Boumankliniek Schiedam weer in o Hg van meer te vertellen...' 'De patiënten mag je niets ven Patiënten Bomnanldiniek) stellen bezetting uit Directeur: Therapeut kan misschien blijven SCHIEDAMS CHE COURANT WOENSDAG 13 FEBRUARi 1971 3 De rust lijkt teruggekeerd in de Boumankliniek aan de Boerhaavelaan, nadat de directie van deze kliniek voor alcoholisten het ont slag van therapeut G. 'A. Bakker ongedaan maakte. De patiënten hebben de aan gekondigde bezetting niet uitgevoerd. Maar dat wil niet zeggen dat alle proble men voorbij zijn. Integen deel. De oorzaak van alle moeilijkheden blijft aanwe zig. De interne conflicten zijn nog niet opgelost. Een van onze verslaggevers slaagde erin de heer Bakker over te halen voor een ex clusief interview. Bij de heer Bakker thuis trof hij ook verpleegkundige Schip per. die na een conflict met de directie met ziekteverlof ging. Samen vertelden ze „het verhaal" van de kli niek.. Een kliniek waar niet meer kan worden gepraat tussen directie en personeel. En waar mensen die ver slaafd zijn aan alcohol en daarvan moeten genezen, worden behandeld als gees telijk gestoorden. De Bouwmonklintek. Alle moeilijkheden zijn nog niet voorbij. Schiedam Vrijwel alle patiënten in de Boumankliniek voor verslaafden (alcoholisten) waren het er over eens: Bakker maet blijven. „Met Bakker kunnen we praten. Aan zomaar iemand, die ons opdraagt dat en dat te gaan doen, hebben we niets. De patiënten hier zijn op vrijwilli ge basis en daarom kan je ze niet dwingen iets te gaan doen. We vinden dat hij moet .Wijven;,en anders gaat de boel plat". De mening van één patiérit,' of liever gezegd bewoner, maar waar de rest van die bewoners aande Boerhaavelaan in Schiedam vrijwel unaniem achter 'staat. Het moet nu maar eens uit 'zijn met dat „dictatoriaal en wille keurige" beleCd van de directie van de kliniek, zegt de bewo nerscommissie. waarvan Jan van de Berg voorzitter is. „Zo'n man kan je. niet aan de kant schuiven. Die man heeFt z'n steentje bijgedragen aan de ont wikkeling in zowel het Bouman- huis hier, als in Rotterdam aan de Rozenburglaan. Negen jaar lang heeft h».j meegeholpen de diverse problemen op te lossen, waarom moet hij dan nu weg?" Het is er ten slótte niet van geko men. Recreatief-therapeut G. A. Bakker mocht na een bewogen vergadering met directie en personeel blijven. Maandagmid dag krabbelde de directie haas tig terug van het voorgenomen besluit Bakker te ontslaan. Trots vertelde de bewonerscom missie dat ze .„de slag hadden gewonnen". De therapeut en zijn collega Schipper (verpleeg-, kundige in de kliniek, nu in de ziektewet lopend) blijven echter het directiebeleid hekelen/ Schipper, die zich gepasseerd voelde,toen plotseling een per soneelslid.— Denijn uit de kliniek aan de Rozenburglaan, zijn functie innam, kon het op de bewuste vergadering van maandag zelfs, niet meer ver- kroppen. Kwaad liep hij weg. Hij: „Er valt niet meer te on derhandelen met die lui. Me- disch-directeur Caljé is nog de enige, waar je mee kan praten. Met die Denijn kan dat ook niet. Hij verbood notabene het personeel van de Rozer.burgloan bij de vergadering aanwezig te zijn. Geklets, allemaal geklets". Therapeut G. A. Bakker (56) zelf is bereid een boek(je) open te doen over het gevoerde directie beleid van de laatste jaren. Zijn uitlatingen zijn lang niet mals. Maar hij weet méér. „Dat be waar Ck nog even", zegt hij ons. „Ik moet eerst maar eens af wachten wat er gaat gebeuren". In de loop van het gesprek blijkt in ieder geval overduide lijk dat hij het eerste, maar ook niet het laatste „slachtoffer" verwacht te zijn