B oeiend epos van mens een beest van een Nieuwe cursussen Dycke Brothers weer in Instuif Ongelooflijk mooi' en uniek BEHANGEN EN KOKEN De Doele gaat naar Den Haag Gospelteam The Lighters geeft kerkconcert Sissies niet - poppen ivèl in Zolder theater weer open Schiedam Vanaf morgen is het Nationaal Gedistilleerd Museum weer voor het publiek open- Bij de opening (van middag om vijf uur) van het museum in de kelder van het Stedelijk Museum, bleek dat de heren De Roo en Van Beek niet hebben stilgezeten in de Tuim drie jaar dat het NGM gesloten is geweest. Het is gezellig en sfeervol gewor- den: een oude kuiperij Iaat pre cies zien, hoe vroeger de kui pers hun werk deden!- achter een aantal vitrines zijn alle- at tributen te bewonderen die eens noodzakelijk waren voor het maken van de dranken en van de vaten: en ook het unieke mo del van de enkele jaren geléden afgehande distilleerderij van de Kappelhof en Hovingh NV staat er nog steeds. De kuiperij ziet er zo rommelig en toch zo verzorgd uit dat het lijkt, alsof de vatenmakers er net uit zijn vertrokken om te schaften en even Iatr terug zul len konien om hun taak te vol brengen. Enkele tientallen hand werktuigen hangen aan de mu- ren, een onafgemaakt vat staat nog vastgeklemdop de grond en de houtspaanders liggen met honderden oyer' de vloer ver spreid.'VX' In'een ander deel van het Natio. naai Gedistilleerd Museum staan 'vitrines, waarachter allerlei - werktuigen, flessen enzovoorts zijn opgeborgen. Chris de Roo, onder wiens toezicht het NGM tot stand kon komen, zegt daar over: „De vitrines zijn aange bracht door de timmerman van het museum, de heer H. van Beek, omdat zonder die glazen kasten al die voorwerpen d:e er nu achter liggen, zouden worden gepikt. Vroeger hingenze ge woon aan de muren. Maar als dé conservator even werd afge leid waren er weer een paar ver dwenen in de zakken van, grijp grage lieden". Ook staan er wat grotere werkt to gen: een gistpers van ruim 6QD kilo, een distilleerketel, eert ymchtpers en meer voorwerpen die vroeger nodig waren om flessen te maken, té kurken en te capsuleren, om vaten te ver vaardigen en om drank te fabri ceren. Het grootste deel ervan is geleverd' door grote schen kers ais Bols en Dirkzwager, maar ook Is er materiaal in bruikleen. ONGELOOFLIJK „Er wordt tamelijk veel bezoek verwacht", zegt Chris de Roo, die zo'n beetje het toezicht zal houden in het NGM. „Daarom is het erg jammer dat niet alles op even grote schaal'kon wor den^ aangebracht. Die distilleer ketel had waarschijnlijk nog iets groter moeten zijn". Wel op de juiste schaal Is het mo del van Kappelhof en Hovingh's distilleerderij, die aan de Dam stond, een voorbeeld van zeer nauwkeurig werken.' Het staat dan ook al jaren in de keldér - van het museum. „Want bet is een uniek, eén ongelooflijk mooi ding", aldus Chris de Roo, Twee weken geleden was het Na- tionaal Gedistilleerd Museum al in het NOS-programma Van Ge west tot Gewest te zien. „De be langstelling is heel terecht", vindt Chris de Roo, „Want die kuiperij, die overigens is ge- "schonken door de heer A. H. Ris, het model van de distilleer derij, dat Iaat zien hoe vroeger alle mouterijen er uit zagen (ook de Goudsbloem), en al die andere voorwerpen bijeenge bracht, is Iets zeldzaams, Zoiets zie je nergens anders". Schiedam Van alle bevelhebbers uit Wereldoorlog grafen en medestrijders hebben nooit kunnen uit- II leent George S. Patton jr. zjch ongetwijfeld het maken- wat de man in zijn meedogenloze en suc- beste tot de hoofdpersoon in een biografie die niet cesvolle strijd tegen Hitiers legers heeft bezield. leidt tot probleemloze heldenverering. Pattons bio- Zeker is dat hij het voeren van' 'n. oorlog zag als roeping en ideaal en dat hij 'in vredestijd zou zijn verzuurd. Maar die roepmg