BIJDORP OP WEG NAAR VEILIGER VERKEERSSITUATIE e voor Posthiime hulde aan Watter en alléén durft u deze meubel garantie tegeven jy®P centrum ♦form li OPEN DEUR- DIENST m Iets minder vrachtwagens in de wijk Tjurup krijgt ook water van scholieren Raad zegt ja tegen nieuwe stadshart Extra surveillance politie Actiegroep voor emanneipatie geeft informatie Vrouw loopt onder brommer KLAVERJASSEN 'IN NIEUWLAND. EXPOSITIE m STEDELIJK MUSEUM SÉÉSÈ Natuurgenot over schip Klein Artis üj;j rit m «to Zaterdag 30 maart 1974 onafhankelijk dagblad COURANT 1 pagina's 99ste jaargang no. 24982 A-P IX/XL* XVXjJ-UO XV U Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - rèdactie 262566 - klachten dienst 261211 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Een historische stap is gezet. Om precies half een de afgelopen nacht, keurde de gemeen teraad het globale bestem mingsplan voor de binnen stad goed. Door dit besluit zal het „gezicht" van het Schiedamse centrum de ko mende tien jaar drastisch worden gewijzigd. De geestelijke vader achter de plannen, wethouder C. J. M. Bolmers, kwam na de laatste hamerslag van de burgemeester handen tekort om in de volle raad zaal de gelukwensen in ont vangst te nemen. Felicita ties voor het succesvol af sluiten van een periode van vier jaar keihard werken. Korte tijd zag het er naar uit gis teravond, dat hij het niet zou halen. Om een van de twaalf wijzigingen die de raad wilde aanbrengen in het centrumplan. liet hij onaanvaardbaar horen. „Ik ga zelfs verder dan «*iaan- vaardbaar" zei hij emotioneel i,n een doodsstille raadszaal. „Wa-nfleer het wordt aangeno men, trek ik mijn consequen ties". Tijdens de daarop volgen de schorsing werd duidelijk, dat dato het hele college van burge meester en wethouders met hem zou aftreden. De PvdA-ffactietrok zich buiten de zaal -terug voor overleg over het breekpunt: het al dan niet schrappen van de parkeergara ge. op het toekomstige stadsèrf uit de plannen. Een compromis werd gevonden. In" éen later stadium zal de raadnog eens. na grondige stu- die bekijken of de garage op het stadsèrf of aan de Herenstraat moet komen. Na twee avonden van emotioneel vergaderen stemden ten slotte slechts drie leden van de raad regifln hei totale plan. De eerste uitwerking van de globale lij nen, zal de raad al in de verga dering van april behandelen om in mei met de bouw. van een se- rie proefwoningen te kitanten be gintoon. .U, heeft zo net het belangrijkste besluit getnomen uit mijn. negen jarige ambtsperiode in Schie dam", zei burgemeester H. Roelfsema in een speciaal slot woord. „Na felle en verhitte dis cussies, is naar mijn gevoel een redelijk resultaat bereikt. Ik feliciteer de raad van harte". 3lW;j zijn nu een stap verder", zo vervolgde hij, „maasr er moet nog onnoemelijk veie! gebeuren voor wij onze plaats van weieier •'••'.fin hef RijnmonJd-gebied herne men. Ik ga met een dankbaar hart naar huis. Heel hartelijk deink aan allen dte er aan heb ben gewerkt". Met het voorlezen van eén ge- dichtje dat hij In 1965 kreeg van stsdsbeiaaxdier Ccr Don. sloot hij af. „Bedroefd was hij over de aftakeling van de binnenstad die bij vanuit de toren van de Grote Kerk zag. Zijn hoop is nu in vervulling gegaan". Va brandjes in slooppanden Oosticijk Vlaardingen In slooppanden In de Oostwijk van Vlaardingen zijn'de'afgelopen dagen diverse malen branden uitgebroken. Donderdagavond nog moest de brandweer uitrukken voor een korte maar hevige brand in de Tweede Soorstraat. De blus- singswerkzaamheden worden bemoeilijkt doordat de meeste panden zijn dichtgemetseld. Volgens Yelert Is de vei- lig held op hef kruispunt Schiedamseweg/ Nieuwe Da ml aan beneden alle peil. Hen vrij onoverzich telijke sïluatie zoals op de foto (vooral wipnïj- ders zouden grote, moei* .te hebben om de klems chaos te overzien) zal echter niet meer voorko men na reconstructie van hef kruispunt, na de rea lisatie van het NS-sfaiion Nieuwland. Schiedam In de linkerhoek, het documentatiecentrum van de af-' deling Schiedam van de PSP in hel Proveniershuis, is voortaan een hoekje ingericlit met Infor matiemateriaal over de actie groep Man-Vrouw-Maatschappïj (MVM). Ondermeer zijn er diverse MVM- uitgaven" met als onderwerp „Emancipatie" te koop, terwijl er ook wat algemene stencils over de doelstellingen van MVM voor het meenemen liggen, De samenwerking