O 'ANGELA VAN DER H FRISSE FRIESE FILM TERUG IN PASSAGE DS '70 karavaan SCHIEDAMMERS IN TALENTENJACHT IN DANCING GRANADA 'WERKEN MET KLEF Doele bestaat Poppen kast in Teer- Kinderen kijken naar toveren Variable Voice: goede kans op hoge score? Nieuwe cursus van S.C. SCHIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 21 MAART 1974 Schiedam Feest in clubhuis De Doele: De leiding verwacht dat alle kinderen, die re- Het clubhuis aan hef Doeie- morgenavond wordt in het clubgebouw aan gelmatig in het clubhuis komen, het feest plein. Hef ziet er van buiten het Doeleplein het vijfentwintigjarig be- mèt hun ouders, zullen bijwonen. Het feest, staan van het Ontmoetingscentrum Sint Jo- jn eerste plaats bestemd voor die leden, ris Doele (OJD) gevierd met een receptie v/ordt daarom in de grote zaal van De Doe- en een grote feestavond voor leden en me- ie gevierd. dewerkers en voor de oud-leden en -mede werkers. v; oud uit, er is in de 25 jaar dat de CJD 'er zetelt dan ook niet veel aan gedaan. Van binnen ziet het er veel mooier uit. Het clubhuis De Doele heeft in de vijfentwintig jaar dat zij bestaat veel aantrekkingskracht uitgeoe fend op vooral de kinderen uit het centrum en Schiedam-Oost. Door de komst van andere so ciëteiten is de belangstelling echter verminderd. De Sint Joris Doele werd in 1949 opgericht. De heer K. Scholten was de eerste hoofdleider in het clubhuis, eéri taak die hij vijf tien jaar lang uitvoerde. De heer Verpoorte volgde hem op ea na diens vertrek werd de heer Verweij één jaar lang, eer ste man". Een tijd-lang is er daarna geen hoofdleider geweest. Pas in april 1969 trad de huidige hoofd leider Cees Veenema in-dienst. De andere bestuursleden zijn nu: voorzitter (en PvdA-wethou- der) Truus Verweij-De Graaff, secretaris Gerrit Meijer; pen ningmeester Leen van der Windt en OJD-lid Jan van Wijk. Clubhuis De. Doele was in de be gintijd het enige ontmoetings centrum m' Schiedam, dat voor 'de kinderen uit het centrum-en Oost te betalen was. „Het' was zo fijn in de Doele om dat we ons niet voor elkaar be hoefden, te schamen", aldus een vroeger lidvan het clubhuis.' „We waren 'namelijk allemaal even. arm. Sommigen van ons kregen zelfs kleding van het .clubhuis". In die periode lag er nog een brug getje over de Schie, waardoor het clubhuis gemakkelijker was te bereiken. Hoofdleider Cees - Veenema: „Het clubhuis was in die dagen zeer levendig door haar activiteiten op het club- hu isvlak, maar ook door dingen die eigenlijk niet door de beugel konden. Maar dat gebeurt nu ook nog wel eens". De Doele heeft tegenwoordig een klein aantal, -leden,, vergeleken met de vele .vaste klanten' van vroeger althans. De OJD-jeugd werd toen voornamelijk gevormd door kind-exen van de Parallel weg, aldus Cees Veenema. Van de kinderen die nu lid' zjn van de OJD, zijn de meeste ou ders ook gebonden geweest aan het ontmoetingscentrum. Feiten over het verleden van de Sint Joris Doele (Sint Joris i3 de pa troon van het Schuttersgilde) komen .dus ter' .gelegenheid van het zilveren, jubileum weer volop naar voren. „Destijds had ons ontmoetings centrum veel contacten met de Rotterdamse clubhuizen De Arend en De Zeemeeuw", herin nert, .een oud-lid zich. „Er wa ren toén vee! vrijwillige mede werkers, die bij de diverse clubs hielpen. Zodoende waren er veel activiteiten vanuit De Doele. ,,De zomerkampen waren het on betwiste hoogtepunt- van het jaar*', zegt hoofdleider Veene ma. „Het is