE WESTFRIESE BOLLEN Muzikale viering van jubileum Commissie over nieuwe NS-lialte Hef Passoge Theoier nul Aan dé hand vian de bouwplannen hebben leden van de commissie Ge meentewerken pijnlijk nauwkeurig dé vinger gelegd op de zwakke plekken. Dat zijn: De grote zaal zal moeilijk be reikbaar zijn voor invaliden, De kleine zaal zal. helemaal niet door hen bezocht kunnen worden. De akoestiek in de grote zaal zal te wensen overlaten. Zoals onze krant in november als eerste meldde, zal bij de een jaar durende verbouwing het theater twee zalen krijgen, een grote en. een kleine. Een deel van dé. kosten komt uit de wa termiljoenen. Merkwaardig genoeg zal het niéu- we theater wel over een- toilet beschikken, dat wel is aange past voor invaliden. De grote zaal is 'voor hen echter alleen bereikbaar via een brandgang. Om binnendoor de zaal te berei- hen'moettwee keer een hoogt- verschil worden overwonnen. GEEN LIFT De kleine zaal, die op de .plaats komt van de. huidige foyer is helemaal voor hen niet te bereiken. Naar deze een eta ge hoger gelegen ruimte leiden alleen trappen. Er. is gèën lift. Inmiddels hebben de architecten toegezegd, dat aan de hand van het plan; zal worde 11 na gegaan of er nog het een en ander kan worden verbeterd aan de situa tie. Daarbij wordt gedacht aan technische hulpmiddelen, zoal.' trapliftjes. Ideaal zal -het thea ter echter voor gehandicapter nooit worden, zo moesten de ar chitecten'erkennen. Aan de slechte akoestiek die de nieuwe grote zaal zal hebben, is waarschijnlijk helemaal niets'7e doen. Dat komt omdat de ruim- te zowel geschikt moet zijn voor toneel als voor het draaien var films.Dat stelt tegenstrijdige eisen. Het zou.de bedoeling zijn om in mei te beginnen met de verbou wing. Omdat het heletheater in een keer onder handen wordt genomen gaat' het een jaar dicht.' Dat betekent" 'n gevoelige klap voor wat Schiedam aan cultureel leven heeft. Films zullen waarschijnlijk I jaar lang niet te zien zijn. Toneel of andere gezelschappen zuilen moeten uitwijken naar Arcade of Irene, waarvan de zalen éch ter veel kleiner zijn-dan die van het Passage Theater. Betreft het,erg grote evenemen- ten,dan zal worden overwogen de Margriet-hal af. te huren. Ook heeft het college vanburri' gemeester en wethouders al een plaatsje in gedachten voor de nieuwjaarsbijeenkomst nieuwe stijl, zoals die afgelopen jaar wisseling voor het eerst werd gehouden. Dat zal de aula wor den van het Spieringshoek Ly ceum aan de Van der Brug- ghenlaan. 'Dat gebeurt na de kerkdienst'in i de zijbeuk van de Grote Kerk. Alle bekenden en oud-zondags- leerlingen zijn daar van harte j welkom. Schiedam In het clubhuis De Doele worde op zaterdagmiddag aanstaande een groot carnavals- leest voor kinderen vanaf 5 jaar gehouden. Er zijn mooie prijzen beschikbaar voor mooie of origi nele kleding. Ook niet-leden van het clubhuis zijn welkom. Entree kost 50 cent, voorwaarde voor toegang is echter dat ieder kind ver kleed is. Vrijdag' is. er ,een jeugdsoos van half .7 tot half 10. Van half 9 toe 11 uur is er een. sociëteit voor jongeren vanaf 16 jaar. Omdat een aantal van de peuters van het clubhuis vier jaar is ge worden, waardoor zij niet meer thuishoren in de crèche van De Doele, kunnen de opengevallen plaatsen door andere kleintjes worden ingenomen. Inlichtingen, hierover kunnen worden verkre gen via het telefoonnummer van het clubhuis 26.83.38. Schiedam Het. ziet er voorlopig niet naar uit dat er bussen zul len gaan rijden in het industrie gebied in de Spaanse Polder. De gemeente wil de verwezenlij