concurrentie" HBSS is TSB te snel af I Gemeenteraad tegen eerder nieuwe sportraad Horeca Nederland wijst beschuldigend naar club- en wijkgebommn Animo jubileert 9 Receptie SVDPW UITZONDERING SCHIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 28 MAART 1974 Jantje de Reus speelt in de voetbalclub Bal Op Date. Na afloop van de wedstrijd gaat Jantje in de kantine een flesje prik drinken. Daar is niets op tegen. Zelfs niet wanneer Jantje een kop van die heerlijke soep bestelt, waarvoor een firma in Nederland zo'n re clame maakt op de televi sie. Bepaalde mensen wor den pas boos, wanneer Jantje zich gaat verloven en familie, vrienden en be kenden uitnodigt naar de kantine van Bal Op Dak te komen. De vader en moeder van Jantje de Reus hebben zelf ook nog hob bies. Daarom zijn zij lid van het wijkgebouw „Twee Onder Een Kap". Daar is niets op tegen. Zelfs niet wanneer zij na een spannend partijtje bingo een versnapering tot zich nemen moeder De Reus een flesje prik en vader De Reus een pilsje. Vergelijking Wijkgebouw Particule expl. Zaathuur Zaalhuur 20.00 tot 3 uut 250,—, 185,—. Geen Brandwacht brandwacht. verplicht 9 maal 15,— 135,—. Geen BUMA. BUMA verplicht 30,—. Bediening Horeca-perso- gratis. neel verplicht 15 bedie- ningsgelden met garantielonen. Consumptie Calculatie- prijzen: prijs 15 4- Koffie 0,59 14 <Tc B.T.W. Bier-fris- over alels. dranken 0,75 Gedistlll. 0,85 Exploitatie kosten gedekt door subsidie. Geen drankwet- vergu rating. Geen of verkapte bevoegdheden. Hoge exploita tiekosten en bo vendien meebe talen aan ne venstaand ge meenschaps geld. Verguning verplicht. Scherpe controle. Bepaalde mensen worden pas boos, wanneer in publiciteitsme dia advertenties verschijnen als deze: Op dinsdag, 28 december hopen wij met onze ouders J. de Reus en W. de Reus-Lïgtbart hun 25-jarig huwelijksfeest te vieren. Receptie van 16.30 tot 18.30 uur in het vereragingsge- bouw „Twee Onder Een Kap" te Tuitjehom. De mensen, die zich over de ver loving van Jantje in de kantine van „Bal Op Dak" en het huwe lijksfeest van vader en moeder De Reus in het wijkgebouw „Twee Onder Een Kap" kwaad maken, zijn de leden van de na tionale bond van ondernemers in het horeca- en aanverwante bedrijf HORECA NEDER LAND. Met twee van hen, de heer N. Chr. Fikkers, de vice- voorzitter van Horeca Neder land en de heer K. F. HoDem, de tweede penningmeester van de afdeling Rotterdam hebben wij een gesprek gebad, De woorden „oneerlijke concur rentie" vlogen over de tafel. Be schuldigend wordt de vinger uit gestoken, niet alleen naar clubs en wijk-buurtverenigmgen. die een eigen kantine exploiteren, maar ook naar de Overheid, die deze zogenaamde para-commer ciële bedrijven subsidieert. Een overheid aldus beide heren die in vele gevallen doof is voor de dikwijls felle protesten uit de hcrec a-sector. Een landelijke protestactie, vraaxaan duizenden horeca-ond ememers ep werkne mers zullen moeten deelnemen, is in voorbereiding. „Dat is blijkbaar de enige manier om gehoord te worden". Vele club- en wijkgebouwen zijn tot stand gekomen met subsi dies uit de toto-pot van de Ne derlandse Sport Federatie. Wan kele keetjes met vermolmd meubilair zijn omgetoverd in kleine clubpalelsjes en de NSF is er trots op. Men Is van me ning dat daardoor het club- en gemeenschapsleven op 'n hogere trap werd gebracht. „Kijk", zeiden zij tegen elkaar, wanneer zij vanuit de auto zo'n pronkjuweelije aanschouwden, „daar staat er weer een". Fraaie gebouwtjes, die de daar aan grenzende sportvelden op sieren. „Dat is toch wel wat an ders dan vroeger!" Maar de zelfde heren van de NSF wer den uit hun droom gewekt toen HORECA-NEDERLAND met haar klachten op de proppen kwam. En via de NSF gingen instructies naar de clubs om de kantine niet meer dan één uur vóór de eerste wedstrijd en één uur na de laatste wedstrijd voor leder supporters open te hou den en ook een limiet te betrach ten op de traimngsavonden. „En.vroegen wij aan de heer Fikkers. „Naar mdjn