Rijk dreigt met stopzetting van stimuleert we in gemeenten TARDIEU: VOLMAAKT ONZINNIG - wm, 2 kranten voor één prijs Schiedam -N oord nieuwe ophoiiwwerkster J)E BEMOEIAL": aanvaardbare vertolking van „Het Zuiden" NAAR AANLEIDING VAN GEMEENTERAPPORT Fraai orgel spel van Frans Kuster ,-C" Rijumond- geliomv nu al weer te klein Ook Maassluis krijgt subsidie SG vergadert Vrouwen over Prediker Geslaagd voor zwemdiploma jaar getrouwd Maandag 18 maart 1974 i pagina's 99ste jaargang no. 24971 ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091. - redactie 262566 - klachten dienst 261211 SCHIEDAM EN KETHEL' Schiedam Het Rijk heeft de gemeenfè gedreigd met stop zetting van de subsidie voor de bibliotheken. Dit naar aanleiding van een rapport over de bibliotheekvoorziening in Schiedam, waarin wordt gepleit voor vier bibliotheek- vestigingen naast een centraal verwerkingspunt. Schiedam - Wie goed in de orgelli teratuur is kan altijd wel vol doende- werken vinden die ge schikt "zijn voor een klein orgel. Ook Frans' Kusters was er za terdagmiddag in geslaagd een programma samen te stellen voor zijn orgelhespeling met muziek die het Hcss-orgeltje als het ware op het lijf geschreven Is. - Twee korte composities van Obrecht en He in rich Isaëc gin gen, vooraf aan wat grotere wer ken van Girolamo Frescobaldi: een toccata, Kyrie en Toccata cromatica per I'elevatione, die hij met passende registratie muzikaal en vaaidig voordroeg. De Gregoriaanse melodie van het Kyrie liet Kuster ter oriën tatie vooraf horen. Tt aai was ook de weergave van Praeludium und Fuge van Bux- tehude, evenals Gavette van Dieudonné de Raick en Sara bande van J.T. Baustetter, wer ken uit. de achttiende eeuw: die men. bijna nooit hoort. Evenmin als. van Buxehude kan men dit van Joh.Seb.Bach: zeggen: him ■muziek komt .terecht .veel op de orgelconcertprogramma's voor'. Met .Partitediverse sopra: "O geist, du frommèrGott'. van -■ ;;sIóot'Frans Kuster; zijn' concert;" De negen onderdelen van dit wérk uit variëreri: elke variatie is. een juweeltje op zichzelf én kwam -bok', onder,de handen van Frans iKuster. als zodanig tot klinken. Voordeze. uitstekende orgelbe speling was tamelijk veel belang- stelling. W.P. VERHEUL Op het ogenblik heeft Schie dam in totaal zeven filialen (ver spreid over de hele stad, met uit zondering van het westen) naast de centrale bibliotheek aan de Lange Haven. In het rapport van de gemeente wil men slechts vier filialen: één voor het centrum en het oosten; één voor het zuiden en het wes-: ten; één in Nieuwland en één in Kethel. De b Ibliotheek aan de Lange Haven zou dan een cen traal verwerkingspunt moeten worden. Het ministerie van CRM (de rijks inspectie der openbare bibliothe ken) is.het geheel niet. met deze visie .eens. Zij kraakt het rapport af: „Als we het rapport bekijken als louter betrekking hebbende op Schiedam dan moeten we zonder meer vaststellen "dat de'hier voor gestelde structuur voor de Rijkso verheid niet te subsidiëren is". De Rijksinspectie wijst er verder op dat nergens de mogelijkheid bestaat om in een gemeente een aantal filialen op te richten zon der dat daarbij sprake is van een hoofdbibliotheek waaraan deze verbonden zijn. Het rapport kan volgens de Rijksinspectie wel die nen als eerste aanloop tot een eventuele ..totstandkoming van een bibliothekengemeenschap. Die gemeenschap zou dan „Groot-Rotterdam" waarin Schiedam meespeelt als Rotter dam-West of de gehele Rijn mond, moeten zijn. De centrale bi bliotheek "zöu in 'Rotterdam^ kó men. Schiedam krijgt dan een: soort sub-centrale, die in' ieder ge val meer moet bieden dan gewone filialen. .SAMENSPRAAK Het Rijk; eist dan wel dat het rap port verder moet worden uitge werkt en aangevuld;' in samen spraak mét 'de betrokkenen .