Boeiende bundel i¥f f - c 1 KVP SCKIEDAMSCHE COURANT - DONDERDAG 7 MAART 7974 Schiedam - Achtenlwlnüj dagen voordat de gemeen, toraad haar oordeel zal vellen over het bestem mingsplan voor de Schiedamso binnenstad hebben de raadsleden een dikke bundel van de gemeente ontvangen omvattende de definitieve plannen voor het stadshart. Onze krant hieidi de afgelopen dagen een steekproef onder de Schicdarase raadsleden, die op donderdag 2S maart moeten beslissen of zij met de eentrum- platmen van tvetl,ouder Bolmem in zee Billen gaan of mei. Bij de uitspraken van de raadsleden moet worden aangetekend dat velen van hen nog niet de kans hadden de bundel zes centimeter effle In zijn geheel door te kijken. Logisch dat zij dus slechts een globale indruk van de sterk gewijzigde plannen aan ons kwijt wilden. Over het algemeen vestigden zij wel de indruk .dat zij grotendeels tevreden waren over het gehele plan, hoewel met name de woordvoerders van de linkse partijen nog wat verlangens spuiden. Want zoals onze krant algelopen maandag oh publi ceerde de wethouder van stadsontwikkeling, Cor Bolmers, Is in deze definitieve plaimen ruimschoots tegemoet gekomen aan vele herwaren die aan hef globale plan kleefden. De belangrijkste punten: er is geen metro-tracé In de plannen opgenomen de doorbraak Broersvest-Broersveld wordt de helft kleiner er komen meer woningen en minder winkels de parkeergarage aan de Lindenhof wordt niet ge bouwd de uitvoering zal 71,9 miljoen gulden kosten. Het verdwijnen van de metro is voor niemand een punt, wel de doorbraak en de financiële consequen ties voor de gemeente. De enige fractieleider die ons geen mening wilde geven was overigens de heer P. Poot van de Protestants Christelijke Groepering. Hij had de stapel papleren nog niet doorgeworsteld, maar wilde ook daarna nog niets kwijt. Hij wilde wachten op een fractievergadering van de PCG. Dat wilde eerst ook PvdA/PPR-fractielei der Arie Ver- linde (wachten op een vergadering van zijn partij). Maar na enig aandringen wilde hij toch wel enige uitspraken doen. In het lijstje zijn naast de menin gen van de fractieleiders van de gemeenteraad ook de meningen weergegeven van W:m de Visser (PvdA), die door zijn voortdurend harde werken, zo wel ln de commissie stadsontwikkeling als in de ge meenteraad, de aandacht op zich vestigde vanwege het nodige „tegengas" dat .hij aan de plannen van partijgenoot Bolmers gaf, en ook die van de lijst trekker bij de komende verkiezingen van de PPR, Hans van der Wijk. Dit omdat de twee linkse partijen (PvdA en PPR) fit de nieuw te vormen raad weer twee aparte partijen gaan vormen en niet één fractie, zoals nu. Een andere belangrijke figuur in het raadswerk als het om de plannen voor de binnenstad gaat, D'GG-er Aad Wiegman (thans vierde op de voorlopige PvdA- kandidatenlijst) was niet bereikbaar. Op deze pagi na ook een bloemlezing uit de bezwaarschriften die na de ter visie, legging van het globale plan bij de gemeente binnenstroomden. t,Degene die zich permitteert een nieuw hart voor Schiedam te bouwen, zal eerst moeten leren hart voor zijn stad te hebben". Een opmerking met een gouden randje. In de richting van stadsbouwer C. J. M. Bolmers, die altijd vol trots spreekt over „zijn" nieuwe stadshart. Het is de slot zin van een van de 69 bezwaarschriften die vorig jaar te gen het toen nog globale bestemmingsplan voor het cen trum werden ingediend «n die het afgelopen weekeinde samen met dit drastisch gewijzigde plan werden vrijge- samen geven» „Laat ons deze stad zoals zij is, breng hier en daar de noodzake lijke verbeteringen aan, maar koester geen te hoge verwach tingen", schrijft de ongetwijfeld lieftallige Schiedam se verder nog in het bezwaarschrift. Ei genlijk zou haar slotzin, waar mee we dit artikeltje begonnen een plaatsje moeten krijgen in de agenda van elk raadslid en elke wethouder. Bladeren in het boekwerk dat wethouder Bolmers heeft ge maakt van de bezwaarschriften is een leuke bezigheid. Eigenlijk zou het best grappig zijn elke Schiedammer deze bundel voor zijn of haar verjaardag te ge ven, want het. Is ontspannende bedlectuirr, dat het met een lach op hét gelaat slapen gaan bevordert, Scherp in tegenstelling