ongelooflijk wat daarover allemaal te vertellen is. Ik zou er een boek over kun nen schrijven". DUPPIE In die „goeie oude tijd" kostte toegang tot het clubhuis rrog een dubbeltje per keer. „Wij maak ten er een sport van om het duppie niet te betalen", aldus een vroeger lid, dat evenals an deren vaak stiekem binnen glip te.. Het verhaal wil. dat de leden vroeger niet altijd enthousiast waren op de manier waarop de leiders dat wilden. „Ik bad niet altijd zin om aan de activiteiten deel te nemen. Wij maakten daarom wel eens wat kapot", vervolgt het ex-lid, nu een bra ve huismoeder. „In die tijd hebben wij ook wel eens wat rotzooi geschopt. Ze hebben het we! eens over de jeugd van tegenwoordig, maar wij mochten er ook zijn". Andere herinneringen komen naar berven: vroeger mocht de grote zolder nog worden gebruikt. Daar werd dan judo of tafelten nis beoefend. Op de kleine zol der werd getimmerd. spelletjes' (de leiding trok dan naar verschillende buurten Om daar diverse spelen te organise ren) is die loods verdwenen. In 1949 was er nog geen kantine. „Maar dat gaf niet" aldus bet oud-lid. „We zouden immers toch geen geld hebben gehad om iets te kopen". Jaarfeesten, zoals die er nu zijn, kende men nog niet: wel was er eens in de ■rijf jaar een groot(s) feest. Om het jubileum morgen nog meer luister bij te zetten, heeft de tegenwoordige leiding van de OJD geprobeerd om die oud- medewerkers bijeen te krijgen. Van een aantal van hen ontbre ken de adressen. De Doele-lei- ding verzoekt daarom iedereen die een vroegere medewerker kent. hem namens het bestuur te inviteren. Voor het feest word geen entree geld gevraagd. Er is een feest programma dat is afgestemd op aiie leeftijdsgroepen. Voor een soort bazar. Clutemba, die eenmaal per jaar werd ge houden, werd het hele seizoen door een grote hoeveelheid hand- de aan het clubhuis arbeidsprodukten gemaakt. De Ook was er vroeger een ,boten- cpbrengst kwam geheel ten goe- loods'. Evenals de .openlucht- KOEKEPAN De receptie (alleen voor genodig den) is van zeven uur tot half elf. Om half negen begint het feestprogramma echter al: een aantal kinderen voert dan het - sprookje Assepoester op. Daar na komt er een korte klucht, De Koekepan. De sketch wordt ge* speeld door een paar tieners. Bovendien iser een bandje ge huurd: de Schiedamse groep Dilemma. De leiding van. het clubhuis zou het bijzonder op prijsstellen als de ouderen gelijk met de jongeren willen •dansen. In de pauzes van de groep worden: platen gedraaid op de eigen ■draaitafel van de OJD. Disc-joc- keys zijn Eddy Hendriks, Kok'; Winterswijk en Eddy Maas.' Vervolgens worden er dia's over. de zomerkampen, vertoond en- een door tieners gemaakt film jé' over die kampen en over fees-' ten. Er Is een ,bal na'. Dat begint om ongeveer kwart voor tien. Mu ziek wordt verzorgd door de." Woodman Brothers.-Op de eer ste etage hebben de bestuursle-.' den en de kinderen, een kleine tentoonstelling, ingericht van door leden gemaakte werkstuk-', jes. Ook hangen er foto's die een inzicht geven van de werk- zaamheden in het ontmoetings- centrum Sint Joris Doele. Het herdenkingsfeest is het begin van een nieuwe periode voor de OJD. Die er toch wel vrij roos kleurig uitziet, door de kleine opleving waar De Doele de laat ste weken mee te maken heeft. SchiedamNikola van der Heyde, wiens komedie „HelpE de dokter verzuipt" op het ogen blik volle zalen trekt, beschouwt zijn film „Angela", dié nu nog eens