king van openbaar vervoer hier wel stimuleren, maar wenst er niet aan mee te betalen. Dientengevolge moet de 50.090 gulden per jaar, die de RET wil hebben als vergoeding voor in schakeling van bussen in dat gebied, worden opgebracht door de bedrijven die in de Spaanse Polder zijn gevestigd. De RET hééft contact opgenomen met de bedrijven... Of zij er iets voor woelen om hun werkne mers van openbaar vervoer te voorzien is nog niet bekend. De heer" A. de Gans van Bottelp BV, één van de initiatiefnemers vóór openbaar vervoer in het industriegebied, zegt erover: „De bedrijven hier hebben alle maal'brieven gekregen van wet- houder Bolmers, van de RET en van de gemeente Rotterdam en daar blijkt duidelijk uit dat wij .zelf voorde onkosten van de-.'RÈT;'zuilen moeten óp- draaier.". „Daarom hebben de bedrijven een soort commissie gevormd, die het een en ander heeft 2itten berekenen en analyseren, en daaruit bleek dat o'e kosten, die 50.000 gulden eigenlijk niet eens zo erg hoog zijn. War.t als er van dc 2000 werknemers hier er 400 van het openbaar vervoer gebruikmaken, wat de ver wachting is, dan komt dat neer op twee kwartjes per werkne mer per dag", aldus de heer De Gans. „We vinden echter dat de ge meente voor openbaar vervoer moet zorgen, of in ieder geval voor een deel van de kosten moet opdraaien. Daarom willen we een persoonlijk, onderhoud met Bolmers; bovendien gaan we een kleine enquête houden onder de bedrijven, hoe zij te genover het standpunt van de gemeente staan", volgens de heer De Gans. De deelnemers aan de hoorzitting, gisteren in hef Stadskantoor. Schiedam Tijdens een - soms wat emotionele - hoorzitting hebben bewo ners uit de omgeving van de mouterij De Koning aan de Mgr. Nolenslaan, giste ren hun bezwaren kenbaar gemaakt tegen het uitge ven van een hinderwetver gunning en één op de lucht verontreiniging aan de al- coholfabriek, een onderdeel van het Bols-concern. Vooral de bewoners van de Park flat aan de Burgemeester Hon- nerlage Gretelaan hebben voort durend last van de geluidshin der van de zware motoren .van de fabriek. De stankoverlast - Delft De Schiédammer- H. B. Engelsman staat op de negende plaats -voor de PvdA voor de provinciale verhui zingen, kieskring Delft.Het 's Gravenzandseraadslid Jaap Bax is lijstaanvoerder. De:yiaardihgse. wethouder vanmilieuzaken en vólksge- zondheid mevrouw Lydia van Duijn-Sprüijt én het Delftse raadslid Jaii de Graaf staan respectievelijk als tweede en derde op de PvdA-lijst. De statenkieskring Delft omvat de gemeenten Delft, De Lier, 's-Gravenzande, Monster, Naaldwijk, Rozenburg, Maassluis, Rijswijk,, Schie dam, Vlaardingen en Wate- ringen.De lijstvolgorde is - verder ais volgt: 4. F. J.. F. Uijen (Rijswijk) 5. ,H. J. Koenen (Maasland) 6. J. v.d. Vlist, T. H. Aben(Naald wijk) 8. C. Verbeek ('s-Gra venzande) 9. K. B. Engels man (Schiedam) 10 J. Del cour. (Delft) li. W, Wagema- ker" (Rijswijk) 12. L. Stol-, ker-Nanninga (Delft) 13. S. Bareodregt (Vlaardingeri) 14.' A. J. Wustrow (Maassluis) 15. W. P. C.