„IEDEREEN ZIEN DAT WE ER zur »lk had hei gedaan voor ik er Onbegrijpelijkdat men zo achteloos met geld omspringt Met is je plicht om een zaKKenroIler vindt bedrijfsrechercheur Versendaal Stuurgroep contra verruwing van de jeugd- mentaliteit Plaatselijke schand paal schrikt af De zakkenroller is een heer... SCIIIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 20 MAART 1974 In VIaardingen is. een stuurgroep in het le ven geroepen die zich zéér intensief gaat be zighouden met de mentaliteitsombuï- ging van dé school jeugd. Preventief op treden tegen de men taliteitsverruwing on der de kinderen van zeven tot zestien jaar is het doel van de groep. Vertegenwoor diger van de. kinder politie, onderwijsin spectie, onderwijs mensen, een ambte naar van jeugdzaken, schoolbesturen, ou- dercommissies en de plaatselijke midden stand hebben zich verenigd in de stuur groep en willen op de non-conventionele ma nier baldadigheid in al z'n vormen te lijf gaan. Ze doen dat op een bijzon der sympathieke manier. Niet meer met vermanin gen en straffen, maar door de jeugd zei! te be trekken Jn de maatschap- pi], zodat ze meer gemoti veerd zijn, positiever gaan optreden en vernie lingen, diefstalletjes en andere baldadigheden achterwege laten. Het idee werd géborén tóen een plaatselijke midden stander de aandacht ves tigde op de vele diefstal letjes die de jongelui in zijn zaak pleegden. Toen ook de scholen, klaagden over negatieve houding van de jeugd, besloot on- derwjjsinspccteur J, M. Wijlaars een aantal men sen, dat direct met de jeugd te maken heeft bij een te roepen en de situa tie te bespreken. De stuurgroep beeft inmid dels een aantal suggesties v&rgaard aan de hand waarvan acties gevoerd kunnen worden. Centraal daarbij staat de gewenste positievere houding van de jeugd. Gedacht wordt daarom aan „excursies" .naar warenhuizen, het be trekken van de jeugd bij i.natuuracties", zoals het planten van bomen en het verzorgen van bloemen en projecten binnen de scholen. iiMorallseren heeft geen zin" zegt onderwjjrinspec- teur Wijlaars. „Het js wel gebleken dat de traditio nele middelen niet wer ken cn dat de jeugd daar voor niet gevoelig is. Daarom zoeken we naar een nieuwe aanpak, waar bij we zelf ook goed moe ten luisteren naar de me ning van de kinderen. Ik stel me voor dat we meer te weten komen als we hen zelf laten vertellen waarom ze stelen, stink- bommetjes gooien, ruiten vernielen en planten ka pot maken, dieren pesten en andere baldadige stre ken githalen dan dat we hen alleen met een vader lijk bestraffend woord toespreken". De Inspecteur gelooft heilig in dit samenspel met .de jeugd. Hij zest: „Als wé een aoppel doen op de kinderen en hen zelf aan het woord laten zal dat meer succes hebben dan wanneer we hen voor- straf een middagje op het politiebureau. laten zitten" Hetna's bedrijfsleider Te Water, de man die de suggestie voor acties deed is het daar volledig m-ee eens. ..Het is vaak de on bekendheid met het ob ject van baldadigheid" zegt hij. ..Als we hen nu eens achter de schermen lieten kijken geloof Ik dat dat een heel stuk zou schelen" Zijn voorstel is daarom: als een kind Iets wegneemt in ziln zaak zou ik z'n ou ders willen voorstellen om het iong eens terug te sturen. Laat 'm zien wat •er allemaal gebeurt in een warenhuis, laat 'm een naar uurties ..mee?- d-aaieu" Reef 'm tussen dmfddIimcfroak- kelie en z'n visie zal om- slaan. Hij za! ongetwijfeld nev p»rb1»d krijgen en positiever tegenover het t komen te staan. Met deze gegevens en ver-: onderstellingen gaat de stuurgroep binnenkort of ficieel werken. Suggesties voor de actie mentöiïteïts- ombuiging zijn er ge noeg. Begin volgend jaar hoopt de groep met con crete voorstellen te ko men. Een open tas, gemakkelijker kan het niet. Zoetermeer De winkelbedrijven In de wat grotere plaatsen zijn een geliefder terrein voor winkeldieven dan de bedrijven 'dié een zuivere wijkfunctiè hebben. In Zoetermeer omschrijft bedrijfsleider Witraar van De Spar dat verschil als volgt: „Bij ons kent iedereen elkaar. Je kan het' in een winkel als de onze niet maken om iets weg te nemen en niet te bétalen, want word je betrapt dan beland je aan de schandpaal- In een kleinere gemeenschap zou je je zelf onmogelijk maken" Wel heeft zijn bedrijf enige tijd geleden besloten om sommige artikelen, zoals sigaretten uit de zelfbediening te halen, „Voorkomen is beter dan genezen" vindt de heer Witmar, „als je da verleiding kunt wegnemen, waarom dan niet?" „De zakkenroller is een heer die gaarne werfet in druk verkeer. Waar gro'.e mensenmassa's xi/n, - vindt hij dan ook zijn werkterrein" DELFT Met dit rijmseitje is de Delftse politie de feestmaand december ingegaan. Brigadier Booster zette de veelbetekenen de spreuk ap papier toen op hét politiebureau de zoveelste aan gifte van - een'roileri j werd aangegeven. „De mensen kunnen niet genoeg gewaarschuwd worden", aldus de rijmende bri gadier, „want voor je er erg in hebt ben je een stuk armer". Hoe snel en geruisloos de zakkenroller-te werk gaat blijkt we] uit het Delftse politierapport. Op een dag diverse activiteiten' waaronder één grote slag: een aktetas met maar liefst tien. duizend gulden. De tas, die éen deel van de dagopbrengst van een schoenenmagazijn in de Troelstralaan bevatte, was maar een korte tijd onbeheerd Vos, „maar de fout ligt niet al leen bij de jeugd. Ouders letten vaak niet ger.og op ailes wat hun kinderen mee naar huis ne men. Als een jongen van een jaar of twaalf thuis met een cassetterecorder komt aanzet ten, vind ik het logisch dat de ouders vragen hoe hij daaraan komt. Maar veel ouders nemen genoegen met "van een vriend je gekregen". Zo worden kleine kieptomaantjes gekweekt. ,Ja, wij zijn er erg Op gebeten. We letten er scherp op, maar 'zonder de hulp van het publiek lukt het niet. Juist door. het op treden van het publiek zou een heleboel ellende voorkomen kun nen worden. Want niet alleen in de warenhuizen, maar ook fn trams en bussen, op de markt en op straat wordt gestolen. Overal waar mensen zijn. Ieder een Is immers bevoegd om de dader aan te houden. Als we daar nu eens met z'n allen aan zouden meewerken, zouden we het euvel van de zakkenrollerij zo uit de wereld hebben. Het is je plicht vind ik. Noem het bu renhulp. Want daar komt het cp neer. Voor dit soort trekjes nr: men ze nooit de grote stevige kérels,maar altijd de oudere mensen. En dat vind ik' zo laag". -1 springt. Ze laten hun tas ergens staan, leggen de portemonnee zo voor het grijpen en als je dan zo'n tas oppakt en vraagt: Is die van u, kijken ze Je aan met een gezicht van „Man waar bemoei je je mee".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3