gevoel hebben de meeste kan tinebeheerders de in structies onmiddellijk m de prullenmand gedeporreerti. Kijk zo'n opbrengst van de kantine is voor een club niet zelden de sluitpost van de begroting en die zal men vrijwillig veriagen. Ze zouden wel gek zijn". Hall era: „In wezen dus een zeer ongezonde situatie, Fikkers: „En als u nu denkt dat het bij een pilsje en een glaasje limonade blijft hebt u het ook mooi mis. Er mag dan zoge naamd geen sterke drank wor den verkocht, maar hoe ver klaart u het dan dat ze „afgela den" bij mij In de zaak komen. En dan mogen wij ze weer op lappen met sterke koffie". Vooral in de provincie horen we van beide heren is er heel moeilijk iets tegen te doen. Om dat er altijd wel een burge meester of een wethouder Is, die de zg. para-commerciële be drijven de hand boven het hoofd houdt. Soms onder het mom van „sociale zorg", soms omdat zijn zoontje of z'n neefje in een club voetbalt. Een horeca-man. die op een af standje moet toekijken hoe een of ander club- of wijkgebouw zijn „cüëntèle" wegzuigt, be denkt zich wel twee keer voor dat hij met een klacht naar de burgemeester loopt. Want zo'n man moet hij te vriend houden. Vraag: „Is er, behalve een pro- testmeeting, een praktische op- llossïng voor het vraagstuk?" Fikkers en allem: „Ja. Dat men de horeca-mensen in de gelegen heid stelt om die club- en wijk- tokalen t «exploiteren. Wat ziet men nu? Dat iemand van het bestuur bij toerbeurt achter de tapkast staat en dat jimiortjes lopen te bedienen". „Hoilem: „Wat in Delft is ge beurd de raad aan club- en wijkmensen om zo snel moge lijk een horeca-diplom a te ha len, is het natuurlijk ook niet". Fikkers: „Willen de mensen zo graag in die kantines? Goed. Maar dan gelijke monniken, ge lijke kappen. Wij niet voor de hoge huren, de sociale lasten, de BTW opdraaien en zij, dik- Een fraai clubgebouw vort de sportclub Spirit, Een archieffoto van de werkzaamheden aern de nieuwe kan'ine van -SchFedanrse Boys. Een -groot en modem cldbTruïs. wijls nog van gemeenschapsgel den mooi weer spellen. En denk nu niet, dat ik alleen maar spreek namens de ondernemers, ik spreek ook namens de werk nemers. Ik ga nog 'n stap ver der. Ik beu van mening, dat er in de horeca geen werkloosheid meer behoeft te zijn, wanneer het zogenaamde seizoen-pers»- kan doen. Hoe ongelijk het nu is verdeeld wil Horeca-Nederland bewijzen met onderstaande vergelijking. Er bestaan in ons land ongeveer 15000 clubhulzen en dit aantal neemt nog steeds toe. Een deel is verpacht aan een exploitant, die aan alle horeca-eisen vol doet, veruit de meeste sportkan tines hebben echter ontheffing gekregen voor de eisen van vakbekwaamheid. Wat betreft alcoholische dranken mag er gewoonlijk alleen bier worden geschonken en wé] op bepaalde tijden. Aan deze spelregels wordt echter niet overal de hand gehouden, waardoor vele, vele plaatselijke caféhouders zich benadeeld achten. De man, die alle touwtjes in han den heeft en precies kan ver Ien waar het in Horeca-Neder- larui aan schort, is de heer Dré Meulenbroek in Tilburg, Hij 'verzamelt ale gegevens uit het hele land en speelt deze door naar de centrale overheid om op deze manier te komen tot een samenwerking met de sportfederaties en de plaatse lijke overheden. In enkele plaatsen van Nederland -wordt aan de roepstem van Ho reca-Nederland al gehoor gege ven. Te weinig. Vandaar dat men wellicht binnenkort duizen den horeea-mensen kan zien de monstreren op het Binnenhof. „Want", zeggen de heren Fik kers en Kollem, „dat is blijk baar de enige manier om ge-' boord te worden". Schiedam Vijftien jaar gele den werd in Kethel de Chris telijke Gymnastiekvereniging Animo opgericht die haar le den vond in de woonwijk Groenoord, toen nog in op komst. Ter viering en her denking van dit jubiluem geeft Arrfmo op vrijdag 5 april een grote uitvoering in Sporthal Margriet. Onder re gie van Freek Kegel zal een programma worden uitge voerd waaraan honderdvjjf- tig leden zullen deelnemen. Het