(Rót- Uit. het'rapport blijkt dat de huisvesting van. de meeste filialen in.Schiedam matig is. Ruimtege brek heerst er. in de gebouwen aan de Lelie- 1 straat, Lorentzlaan,. Lange Singelstraaten Wi- bautplein. Samengaan van de biblotheek aan de Lorentzlaan met één in het centrum wordt sterk aangeraden. - Als beste komt het filiaal in Nicuwland-Oost uit de bus (Parkweg). Ook het filiaal in Kethel-Groen oord aan de De Biestraat loopt uitstekend. Het gebouw is wel te klein, maar men ".wacht hier op een plaats in het te realiseren Dienstencentrum Groenoord.' .\M.-v - Het personeelstekort wordt in het rapport geschat op Ongeveer vijf functionarissen..In totaal trek-- ken de Schiedamse bibliotlieken 11.546 lezers (volgens een telling eind 1971); waarvan.<11.023. uit Schiedam. Het hoogste percentage lezers heb ben de bibliofieken Nieuwlanö-Oost (19,5) en Ke thel (19.2), het laagste percentage hebben Zuid (8,C) en Oost (8.8). Schiedam De kantoren van het Openbaar Lichaam .Rijnmond in Schiedam zijn nu al weer te klein géwor den. Op 12 maart opende minister I. Vorrink drie.':, - etages, "in. hetkantoorge-. bouw aan het Stationsplein, Op het ogenblik werken er 101 .ambtenaren bij de Dienst- Centraal Milieube heer, verspreid over de etages. Omdat er binnen- kort nog eens 21 ambtena ren te werk wórden ge steld, zal men dan al met, plaatsgebrek gaan kampen. ■Voornaamste „oorzaak" lis, dat het laboratorium één hele verdieping in .- beslag neemt, zodat er maar 20 mensen kunnen werken. Omdat nog een etage in het gebouw erbijhuren voor alsnog onmogelijk is, gaat Rijnmond nu uitzien naar een andere behuizing. Waarschijnlijk wordt dit een gebouw in Rotterdam en niet m Schiedam. Rijn mond ziet het met als een direct bezwaar-dat de amb tenaren te ver van Schie dam gehuisvest worden. Vlaardingen/Den Haag - Een aantal gemeenten heeft'., rijsk- sii&sidie toegewezen gekregen om werken uit, te voeren alfi onderdeel van het extra werkgelegenheidsprogramma 1973. Maassluis gaat in een aantal scholen de olieverwar- jning vervangen door met gas gestookte centrale verwar ming. In de totale kosten van 83.650 gulden krijgt Maas sluis 79 procent - ofwel 66.084 gulden - subsidie. Het gemeentebestuur van Den Haag kan rekenen op een rijks bijdrage voor het dichten van lekken in de gasleidingen. De kosten hiervan zijn becijferd cp; 625.000 gulden, waarvan 593.750; (95 procent) wordt vergoed. In Rotterdam zal op het Heem raadsplein voor twee driekwart miljoen gulden een tramlus ge maakt: worden, waarin het rijk eveneens 95 procent (2.185.000 gulden) subsidie geeft. In op dracht van het Hoogheemraad- schap van Schiedam wordt v eveneens in, Rotterdam het voormalige bovengemaal.; Prins Alexander gesloopt. Dat gaat 547.000 gulden kosten. Het rijk draagt voor 75 procent in de kosten bij. Delft, mag rekenen op 69 procent subsidie in de kosten vanaan leg van een aantal voet en fiets paden, waaronder dat langs rijksweg 13. De totale kosten bedragen 450.000 gulden; hét rijk betaalt daarvan 310.500 gul den. Schipluiden gaat .rioleringen aan leggen, samen met de rekon- structie van de Dijkshoornse- weg. Van dé totale,kosten, ruim 1 miljoen, neemt hét rijk negen- tig" procent voor zijn rekening. Profiteer rui van het unieke aanbot i. kranten te ontvangen voor rie prijs v één: do Schiedamse Courant met nieuws uit uw stad en omgeving, en I Rotierdamsch Nieuwsblad met het 'laatste binnen- en buitenlandse nieuwj.l Geef ons nu opdracht ook bij u dager» oratie, zonder enige verplichting. de SC en RN ie bezorgen en ontdek zeil de vela pluspunten. tèrdam, Schiedam, -Vlaardihgen en Maassluis worden als voor beeld gegeven) Als de keus van Schiedam echter vaJt op het ontwikkeien van een spreidingsplan binnen de gemeen te is het gewenst dat het rapport grondig wordt herzien opdat het bibliotheekwerk ook in de toe komst voor