daarmee, staat het commentaar op de be zwaarschriften tegen het ont werp. Een dor werkje, "dat veel al uitmondt in de conclusie „Het bezwaar is ongegrond". Met uitzondering uiteraard van de bezwaren waaraan tegemoet is gekomen door het plan dras tisch te wijzigen. Zoals het be zwaar van het ministerie van verkeer en waterstaat, waar achtig niet de eerste de beste. Uit dat bezwaarschrift blijkt dat gemeente Schiedam (lees wet houder Bolmers) weigerde mee te werken aan de studie van tram- en busalternatieven voor de metro. Grof geschut haait het ministerie te voorschijn als het meedeelt in haar brief, dat bij een eventuele aanvraag vóar rijksbijdrage in de kosten van een openbare vervoersvoorzie ning Rotterdam-Schiedam- Vlaardingen een afweging van de alternatieven 'zal plaats vin den. f Geld speelt een lifelangrijke rol. Als een strohalm ging wethou der Bolmers door de knieën voor dit als een munt klinkende argument, om eens een spreek- word financieel te verhaspe len. In de definitieve versie van het bestemmingsplan voor het centrum is geen rekening meer gehouden met de metro. Dat wil niet zeggen dat er, nooit meer een woord zal worden ge sproken over de metro. Maar realisatie is in ieder geval op de zeer lange baan geschoven, ter wijl de kans groot lijkt dat hij er Ba breedvoerige studies inder daad niet zal komen. De middenberm van de 's-Gravelandseweg: onderdeel van de baan van de toekomstige sneltram? Meer kans lijkt een sneltram te maken van het eindpunt Mar- conieplein van de metro in Rot terdam naar het woongebied Broekpolder in Vlaardingen, daarbij voortzoeverad over een van het overige verkeer ge scheiden baan, *s-Gravervlandse- weg, Burg. Van HaarenJaan, Nieuwe Damlaan en via de ge plande metro-boog naar VJaar- .-Noord, Veel schrijvers van bezwaar schriften blijken duidelijk emo tioneel gebonden te zijn bij het centrum. Zoals die mijnheer uit Er zijn in totaal negen raads leden,, meest frac li el eiders, near hun mening gevraagd. Hieronder de namenlijst in alfabetische volgorde. Wat vindt Ui van het totale plan? In het plan Js geen reke ning meer gehouden met de aanleg van een me-, tro. De beruchte 1 doorbraak - .van - :Broersvest naar Broersveld is een stuk kleiner geworden. Er komen meer; woningen in hVt cenfnïm1 en min-"" der winkels. De parkeergarage die bij .-„de ..Lindenhof was ge pland is uit het plan ver dwenen. De plannen gaan volgens de gemeente bijna 72 miljoen' gulden' kosten. Wat ïs uw reactie hier op? M Vincent Broeke fractieleider ü'66 Wat er van Is overgebleven is een vaag aftreksel van wat 't is geweest. Het is de meest elegante oplossing, maar ik vind 't nog steeo» een sprong in het duister. Vooral grote broer Empeo zint me niet t Zit er gewoon niet In dat die metro er moet komen, Dat is zinvol. Zo geeft 't toch een nieuwe impuls aan de winkeliers aan de kant van de Hoogstraat. Ja dat moest wel, oaar aanlei ding van de cijfers van Rijn mond. Zo' wordt de werke lijkheid meer benaderd. Heel goed. Schiedam kan zeer bepaald met minder parkeer garages doen. Zoveel mensen komen er toch niet winkelen, want Rotterdam en Vlaardin gen blijven „trekkers" voor de kopers. Kassa! Daar kan ik nog geen zinnig woord over zeggen. 1 Tjidde op 't Ende - fractieleider CPN Mijn eerste Indruk is, dat vooral de woningbouw van de grond komt, wat ik heel goed vind. Maar 't is nogal geen pak. papier wat je doox moet worstelen., Even over nadenken. De standpunten zijn gelukkig dichterbij elkaar komen te "liggen. Met de woningbouw ben ik erg 'tevreden. Ik dacht dat het al die tijd wel de opzet is geweest. Eén parkeergarage op het Em- maplein Is op zich niet slecht Eens kijken wat er in de toekomst gebeurt, want autorijden wordt steeds maar duurder. Er gaan dagen voorbij dat ik dat niet in m'n vestzakje heb zitten. Ons standpunt is con creet: wat de gemeente te kort aan geld.heeft moet van het Rijk komen. De gemeen ten zijn toch al te kortge- bouden door het Rijk. Leen der t Knipscbeer Fradieleider Op het eerste gezicht ben Ik tevreden over het plan. Ik heb ook de bezwaarschriften gelezen, en met sommige kan ik het wel eens zijn. De bin nenstad moet wel op z'n Schiedams blijven. Vind ik een moeilijk