'The Graduate' weer m e BOLL WEEVIL IN TEMPEL Harde kritiek op milieubeleid van wethouder Collé WALDOnv. Otliello keert terug in Arcade Sprookje Bomans in de Teerstoof CJV HEEFT RUIMTE EN GELD NODIG VOOR VELE ACTIVITEITEN mm Orgelspel m museum Volslagen onzin', meent PvdAjPPPt-iverk groep 'SCHIEDAMSCHE COURANT - VRIJDAG 8 MAART 1974 Schiedam „Vroeger was het belangrijkste doel: jonge mensen met elkaar ':-;hn. contact brengen. Zij moesten met elkaar leren leven" „In die tijd maakte de lei ding- de hele gang van za ken uit. Het is nu samen spel tussen jeugd en lei ding geworden. Dat heeft tot gevolg Üat er nü veel 'igesport en gespeeld wordt" Aldus Jan van de Most, vice-voor- zitter van de afdeling Schiedam van de Christelijke Jeugd-Ver- i eniging (CJV). Afgezien van het grote gebrek aan geld draait het wel lekker met de CJV, 'vindt hij. -De drie hoofdafdelingen in échie- dam (aan de Lange Haven, de Dr> Zamenhofstraat en de West- 'frankelandséstraat) worden druk bezocht, er zijn veel acti- viteiten waardoor de vereniging vorig jaar zelfs zoveel leden kreeg dat er een tijdje geen niéuwe leden werden aangeno men. De leiding (die sinds kort ait ongeveer vijfentwintig perso- r"n bestaat) bleek het grote Ie- denaantal niet te kunnen opvan- gen. De CJV ontstond in 1853 en is het Nederlandse orgaan van de YMCA; de. Youth Men Christian Association. ÏJa een aanvanke- lijke samenwerking tussen de Christelijke Jonge Mannen Ver eniging en de Christelijke Jonge Vrouwen Federatie werd na .de CJV-besluursleden Jan van de Most en Kees de Graaff in de tweede "wereldoorlog besloten 1 Schiedam De toneelvereniging Othello komt zaterdag 17 maart in. de grote zaal van Arcade voor het voetlicht met het blijspel „Je moet er niet mee spelen" van Hans Nesna. Zeventien jaar geleden presenteerde Othello zich aan het publiek met het blijspel „De Privé-verpleegster". Toen, ook op het toneel van Arcade en voor een geheel bezette zaal. jeugdhaven can t .ange Keven 129: „De ruimte word! te klein". tot een fusie. Sinds 188G is de CJV ook in Schie dam werkzaam. Niet alleen werd getracht om ontspannings mogelijkheden voor de jeugd te creëren ook fungeerde de ver eniging als een soort opvang- in 1925 echter nog zonder subsi- centrum voor werkloze jonge- die doen" aldus Jan van de ren. „Dergelijke projecten, Most. zoals het JOP, worden nu ge- Qok nu moet de vereniging het subsidieert!. De CJV moest het met te weinig subsidie doen. „Onze mogelijkheden .zijn be perkt" vindt Kees de Graaff, voorzitter en waarnemend pen ningmeester van de CJV Schie dam.- „Om; meer voor de jeugd te doen, daar hebben we eigen lijk te weinig geld voor. Ieder jaar weer organiseren wij bij voorbeeld een zomerkamp, in een groot gebouw op landgoed Schiedam In PASSAGE deze week- een weerzien met. de ai- weer zeven jaar oude eigentijd se tragi-koraedle„The Gradua-. te" van Mike Nichols.Hetis in de eerste plaats een mag'strale observatie - van eenschuwe pu- ber. die de drempel van de vol- wassetthe:doverschrijdt v:a de echtgenote van zrju vaders com- pagnon, maar tenslotte meer voelt voor baar dochter.. Dié is wal aan een ander uitgehuwe lijkt,. maar een schaking rijdens ds trouwplechtigheid in. de kerk vormt één onhb'vrist hn-® het establishment 'fs gedwongen het loadje' te leggen. D~""noa$t is ..The, Gradua'e**. ""■"-'-n v~".r;ys v **-- ~-- bins^t*» minnaar" vermoede- Ljrt ómdat T „ung V2u b er. 'Carf-''TT"." worden)een vl'jmscherps satire op „The American way of life". V*"7ral het. gebrek aan menselij ke communicaties werdt aan de kaak gesteld met de kloof tus sen de generaties als belang rijkste oorzaak. Magnifiek ca merawerk van Robert Surtees accentueert dit verschil van mi lieus en opvattingen, -dat In late re films volgens deze opzet maar zelden zo tot z'n recht is 'gekomen. M:ke Nichols kreeg voor z'jn regie dan ook. terecht een Oscar in 1967; Dust'n Hoffman geeft de jonge man voortreffelijk gestalte, 'Anne Bancroft maakt - een prachtige creatie van.de moe der de hem z'jn eerste lessen in liefde geeft,, en Katharine Ross is als haar dochter, die aan het langste eind trekt, hart- verovereod. Den Treek bij Leusden. Maar dat gaat wel handen vol. geld kosten, waardoor er niet zo veel