in PASSAGE is te zien, zo'n beetje als zijn eersteling. Van zijn vorig werk heeft deze bescheiden, met zelfkritiek en twijfels worstelende regisseur nadrukkelijk afstand genomen, en niet ten onrechte. Want noch „Een ochtend van zes weken" door J. A. Frenkel (1965), noch „To grab the ring" (1967) hadden enig niveau en waren voor een kennelijk talent als Van der Heyde eigenlijk mislukkingen. Na vijf jaar pas op de plaats begon hij aan de re vanche, vooral op zichzelf, die met „Angola" heeft geresul teerd in een mooie, zinvolle film, zij het n#et geheel zonder gebreken. ^Angela" valt duidelijk in twee delen uiteen, waarvan het eerste naar overdrijving neigt in de te- kening van een bekrompen Friese gemeenschap in de late ja ren twintig. Van der Heyde, die zijn poëtische Inslag ditmaal verwerkt in een romantisch ge tint socialistisch gevoel, wil hier de huichelachtige mentaliteit van de gezeten burgerij aan de kaak stellen en doet dit met de beproefde effecten. Hij schetst dit verstikkende klimaat karika turaal, maar vrijwel zonder cy nisme, zodat er soms een kluchtsfeer groeit, waardoor zo veel Nederlandse speelfilms op dood spoor zijn geraakt of gede railleerd, 'ilet „Angela" is dat bepaald niet gebeurd, omdat er van het be gin af onmiskenbaar op een se rieuze doorbraak is gemikt. Die komt wanneer de voor zijn kan didaats gezakte zcon van een zuivelfabrikant zijn milieu ont vlucht met een vrijgevochten, Amerikaans meisje, pleegdoch ter van een oude vriend van zijn moeder. De zwerftocht van de jongelui door het Friese lond- schap ia de tweede helft van de* Borbara Seagull, de Amerikaanse actrice, die vroeger Barbara Hershey heette, als het vrijgevochten meisje Angela in Nikclaï van der Heyde's film in PASSAGE. film is geheel op het „terug naar de natuur"-ihema geënt. Met als sombere ondertoon dat de constellatie van de huidige maatschappij zo'n gedroomde vrijheid niet toestaat en men vroeg of laat in het dwangbuis van het geordende leven wordt teruggedrongen. Daarin is geen plaats voor het ha veloze tweetal dat zich belaagd ziet door de haat van een boe renbevolking, die bet recht in eigen handen neemt De student en het Amerikaanse meisje, ge speeld door Sandy van der Lin den en Barbara Seagull, worden hardhandig afgestraft in de be wogen slotscène, waartussen de beelden van de beginscène op nieuw gemonteerd zijn: het ge fantaseerde joyeuze onthaal voor de geslaagde student op het perron van het dorpsstation netje, waar alle medespelen den onbekommerd ronddansen. Schiedam - De verkiezingskaravaan van DS'70 zal op zaterdag 23 maart ook Schiedam aandoen. Er zal die dag in Rotterdam en Sch cdam een "root aantal winkelcentra en markten bezocht wor. den, waarbij discussie met een aantal kandidaten voor de Staten- verk szïng mogelijk zal z.jn. Het Vvveece Kamerlid vcor DS'70, de heer J. J. A. Berger, za! roeide karavaan meetrekken. Bovendien komt de fractievoorzitter Drees jr. naar .Schiedam voor een luncbbïjeenkomst met de' maatschappij voor nijverheid en han del. Dat gebeurt in de kantine van óe Kophaven bij Wilton Fijen- oord. A* Schiedam „Knipoog, knljpoog, anw, auw, auw" heet het programma dat het poppentheater Hans Schoen zaterdag in het Zoldertheater in de Teer- stcoï opvoert. Zo luidt ook de toverspreuk waar de hele voorste ding ora draait. De poppenkast wordt ge houden voor kinderen van vier tot en met tien jaar. Toegang kost een rijks daalder en het program ma