lijkt in lijnrechte tegenstelling: te staan tot zijn dichterlijke gevoe lens en zijn primitieve, eerlijke godsdienstige opvattingen en strookt- weer volledig mat zijn heilige geloof in de reïncarnatie van de krijgsman. Hei is de grote kracht van regisseur -• Franklin J. Sdhaffner, dat hij het publiek na het zien van de film „Patton", die; nu terug is in PASSAGE, in dezelfde onze kerheid weet te laten. De kijker wordt heen en weer getrokken tussen diepe verering en even diepe walging. Het laatste ge voel blijft waarschijnlijk het -langste hangen. Een psychiatrisch geval, generaal Patton. De man die Rommel zag als zijn priyé-vijand, diens leger in Afrika versloeg en die het Ardennen-offensief tot een goed eindebracht, was een veohtjas, bikkelhard voor zijn mannen en wars van. iedere vorm van diplomatie. Met een simpele filosofie ,,dat; de held niet de zak' is' die zich iaat ■doodschieten, maar de vent die ■de zakken aan de andere' kant doodschiet"gaat hij de oorlog in. Hij ziet'een soldaat met shellshoök voor een lafaard aan en slaat hem. Dezelfde generaal citeert in de ruines van Cartha go uit zijn eigen werk, bidt zijn simpele gebeden, kust stervende soldaten en kent de klassieker op "zijn duimpje. Veroveren op de klassieke wijze is zijn enige doel. waarbij hij behalve Duit sers een even ambitieuze mede strijder op zijn weg vindt: veld maarschalk Montgomery, die hij in Messina en hij Remagen voor schut 2et. Een weinig di plomatie redt Montgomery als bevelhebber; er is niets meer dat Patton' kan helpen... George C. Scott verdient zijn Os- 6 Schiedam Om het werk tijdens de grote schoonmaak wat te verlichten heeft de Stichting voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting drie nieuwe cursussen ingesteld. Konden tot voor kort alleen nog maar vlijtige huisvrouwen hun vaardigheid met naaien of bloemschikken wat op peil brengen, nu kunnen ook de brave huisvaders en de alleen wonènde jongeren leren hoe zij de woonkamer en hun eten wat kunnen veraangenamen. .George C. Scoft als generaal Pattan (in PASSAGE). car voor de Pattoii-rol volko men. De snel wisselende stem mingen van de Amerikaanse ge- neraal komen gaaf over, terwijl .ze toch snel zouden 'kunnen lei- den tot ridiculiseren, van een fl- 1 guur, die met al zijn menselijke tragiek- allerminst 'belachelijk is geweest. Aangezien' de gehele film duidelijk is opgebouwd rond de persoon van generaal Patton, die een dominerende man moet rijn geweest, zijn ook in deze film de tegenspelers naar. het tweede plan verwezen. Het enige (goede) tegenspel komt van Karl Malden als gene raal Omar Bradley. De die cursussen van de stich ting zijn: belangen, stoelen be kleden en koken, De eerste cur sus, behangen, is er één van drie lessen, die op dinsdagavonden zullen worden gegeven. Voor twaalf gulden zullen zowel da mes als heren de cursus kunnen volgen en vervolgens de grote voorjaarsschoonmaak tot een goed einde kunnen brengen. Op donderdagavonden worden voor vijftien gulden vier lessen gegeven In stoelen bekleden. Om oude stoelen niet aan hun lo over te laten in de handen van prutsers. De derde cursus is vooral be doeld voor jongelui vanaf acht tien jaar, die alleen op kamers Schiedam In het clubhuis De Doele wordt morgen avond een film met Jerry Lewis gedraaid. De film, Paniek In Het Warenhuis, wordt om half zeven ver toond voor de kinderen die gewoonlijk op die tijd komen, voor de tieners die dat te vroeg vinden wordt de film om acht uur her haald. Toegangsprijs is om half zeven een gulden, om acht uur anderhalve gul* den, maar dan is ér nog tot elf uur club na. Kinderen vanaf acht jaar kunnen zaterdag een uit- stapje maken naar Den Haag. Het vertrek vanuit Schiedam is om elf uur 's ochtends bij het clubhuis aan het Doelepiein. In het Haagje