overblijft voor veel andere acti viteiten" „Ais oudste jeugdorganisatie in Nederland zou je toch voortdu rend meer willen doen" ver volgt Kees. „De SRJJ zou daar eigenlijk voor moeten zorgen. Die raad is immers de instel ling, die het Schiedamse jeugd werk bij de gemeente vertegen woordigt. Maar de twee ambte naren die er zitten. Schravesan- de en Schuckink Kool, doen de hele dag niets. Ze kunnen mis schien ook niets doen" Jan en Kees vinden het eigenlijk niet eerlijk dat het JOP zoveel publiciteit krijgt, terwijl andere vormen van jeugdwerk de CJV en de padvinderij bijvoor beeld worden doodgezwegen. Terwijl de CJV toch ruim 350 leden heeft. Niet mis, vinden zljn. Hoe actief de jongerenvereniging vroeger wel is geweest, blijkt uit het feit dat er bekende ver enigingen uit zijn voortgeko men: de Rijnmondband, de gymnastiekvereniging DOK. en de voetbalvereniging HBSS. Ook zijn er vanuit de vereniging to neel- en muziekgroepen ent- - staan. „Wij willen graag uitbreiden in Groenoord" zeggen de twee be stuursleden van de CJV Schie dam. „Want ondanks het gebrek aan financiën proberen we toch zoveel mogelijk- activiteiten te ontwikkelen. De ruimten in de jeugdhavens aan.de Lange Ha ven en de Westfrankelandseweg en het wijkcentrum in Schie- dam-oost zijn. te klein geworden in de loop der jaren" Om zoveel mogelijk projecten te verwezenlijken, maken de lei ders van de Schiedamse CJV soms weken van meer dan uur. Daardoor kunnen zij vol daan toezien, hoe elk jaar de jeugdige Schiedammers die lid zijn van de CJV („Daarvoor hoef je beslist niet Christelijk te zijn. Sommige leiders zijn het ook: niet" attendeert Kees) vol enthousiasme op vakantie gaan naar het zomerkamp: iets dat bijzonder goed in de smaak blijkt te vallen bij de jongeren. ,Het is. jammer dat we de jeugd boven de zestien jaar nog onvol doende kunnen opvangen"-vindt Jan. „Daarvoor is er het was te verwachten te weinig geld aanwezig. Maar we zijn geen stichting. Gevolg daarvan is dat we r.set zo veel subsid:e krijgen. Maar ook dat we nu niet in staat zijn om een belangrijk doel te bereiken: de jeugd van i de drank te houden" „Een nieuw gebouw is toch wel nodig" besluiten Jan en Kees. „Een nieuwe centrale ruimte hoeft echter niet te mooi zijn. Daar voelen de kinderen zich niet hun gemak: daar dur ven niet te rausen. En dat moeten ze toch echt wel kunnen met sporten en spelen, handen arbeid, instuif enzovoorts". In 1961 kwam Othello uit in de to neelwedstrijd, - georganiseerd door de sectie tonteel van de Schiedamse Gemeenschap in Musis Sacrum. Na de sluiting van dit zalencomplex trad de vereniging op in zaa! Irene. Het spelpeG ging geleidelijk om hoog, maar daartegenover kwam een daling te staan van het aantal bezoekers. Een ten dens waar overigens alle aroa- teurverenigingen mee te kam pen kregen. De laatste twee jaar is hierin verandering geko men. De amateurs krijgen, meer be langstelling; volle zalen met pu- bliek 'dat daar komt om zich te amuseren. De keuze van stuk ken wordt hierop meer en meer afgestemd. Bij de laatste uitvoe ring in Irene bleek de zaal ech ter te klein. -Dit deed het be stuur besluiten weer terug te keren naar het toneel van Arca de. De wat verouderde, accommodatie van dit toneel, maakte de bouw van een eigen decor noodzake lijk. Ontwerper en uitvoerder hiervan is Jan de Koning. In sa menwerking met het aanne mersbedrijf. W. Peters- Een el- gen technische staf zal debe lichting en geluidseffecten voor zijn rekening nemen. Met het luchtige blijspel van Hans Nesna sluit.OlheÜo het winter seizoen af. Op lil oktober keert de groep weer terug, met een nog te kiezen toneelstuk. Aan het blijspel „Je moet er niet mee spelen" werken mee: Tine ke Sorber, Netty v.d. Harg, Ine ke van Kasteren, Al ie van Ger- ven, Sjaak Dessens, Piet Des sens, Flip v.d. Berg en Ben Vredebregt. De regie is in han den van Piet de Kaper. Na afloop volgt een bal met muzi kale medewerking van „The Eurostars"- Godfried B omons, de schrijver van een aanzienlijke hoeveelheid sprookjes en andere werken. Eén daarvan is „De geest in de flas" Dosfin Hoffman met Anne Bancroft als de moeder In Miks Nichols' mef een Oscar bekroonde film „The Graduate" (in PAS SAGE j. Schiedam De organist Frans