- van der Ende (Rijswijk) 36. R. Hummeler- Andriessen (Maassluis) 17. W. F. Florissen (Rijswijk) 181 - W. Hoagland-Miskotte (Rozenburg) en 19 A. van Hees (Monster). een geur van maïs - is volgens de omwonenden ook niet meer ta harden. Ook scholen en be jaarde mensen aan de Mgr. No lenslaan en zelfs mensen in de Klaas Katerstraat hebben daar overlast van. Tijdens de hoorzitting kwamen nog meer aspecten naar voren.' Zo is Bols bezig met het aanleg gen van een parkeerterrein naast de moutèrij voorde vrachtwagens die af én aan rij- den. Dé bewoners vrezen daar door nog., meer geluidshinder. Directeur B. van Eek, die op de zitting Bols vertegenwoordigde, beloofde echter dat de wagens alleen overdag zouden worden geparkeerd, om deze van de s traat te weren Er bevond zich 'geen alcohol in de drié grote opslagtanks zei de di recteur, maar melasse. Volko men onschadelijk, aldus de heer Van Eek. Alcohol voorraden be-: zit Bols nauwelijks. De; direc teur vertelde datde voorraden direct naar Nieuw-Vennep wer den getransporteerd. Een emotionele bejaarde bewoner vroeg zich af waarom Bols. een ontploffing in de grondvaten een paar jaar geleden had venwe gen. „Als die grote ketels ont ploffen, dan ligt half Nieuwland plat", aldus de man., kwam ter sprake. Volgens een van de aanwezigen werd bij het laden van de melasse zeer on zorgvuldig omgesprongendoor de schippers. Het brandgevaar bij de fabriek door de -aanwezig heid van alcohol werd nog eens aangestipt door een van de be woners, die al tweemaal brand had zien uitbreken. Directeur Van Eek beloofde de bewoners oogmaals dat „ze er net zolang aan zouden dokteren: totdat de overlast tbinnen de perken was". Hij zegde toe dat - vanwege de slechte tv-ont- vangst voor de omringende hui zen - de bewoners een grote an tenne mochten plaatsen op het bedrijf, maar dan moest men met de' PTT en de gemeente overeenkomen wie dat zou moe ten betalen. BEROEP ONZORGVULDIG Ook oe waterverontreiniging Het Centraal Aktiekomité Rijn mond overhandigde de verte genwoordiger van de gemeente ruim driehonderd handtekenin gen van bewoners die protes teerden tegen het afgeven van de vergunningen. Ook was daar een brief bij van de Vereniging voor Milieubederf. De bewoners kunnen eventueel nog bij de Kroon in beroep gaan als de ge meente de - nu voorlopige - ver gunning van Bols bindend maakt. Schiedam Na een korte ziekte is afgelo pen 'zóndag pastoor Theodorus Bakker (66) in Dordrecht overleden. De heer Bakker werkte van 1938 tot 1946 als pas toor in Schiedam. .Theodorus Bakker werd in 1907 geboren in Utrecht en ontving zijn opleiding aan het oud-katholiek seminarie in Amersfoort. In 1934 werd hij priester ge wijd en was hijgeduren de enige tijd als hulpgees telijke werkzaam in. Schiedam. Rotterdam, Utrecht en Egmond aan Zee. Op 31-jarige leeftijd werd hij pastoor van de kerk aan de Dam "in Schiedam. Na zijn achtjarige periode hier was hij 24 jaar als pastoor in de grote paro chie van de St. Jacobus, Bemuurde Weert ïn Utrecht. Sinds juli 1970 stond pas toor Bakker in Dordrecht, van waaruit hij ook de grote diaspora van Noord-Brabant, Zeeland en België behartigde. Sinds 1959 was hij tevens kanunnik van het Metro- ppiitaan Kapittel van Utrecht. De uitvaartdienst en de be grafenis zullen donder dagmorgen in Dordrecht plaats hebben. Vanavond wordt ook een dienst ge houden in zijn vroegere parochie in Utrecht, waar hij nog altijd voorzitter was van het bestuur van de stichting Verpleegin richting Beukenburg. VJaardingen De Vlaardingse af deling van dc Koninklijke Ne derlandse Maatschappijvoor Tuin- en Plantkunde gaat op dinsdag 19 februari met de trein naar de Westfriese Flora, in Bo- venkarspel. Op veertienduizend vierkante meter worden daar meer dan honderdduizend bloembollen tentoongesteld. Behalve de geur en kleur van de bloemen is er ook nog iets an ders te bewonderen, namelijk een kèurkollektie van. Noord- Hollands stamboek- en kleinvee. Iedereen kan mee, maar móet dan wel 7.16,50 betalen. Tuin en plantenliefhebbers kunnen zich bij de sekretaris van de KNMTP, H. K. van Minnen