rijkssubsidie in aan merking komt, aldus het Rijk. Het rapport en de mening van de Rijksinspectie hierover zal op woensdag 3 april in een vergade ring van de commissie Bibliothe ken worden besproken. Daarbij is aanwezig namens de rijksinspec- 'Dc centrale'bibliotheek can de lange Heven voldoet vol gens de gemeente niet meer aan de .moderne eisen. Bouw of dergelijke van een nieuwe centrale bibliotheek wordt -.echter —..uitgaande van de -zogenaamde cenfrumfiliactl- gedachte niet noodzakelijk geacht. tic,, mejuffrouw M. T. M. Suur- meyer. De openbare vergadering wordt gehouden in de bibliotheek aan de Lange Haven 131 om 20:00 uur. Schiedam - De stlchtingsraad van de Schiedamse Gemeenschap vergadert vanavond om 20.00 uur in het Dienstencentrum De .vier Molens (ingang Burge- meester Konherlage Gretelaan). 'Besproken wordt het jaarver slag van de SG over 1973 en de concept-begroting voor 1975. Schiedam - De afdeling Schiedam Nieuwland van de nederlandse Christen Vrouwen Bond houdt woensdag 20 maart een. leden vergadering. De vergadering heeft als hoofdonderwerp; het Bijbelboek Prediker. Spreker is ds. Y.J, Tïemersma uit Vlaardmgen. De vergadering wordt gehouden in de beneden zaal van de opstandigskerk aan de Burgemeester Honnerlage Crete! Creteleen en begint om acht uur 's avonds. Op ,19 maart gaan de vrouwen op excursie naar Oosterhout. De bus vertrekt om acht uur 's ochtends vanaf de Christelijke Technische Schóól aan de Nieu we Daralaan. Schiedam - In de èers'te week van maart hebben weer leerlingen van de basisscholen de gevolgde zwemlessen in Zwembad-Zuid afgesloten met het t)examen". Vopr het diploma-A slaagden 72 scholieren en voor bet diploma B 107.' Sinds deepening van het zwembad hebben nu al .378 leer lingen een zwemdiploma be haald. Theater Tardieu heeft geen enkele reden ora B.erènd Boudéwijn dank- baar te zijn. Want ongetwijfeld is deze presentator van. de naar hem genoemde"tv-quiz één van de belangrijkste oorzaken geweest van het wegblijven van publiek in het Zoldertheater in de Teerstoof, zaterdagavond. Veel Schiedammers hadden. 2ich voor de buis genes teld: slechts 23 naar gezelligheid zoekende mensen prefereerden bo ven de luie fauteuil de toch wat minder lokkende plastic stoeltjes in het knusse theateraan de Nieuwstraat; waar Ad Fernhout en Ellen Röhrman (de twee Amsterdamse acteurs die samen Tardieu vor men) een programma van uitstékende kwaliteit uitvoerden..' De 23 moedige toeschouwers hebben de genomen moeite dan ook ruim-- schoots beloond gezien. Want hoewel Elién behoorlijk last had van verkoudheid, schotelden zij en haar compagnon bet geringe publiek een zestal eenakters van zeer'hoog gehalte voor. Eenakters van de Fransman Jean Tardieu, aan wie het optredende duo haar naara heeft ontleend om. nog beter de volstrekte onzinnigheid die uit elke., act straalde te benadrukken. Tardieu staat immers garant voor een haast bovennatuurlijke hoeveelheid absurditeit, welk woord alleen te&i begrijpen schijnt te zijn -voor toeschouwers die beseffen, dat dat, waarnaar zij hebben gekeken, en geluisterd, niets meer voorstelt dan iets onbegrijpelijks. Tardieu was begrijpelijk onbegrijpelijk. En daarom kon het publiek helemaal opgaan in Tardieu's „uitmuntende wartaal"; èn genieten! Schiedam -Gera Bot is de nieuwe opbouwwerkster die de Stichting Samenlevingsopbouw in Schie- dam-Noord heeft aangenomen. Op 15 januari is zij al met haar werk 'Ik zie mijn taak als het stimule ren en begeleiden van processen ter bevordering ven de samen leving hier in Noord. En op bouwwerker is iemand, die met grotere gropen mensen werkt en die. probeert samen die men sen oplossingen te vinden voor zaken, dié hem in hun woon- een leefsituatie 'niet bevallen". Aldus Gera Bót die zich met deze woorden aan het publiek voor stelde in hetlaatst verschenen nummer van. Noorder Akkoor den. Zij is te" bereiken in de Heijermansflat eerste verdie ping nummer 36. Schiedam Het echtpaar Hess herdenkt vandaag het feit dat zij, zestig jaar gelei den in. het huwelijk "traden- De heer Hess (88 jaar) en mevrouw Hess-Hagenaar (84 jaar) wonen ai 22'jaar in Schiedam aan de Rem- - brandwaan 60 b.