begint om half drie. Door de toverspreuk ont staan vreemde situaties. wanneer de koning van Tweemansland besluit op vakantie te gaan. Hij gaat samen met zijn hof dame, terwijl de rest van het personeel thuis moet blijven. De personeelsleden kunnen echter niet zo goed met elkaar opschieten. Als er dan ook nog één een tan te heeft, die een klein beetje kan toveren, is er genoeg stof aanwezig voor een amusant poppen spel voor de kinderen. Het spel heeft een heel kleün serieus ondergrond- je, aldus Hans Schoen: „Zo van: hè mensen, wees toch eens wat vrien delijker tegen elkaar en tegen je omgeving, dan Is er met een beetje geluk en een goede toverspreuk best nog wat van le ma ken". De poppen die meespelen zijn: Viola Vamp als de hofdame. Mullie .Eu als de kok, het vrouwtje van Oranje uit het bos en „gastspeler" Pann de bosgod. Eén van de aan de 'jachf deelnemende formaties: Variable Voice- Een groep met een heel redelijke kans op succes- Schiedam Er gaat weer een door de stichting de Schiedamse Gemeenschep -georganiseerde cursus van start. Op 19 maart begint ds cursus „werken met Wei", waarbij men onder andere zal kunnen pottenbakken. De cursus omvat tien lessen van twee uur op de dinsdagavond. Docent is Rob Kooman.. de kos- ten (inclusief materiaal) zijn vijftig gulden. De organisatie is in handen van de afdeling VeO van da SG. Voor Inlichtingen en inschrijvingen kan men te recht bij het bureau van de SG en de VVV in de Oversohlesestraat I, dat van iricar.dag tot cn met vrijdag is geopend van 8.45 uur tot 17.30 uur Telefoonnummers zijn 268043 en 266000. De nieuwe cursus „werken met klei" is één van de vele cursussen^die de SG heeft georgani seerd. Schiedam - In het tweede deel van een in disco-dancing Grana da gehouden talentenjacht tre den vanavond alleen uit Schie dam afkomstig artiesten op. Vorige week was het begin van de talentenjacht, diex onder andere door Phonogram ea Caballero is geqrganiseerd, en na vandaag komen er nog vier spannende, zenuwslopende avonden. Er treden alleen Nederlandse groepen Of solo-artiesten op. Presentatie is in handen van Wim Ouwers en To^ Roroijn, Vanavond staat, het in. Schiedam aanwezige talent centraal. De verwachting Is (het programma ls nog ni-et helemaal vastge steld) dat er vier formaties en drie solo-artiesten een poging gaan doen om, door middel van de 'wedstrijd', meer bekendheid te krijgen.' Een goede kans om hoog op de eindranglljst te komen heeft de popgroep Variable Voice, een veelbelovende formatie waaraan onze krant al eens eerder ruime aandacht besteedde. Variable Voice, bestaat uit orga nist Wim van Meenen, gitarist Hans Mol, drummer Kees van Krugten, zangeres Sylvia van. Asten en de voor de Vlaardin- ger Wil van „de Vliet in de plaats gekomen bassist Manuel Celesten. De band bestaat nu ruim drie kwart jaar. Aanvankelijk speel- de de groep veel nummers van overbekende artiesten, maar in middels heeft Variable Voice aa een vrij groot aantal, eigen com posities verzorgd. Nog steeds wordt e r drie of ^er - keer per week gerepeteerd in: een opstal van het voormalige weeshuis -De Lindenhof aan de Lange Achterweg. Over een tijdje moeten de vijf musici er echter *dt, In verband met de realistic* van de binnenstads- plarmen. De talentenjacht In Granada aan de Broersvest begint vanavond om ongeveer negen uur en zal vermoedelijk om twaalf irnr zijn if gelopen. Toegang ls gratis'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3