tussen de MVM en de PSP kwam in .Schiedam "tot stand. "ddóidaPde" actiegroep' haar doelstellingen wat betreft emancipatie (van vrouw én man) 'geheel, terugvond in het programma van de PSP. De MVM-Schiedam fungeert ook als informatiecentrum voor men sen, die problemen hebben met de huidige rolverdeling van de man en de vrouw. Dit houdt in dat men er in formatie kan krijgen over part time werk, kinderopvang, her en bijscholing, sociale wet geving, studiekoslenvergoedin- gen en dergelijke. Ook kan men er praten'over'pèfsoohlijRe pró-' biemen en contact leggen met anderen die met dezelfde proble men hebben te kampen. De Linkerhoek is in het Prove niershuis1 'nummer "18J' Inlichtin gen vooraf kunnen worden ver kregen via de telefoonnummers 262716 (na vijf uur 's middags) en 266334. Voor de MVM kan men terecht in het Proveniers huis op donderdagavond (van half acht tot negen uur) en. op zaterdag (van ©if uur tot vijf ..uur), Schiedam De hinder, die Bij dorp ondervindt van het zware vrachtwagenverkeer, zal een klein beetje, minder worden. De Schiedam Twee gewonden ïs het resultaat van het plotseling oversteken van een vrouw op de Rotterdamsedljk. Beiden wer den in het Noletziekenhuis opge nomen. De vrouw liep zo plotseling de' weg op, dat een zestienjarige bromfietser haar niet meer kon* •'ontwijken. Ze liepdaardoor hoofd- en beenwonden op. De jongen' kreeg een zware hersen schudding. firma Baartmans, een trans portbedrijf, wil namelijk „ver huizen" naar het industriege bied in de Spaanse Polder, Dat betekent voor de bewoners van de wijk Bijdorp dat er min der vrachtwagens 'over de Schiedamseweg zullen gaan rij den. Wel blijven de andere transportbedrijven; aan de Schiedamseweg gevestigd* Het vertrek van de firma Baart mans (de familie Baartmans blijft overigens wel in Bijdorp wonen) is erg verheugend voor de bewoners-..van de wijk. Al. eerder werd geklaagd over het verkeer dat in,Bijdorp over de Schiedamseweg reed. Het ging hiér niet zo. zeer om het doorgaand verkeer, als wel om het zware vrachtwagenverkeer. Een snel rijdende vrachtauto met een gewicht boven de 25.000 kilo zou enorme grondtrillingen veroorzaken. Zelfs zouden de huizen langs de Schiedamseweg op hun grondvesten schudden. De firma Baartmans heeft aan de gemeente een stuk grond in erf pacht gevraagd. Overigens zullen de Bijdorpers in 1975 weer een verkeersprobleem minder hebben. In verband met de komst van de NS-hatte Nieuwland zal de kruising Nieu we Damlaan-Schiedamseweg moeten worden gereconstrueerd. De veiligheid op dit kruispunt (de verkeerssituatie hier, is jaren een omstreden zaak) zal op die manier kunnen worden bevorderd. De gemeente heeft dit meegedeeld aan de wijkvereniging naar aanleiding van een brief van het bestuur van de vereniging van 13 augustus vorig jaar. Niet zo'n vlugge reactie, vindt de wijkvereniging,... Schiedam De wijkvereniging Nieuwland organiseert op zater dag 6 april-een fcl-averjaskoppel- concours in het wijkcentrum aan het Dr. Wibautplein. Aan vang 14.00 uur. Deelnemers kun nen zich opgeven bij de heer .Brand, Dr. Wlbautstraat 29 of bij de heèr Hille, Burgemeester Honnerlage Gretelaan 317. Het inschrijfgeld is één 'gulden vijf- Schiedam Vorig jaar overle den twee Schiedamse kunste naars, die in het Nederlandse kunstleven een bescheiden rol hebben gespeeld maar niette- min^terecht posthuum werd geëerd met. een herdenkings tentoonstelling in het Stede lijk Museum van Schiedam, Het zijn Peet Wattez, die maar net zestig jaar is geworden en Henk Zoomermeijer, die de leeftijd van acht en zestig jaar bereikte. Beiden dus, gezien de tegenwoordig gemiddeld be reikbare 'ouderdom, te vroeg gestorven schilders. iVie nu hun werk in „het Stede- lijk" ziet za! tot de conclusie komen, dat zij de jaren, die hun gegeven zijn geweest, goed hebben, benut. En ook dat deze hun ongetwijfeld veel voldoening moeten hebben ge schonken, want uit het oeuvre zowel van de een als van de ander straalt als het ware van de schildersvrctigd. Dit on danks het grote verschil dat er in het werk van beiden is. Wattez putte de vreugde uit het weergeven van landschap of stadsgezicht dat hem boei de; Zoomermeijer deed dat waarschijnlijk vooral uit het experimenteren en het werken volgens verschillende technie ken. Om met laatstgenoemde te be ginnen, van hem zijn er olie verven, aquarellen, gouaches, houtsneden