Nationale Boomfeestdag moet weten wat eën hoom is" Kwart miljoen bomen de grond in stedelijking Zuid~ Holland tegen te houden lang van bomenen planten worden doordrongen. Een dankbare taak voor het onder wijzend personeel. Maar ook in dat geval blijven de pleitbezor gers voor "groen" op de goeder tierenheid en het enthousiasme van die onderwijzer of-ès aan gewezen. 94.000 schoolkin deren stampen woensdag drie april in 43" Ne derlandse ge meenten zo'n 250.000 bomen de grond in. Een goed deel van dat nog prille groen komt te groeien in 59 Zuidhol landse gemeen ten. De naam van die massa le plantpartij: Nationale Boomfeestdag. Het evenement trekt veel be langstelling. Niet zo verwon derlijk in een tijd, waarin puffende hei stellingen pol der na polder dichtbeuken. De mens moet wonen tenslot te- Het aantal woningzoeken den is niet ge ring. In bijgaand inter view licht ir. W. J. Weidema van de stich ting Het Zuid hollands Land schap en lid van de regiona le commissie voor dc Natio nale Boomfeest dag in Zuid- Holland het wldr van een boomfeestdag toe. Er blijken minder vrolijke kanten aan het boompje plan ten te zittel» dan de schette rende fanfares, die woensdag zullen weer klinken, doen vermoeden. „Het groen", al dus ir. Weide- ma, „zit nog al tijd in een ver domhoekje". Nederland viert woensdag- Nationale - drie april Boomfeestdag, Voor VERSCHIL "Vve merken heel vaak", aldus ir. Weidema, "het verschil tussen de ene onderwijzer en de ande re. De een doet, er machtig veel aan, hij vertelt zijn leerlingen van alles over de functie en het grote belang van een boom voor onze gezondheid, de ander ziet er niet zoveel in en hecht meer waarden aan taal en re kenen". kinderen en nog eens duizenden leerlingen van de vijfde en zesde klassen van lagere scho len een historische da tum. Ze planten die dag "hun" hoom. Het land zal opnieuw jong groen rijker zi jn. Dat is maar goed ook. Er go, het is harde nood zaak de voorraad bos bij te spijkeren. Niet alleen in Drente, waar twee stormen vernietigend huishielden en vele hec taren houf versprokkel- den, poaar ook in het ai- door betongrijzer Zuid- Holland, waar de oud- vaderlandse strofe "In Holland staat een, huis" een wrang bijsmaakje heeft gekregen. Zorgvuldiger omspringen met wat we in Zuid-Holland nog aan groen (bossen, parken, door Nico van Grieken plantsoenen, weidelandschap pen) kunnen bewonderen lijkt ir. W.J. Weidema van de stich- is, vindt ir. plannen begonnen, die als ze allemaal zouden worden uitge< voerd aan veertig miljoen Ne derlanders plaats ïouden moe ten bieden. Bevolkingsprogno ses maken echter melding van zestien mil joen inwoners. "groenbesef, zoals Weidemat TOEVAI het uitdrukt, tot de burger door te dringen. Het eenzame: Kortom: het aantal protesteren ting Het Zuidhollands Land schap en lid van de regionale commissie voor de Nationale Boomfeestdag in Zuid-Holland dan ook tenminste raadzaam. "Groen zit nog steeds in een ver- domhoekje", zegt*'ie.. "Als klei ne. stichting moeten we tegen ontzettend veel mensen opbok sen. Je moet bijvoorbeeld bur gemeesters opvoeden. Er zijn er die het .groen een goed hart toedragen, maar er zijn er ook, die.alleen meedoen omdat het zogenaamd mode is om groen - te. ;behouden.'Als je tegenwoor- tégen groenvoorzieningen bent krijg je de raad tegen en dat willen ze liever niet". Niettemin vreest ir. Weidema, dat 'Zuid-Holland "dichtslibt", De verstedelijking is niet tegen te houden. De gemeentebestu ren zijn als eekken aan bouw- praten over deze zaken wel de- gelijk tot het onderwerp boom feestdag rangschikt, aan de nieuwe vorige week gekozen bestuurders van de Provinciale Staten ervoor te waken, dal gevecht, dat de Leidschendam - se bioloog Ter.Kors in de jaren zestig tegen dé aanleg van de Leidse Baan leverde (een rijks weg, die prachtig natuurgebied Weidema, die tussen Den Haag en Leiden zou doorsnijden) is allang geen uit zondering meer. Nota béne: de bioloog, die in de loop der ja ren tal van medestanders vond, won