Zomerse winter vroege VOORLICHTING STAAT BIJ KNMPT CENTRAAL zijn 9 Vakmanschap uit Kethel In nieuw verenigingsjaar: Heerlijke lach voor Be Jong Hulp van II 3 predikanten gevraagd Vereniging des duivels over films SCHIEDAMSCHF. COURANT WOENSDAG 20 FEBRUARI 1874 OF Vl. F, T C S i- F F FV! QDDtó4K:J i DojUfcuiv ritV^iDinii AV:i) i 'XWii- Schiedam Menigeen zal zich afvragen of er nu sprake is van een zomerse winter ofwel van een vroe ge lente. De ene dag grijpen de mensen naar hun winterjas, de andere dag kunnen ze volstaan met een wat minder zware lijfdekking. Wollen hand schoenen en bivakmutsen, laat staan oorkleppen zijn nog niet uit de mottenbal- len geweest. „Een zegenrijke winter", zegt de stadsbewoner; voordelig In het stoken en geen ellende van sneeuw en vorst. Ook de natuur haar totaliteit profiteert van - dé' bijna abnormale (emperatü' ren en Is met alles vroeger dan ooit te voren. Wat zij in en rond de stad aan grasmatten en weide/tg ronden bezitten Ifgt er ongerept bij. Het frisse groen steekt daarom des- te-meer af bij de dorheid die onze stadsparken bij normale winters kenmerken. Een dor heid die ditmaal geen betrek king 'heeft op de vroegbloeiers onder de heesters. Van bottende - takken is op dit moment geen sprake. Veel soorten vertonen reeds het lichte tere groen van de bladvorming. Er zijn er zelfs iHj waarbij de Ibladvorming vrij wel volledig tot ontwikkeling is gekomen. Op de gemeentelijke begraaf plaats staat zelfs de heester, "cornoelje", al volop te pronken met haar kleine gele bloempjes. Een goede waarnemer zal het zijn opgevallen dat ook in de Heem tuin al veel jong bodem- groen op doorschieten staat. Op vallend grote ve'den gevlekte dovenetels voorspd'cn dat er veel van deze decoratieve blau we bloemenüragers tot ontwik keling zullen Wat de bolgewassen betreft is het sneeuwklokje met de crocus weer haantje de voorste in het were' 'ie van vroegbloeters. Misschien even verbaasd als de mensen dat ze op dit tijdstip in hun groeidrift geen weerstand ondervinden van sneeuw- en ijs lagen. De grote terugslag bij al deze vroege ontwikkelingen van bo men, heesters en planten kan ontstaan als "Kan'ng Wi: ter" voor ons nog een periode van strenge vorst in petto heeft. Vol gens botanici kan dit zelfs lei den tot een ramp. De weken tel len echter door terwijl de zon in stralingskracht toeneemt, facto ren die het beste doen hopen. Ook voor de overwinteraars onder onze zangvogels is dat zachte weer een geschenk van da he mel. Er is volop voedsel en de nachten zijn vrij mild. Alleen de storm maakte het nodig uit te kijken naar beschutte nachtcte- king. Verdere tierelieren de me zen en ander zangertjes er lus tig op los. het voorlaar tege moet. Dit naderende voorjaar heeft ook de watervogels in het Beatrix- park al danig te pakken. Do zwanen, samengebracht in hun winterkwartier, zitten hunke rend achter het gaas. De genten vertonen verschijnselen van kribbigheid nu ze aan een huwe lijk gaan denken. Het gras van hun tijdelijke verblijf hebben de zwanen kuis schoon wegge- graasd. Air het weer niet onver hoopt omslaat, hebben ze hier de langste :"jd b'jeengezeten. Ook in de vrij grote kolonie meer koeten is de winterse eensge zindheid aan het tanen. De ha nen beginnen af en toe aan hun 'gebruikelijke bals-capriolen en vallen nijdig uit naar ware cn denkbeeldige concurrenten op het liefdespad- Op een geheel onverwacht ogenvlik zal elke haan. zijn hennetje gevonden hebben en trekken de koppels weg op 2oek naar een geschikte plek om te nestellen. De overblijvers onder de hanen gaan dan een moeilijke tijd te gemoet. Ze dienen uit de buurt van de nestplaatsen te blijven willen ze niet afgetuigd worden door de hanen die hier hun ter- ratorium hebben ukgezet. Ook bij de eenden is de koppe1- vorming in voile gang. Fen moedereend met pijltjes komt ook al voor. Een wankele be staansgrond voor een jong een dengezin als de vorst toeslaat. Vooral op zonnige dagen zoeken veel wandelaars nu reeds hel Prinses Beatrixpark op. ïn eo rüid de kinderboerderij Ls het al bijzonder druk. Tassen vol brood verdwijnen ook nu weel ln de altijd hongerige magea v&n de levende have welke dl boerderij rijk ls