gebruikelijke toestemmen en wervelende acties de lange mat gaan, met Co in populariteit sterk toenemen de ritmische gymnastiek, het programma voor een groot deel vullen. De „huisvrouwen van nu" gaan zich manifes teren in een eigen nummer. De verrassing van de avond wordt het optreden van de familie Van Dijk dat wordt voorafgegaan door een mas sale opening met veel vlag vertoon. Het muzikale ge-- deelte verzorgt de drumband van DOK. Vlaardingen De theoretische kans om alsnog in aanmer king te komen voor promotie naar de le klasse KNVB wax voor HBSS de aanleiding om een oefenwedstrijd te spelen op het heil Sportpark tegen TSB. Het is een zeer nuttige oefenwedstrijd geworden welke door HBSS met 3—0 werd gewonnen. Na ongeveer 5 minuten scoorde Wim Houtman met een schitte rend schot via onderkant lat 0 —1, na een even mooie diepte pass van „gastspeler" Jaap Verwey (vorig seizoen behorend tot de geselecteerde jeugd van Sparta). HBSS speelde technisch een goede partij en was duide lijk sneller dan haar tegenstan der. In de tweede helft zette trainer Ciaassen de jeugdige Dik de Graaf als laatste man in, die op deze plaats een verdienstelijk debuut maakte. Wim van Est maakte plaats op de linksbui tenplaats voor Leen Radema ker, waarbij ook Leen een zeer goede wedstrijd speelde. In de zevende minuut van deze tweede helft ondernam Leen Rade maker een soto, die strand de op Wim Maurits. Deze speel de echter zonder te kijken de bal teiug cp zijn doelman Jan v.d. Heiden, die echter het doel had verlaten wat D—2 beteken de. Een kwartier voor tijd had Wim Houtman dan voor de tweede keer succes, toen hij een fraaie bal van wederom Leen Rade- maker doeltreffend afrondde: 0—3. Pech nog voor Leen Rade maker bij een schitterende com binatie tussen Jaap Verwey en Leen toen zijn ziedend schot door de paal werd .gekeerd. Al met al een goede oefenwedstrijd die misschien perspectief opent voor de moeilijke uitwedstrijd tegen Voome, Schiedam - Helemaal In eigen hand heeft SVDPW het niet, maar de kans Is niet uitgesloten dat de club van voorzittek Henk Bras zondag, na de wedstrijd tegen ASB, de lang verwachte kampioensreceptie kan houden. Henk Bras daarover: „Om dat te weten te komen zullen we steeds contact moeten houden met de gang van zaken bij Sint Lodewljk-SCO. Verliest, of Speelt Stat Lodewijk gelijk en winnen wij van ASB, dan zijn we kampfoen". In dat geval vindt de receptie plaats van 18.30 tot 20.00 uur in het clubge bouw op Harga. Henk Bras: „De mensen die dan willen komen kunnen het beste even bellen oF we ook werkelijk kampioen zijn geworden". De telefoonnum mers zijn: dubgebobuw 701819 of de heer Mulder 709232. PCG'er R. van Iftaalle "tegen" Schiedam - Voor de leden van de hengelsportvereniging „Schie dam en'Omstreken" is er goed nieuws. Mits ze in het bezit 2ljn van een vergunning van de Fe deratie „Randstad" mogen ze, blijven vissen in het Veerse ondanks de „gesloten tijd", toch Meer en de Grevelingen. Bij het hanteren van de wettelijke be palingen dienaangaande, heeft het ministerie van Visserij voor deze tegenwoordige binnenwate ren een uitzondering gemaakt. Voor de liefhebbers van het wijd- se water onder de sportvissers is er dus alle aanleiding de vis spullen weer te voorschijn te halen. In de overige binnenwa teren mag uiteraard eerst op 1 juni a.s. worden gevist. Door Hans Soeters Schiedam De nieuwe bezem staat weer in de kast. Bij de met bliksemkracht reinigende schoonmaakmiddelen. Dit op uitdrukkelijke wens van de Schiedamse gemeenteraad, die het maar niks vond dat de oude bezem al zou worden vervangen: tenslotte veegt 'ie nog steeds. Althans PCG'er R. van Raalte had zo zijn twijfels. En toen hij, na wat warrige betogen uit di verse hoeken, had toegelicht waarom, waren 27 leden van de raad het er over e*ns dat de oude, toch wel wat verrieten be zem, nog best een paar maan den kon blijven vegen. Zoveel gepraat over een oude ve ger? Triest genoeg niet. De ver vanging van een van de belang rijkste