punt.op het ogenblik.Een jaar of wat geleden heb ik er al voor gepleit dat de metro bo vengronds zo moeten blijven» Het openbaar vervoer moet in ieder geval flink worden aangepakt. Ja. daar ben ik het wel mee eens. Erg gunstig!. Ik ben erg voor laagbouw dus ook in het cen trum. Dat weet ik nog niet. Zover ben ik nog niet gekomen. de Emmastraat die !n de bundel bezwaren de openingstreffer plaatst met het volgende pro test: „Kleine winkeliers worden op een gemene manier verdron gen door grote winkeliers: mooie panden en. gevels waar Schiedam zo trots op is, ver dwijnen; mensen, die nu een fijn huis hebben, worden straks in een flat gestopt. Een in Schiedam geboren Rotter damse heeft „met stijgende ver bazing, verwarring, verwonde ring en ten slotte woedegespo- beerd door de tien bladzijden gemeente-Informatie te worste len betreffende het bestem mingsplan. Moet een recht geaard Schiedammer met een normaal stel hersens dergelijke kolder werkelijk serieus ne men"?, vraagt ii]'in haar be zwaarschrift. Zij citeert uit het informatieblad: „Nieuwbouw is onvermijdelijk, maar afmetingen en karakter moeten afgestemd zijn op het bestaande". Tussen haakjes voegt de schrijfster er aan toe: „Zie je we!, ik heb steeds al ge dacht hoe mooi dat stadskan toor toch wat afmeting en ka rakter overeenstemt met de Sin gelkerk". Zij citeert verder: „geen grote en pompeuze paleizen, geen wijde pleinen, geen torenhoge flatge- - bouwen, maar juist een handha ving van het bestaande knusse patroon van de binnnestnd'. Haar commentaar: „Net wat ik dacht, er komen wel een paar grote winkelbedrijven, maar die krijgen als bijzondere attraktie elk maar de afmeting van en ouderwets snoepwinkel- tje". Daar kan Ik nog geen oordeel over gever.. Maar je moet ui teraard de oude wijken niet „Wat het handhaven van het be vergelen Al dat nieuwe kost erg veel geld. Pieter Poot fractieleider PCG Ik wil liever niet vooruitlopen op de speciale Empeo-verga- dering op 28 maart. Ik heb trouwens nog geen kans ge had het met mijn partij te bestuderen. Ook zelf heb ik het plan. nog niet doorgeke ken. m Rietje Taverne-van Campen - fractieleidster Mijn eerste indruk is dat het een erg goed plan is. Volkomen begrijpelijk want de metro .is financieel gezien geen haalbare kaart. Daar wil ik nog geen uitspraak over doen, voordat ik ant woorden op enige vragen heb gekregen. Vind ik gunstig. Het Is belang rijk dat er in de binnenstad meer wordt gewoond. Ik ben alleen maar blij dat die er niet komt. De garage was gepland op een karakteristie ke plek midden in de stad en dat vind ik onaanvaardbaar. Ik vraag me af uf die cijfers reëel zijn. Ik hoop dat de subsidiemogelijkheden rui mer worden. Op grond van deze,cijfers van de gemeente moet het wel kunnen. m f Gerard Verhulsdonk - i fractieleider WD Nog niet gelezen door de hoe veelheid papier. De eerste indruk is gebaseerd op pers berichten. Het plan lijkt mij realiseerbaar. In principe ben ik voorstander jvan een sneltram. Wethouder Houtman kwam al twaalf jaar geleden met dat plan. Ik ben bang dat als de metro er toch komt dat die dan om de stad heen wordt ge leid. Dan zitten we fout. Ik hoop dat 15 meter, genoeg is. Als de bouw van minder win kels maar niet de aantrekke lijkheid ,van het centrum aantast. Met de wonbgen ben ik blij. Ik ben nooit gelukkig geweest met bovengrondse parkeer garages, niet bij de Linden- hof en ook niet op het £m- maplefn. Het wordt 10G miljoen; Maar ook dat bedrag zal naar mijn gevoel een dragelijke last zijn. s Arie Verlinde - fractieleider PvdA/PPR Eigenlijk wil ik er liever niet over praten. Wé moeten het eerst in een fractievergade ring behandelen. Over het al gemeen ben ik verheugd, maar heb toch nog een paar verlangens. Aan het begin van het jaar in de commissie stadsontwikke ling was al toegezegd dat de metro er waarschijnlijk niet zou komen. Ik ben er dus. niet verbaasd over. Toch nog een omstreden punt. Misschien dat de dtwrbraak er voor het bouwverkeer no dig is, maar dat dan later de zaak weer wordt dichtge gooid. Fantastisch. Al in mei hebben we gezegd dat we de gege vens van Rijnmond moesten toepassen. We moeten wel opletten wat voor soort hui zen er komen en of deze dan betaalbaar