In een uitga breid assortiment. Iedereen wacht nu op een voïledV ge lente explosie en het dat de eerste dagtenten weer cj de hiervoor bestemde grasveldei gaan verschijnen. Elke week i» er meer te zien in onze stads parken. Wie er oog voor hee8 ?al moeten e-kennen dat er ii Schiedam op het gebied van na tuurschoon veel, zelfs erg: vee te genieten valt. 9Een fragment uit de film .te- sus CVhrist Superstar; één van de voor de Nederlandse Ver eniging tegen Godslastering onaanvaardbare film. Schiedam Voor het personeel van de scheepswerf en de Ma chinefabriek Ade Jong komt op vrijd3g 22 februari de revue „Dag dag, heerlijke lach" in de Vlaardingse Stadsgehoorzaal. De voorstelling begint 20 uur. de zaal is al open 19 uur. Mede- werkenden zijn onder andere André van Duiri, Frans van Dusschoten en de dansorkesten Vox Humana (in de wandelgan gen) en John Wegman (tijdens het bal na de voorstelling). Schiedam De Koninklijke Maatschappij voor Tuin- en Plantkunde, afdeling Schiedam hield haar jaarlijkse ledenvergadering met ais belangrijkste agendapunt: het programma voor 1974. Tevens werd op voordracht van het bestuur, de heer F. J. van Erk als voorzit ter gekozen» IHj volgt hiermee de heer G. Barun op die om gezond heidsredenen af moest treden. Heet bestuur bestaat nu verder uit, mevrouw M. Frederiks-Landber- gen die de financ dn beheert; de heren A. de Bruijn, vice-voorzit- ter; L. F. A. Wolthuis, secreta ris en K. Degeling die bij accla matie werd herkozen. Wat betreft de propaganda-activi- teiten zal in het nieuwe vereni- gingsjaar op de reeds ingesla gen weg wórden voortgegaan. Het geven van alle voorlichting per circulaire aan de bewoners van de nieuwe en nog komende stadswijken staat centraal. Ver der houdt men voorlichtings avonden voor iedereen over ai- les wat heeft te maken met het zelf kweken van bloemen en, planten, in huis. tuin of zelfs op balkons. Het organiseren van excursies in eigen omgeving of daarbuiten met mogelijkheid tot deelname voor ook niet-Ieden is wederom een vast programmapunt. In maart of april wordt weer ge start met een cursus bloem schikken onder leiding van een specialist op dit gebied. De reeds ervaren dames- en heren leden gaan in het najaar de af deling vertegenwoordigen op de in Delft te houden nationale wedstrijden in het bloemschik ken. De cursus: „Verzorging kamer planten", vorig jaar gegeven door de heer A, de Bruijn op de stadskwekerij, krijgt een herha ling op 2—-9—16 erv 23 maart. Het zijn aanschouwelijke lessen met daarna een rondgang door de kwekerij-kassen. Ook belang stellenden van bulten de maat schappij kunnen deze eurcus gaan volgen (zonder kosten). De vergadering ging later over 1b een forum, samengesteld uil deskundigen op het gebied van de flora. Heel wat vragen wer den beantwoord over kweekmfi» thodes en welke bloemen éb planten voor de amateurtulniet het hoogste rendement opleve ren. Een verloting maakte dat menig lid na afloop met een mooie plant naar huis kon gaan. Wie inlichtingen wil hebben O vel de afdeling ofwel over de ont vangen voorllcbtingscircutaïre kan zich wenden tot de heer L, F. A. Wolthuis, Van Raaltepleifl 45 ln Groenoord, Morgenavond in het Passage- Theater: Tëte-a-Ted (de Braak). Met Sylvia Alberts. Want hoewel de ruig besnor de cabaretier in het zuiden des lands op het ogenblik veel wordt gevraagd (hef carnaval viert ai hoogtij), was ér een poosje geleden fach iemand zo slim om het duo voor mor. genavond te contracteren. •lef alweer oude programma be gint kwart over acht, toe gangskaarten kosten, In volg orde van toename van hef ge. rief dat de plaatsen bieden, vijf gulden, zeven en een hal ve en tien'gulden. "ed en Sylvia zingen, converseren en acteren met teksten van De Braak's Farce Majeure-team- S'us Chris] Superstar; één van onaanvaardbare films, bege'eidingsmtiziek is van de hand van Harry Banmnk en Joop Stokkermans en wordt gebracht door vier musici r Theo Roosen aan de piano, John Tadixz voor hef slag werk, Sddy de Wind als gita rist en George V/olfz op de basgitaar. Choreografie ligt in de handen van Robert Kaesen, het decor is van Wim Bijmoer. Tête-a-Ted is bestaat al geruime tijd en heeft voor veel uitver