schoonmaakartikelen zou hooguit wat sentiment bij de werksters van het stadskantoor hebben losgeweekt. Triest ge noeg kan echter dit vraag wor den gesteld of de raad, althans de 27 vóórstemmers die het or devoorstel* van R. van Raalte steunden, het besef hebben ge had dat het begrip: „nieuwe be zems vegen schoon", betrekking had op de belangenbehartiging van de Schiedamse sportwereld. En het begrip „bezem" slechts ter illustratie werd gebruikt. Want de SBl.O-afvaardigïng in de sportraad dient op verzoek van de sportclubs te vertrekken en plaats te maken voor de sport- commissie, „Tegen", sprak R. van Raalte, „tegen", klonk het daarna uit diverse hoeken, Van Raalte: De nu te benoemen sportraad, zou maar, een paar maanden kunnen functioneren. Ze moeten namelijk gelijk met de raad aftreden. Voor een zo korte tijd heeft dat geen zin". Sport-wethouder mevrouw G. D. Verweij was dat niet met hem everweij was dat niet met hem eens. „De positie van de nu zlt- tenden leden is erg moeilijk. Ze hebben door gepraat en ge schrijf de moed verloren. Je be wijst ze er geen dienst mee door ze aan te houden". Een juiste visie, die gesterkt door de wetenschap dat de sportclubs het met de huidige sportraad niet meer zien zitten, tijdens de recente vergadering van de raad werd weggestemd. Voor de zoveelste maal is aan de wens van de Schiedamse sportclubs geen gehoor gegeven. Naar de echte redenen kan men raden, zeker is dat slechts ne gen personen het nut zien van een snelle ingreep. Te weinig, want ook al doordat „sportdes kundigen" van de diverse frac ties het voorstel van Van Raalte ondersteunden, zwaaide de mas sa naar de voor de sport zo trieste richting: wachten tot september. Pas dan komt de nu weggewuifde voordracht op nieuw op de agenda. Tot die tijd blijven de afgevaardigden van de SBLO tezamen met mannen als Van Raalte, Verlinde en Van de Lubbe de belangen van de Schiedamse sportclubs be hartigen. Dat de clubs daar al lang geen vertrouwen meer in hadden doet blijkbaar niet ter zake. Het heeft er alle schijn van dat het de betreffende personen wei nig kan interesseren of de huidi ge sport commissie bereid is al weer enkele maanden te gaan lopen wachten. Na de vergade ring van de raad kan tevens ernstig worden getwijfeld aan het inzicht van veel personen die wél hun stem uitbrachten. Een belangrijke stem. want het resultaat is dat Schiedam op sportgebied voor nog een paar maanden zonder begeestering blijft voortsukkelen. „Weer een half jaar weggegooid," luidt de trieste conclusie van sportcommissie-lid Maarten Ei sing. „door die dingen zakt an ders wel je animo weg om je er ooit nog mee te bemoeien. Een belachelijke zaak". Woorden van die strekking ook uit de mond van Frans van Rijs- bergen, net als Maarten Eising kandidaat voor een stoel in de sportraad. Hij, aanwezig bij de bewuste raadsvergadering, daarover: „Je krijgt de indruk dat er door mensen gesproken De Sportraad in oude samenstelling blijf zitten waar je rit. wordt die te oud zijn voor de sport, maar te jong voor de ge meenteraad. Wat ik hoorde was niks anders dan ondeskundig gelul in de ruimte. Neem het relaas van Arie Vertinde, geloof me, de tranen sprongen er van in m'n ogen. Kant nog wel raakte het. Het interesseert die mensen absoluut niets hoe de sportraad draait". Ook Van Rijsbergen vraagt zich af of de huidige sportcommissie béreïd blijft de straks Dpen ko mende plaatsen in te nemen. „De houding die de gemeente raad aanneemt ten opzichte van de sport is schandalig. Dit moet een keer tot een uitbarsting ko men, dit moet zich wreken. Ze maken zich op die manier on sterfelijk belachelijk". Nochtans wordt de „slapende" SBLO wakker gcschudt om nog enkele maanden dienst te doen. Pas in september krijgt de Schlfdamse sportwereld haar zin en kan een sportraad wor den geïnstalleerd the (nog) fris de vete taken wit gaan aanpak ken. We z'jn voor weer eeu paar maanden in. slaap gesust,,.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 5