gaat jeugd begeleiden Meer liengelgenot in Beatrixpark SRB: 516 geslaagden 1 Te grote verschillen in accommodaties Damesteam iveerstaat sterk HOC Initiatief sportschool Lagerwaard SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 19 FEBRUARI 1974 Juvenilis: dubbele Schiedam - Het was zeker niet met gerust hart, dat de bas ketbaliers van Juventus in Soest arriveerden. Oorzaak hiervan was dat Juventus' tegenstander Red-Stars de week ervoor in deze fraaie sporthal voor een daverende verrassing bad kunnen zorgen door het op de eerste plaats staande Arrows zijn eerste nederlaag toe te bren gen. De Schiedammers zelf hadden nog de kansloze neder laag in gedachten, die zij in het begin van het seizoen te- 5 gen. Arrows in Rotterdam moesten incasseren. Weliswaar draaide de Juventus- ploeg toen allerminst fortuinlijk en hoewel coach Joop v. Pelt rijn ploeg erop wees dat van deze tegenstander niet verloren hoefde te worden, toch betraden, de Schiedammers wat zenuw achtiger dan anders het speel veld. Gewaarschuwd voor het uitsteken de afstandsschot van Red-Stars startten de Schiedammes met een felle 2—3-zone. Zodra de ploeg uit Soest de bucket van Ju ventus naderde, waren het J.W. Engelsman, J. v.d. Most en J. Heilker, die agressief de aan valsopbouw van hun opponenten stoorden. Omdat W. Huystee en W. Cordemans in de verdedi gingsrebound hun tegenstanders diverse malen aftroefden werd Red-Stars aanvallend weinig kansen geboden. Tot.in .de zesde minuut ging de - strijd gelijk op. (S—8). Op dat moment vonden de Schiedam mers het juiste aanvalspatroon tegen de hechte 2—!—2 verdedi ging van Red Stars. In de eer ste was nl. reeds gebleken dat onder het bord de Red-Stars, verdediging moeilijk te passo ren was. Daarom concentreer den de Schiedammers het spel niet meer op hun pivots maar ^speelden hun spelverdelers vrij. "Werden J.W. Engelsman of J. v.d. Most in kansrijpe posities gemanoeuvreerd dan, betekende dat evenzoveel malen treffers voor de nu inhoog tempo draaiende Juventus' ploeg. Toen bij een stand van .10—20 in de tiende minuut de ploeg uit Soest in een time-out vluchtte was het dan ook niet verwon- derlijk dat ze op een man-to man verdediging overschakelde. Ook dat leverde voor de goed op elkaar ingespeelde Schie- dammers geen problemen op. Want herhaaldelijk ontstonden er via blocks aantrekkelijke combinaties waartegen Red Stars verdediging geen afdoend antwoord had.: De 20—35 ruststand voor de Schie- dammersontlokte-coach' 'J. v. Pelt de terechte uitspraak: „Dit was de beste eerste helft,, die we dit seizoen gespeeld heb-, ben" en dat terwijl R.'Mark en "W. "Weeda, twee goede aanvals- •V'krachten door ernstige blessures zijn uitgeschakeld. De tweede - helftvormde .slechts een formaliteit. De Juven- tus*., aanvalsopbouw yeriiep niet meer .zo gestroomlijnd als in de eerste helft omdat Red-Stars de gevaarlijkste. Schiedamse aan valler J.W. Engelsman enigs zins aan banden kon leggen. Hoewel de talentvolle Russak van Red-Stars enige malen op schitterende wijze de weg naar de ring wist te vinden, voldoen de was dit toch niet om Juven tus te bedreigen. Want aanval lend zorgden de Schiedammers door afstandscheten van de hoog boven zijn directe tegen stander uittorende Dirk de Jong en drives van J. Heilker en W. Huystee voor voldoende tegen wicht. Door deze regelmatige 5871 overwinning nestelde Ju ventus zich stev5ger op.de vier de plaats vvan de ranglijst. De dames van Juventus verbaas den vriend en vijand door van 't op de tweede plaats staande HOC te winnen. Dat Juventus in Haarlem tegen deze ploeg, die nog kampioensaspiraties koes tert als winnaar niet de eer zou gaan strijken was zeker in de beginfase nog geen uitgemaakte zaak.', In de eerste' negen minutsn: hiel den beide ploegen elkaar goed in evenwicht en de Haarlemse dames konden niet meer dan een minimale voorsprong ne men, 2210, Echter om onbe grijpelijke redenen zakte de* Schïedamse