kochte zalen gezorgd. Onge twijfeld vooral door de repu tatie van Ted de Braak (dus door Sylvia Alberts in mindere mate, hoewel ze een belang rijk aandeel heeft in het pro gramma), een reputatie die Is opgebouwd na een langdu rige periade als presentator van verschillende televisie programma's; en als „coördi nator" van het Farce Majeu- re-leam, dat op het ogenblik In Veronica's top 10 voorkomt met het carnavalsliedje Kiek klele Koeweit. Dat wordt ove rigens morgenavond niet ge zongen. Of de vereniging denkt, dat er misschien wel „kommunistiscbe invloeden" zijn, blijkt niet uit het rapport, maar toespelingen in die richting zijn er zeker. Krachtig besluit het rapport: „Wij roepen u daarom op om met ons in positieve zin te blijven getuigen tegen i elke vorm van bezoedeling van de heilige naam." Vakmanschap is meester schap. Een gezegde, dat zeker van toepassing is op molenbouwer H. van der Loo uit Kethel, die op het ogenblik werkt aan. de restauratie van molen De Drie Lely's in Maasland. Ruim «twee honderd jaar geleden werd, zo staat op de ge denksteen. van de molen te lezen, „Den Eerste Steen Geleyt Op Den 4 Mey Door Teuntje Van Der Leiy". Ook nu is'de molen weer eigendom, van de familie Van der Leiy, nadat.molenaar C. Roels in 1969 de molen overdeed aan de familie van wie hij hem in 1935 ■had gekocht. De molen verkeerde in bouwvallige staat. Na de oorlog is er behoudens een bescheiden opknap* beurt in 1954 niet meer aan onderhoud gedaan Toch hebben sommige delen, van de molen de tand des tijds goed weerstaan. De molen bouwers zagen, hakken en schaven aan de echte oude balken, die op- Vlaardingen/Schledam - „Zet u ïn voor de strijd tegen de ontluistering van Christus". Dat staat in een rapport wat de Nederlandse Vereniging tegen Godslastering, die in Vlaardingen zetelt, aan de Nederlandse predikanten heeft verstuurd. Grote bezwaren zijn er ook tegen De Vlaardingse NVG: „Wij vre- van Zetten en 3. van der Waal. het wereldberoemde lied uit Su- zen dat door kassuccessen, Aan de hand van bijbelteksten perstar, nu al een evergreen: „1 zoals de films Jezus Christ Su- wordt bewezen hoe slecht de don't know how to love him", in perstar en Godspell, nog meer films wel zijn. „Wijzitten nu de film gezongen en gespeeld onheil over onze hoofden wordt opgescheept met Godspell en J. door Yvonne Elltman. De NVG uitgestort." En dat. .kan niet, C. Superstar, maar aangezien vol. gramschap: „Zij beweert vinden de bestuurders van de dit goede kasstukken rijn kun-, dat zij is ontdekt, terwijl zij ge- vereniging, Piet Stam jr., L. A. ncn wi] vast en zeker nog meer woonlijk onder invloed van van dergelijk onheil verwach ten, want de argeloze'musical- bewonderaar betaalt wel. Daar om willen wij reeds nu in alge mene zin een waarschuwend ge luid laten horen," nieuw voor het boven werk van de molen wor den gebruikt. De restauratie omvat on der meer het aanbren gen van nieuwe wieken, korte en lange schoor en bakken onder de kap. Aan de zuidwest-zijde wordt de molenromp af gebroken en het comple te maal werk wordt her steld. Ook het kruiwiel. De Vlaardingers- waren al eerder in het nieuws door de brieven die zij schreven aan de Tweede Kamerleden en d eminister van CRM, waarin zij protesteerden tegen de kerstshow van Barend Servet. Het anti-Jesus Christ Superstar- rapport telt toch altijd nog zes pagina's val met waarschuwin gen, citaten uit de bijbel en nog veel meer. drugs op straat stond te zin- tfja ^vrienden", gaat.het. rapport gen." De vereniging 15 hevig v<irder> I>£;on,mJgen rijn door vertoornd. j,un lauwheid zo verstrikt ge raakt in de dingen van deze we reld dat zij nlep eens opmerken dat zij goddeloos handelen". Zelfs citaten van Lenln worden door de rapporteurs niet ge schuwd; hij was het d5e zei: „Voor ons communisten ls da bioscoop de belangrijkste van alle kunsten." Begin april zal de molen* die nu nog als een kal6 romp boven Maasland uitpriemt in al zijn glo rie herinneren aan „schone tyden". De res tauratie wordt uige- voerd onder toezicht van Monumentenzorg. dat dient om de kap en de wieken in de wind richting te draaien wordt vernieuwd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3