van de escapa des van directie en stichtingsbe stuur van de Boumankliniek, ondanks dat zijn ontslag is inge trokken. De therapeut begon zijn loopbaan bij de Dr. Boumanstichting in een tehuis aan de tssenlaan in Rotterdam. ,,In 1964 ben ik daar begonnen als opvoedkundi ge. Ik heb daar drie jaar ge kerkt in een zeer fijne sfeer. We hadden toen dan ook eer. an dere directie. Op een gegeven moment werden we met de fei- tsn geconfronteerd dat na°st een kliniek voor verslaafden een opvangtehuis vcor hen zeer ge- wenst was. Met de kerstdagen bijvoorbeeld vroegen de patiën ten aan mij, waar ze nu naar Bakker '...boekje open. toe konden. Ze hadderi niets en niemendal", zegt de therapeut. De Boumanstichting besioot aan de wens gehoor 4e geven en opende een opvangtehuis aan de Rozenburglaan in Rotterdam. Hoofd van dit huis werd de heer Grobbe. Bakker over. hem: „Hij was een zeer goed mens. Eigen lijk té goed en dat is fout Er zijn incidenten ontstaan en daarom ging hij weg. Toen werd ik gevraagd hem op te volgen. Ik werkte echter altijd prettig in de kliniek aan de Es- senlaan. Maar ik deed 't al was het met pijn". EISEN Bakker stelde echter zijn eisen. Hij zou zijn eigen broeders mo- gen kiezen, was één van zijn voorwaarden. En dat mocht, zei de toenmalf.ge directie. Vijf jaar lang bouwden ze in de Rozenburglaan („Ze" benadrukt Bakker want het was team work) een ,>erg leuk huis" op. De therapeut: „Je moet goed be grijpen dat verslavingszïeken erg zware problemen kennen. Wij hebben echter bereikt dat mensen in een half jaar volko men droog kwamen te liggen. Een grove fout is, daarbij te denken, dat een alcoholist gees telijk gestoord is", zegt hij fel. Eind 1972 begonnen voor Bakker officieus hoofdverpleger aan de Rozenburglaan, hij had geen di ploma's daarvoorde moei lijkheden met de directie. De le den van directie en bestuur van de stichting wilden 't opvangte huis aan de Rozenburglaan ver anderen in een echte kliniek. Leek er eerst voor Bakker geen vuiltje aan de lucht (hij had wel iswaar geen diploma's om hoofdverpleger .van een kliniek te zijn, maar het directielid Van der Vos had, volgens Bakker, hem beloofd dat dat een wassen „neus zou zijn); op 11 september 1972 werd Bakkér bij de directie geroepen. Bakker mocht zijn officieuze func tie nietmeer vervullen. Er moest iemand aan het hoofd ko men, die de vereiste diploma's had. Ondanks protesten van Bakker, waarbij hij de belofte van Van der Vos aanhaalde, zou de directie .voor hem een ander baantje zoeken. „Het werd ten slotte een „manusje van-ailes"- baantje. Ik moest de .receptie gaan ver- Schipper gepasseerd. zorgen plus administratieve werkzaamheden verrichten, nog eens gecombineerd met recrea tieve activiteiten van de patiën ten en hulp verlenen in de ver- pleegsector", aldus een veront waardigde Bakker. Hetgeen gepaard ging met een sa larisverlaging, Hoewel zijn ba sissalaris met werd aangetast, kon hij geen vergoedingen voor ,overwerk"-uren meer ontvan gen. En dat scheelde zo'n twee honderd gulden voor een man met een gezin: vrouw en één kind. ONTHEFFING Bakkér Het bet er niet bij zitten en vernam, nadat hij enige In formatie had Ingewonnen, dat er een ontheffingsregeling be stond voor Temand die geen di ploma's had, maar toch als hoofdverpleger werkzaam kon zijn. Het mocht echter niet baten, in januari vorig jaar werd hem medegedeeld dat hij uit de kli niek Rozenburglaan moest blij ven, dat hij niet meer in con tact mocht komen met de pa- tienten, maar dat hij zo in de kliniek aan de Boerhaavelaan mócht beginnen. „Ik ben toen gewoon geschorst", aldus Bakker, ,.al