- .Het dia-, manten huwelijksfeest werd zaterdag al in besloten, kring gevierd. Daro bon in open envelop, 2onder postzegel, sturen neer Rotterdamse* N.euwsblad. antweofdnummar 634, Rotterdam stuur m.i.V.:de SC en RN t4 daien gratis Man naam...,,.'•- straat woor.pl. telefoon Schiedam - De Toneelvereniging "Het Zuiden" presenteerde zich zaterdagavond in zaal Irene met de thriller' "De Bemoeial (busybody) door Jack Popple- wel, uit het Amerikaans ver taald door Alfred Pleiter. Éen stuk met veel spanningen maar waarin ook de humor rijkelijk aanwezig Is. Commissaris Baxter, wordt hierin. geconfronteerd met een .moord- zaak waarvan.het lijk ont breekt.;,Het -was er I weltoen mrs. Lily Piper het ontdekte in het kantoor van de zakenman Richard Marshall, waar zij als werkster iri dienst is. Ze ziet in het lijk haar broodheer en slaat alarm bij het bureau van poli tie. Als 'Baxter arriveert, kan Lily Pi- per hem alleen maar vertellen, dat het lijk verdwenen is. Ze was maar even weg geweest uit de 'moordkamer'; Toen. ze hier in terug kwam was het verdwe nen.. Bloedsporen opde stoel waarin het slachtoffer bij de aanslag heeft gezeten, tonen1, aan dat mrs. Piper wel degelijk een i.dode heeft gezien. Dit vrouwtjeweet alles wat er in het kantoorflat gebeurt. Boven dien herkent ze in commissaris Baxter een oude jeugdvriend, waarmee ze. wel eens een avondje, is uitgeweest. Op haar manier gaat zijBaxter helpen bij het ontsluieren van het raadselwaarvoor hij zich geplaatst ziét. Tot grote ergenis van de commissaris mengt ze. zich in de verhoren waaraan het personeel, en pok de vrouw van het. vermeende slachtoffer wordt onderworpen. Toch is hef deze.'bemoeial' mrs. Piper die hem de oplossing van het minis- terie aam de hand doet. Voordat de ontknopingdaar is, gebeuren .er nog schokkende dingen. Voorvallen bovendien en gezegden, doorspekt met humor uit-de mond van mrs. Piper ge richt tot de commissaris. Onder, regie van' Jan Slot gaf "Het Zuiden" van dit stuk een aanvaardbare vertolking. Het vraagt om een vlotte tekstwisse- ling die bovendien puntig moet zijn; In dat opzicht schoot de groep nu en dan wel wat ter- kort. Jeanne van Santen teken-; de in woord en gebaar de "be moeial", mrs.' Piper. Het optre den van Henk van Santen als de commissaris was gedecideerd maar traag in zegging. Waarom de grimeur hem dat kinbaardje moest aanplakken zal geen en kele tóeschouwer duidelijk zijn geweest In houding was bij de terrier in de politieman die eenmaal bloed heeft geroken. Joop Hersbach was de zakenman Marshall die bijna het slachtoffer was gewor den van een duivelse intrige. Hij haalde hiermee een voldoen de. De boze genius en moorde naar Robert Westerbey vertolk te André Poppe. Zijn spel was wat vlak en kwam misschien niet geheel uit de verf. Het raadsel vrouw was terug te vinden in Kathy. Korperaal als de echtgenoot van Marshall. Be heerst in alle situaties, ondoor grondelijk en raadselachtig. Een zeer goede typering gaf Inge van Dun aan haar rol van de directiesecretaresse Miriam Selby. Doorleefd spel bovendien met een juiste karaktertekening. Dick Berkotte was de rechercheur Goddard die het getier van zijn baas over-zich-heen liet gaan als een frisse voorjaarswind. Wat hem wel beroerde was de lieftalligheid van de jongste be diende, Vicky Retinoids, ge speeld door Lilian Noordwijk Het was een leuk en vlot stel. De loneelvereniging „Hef Zuiden" meh „De Bemoeial".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 1