aanmelden. Hij woont aan de Hofsingel 3 (telefoon 342933) en is ook de man die nadere inlich tingen geeft. Schiedam De Schïedamse Muziekschool bestaat vrijdag 15 februari honderd jaar. De viering van dit jubileum zal zuiver muzikaal worden gehouden. Vrijdagavond zal er een concert worden gegeven door leerlingen in de Aula van het Stedelijk Museum. Ml ItS In de maand met vindt nogmaals een concert plaats, maar dan door de docenten. Inplaats van de gebruikelijke einduitvoering Ir» november, komt een grote uitvoering van een zangspel met als onderwerp de geschiedenis yan de muziek. Tekst en muziek zullen door de werkgroep, ou de reqm miss ie en anderen worden vervaardigd. Omdat het Passagetheater dan is gesloten wegens een verbouwing heeft men besloten deze uitvoe ring volgend jaar tijdens de vie ring van het 700-jarig bestaan van Schiedam te houden, De Muziekschool werd op 15 fe bruari 1874 opgericht door de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. In 1964 trad men uit de maatschappij wegens fu sie en structuurverandering. Een aantal jaren daarvoor, in 1956, was men al samengegaan met een andere muziekschool aan de Markt.. Het pand Lange Haven werd -toen het muzikale werkterrein voor beide Instellin gen onder leiding van directeur Frans Moonen. Opvolger na zijn vertrek naar Amsterdam was de bekende or ganist Jaap Hillen. Op het ogen blik is een van de ex-leraren, Kees Bak, directeur; Hij doet dit werk al tien jaar. Bekende namen uit dé bestuurskrïng wa ren de heren mr. Biaisse en Wattex'. beiden reeds overleden.- Ook mevrouw Van Haselen was een bekend bestuurslid. Na jarenlang onvoldoende te zijn ondergebracht in het pand aan de Lange Haven kreeg de Mu ziekschool in 1967 het voormali ge lyceum aan de Lange Nieuw- straat 183 aangeboden door de gemeente, wélk gebouw nu nog in gebruik is. Het voormalige natuur- en schei kundelokaal achter de school werd in 1971 .bij de Muziek school getrokken. Het. lokaal werd grondig verbouwd en tot gehoorzaal omgedoopt. De af werking nadert dit jaar z'n vol tooiing, 'zodat de officiële ope ning niet lang meer op 2ich laat v/achten. Schiedam Tn de Opstan- dingskerk houdt de afde ling Nieuwland van de Ne derlandse Christen Vrou wen Bond een ledenverga dering op woensdag 20 fe bruari. Door een bingospel zal de NCVB- Nieuwland proberen een flink- bedrag bijeen te brengen voor het zendingswerk van- Wyata ."Güna.;'i Ti verband mét de Vrouwenwe reldgebedsdag houdt de afde- ling, Schiedam-Centrum een. bij éénkomst in de Julianakerk. op vrijdag 1 maart. Thema van het gebedsuur is „Maak ons vredestichters". Schiedam In het Stadskantoor houdt dc commissie stadsont wikkeling maandag aanstaande een openbare vergadering. De vergadering begint om 8 uur 's avonds. Er zal onder andere worden ge sproken over het rapport So ciaal-geografische aspecten Schiedam-Npord en over .'het NS-station Nieuwland, dat in rr.ei 1975 gerealiseerd zal moe ten zijn. Als de gemeenteraad het tenminste goed vmdt. Woensdag 13 iebr. 1974 4 pagina's 99ste jaargang no. 21943 ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachten dienst 261211 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De ingrijpende verbouwing die het Passage Theater zal ondergaan, zal Schiedam niet een volmaakt theater opleveren en zeker geen theater dat tot de beste van Nederland gerekend mag worden. Schiedam Dertig jaar geleden begon mej. J. C. van der Touw met het zondagsschooiwerk. Dit jubileum wordt aanstaande zon dag herdacht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 1