Onteigening voor zoveelste keer in discussie Kanker instituut moet wijken voor weg DR. MOERMAN: Moerman-vergadering toch openhaar SCHIEDAMS CHE Vlaardingen Voor dokter Moerman bestaat er geen wetenschappen jk pro bleem. Met een voor hem kenmerkende, oersimpele vergelijking probeert hij dat duidelijk te maken: „Stel je voor", d'r ligt een vent in het water en ik red "hem, gewoon door m'n hengeltje in z'n richting te steken. En er komt met wijdse gebaren een kerel aanlopen, die zegt: Hé mannetje, wat doe je nou.... daar hangt een dreg, zou je die odet ge bruiken. Ach ïk heb lak aan theorie", „Ja gek, he. Nou precies het zelfde doen ze met mij. Al jaren genees ik 'kankerpa tiënten. Mensen die door de medische wetenschap zijn opgegevenga ■maar naar 'huis om te ster ven. De feiten liggen er. En nog willen ze me niet geloven, moet ik met we tenschappelijke bewijzen op tafel komen. Moet ik het causaal verband leggen tussen mijn therapie en de |l||||jj oorzaak van kanker". Het is vrijdag. „Op vrijdag werk ik niet. I>an maken we het ge zellig". De nu 8I-jarige dr. Moerman - voor zijn leeftijd nog ongekend kwiek en fel - heeft zijn eigen plaatsje voor de haard aan de grote tafel. Achter hem in de huiskamer van het landgoed aan de Wesblandseweg ligt als stille getuige van zijn jarenlange strijd om erkenning een berg paperassen: brieven van staatssecretarissen en mi nisters, getuigschriften van collega-doktoren, ambtelijke ge- schriften soms van twintig jaar terug. Herhaalde malen draait hij zich naar achter om een ■stellige bewering te doen verge zellen van „zwart op wit" be wijsmateriaal. De zaak Moerman - de miskende kankertherapeut - is weer in discussie. Zozeer dat de ge-- meenteraad zich in een informe- ie vergadering wil laten voor- - lichten over de zaak Moerman en dan vooral over de verbon denheid van zijn proeven met duiven aan het landgoed. Want daar draait het om. De omstreden Hetisdenslaan moet worden doorgetrokken tot aan de Burgemeester Pruissingel. Daarvoor zal Moerman een tweehonderd meter breed stuk van zijn landgoed moeten af staan. AI jaren loopt een ontei geningsprocedure, De dokter wil niet toegeven. De weg zal zijn duivenhokken tot op veertig me ter naderen en dan kan'ie wel met z'n proeven ophouden. kanker maken in muizen, of er geen kanker genoeg is Moerman's duiven veldtenhalen hun voedsel - -nu. nog van het landgoed zelf, van de volkstuin tjes, waar enthousiaste VJaardin- gers, gebonden aan Moerman's voorschriften over bebouwing en bemesting, genoegen beleven aan al wat groeit en bloeit Zo houdt de dokter controle op wat zijn „duivies" dagelijks tot zich ne men. En zo heeft de dokter uitgaand van de wetenschap, dat 't onmogelijk is om bij gezonde postduiven kunstmatig kanker te verwek ken, zelfs niet door het inspui ten van levende kankercellen, afkomstig van een zieke duif, ai acht stoffen gevonden, die tegen kanker helpen. Want kanker is niet zoals de wetenschap zegt een tumor, kanker is volgens Moerman een storing in de stof wisseling. De dokter zegt: „Kanker is zelfmoord door het gebruik van onvolwaardig voed sel".. De komst van de Heusdenslaan zal de duiven kopschuw maken. Ze zullen hnog opvliegen en hun voedsel ergens anders vandaan halen. „Wie weet mis schien wel van over de Water weg, of uit het Westland. Dan heb ik er geen enkele controle meer op, zijn m'n proeven waardeloos". Ook daarvan kan Moerman de bewijzen op tafel leggen. Er bestaat een rapport van de voedselcommissaris van Zuid-Holland A. v.d. Hoek - „zelf een groot