was dat offi cieel niet zo. Ik heb het toen maar genomen. Ik wenste geen opstand onder de patiënten, hoe wel die fel waren gebeten op de directie. Ze vonden het heel erg, toen ik afscheid van hen moest nemen". Het enige winstpunt voor Bakker !'t was, dat hij na overleg hetzelf de salaris 'zou gaan verdienen.. Hij werd récreatief-therapeut, moest daarvoor 42J4 uur in de week wérken en om zijn volle 'salaris te laten, behouden, moest hij daarnaast Wi uur de verple- •gers assisteren. Recreatief-therapeut. Een functie die door directie en Bakker aan een verschillende interpretatie wordt onderworpen. „Je mag de patiënten niets verplichten te doen, omdat ze hier vrijwillig verblijven. Je kan geen pro gramma voor ze opstellen", is de mening van Bakker. De'di rectie bij monde van alge meen directeur W. den Baas stelt echter: „Er moet een pro gramma worden opgesteld. Er moet ontspanning zijn".: Bakker: „Het was voor mij een zware overgang om op dit werk over te stappen. Deze recreatie ve functie ligt ten slotte op een heel ander vlak. Ik heb in de kliniek aan de Boerhaavelaan eerst een'babbeltje gemaakt". „We zouden wat gaan sporten, een biljartcompetitie in elkaar zetten, een kaart- of bingo avondje organiseren, etcetera. Maar een, heleboel patiënten kunnen geen herstel vinden in de recreatieve sector, wel in een gesprek van man tot man. Het is daarom geen doen om een programma in elkaar te timmeren". Uil 'de SC vein vrij-dog 8 februari men", zegt Bakker veelbeteke nend. „Ze zijn er nog steeds aan een plan te maken, dat de volgende dag in de prullen mand wordt gegooid door de chef. Een gespreksgroep vind ik erg belangrijk voor verslaafde mensen. Het recreatieve werk is minder belangrijk". In tlAe moeilijke situatie die ont stond, kwam er nog een ander personeelslid opdraven dat in conflict raakte met de directie: „broeder" Schipper, zoals de ïrtlWiH Dl futiill mend hoofdverpleger (hij had de vereiste diploma's hiervoor). Het grote probleem kwam echter nog. Niesthoven verdween we gens familie-omstandigheden van het toneel in de Boumankli niek en wie moest hem opvol gen?. Het zou Schipper moeten worden. De verpteger had zich echter verheugd op een vakan tie in Spanje (augustus vorig jaar) en zodoende werd een an dere verpleger (Vandeweijer) voorgesteld alstijdelijk hoofd. De-directie ging echter nier ak koord. Het werd ten slotte een patiënten hem noemen. Hoofd verpleger Niesthoven ging vorig jaar juli met vakantie en werd toen waargenomen door broeder Tobbe. ,,In het Boumanhuis zijn veel plannen gemaakt, maar daar van is niet veel terecht geko- HEKEL Deze laatste werd echter ziek en toen moest Schipper hem op zijn* beurt waarnemen. Na de vakantie van Niesthoven bleef Schipper min of meer waarne- Therapeut Bakker (links) en verpleger Schipper: slachtoffers van directiebeleid volgens Bakker en Schipper erg onervaren verpleger, die ook in de Rozenburglaan werk zaam was: Denijn. Strubbelingen die leidden tot het ontslag nemen van verpleger Vandeweijer en tot boosheid van Schipper, die zich gepas seerd voelde. Een gesprek met medisch directeur Caljé leerde hem dat hij „te emotioneel bij zijn werk betrokken was" (al dus Schipper). De laatste die nu in de ziektewet loopt haalt het voorval aan, waardoor hij er bij de Boumankliniek werd uitgerangeerd.1 LIJK Schipper: „Een keer werd ik uit m'n bed gebeld door een ver pleegster uit een van de andere tehuizen die niet wist wat ze met een pas overleden patient moest doen. Ik gaf haar de no dige adviezen. De volgende dag heb ik nagevraagd bij de direc tie wat er van was geworden maar ze