ploeg volledig weg; De aanvalsopbouw verliep te gehaast, er V werd te ;snelèn daardoor te ónzu iver geschoten, 'terwijl' in de aanvals-rebound Juventus zich door haar tegen standsters te gemakkelijk opzij liet zetten.' Reden waarom HOC keer op keer de bal kon. bemachtigen'en door bekwaam te- scoren ver van de .Schiedamse dames kon .weglo pen, 2514. Wat coach'Rienus Gerritsma in een haastig geno- men time-out zijn dames toen. in het por fluisterde zal altijd wel een raadsel blijven. In ieder ge val kwam een herboren ploeg 1 Schiedam Met de oprichting van een „dan-college" zette een dezer dagen sportschool Peter Lagerwaard een vol gende stap in de richting van een betere begeleiding van de jeugd. „Alle zwarte-band-judoka's zijn hier lid van", verduidelijkt Lagerwaard zelf, „en de bedoeling is dat die groep vooral de jeugd gaat begeleiden en vooral ook toe ziet op examens". - Wim Cordemans van Juventus can de bal. Ook ia Soest verstevigden de Schiedammers hun vierde I-J'-.V'".' YY-- T-' -• "Y" hetveld in, die met bekeken combinaties en een geslotén verdediging de .achterstand zei Is tot een punt kon doen slinken: rust 27—26.- v, Hadden de Schied?-"se dames in het eindevan q-ï .eerste helft- reeds het initiatief genomen, iii de tweede helft zouden zij het. heft in handen houden en zo een kleine voorsprong consolideren. Dit was vooral te danken aan de -goed sluitende zoneverdedi ging, waarin .Sylvie'Cordemans dankzij haar Iengte-overwicht veel ballen kon wegtikken. Daarmee HOC er toe dwingend haar geluk van afstand te be- yloeven. Omdat de Haarlemse, afstandsschutters het vizier niet op schérp hadden staan en de verdediging niet altijd het juiste antwoord had op de Schiedamse. aanvalsacties kon Juventus een kleine vcnrsn-or.g nemen, 36—42 in de tiend' -.ut. Als'uiterste redmiddel nam HOC haar "toevlucht in een full-press. Deze was echter gedoemd te mislukken, omdat de Haarlemse dames conditioneel geen sterke indruk'achterlieten. In de span- nendeslotfase had Juventus het beste van-het spel en. won. door uitstekende drives van Arja Sleeuwenjhoekverdiend met 54 —60. Scores: S. Cordemans 22, A. Sleeuwenhoek 12, J. de Vis ser 8. Maar ook-.'op een andere "manier wordt hem door de zwartê-bari- ders werk uit handen genomen, „Straks gaan we met een groep naar Essiingen in het kader van de jeugduitwisseling; neem de selectie daarvoor, dat is bij voorbeeld al iets wat die groep gaat doen. Noem het maar een organisatie die in dienst is van - het judo", aldus "Peter Lager waard'.;- Een !- gang- yan zaken die voort- spruit .uit de omvangrijke werk zaamheden rond toernooien, en wedstrijden, „AI die dingen.- moest 'ik vroeger alleen doen", blikt Pter Lagerwaard terug, „maar laten we eerlijk zijn, ze-, ven.'' manweten "en zien meer dan één." Daarom ook was P.£- ter zelf een groot- voorstander; van de oprichting .van zo*n col- lege, „Want'%'-: onderstreept hij zijn. vroegere .problemen,- „je' had het dan alleen zo druk, dat ..je.door de bomen het bos niet meer zag,"Y Maar de v Schiedamse sportschools .eigenaar ging verder dan dat dan-college. „Ik heb., bedankt voor .het Nederlands team',', yerklaarthij.„lakoniek, „het werd me allemaal te veel, de school eist te veel aandacht van me." In de sportschool wordt overigens nog steeds gewerkt. Draait in en rond de dojo alles al op volle toeren, de ruimte waar. vroeger 'de ingang was, wordt omgetoverd tot een fraaie sauna. Een knap stuk, compleet met dompelbad en luchtsluis. Vakwerk ook, want een aan nemersbedrijf zorgt ervoor dat ook dit onderdeel van de sport school tot in de perfectis wordt. verzorgd; CC' V Een sportschool, die overigens nog steedsniétinofficieel"- geopend 'is. Peter:„Dat kan natuurlijk pas als we overal mee klaar zijn. Ik verwacht echter' dat we "rond 20 april, kunnen openen en; als alles gaat zoals afgesproken .dan wórdt dat nog steeds ge daan door Wim Ruska." Belangrijker vindt hij echter de