worden het pest- museum en de gevangen* poort bezocht. De reis kost drie gulden per kind. De handenarbeidclub om half twaalf en de spel mid dag om één uur gaan za terdagmiddag gewoon door. Zondag in Julianakcrh Schiedam Het Velpse gos- peiteam The Lighters treedt zondagavond op in de Julianakerk aan de Bur gemeester Knappertlaan. De groep bestaat uit tien jonge mensen, die op een eigentijdse manier het evangelie willen doorge ven. Met voornamelijk zelf geschreven Nederlandstalige liederen treden ze al enkele jaren cp in voorna melijk kerkdiensten en koffie bars. „Meer dan ooit trekken muzikale teams met een evangeliserend karakter op het ogenblik de aandacht", menen de mensen van de koffiebar in de Aibarda- stroai, die er ook voor hebben gezorgd dat The Lighters naar Schiedam komen. Zij verlenen zondag hun mede werking aan een jeugd-wel- komstdienst m de Julianakerk. Lighters kregen at verschil- De dienst die om viji uur begint lende keren de gelegenheid om The Lighters, zondag in de Julianakerk. wordtgeleiddoor dominee J. Stolk. Iedereen is welkom. via radio en tv te getuigen van de boodschap van Jezus Chris tus. Ook verscheen kortgeleden zullen afspreken, hun eerste elpee waarop niun-^ypQj. <jjt jaar 5taat "een tweede ri mers staan, die zowel ouderen .als jongeren ook zondagavond pee op het programma, evenals een tournee door V/est-Duitsland •en Zw.tserland (in juni) en door België (in november). Vanaf 1968 treden zij al op, aan vankelijk onder de naam de Dickson Brothers. Zij waren in die tijd vaak te beluisteren in radioprogramma's als Jeugd land, Music go go en Tussen 12 en 2. Studio Tony Dime maakte in die .periode drie elpees met hen, die allen de titel hadden: Dickson Brothers Country and Western. Als goedkope langspeelplaten in de warenhuizen haalden d!e pro ducties een oplage van ruim 100.000. De aanschaf van elektrische ap paratuur In 1971 had een veran- dering van het repertoire, tot ge volg. De groep ging meer op de country-roek-toer. Bovendien j werd de groep toen aangevuld met een drummer.. j Nadat AVRO-disc-jockey Ad Vis ser de naam 'had veranderd in j de DycJte Brothers, presenteer- den zij hun eerste single in Wil lem Duys' program-ma Voor de Vuist weg. De tweede single werd bekenil door het program ma Eddy Ready Go. Met Bou- dewijn de Groot wordt nu een derde single .vaafüprrid. Toegang voor Arcade vier gulden j voor leden en vijf voor niet-Je- >den. Schiedam Na het drie avonden durende Vlaams Festival is het Zolder- theater in de Teerstoof plotseling -in diepe rust gehuld. Aanvankelijk zou den de Sissies overmorgen optreden in het gebouw In de Nieuwstraat, maar hunvoorstelling is aFge- Iast doordat een buiten landse tournee van 'de "twee vrouwen is verlengd. Het Zoldertltcater is daar om zaterdagavondgeslo ten. 's Middags is,er wel een peppentheater voor: kinderen. Hel is. het pop pentheater De Schellen boom met het stuk Piep- kruit. Toegang één rijks daalder. T. wonen, en heet: koken voor ka merbewoners. Andere cursussen van de Stich ting voor Huishoudelijke en Ge- zinsvoorlïchting Schiedam, die al langer bestaan, zijn: uiterlij ke verzorging, naaien, bloem schikken, creatief, handwer ken, wandkleden maken en kar weitjes in buis. Belangstellenden kunnen zich op geven bij het pand van de stich ting op de Korte Dam 5 of via telefoonnummer 264781 Het kas toor is geopend van dinsdag tot én met vrijdag tussen half tien en twaalf uur. Schiedam - Na het zeer geslaagde carnavalsfeest van afgelopen zater dag komt de stichting Instuif Schiedam zondag met een country- groep' op de proppen. Voor de zoveelste keer treilen dan de Dycka Brothers In Arcado op. 5CHIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 23 FEBRUARI 1974

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3