wisten er niets van. Een tijdje daarna adviseerde ik de directie een patient nietop te nemen". „Directeur Schaap zei toen Ietter- lijk: „Neem je de patient niet op omdat hij zo lastig is? Of willen jullie liever een lijk?", daarmee doelend op dat ene voorval. Nou, ik was er gewoon kapot van, van deze uitspraak". Na zijn vakantie kreeg Schipper plotseling een brief van de di rectie, waarin stond dat hij geen waarnemend hoofd meer kon zijn. Aanleiding zou zijn ge weest, dat Schipper een on schuldig drankje tegen nervosi teit gebruikte tijdens een stafbe spreking. Dokter Broodman, die ook aan de kliniek is verbonden, .zou vol gens Schipper hebben gezegd: i,Ik wil niet langer samenwer ken met een man die drankjes inneemt". De patiënten, verenigd in een be wonerscommissie kwamen daar op in opstand. Bakker hierover: „Er werd een handtekeningen actie gevoerd, ook in de Ro zenburglaan, waarbij 95% van de patiënten zich uitspraken vódr het handhaven van Schip per. Er werd altijd gezegd dat- de patiënten inspraak hadden in het beleid van de directie,: maar. het voorstel werd zomaar van. tafel geveegd,' ook door het. stichtingsbestuur". Drie dagen bleef Schipper nog werken, tot aij tijdens sen bijeenkomst met de directie te.boren kreeg: „er gaan koppen vallen, speciaal onder de ouderen". „Dat was de nekslag. Ik zag daarna geen uitweg meer. Ik ben daarna in de ziektewet ge gaan", aldus Schipper. „En in die sfeer moest ik nou werken", zegt een verontwaardigde thera peut Bakker. Mensen zijn er weggegaan en ziek geworden. Ik bleef overeind". „Schipper en ik hebben zelfs vorig jaar weten te voorkomen dat de kliniek zou worden bezet, omdat Denijn veel te veel hooi op zijn vork had genomen. Be loftes tegenover de patiënten kwam hij gewoon niet na. En dat kan niet bij verslaafden". BOTSING Aanleiding tot het voorgenomen ontslag van de therapeut was een botsing met diezelfde De nijn. Bakker had een vrije dag genomen, toen Denijn voor zijn cursus afwezig was. Denijn he- richtte een paar dagen later de directie dat hij daar niet in be trokken was. Een tijdje later kreeg Bakker plotseling een papiertje met een, dagprogramma waar hij fel op tegen was dat in overleg met Denijn was vastgesteld. „Maar bij mijn overgang naar de Boerhaavelaan was duidelijk naar voren gekomen dat ik niets met Dènijn had te maken-. Ik werkte rechtstreeks onder di recteur Schaap", aldus een kwade Bakker. Al met al werden de pesterijen opgevoerd, aldus de therapeut. Op 4 februari werd hem meege deeld, dat zijn functie per 1 fe bruari niet meer bestond. „En dat werd mij dus drie dagen la ter pas verteld", zegt de thera peut. Dit voorval werd de recht streekse aanleiding tot de twee de actie binnen betrekkelijk korte tijd onder de bewoners van de Boumankliniek aan de Boerhaavelaan. Er werd wéér een handtekeningen actie op touw gezet, wéér - was het merendeel van de patsenten het er over eens dat het perso neelslid moest blijven en wéér werd er met bezetting van de kliniek gedreigd. Bakker zelf vindt het een zeer spijtige zaak dat deze moeilijk heden niet binnenshuis worden opgelost. „Het is een hemel schreiende zaak", zegt hij als afsluiting van zijn betoog. Aan het einde van het gesprek met hem blijkt in ieder geval overduidelijk dat tussen de the rapeut en dc patient een uitste kende, misschien wat emotione le, band bestaat. Zomaar een patient belt Bakker op met de mededoling dat ,,het weer eens mis is". 's-Avwnds om half elf vraagt hij via de telefoon ietwat paniekerig aan Bakker: „Wat moet jk nou doen, broeder?"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3