zijn strijd. De Leidse Baan bleef van papier. Zuid-Holland z'n bossen, wei- In Vlaardingèn verzamelde een den en rietkragen behoudt. Dc randstadprovincie immers is hoewel.niet zo uitbundig meer - als eertijds, nog altijd groen genoeg om ervoor op de bres te staan. Rottemeren, Reeuwijk- se plassen,Nieuwkoopse Plas sen, Midden-Delfland, Krimpe- oerwaard en nog enkele groen gebieden zijn het waard. GEVECHT Waken over groen is overigens niet geheel en al meer voorbe houden aan officiële instanties. Meer en meer begint hel voorvechtster voor een oever- bos langs de Nieuwe Waterweg vorig jaar in samenwerking met een aantal mede-enthou siastelingen zo veelhandteke ningen, dat de provincie ertoe besloot dé aanleg van het voor al in die contreien broodnodige bos hoog op de prioriteitenlijst te plaatsen. En in de Krimpe- oerwaard knokt een mevrouw; Koek net zolang door tot ze er zeker van is, da t de unieke knotwilgen in "haar" gebied overeind blijven. Ir. Weidema noemt haar trots de "kampioen- knotwilgen". den néémt toe, "Maar", zegt ir. Weidema, '"het zijn toevalstref-.' fers. In het algemeen zijn het* stomtoevallige mensen, die be reid zijn voor een zaak op te" komen/ Een boer bijvoorbeeld zou misschien allang blij zijn als die knotwilgen van zijn land verdwenen. Bouwgrond immers is veel waard als er weinig aan gedaan.hoeft te worden. Wij als stichting Zuidhollands. Land schap hebben onze visie. Die ri rukken'we dook Althans dat proberen we.Als we dan bot sen met de. economische belan gen van een bedrijf, dat wil uitbreiden, of met een gemeen te, die zoveel nieuwe woningen wil bouwen, worden we irreëel genoemd. Aarï de andere kant vinden de boomkwekers in Bos- koop het geweldig wat we doen. Ze kunnen de, vraag gewoon niet bijbenen. Er zijn .werkelijk wachtlijsten van afnemers van bomen." 'De problematiek van groenvoor- zieningen is ontzettend gecom pliceerd", stelt jr. Weidema. "Er is geen enkele vorm van inte gratie. Rijks- en provinciale wa terstaat, het electridteitsbedrijf Zuid-Holland, de stadsontwik kelaars, de - hoogheemraad schappen, de cultuurtechnische diensten, elk op zich doet een aanslag op het Zuidhollands landschap. Elke gemeente is daar zelfstandig in. Voor een provincie valt het niet mee om dan zicht te houden op de ma nier waarop er met groen wordt omgesprongen". De Nationale Boomfeestdag,moet daar onder meer verandering in aanbrengen. Onder meer. Want het gaat slechts ten dele om dat fraaie boompjes planten in plantsoen en bos. Het zit 'm meer in de begeleiding ervóór en vooral emS. Jeugdig Neder land, zo vinden de vele organi saties, die zich achterhet fees telijk boompl anten schaarden (ministerie van landbouw en visserij, ministerie van erm, staatsbosbeheer, Nederlandse Heidemaatschappij, ANWB en de stichting Plantpropaganda Holland om een aantal te noe-; men) moet vooral van het be- De boomplantdag met alles d'r- op-en-d'r-an valt of staat met de interesse van de leerkracht, vindt hij. Het zou dan ook beter 2ijn als een boomfeestdag on derdeel was van het lespro- gramma. Een les veldbiologie bijvoorbeeld, oppert Weidema. En met een duidelijke wenk aan dc pedagogische academie: „Ddar zou men eigenlijk moe ten beginnen met het bewust maken van de belangen van bomen eii planten. De pedago gische academies schenken veel te weinig aandacht aan de les sen veldbiologie, het leven en het belang van bijvoorbeeld ke vers en mieren. Als de leer krachten daarvan op de hoogte zouden zijn dan zou er ook een goed vervolg op de boomfeest dag van drie april mogelijk zijn".-' BEGRIP De wens van ir. Weidema is in zoverre in vervulling gegaan, dat er thans een onderwijscom- missie is ingesteld (door het milieucentrum. Zuid-Holland), die de mogelijkheid van het inpassen in een lesprogramma onderzoekt. Ir. Weidema: "Ik hoop, dat er op die manier meer begrip wordt gekweekt. De jeugd moet weten wat een boom is". - Er zijn tenslotte nogke vers en mieren;...

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3