zijn. In de stad is geen parkeerga rage nodig. Het centrum moet zoveel mogelijk, auto vrij worden. Als deze garage wel in het plan had gezeten, had ik het beslist aangevoch ten. Ik ben wel blij met één garage. Dat kan wet eens de bottle neck zijn. We moeten het goed gaan. overwegen, want wat moeten we ervoor laten staan? Het mag niet ten kos te gaan van de oude wijken. We zullen er intern nog over gaan praten. Wim de Visser - raadslid PvdA Ik heb't nog niet uitgespit, maar ik ben blij dat de aan pak meer mijn richting uit gaat. Het plan is gelukkig flexibel geworden, zodat we over vijf jaar weer eens kun nen gaan kijken. Alleen maar positief. Persoonlijk zie ik liever hele maal geendoorbraak. Maar kleiner is natuurlijk beter dan niets. Maar het moet wel „hard" worden gemaakt Het moet voor honderd pro cent zeker zijn, dat die 15 meter noodzakelijk is. We hebben dus toch bereikt dat de Rljnmondcijfer3 wor den toegepast. Er waren te veel winkels in het globale plan.. De woningen zijn uiter aard alleen maar positief. Dat wisten we al eerder. Het Is moeilijk te voorspellen of er meer parkeergelegenheid moet komen. Eén garage op het Emmaplein lijkt mij ruim voldoende. Daar kan ik nog niets over zeggen. Ik ben wel blij dat we het in onderdelen krijgen. Die raming van 72 miljoen vind ik wel een beetje voor barig. Het zegt helemaal niets, omdat het plan flexibel is. fi, Hans van der Wilk - lijsttrekker PPR Moeilijk. Ik beschik niet over het materiaal. Mijn globale indruk is dat het plan voor een deel is tegemoet geko men aan bezwaarschriften. Het niet res er/eren van een metro-tracé in het centrum is een logische consequentie van het feit dat de metro er de eerste twintig jaar niet komt Ik denk dat de doorbraak es sentieel is in het plan; als je die realiseert wil dat zeggen dat jer er „achter" iets móet gaan doen. Ik ben blij dat de doorbraak is verkleind, maar het zou er eigenlijk betemaal niet moeten komen. Goed hoewel ik huiverig ben voor meer woningen, zonder de zekerheid dat ze betaal baar zijn c.q. wat voor groe pen mensen er komen wo nen. Een parkeergarage wil ik al leen in een uiterct stadium, maar dan nog op voorwaar de dat deze aan de rand van het centrum komt. Dat de Lindenhofgarage uit het plan is gehaald, vind ik dus uit stekend. De financiële consequenties kan ik nog totaal net ever-, zien. Moet ik eerst brter be studeren. staande knusse patroon in de binnenstad betreft", vervolgt ze. „dat overtreft gewoon alle knus heid, die er ooit in Schiedam bestaan heeft, want, zo lees ik over het nieuwe stadserf, „veel moet mogelijk zijn, zowel een partijtje schaak op de stoep rand" (mag puzzelen ook? Dan neem ik beslist dit „be stemmingsplan binnenstad" mee) als 'n protestdemonstratie (gut, wat jammer dat ik zo lang moet wachten met mijn protest, maar W3t zal protesteren dan een knusse boel worden). MOEILIJK Het moet erg moeilijk voor de wethouder en zijQ staf geweest zijn iets zinvois te doe0 met deze stapel bezwaarschriften. Verstandig beeft hij gekozen voor een systematische aanpak. Alle brieven werden uitgesplitst over 34 punten waar tegen be zwaar kon bestaan. Veel blijkt elkaar dan te overlappen. Na deel is dat nuances tussen be zwaren wegvallen. Duidelijk wordt uit het schema dat aan de raadsleden is ver strekt dat de werkgroep Schie dam - een groep jonge intellec tuelen die in maart vorig jaar de strijd aanbond met de plan nen - met haar ruw geschat twintig bezwaarschriften op een groot aantal namen ingediend, een zeer hoge score haalt om de maximaal mogefijke 34 zwarte puntjes te halen. In ieder geval bestaat achter elk belangrijk onderdeel en achter elk toege kend bezwaar een balletje op hun naam. Niettemin blijven er ook van hen een aantal bezwaren ongehonoreerd. Eén van de voornaamste daarvan zou we! 'ns kunnen zijn, dat bij de tervislelogging van het plan hei verslag van het vooroverleg met andere overheden ontbrak en dat het plan zo ingrijpend S -i'rigd dat hot oonicuw ter visie zou moeten worden gelegd. Vooruitlopend op het standpunt van de provincie, heeft de wet houder het bezwaar ongegrond genoemd. Als de provincie dat hu ook maar vindt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3