r; medewerking' die hij thans gaat krijgen van .het recent gevorm de dan-college. „Dat is weer een .geweldige stap in de goede richting, want zo kan er weer. veel meer gedaan worden." Het eerste dan-college dat in: Schie dam is opgericht bestaat uit: G,. Hol, G. Alblas, P. Hertog. T. Veldhoven, L. Nieuwenburg, W. Hazenbrcek, D. - Greveling en Peter Lagerwaard zelf Schiedam De Schiedamse Red- dings Brigade houdt vrijdag avond weer de algemene leden vergadering. Kijkt de vereni ging dan per traditie alvast naar het volgende verenigings jaar, een blik achterom bewijst dat 1973 een uiterst gunstig jaar is geweest. Het instructie-korps zag zijn werk bekroond met bet in totaal uit reiken van 516 diploma's of brevetten. Hieronder waren 250 KNZB-diploma's A. en B. die als basis dienen voor een ver dere opleiding ter verkrijging van een of meer brevetten KNBRD. Aan 12 leden is het bondsdiplotna A en aan 2 het B-diploma uitgereikt. Voor het bijwonen van de lessen, trainingen het examenzwem* men, bezochten de leden met el kaar - 6.719 keer het Sportfond- ser.bed. Het totaal-generaal kwam hiermee op 23.623 badbe zoeken. Op 31 december 1373 bedroeg het ledenbestand 1.331 personen; on derverdeeld in 911 jeugdleden en 420 jeugdleden. De techni sche commissie leed een gevoe lig verlies. Hoofdinstructrice. mevrouw J. Quadt, was om ge zondheidsreden genoodzaakt zich uit de commissie terug te trekken. Ook bij de in 1973 gehouden wer strijden trad de Schiedamse Reddingsbrigade weer duidelijk op'de voorgrond. Bij de in Rijs- wijk" gehouden districtswedstrij den werden 4 gouden, 2 zilveren en 4 bronzen plakken veroverd. Redderrd zwemmen veel geslaagden Voor de Nationale kampioen- - van bet „Zwemmend Redden" Amsterdam zette de brigade ju-' nioren in teneinde w*at ervaring op te doen. Voor hen geen ere metaal. Wel voor de senioren die beslag wisten te leggen cp 1 x 2ilver en 2 x brems in het wedstrijdonderdeel „popdui- ken". titelhouders in eigen vereniging a voor dit belangrijke onderdeel van het „Zwemmend REdden" .zijn: bij de senioren; Mario Klaassen en Cor de. Groot. B:j de junioren: Yvonne Klaassea en Piet Visser. De in Gouda ge houden opdrachten-wedstrijden eindigde eveneens succesvol. Het improvisatietalent en het doortastend optreden van dc Schiedamse deelnemers leverde een eervolle tweede plaats op. De" in november van bet vorig jaar in Rotterdam gehouden Jeugddag leverdede brigade eveneens het nodige ere-me*aal op. ZTver bij het 50 meter hin- demis-zwemmen voor meisjes en. dg estafette met drenkelin-, gen,, Brons ging mee naar huis .bij het "onderdeel. 4 x 25 meter wisselslag-estafette. Schiedam - De graafmachine door ■de Heidemaatschappij Neder land Ingezet voor het uitdiepen van éen dee! van het viswater In het Prinses Beatrixpark, beeft zijn laatste hap veenspecie boven water gebracht. Het werk Ij gedaan zodat de'machine kon inrukken, Niet dat het geplande einddoel was bereikt de brug over de Poldervaart bij de toe gangsweg naar het volkstuinen- complex Thuriede maar om dat het hiervoor uitgetrokken budget z'n uiterste grens was genaderd. De werkzaamheden vormen slechts een klein deel van bet totale plan wat de dienst ge meentewerken heeft ontwikkeld. Voor dat het uitdiepen van het watercomplex betref:, moet wat nu gedaan is als een eerste aan zet gezien worden. In de toekomst moet bovendien 't waterpeil zo veel mogelijk op een lager niveau gebracht wor den. De beworteling van het bo- menbestand vraagt hier nu een maal om. Ook de beschoeiingen gaan om versteviging vragen. Verder zal worden overgegaan tot 't ophogen en egaliseren van de speelweiden, io het bijzonder die gelegen zijn in de westelijke hoek van het park. De grote weide grenzende aan de Laar van Thuriede is vorig jaar voor dit doel onderhanden genomen. De Heidemaatschappij is bezig met het verwijderen van drie van de zes geslagen damwan- den ia de uitgebaggerde stroox water. De overige drie blijven voorlopig staan. Wel worden, ze ca. 