Kuster geeft morgenmiddag een concert in het Stedelijk Museum. Traditiegetrouw zal hij evenals zijn vele voorgangers het fraaie Hess-orgelbespelen. Het concert begint om drie uur. Toegang is gratis. Schiedam Een sprookje van de enige tijd geleden overleden be kende schrijver Godfried Bo mans zal morgenmiddag wór den opgevoerd door het poppen theater De Kleinste Komedie in het Zoldertheater in de Teer stoof. Het poppenspel is een bewerking van het sprookje „De geest m de fïes". Het speeit zich af in de pruikentijd. Het handelt over een soldaat met een houten been, die een geest meet van gen. Deze geest dwaalt rond in het paleis van de koning en na tuurlijk geeft dat spannende verwikkelingen. De poppenkast is voor kinderen van zes tot en met twaalf jaar. Toegangsprijs is een rijksdaal der. Het programma begint om half drie 's middags. Het Zol dertheater is te vinden op de zolder van het gebouw de Teer stoof aan de Nieuwstraat 12. Schiedam Uit de beleidsnota 1974 van weihouder Eef Collé blijkt een onjuiste instelling en een grote onkunde met be trekking tot milieubeheer, vindt de mi lieuwerkgroep van de PvdA/PPR. In een zeer duidelijke en kritische brief aan het college van B en W heeft de werkgroep een krachtig protest laten ho ren. De opmerking in de begroting van de wethouder zou milieuhygiëne slechts kunnen worden .dreven in samenwerking met geneeskundige -.ï technische wetenschappen wordt -in de brief „onjuist" genoemd, „Milieubeheer is een maat- schsppeJijfc-pDiitiek vraagstuk. Geen weten-, schap en het mag ook zeker niet onder een we tenschap ais de medicijnen worden geschoven" staat in de brief te lezen. De müieuvervuiling wordt veroorzaakt door een complex van factoren, stelt da werkgroep. „De twee belangrijkste daarvan zijn overbevolking en de structuur van onze kapitalistische samen- lering" Om. tot fundamentele oplossingen te komen is ■naast een actieve bevolkingspolitiek een her structurering van onze samenleving nodig, re- s ui terende in een vermindering of stopzetting van de economische groei en meer aandacht voor welzijn, meent de werkgroep. „Het gelooi in de techniek als remedie tegen alle kwalen is zeer gevaarlijk" zo gaai de brief ver der. Iedere technische „oplossing" zou namelijk andere technische problemen met zich mee brengen. In de beleidsnota van Collé staat ook dat de ge meente bij haar taak de milieuhygiëne te be vorderen de steun zou moeten hebben van een aantal deskundigen, die deel kunnen, uitmaken van gemeentelijke diensten. De werkgroep noemt dat in strijd met het pro gramma vaar het college op stoelt. Daarin staat dat de region 'e taken in verband met de beheersing van het milieu zo spoedig mogelijk aan Rijnmond moeten worden overgedragen. SCHADE Uit de begroting van de CPN-wethouder zou ver volgens blijken de! een emotionele benadering van het milieuprobleem wordt afgewezen. „Het is nu al zo dat mensen sterven r.an de gevolgen van milieuvervuiling, terwijl velen in het Rijn mondgebied nu al psychische en «cmatïsche schade ondervinden. Zou u deze mensen een emotionele benadering van het probleem willen verwijten, laai slaan ontzeggen? vraagt de werkgroep aan de gemeente. Tenslotte gaan de progressieven nog in op de op merking van de wethouder over bestrijdings middelen, die er op neer komt dat met alle che mische stoffen in de ban moeten v/erden ge daan, omdat er nu net één schadelijk is. „Volslagen onzin" zncent de werkgroep, „want alle verbindingen die in de land- en tuinbouw worden gebruikt zijn per definitie schadelijk. Zij hebben immers het doel in te grijpen In het ecosysteem te brengen natuurlijke verschuivin gen In dit biologisch evenwicht tot stond" „Onschadelijke verbindingen doen dit niet en zijn dus niet werkzaam en worden dus niet ge bruikt" besluit de werkgroep. Schiedam De popgroep Boll Weevil treedt morgen in de so ciëteit de Tempel op. De groep trad er al eerder op, en viel zo bij de bezoekers in de smaak dat de formatie nu terugkeert voor een tweede concert. De zaal is al om acht uur ge opend de entree is drie gulden. Vanavond en morgenavond Is de bar geopend. Toegang voor deze twee avonden (met disco theek) is gratis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3