en houtsculptures. Hiéruft blijkt wel, dat Zoomer- .meijer, die zijn opleiding heeft gekregen aan de Academie vah Beeldende Kunsten in Rot terdam, een veelzijdig kunste- n:>rr is geweest. Is er ver scheidenheid in zijn technie- door Jan H. Oosterloo ken, niet minder is .die er in zijn onderwerpen. Hij schilder de naturalistisch, abstract en soms ook in een stijl, die het midden houdt tussen surrealis tisch en naïef. Bij zijn naturalistische oliever ven is er een Panorama van Schiedam (18) met wat erg rode daken. Maar hij bracht zijn Woonplaats ook in beeld met krijt (Korte Haven - 17) en door middel van de hout snede (Korte Haven - IR). Aquarellen maakte hij van landschappen m Italië en Zwit serland. De abstracte .werken zie ik echt als experimenten, die niet helemaal aan het doel hebben beantwoord. Geslaag der vind ik dan ook een schil derij als Ikulu Ikulana (39), waarin de kunstenaar zijn fan tasie de vrije loop heeft gela ste rieh'/k Museum. Hoogstraat J12, Schiedam: Herdenfcmgs- tentoonstelling Peet Wattez cn Henk Zoaptermeljer. Open op werkdagen van 10-17 uur en op zon- en feestdagen van 12.30- 17 uur. Tot 15 april. ten om een droomwereld te scheppen. Dat Zoomermeijer ook. een ta lentvol houtsnijder was bewijst een aantal 'houtsculptures, mooi van vorm en artistiek al leszins verantwoord'. Enige studiebladen met naakten ge- tuigen ervan dat de kunste naar er voortdurend op uit is geweest naar nóg beter te. streven. G. P. (Peet) Wattez, zoon van de l.eidse kunstschilder Jan Herman Wattez en leerling van de aquarellist Ad Kikkert, moet een echte genieter zijn geweest a's hij door stad en land 2wierf. Met een oog, ge richt. op schoonheid, wist hij de mooiste plekjes op te spo ren om die met waterverf en penseel op het papier vast te leggen. Daarbij ging zijn voorliefde uit naar de havens, het polder land en de (Schiedamse) stadsgezichten. Maar hij schil derde met kennelijk evenvee! plezier het landschap in zuide lijke streken, waarvan de zon nige aquarel Honfleur (32) ge tuigt, Daarnaast maakte «hij nog een reeks van kleurige stillevens met bloemen en met poppen. Van de laatste noem ik speciaal Poppenspel «(21). Wattez beheerste de techniek van het aquarelleren tot in de puntjes. Hij wist wat hij met waterverf kon doen, maar ver- ioor zich niet in het experi ment. Met zijn eerlijke, onop gesmukte wijze van schilderen volgde hij het voetspoor van zijn leermeester. En hij heeft daar goed aan gedaan. Schiedam Ook d$ kinderen van de Albert us Magnusschool willen, dat er water in Tjurup gaat stromen. In het kader van de vastenac tie van het dekenaat Schiedam „Water naar Tjurup" (Tjurup is een plaatsje op één van de Indonesische eilanden) hebben zij namelijk een fancy-fair opgezet, die zondagmiddag word t gehouden. De fancy-fair begint om één uur 's middags. Om vijf uur is alles weer afgelopen. Tussen die twee tijden kan er bingo worden ge speeld, er is een rad van avontuur en In de vrolijke keuken kan worden gegeten (patat met) en gedronken (limonade, echter zonder rietje). Bovendien kan men „ballen gooien" en „stuiver gooien". Alles ts op gezet door de kinderen zelf. De opbrengst van de fancy-fair (bij voorbeeld van de toegangsprijzen: vijftig cent voor volwassenen en twintig cent voor kinderen) komt helemaal ten goede aan de vasten actie. Schiedam In de Opstandings- kerk op de hoek Burgemeester. Honnerlage Gretelaan/P-J. Troelstralaan zal zondag een Open Deurdienst worden gehou den. Dominee J. Leij, een Rot terdamse koopvaardïjpredikant, zal spreken - over het j., thema „Medelijderven meelij".-' Medewerking verleent het Kerk koor van de Hervormde.Ge-' meente onder leiding van B. de Leeuw. Organist is; A. van Leeu wen. Ongeveer tien minuten voor de dienst, die 's ochtends om tien uur begint, is er koor- en samenzang. Schiedam De Schiedamse aqua rium- eji terrariumvereniging „Natuurgenot in huis" verga dert op maandagavond. Er zal dan ondermeer worden ge sproken door de heer Deutz, de vroegere eigenaar van de" Klein Artis, het schip dat in het verlè- den vele malen aan de Koe- ma rktbrug lag. De lezing (en natuurlijk ook de rest van de vergadering) wordt gehouden in het gebouw Christe lijk .Sociale Belangen aan de Lange Haven. De vergadering begint om acht uur. (ADVERTENTIE) si

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 1