'h meter onder waterspiegel gedrukt zodat de vissen "zich weer kunnen verplaatsen en doorstroming kan plaatsvinden Voor de leden van de hengek- sportvereniging „Schiedam en Omstreken" verhoogt de uitdie- ping van de strook water in het midden tot twee meter het hengelgenot en vangrendemenf in belangrijke mate. Vooral bij hoge watertemperatu ren in het komende seizoen zal de karper de wijk nemen naar dico water. Hetzelfde doet deze bodemazer onder de vissen ais er strenge vorst op komst is. Bij dichtvriezen van het water heeft trouwens alle vis n diep water de beste overlevingskan sen. brachten Ook voor SZC is de vierde en laatste ont moeting van de Cullïgan- zwemcompetitie in Drach- ten verzwommen, Eén ding is in het verre Friesland duidelijkgeworden: de verenigingen die moeten strijden om de degradatie zijn, qua accommodatie, vei achter gesteld bij de topverenigingen. Een ploeg zoals ZïAN/Vitesse heeft altijd de beschikking over een goed, ruim en snel bad, terwijl de iets kleine re clubs zich tevreden mo gen stellen met minder goede zwembaden. Het bad in. Drachten, dat niet meer is dan een instructiebad 5n de trant van Zwembad Zuid, bleek namelijk veel te klein om het programma snel en vlot af te werken. De beste oplossing van dit probleem. zou zijn dat iedere vereniging in hetzelfde bad zwemt, zodat men. een eer lijke en geen scheve verhouding krijgt van de gemaakte tijden, maar dit is organisatorisch.-in Nederland nog; onmogelijk.".Het zou echter wel prettig, zijn dat dit binnen onafzienbare tijd. ge realiseerd kan worden, het zou; de Culligan-zwemcompetitié veel meer. glans geven,- Bovendien werd in Drachten de degradatie van de herenploeg uit. de A-afdelingeen feit. De ploeg, die verzwakt aantrad door. het wegvallen van René-l van der Kuil, zal het volgende seizoen in de B-I afdeling uitko- BETTY SCHUIT iegen notiorrale top oan men. De damcsploeg, uitko mend in de Bil afdeling, zal ook volgend jaar daar vertegen woordigd zijn. Schiedam Op vrijdag 22 februari is het zeventig jaar ge leden dat in Schiedam de Gymnastiekvereniging "Tot Heil Onzer Ribbenkast" werd opgericht. De festiviteiten rond de viering worden op zaterdag 23 fe bruari ingeluid met een jubileumreceptie in gebouw Chris telijk Sociale Belangen, Lange Haven 73. Van 15.00 tot 17.00 uur zal het hier een trefpunt worden van het plaatse lijke gymnastiekwereldje, van waaruit men nestor THOR als voorloper een passende hulde zal gaan brengen. Dit waren de drie conclusies die men kon stellen na vier ontmoe- tingen van de zwemcompetitie. Eenzwemcompetitie waarin de leden van de Schiedamse. Zwemclub het toch wel moesten hebben van enkele uitschieters. Zo ook in Drachten, In het niet bijster snelle zwem bad. de golfbrekers waren on voldoende om dé gevormde gol ven met goéd resultaat té lijf te gaan, kwam Betty Schuit tot een uitstekende tijd op de 100 meer schoolslag. In een zeer stérk gezwommen- race zwom zij 1.18.8. een tijd die aardig in de buurt var. de Nederlandse top komt te liggen; Voorts een tijd dié in een goed bad (bv. Morgenstond te Den Haag) veel beter zal uitvallen, zodat de prestatie in Drachten nog meer g'ans krijgt. Op ditzelfde num mer werd Helga van der Spek tweede in de eveneens niet slechte tijd van 1.22.7. Bij de heren werden geen al te beste tijden gerealiseerd. Alleen Frank Ruseier kwam tot accep tabele tijden op de 400 meter vrijeslag (4.51.6) en op de 1°0 meter vrijeslag in de estafette waarin hij 60.0 2\vom. Ruud Pij per werd weliswaar eerste op de 200 meter vlinderslag, maar. de gemaakte tijd van 2.21.2 v/as nu niet om over naar huis te schrijven. Wel moet gezegd worden da: hij reeds de 400 me ter vrijeslag had gezwommen, als invaller voor Renê van der Kuil, in 4.43.5. Marcel Biomsieef werd derde op de 100 meter vrijeslag onder dc 12 jaar in 1.12.6.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 4