duivenliefheb- ber» die man weet er alles van af" - dat de duiven binnen een afstand van drie tot vierhonderd meter met rust moeten worden gelaten, wil het onderzoek niet verstoord worden. Wanneer de dokter hoort, dat de directeur van de Vlaardicngse GG en GD-Wolfs, uit dit-rapport alleen maar voorwaarden leest voor het raszuiver houden van de duivenstam, raakt hij gepi- keerd. „Wel potverdrie .het staat er toch. Het onderzoek wordt verstoord", herhaalt hij met de vinger op de betreffende nessage. Jarenlang is Moerman gedwars boomd door de gemeente VIaar- dingen, door het Kankerinsti tuut, door de Landelijke Stich ting voor de Kankerbestrijding en door de overheid. Onlangs nog schreef staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid: „Steeds is het onmogelijk geble ken aan deze methode oen we tenschappelijk gefundeerde waarde toe te kennen". Daar kan Moerman woedend om worden. „De oorzaak van kan ker is nog steeds niet gevonden. Ik denk het te weten, maar dat is subjectief. Maar als de oor zaak nog niet bekend is hoe kan ik dan het verband leggen tus sen mijn methode en de oorzaak van kanker. Wanneer nu blijkt, dat mijn the rapie ongeneeslijke kankerpa tiënten kan genezen, aanvaardt tigduizend mensen aan kanker sterven". Moerman vergelijkt 2ijn situatie met die van een van historische voorgangers: „Semmelweis werkte in de kliniek van profes sor Klein, waar dagelijks tien tallen vrouwen stierven aan dat dan, laat niet jaarlijks der- kraam koorts. Op een goeds dag ontdekte Semmelweis, dat wan neer hij rijn handen voor de be handeling waste in chloorwater, de vrouwen bleven leven. Klein vroeg om een wetenschappelijke verklaring. Die kon Semmelweis op dat moment niet geven. En zo stierven nog dagelijks in de kliniek vrouwen aan kraam- koorts". Dat raadsleden nu hebben ge vraagd om een Informele raads vergadering geeft Moerman een sprankje hoep, al doen uitlatingen van de geachte leden van de raad hem toch wel de moed in de schoenen zakken. „Neem nou die meneer De Lange, die zich afvraagt of het instituut van dokter Moerman niet verplaatst kan worden. Die man weet niet eens het verschil tussen postdui ven en fantasieduiven. Postdui ven zijn aan het milieu gebon den. Je kunt me in een prachtige villa in Delft zetten, met precies het zelfde land erbij, met dezelfde duivenhokken. Maar reken maar niet dat de duiven daar naartoe komen. Die blijven naar Vlaardingen komen, hier op dit landgoed. Nee, dan zal ik met een heel nieuwe duiven- stam moeten beginnen. Nou om die op te bouwen heb ik acht tot tien jaar nodig. Ik ben 81. Mij kun je niet meer verplaatsen". De advocaat van dr. Moerman, rar. Timmenga, heeft de Vlaar- dingse gemeenteraad gevraagd de dokter bij zijn leven met rust te laten, zodat hij ongestoord zijn onderzoekingen kan voort zetten. De gemeente Vlaardin gen moet zelfs een besluit van de Kroon (daterend uit de vijfti ger jaren) in haar bezit hebben waarin wordt gesteld dat Vlaar dingen het landgoed aan de Westlandseweg tot aan Moer man's overlijden ongemoeid moet laten. Nu is de dokter al aan zijn vierde onteigening toel Een onteigening voor de Heus- denslaan, waarvan nu al velen 't nut niet meer inzien. R raadslid Henk Krabben (PvdA) tijdens de commissievergaderin gen voor verkeer en voor de volksgezondheid: „Die Heus- denslaan begint overbodig te worden. Een snelle verbindings weg, zoals'ie bedoeld was te zien de gevaarlijke kruisingen m de weg. En zeker met de in voering van de honderd 'kilome ter maximum snelheid is het geen enkel bezwaar, wanneer de automobilisten gebruik maken van dat kleine stukje rijksweg tussen Vlaardingen en Schie dam. Het is voor ons ais raad best mogelijk om op een eerder genomen besluit terug te ko men". D'66-er Dirk de Lange: „Ik heb het nut van die weg nooit zien-zitten". Herhaalde malen is de Heusdens- laan het „paradepaardje" van •Burgemeester Heusdens ge noemd. Volgens Moerman laat de Vlaardingse burgervader zich i; gebruiken door het Kankerinsti- tuut van .professor Muntendam. „Het Kahkerinstïtuut is mij" lie ver kwijt dan Tijk. Wanneer mijn methode wordt aanvaard kan elke huisarts hem toepas sen. Dan hangt er over een jaar of. vier aan dat 54 miljoen gul den kostende gebouw een bordje „te koop" of „te huur" en staan de heren beneden een sigaretje te roken in de overbrugging. In plaats van kanker te genezen, zitten ze in dure laboratoria in muizen kanker te maken of er geen kanker genoeg is." Vaak heeft Moerman geprobeerd zijn methode in de Nederlandse medische tijdschriften gepubli ceerd te* krijgen, maar steeds te vergeefs. Nu plots krijgt hij er kenning uit Amerika, waar dr. R. Parker, directeur vait de Cancer Control Association in de staat Califorruë, de Dr, Moerman Foundation Inc. heeft opgericht. Op 26 februari wijdde de Cancer Review Journal (een vakblad dat door meer dan vijf honderdduizend artsen in de VS wordt gelezen) een artikel aan de methode-Moerman. Het Sloan-Kottering Cancer Center in New York heeft een onder zoek ingesteld naar de therapie van Moerman. Het initiatief tot dit onderzoek werd genomen door Benno Schmidt, voorzitter van president Nixon's advies commissie, die controle uitoe fent op de kankerbestrijding in heel Amerika. Moerman zelf is gevraagd naar Amerika te komen. „Of ik ga? Nee .tja, als ik vijftig was". Zijn secretaresse - zij spreekt hem aan met „doe" - voegt er lachend aan toe: „Hij zou nog wel gaan, als'ie er met de trein kon komen". In Amerika ligt Moermans ge neeswijze klaar om in honderd duizend exemplaren gedrukt te worden. „Ik zou mijn therapie met alle genoegen overdragen op jonge artsen. Maar ze dur ven hier niet te komen door de houding van het Kankerïnstituut, het LOK en de overheid". Een houding, volgens Moerman, die geen rekening houdt met de rechten van de mens. „Ieder mens heeft recht op de genees kundige behandeling, die hij wil". Ze laten mensen sterven. De we tenschap staat voor hen hoger dan de genezing van patiënten. Volwassenen en...... moet je eens zien hoeveel kinderen hier komen. Kinderen van elf jaar met kanker. Het voedsel wordt als maar slech ter. Er moet meer en meer ge produceerd worden. "Wat krijg je dan: bespoten groente, kunst mest, blo-industrie. Weet je wat mijn vader zei? Een echt chris ten Hij zei: „Jongen de aarde, zoals Gcd die gemaakt heeft, is goed. En met ieder klein beetje, dat je daaraan probeert te verande ren, verknoei je het alleen maair, je maakt het er nooit be- ter op". Vlaardingen De informele raadsvergadering op 26 maart over de zaak Moerman was toch openbaar. Na van diverse kantenonder meer van het PSP-raadslid Jos Noordhuizen verzoeken-om openbaarheid te hebben ontvangen, besloten, burgemeester en wethouders toch maar publiek toe te laten. Dokter Moerman zelf heeft hiermee ingestemd. De duivenhokken, belangrijk onderdeel -van Moerman's kankerinstituut, de} door de komst ven de Heusdenslaan wordl bedreigd. COURANT DONDERDAG 28 MAART 1S74 Moerman; "ik wil mijn fheraple met genoegen overdragen aan jonge artsen". IK HEB AAN THEORIE

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3