niet meer voor Nieuw ■Mill Ir- EEN OP DE ZEVENTIEN AUTO'S EEN WRAK s MBO meer geld nodig Eng WASAUTOMAAT IN BRAND PvdA-VROUWEN OVER ENERGIE Bejaarden mogen niet biljarten PSP SPAART OUD PAPIER Brand op ertstanker Tono- groep bestaat 40 jaar Man cl,ood op straat Als Adviesraad Detailhandel instemt Bromfietser rijdt door na on, Al pratend lichtmast I I Sperwers ivinnen scouting- UI Tijdens technische controle: Weblis subsidie r.' .'JAI vindt Cultureel Fonds t Dinsdag 9 april 1974 i pagina's 99ste jaargang no. 24990 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 2S2566 - klacbtendienst 261211 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De Schiedamse winkeliers zullen waar schijnlijk nog deze zomer zelf kunnen bepalen of zij al dan niet voor een vakan tie de deuren sluiten en zo ja, wanneer zij dat doen. Schiedam Een onbekend gebleven jongen op een bromfiets heeft in de Lan- ge Kerkstraat tegenover de Hema de 65-jarige me vrouw A. J. W.-S. aange reden. Zij moest met een gebroken bovenbeen naar het Gemeente Ziekenhuis worden vervoerd. De vrouw stak als laatste van een groepje mensen over vanaf de weekmarkt naar het warenhuis. Het groepje negeerde daarbij de vlakbij gelegen voet- gangersoversteekolaats Door nog onbekende rede nen reed een bromfietser de bejaarde vrouw aan. Hij kwam vanaf de Broers- vest en reed na het onge luk door. Schiedam Omdat hij druk bezig was een praatje te maken met zijn passagier lette de 23-jarige elektro- monteur P. p. S. niet op de weg. Op de hoek van de Burgemeester xan Haa- renlaan/Louis Raemae- kersstraat raakte zijn auto zo uit de koers dat hij een daar aanwezige lichtmast ramde. Schiedam Een felle brand heeft gisteravond gewoed bp ds ert stanker Nimba, die bij Wilton Feijenoord in dok ligt. De be drijfsbrandweer en de gemeen- telijke brandweer waren samen het vuur., snel meester. De brand is vermoedelijk veroGt- zaakt doof las-: of snijwerk/ dat een hoeveelheid opgeslagen touwen vuur zette. Er vielen geerrgewonden. Het juiste scha debedrag was vanmorgen nog niet bekend. Dit zal het gevolg zijn van een voorstel, dat het colle ge van burgemeester en wethouders aan de raad wil voorleggen. Het college doetdat op een voor stel van de Coöp Nieuw Water weg om de verplichte winkel sluiting in haar branche op te heffen. Het voorstel om hele maal de verplichte sluiting af te schaffen wordt vanavond door de Adviesraad voor de Detail- j handel besproken in een verga- dering op het Stadskantoor. Bij een aantal kleine middenstan ders lijkt het opheffen van de verplichte sluiting op weerstand te stuiten. Zij zijn bang niet meer met vakantie te kunnen, omdat hun winkel uit concur-1 rentie-overwegingen open zou moeten blijven. Bij winkels met meer personeel zou het open blijven geen bezwaar zijn, om dat men daar na elkaar met va kantie kan. Anderen zijn het daar niet mee eens. ..Wij nemen toch wel va kantie", zeggen bijvoorbeeld groentenhandelaar J. een Dun nen en slijterij A. Thijssen „Wij zouden zelfs best drie we ken dicht tvtllen. Maar als de anderen dat niet doen. gaat dat natuurlijk niet door". De Coöp beroept zich in het voor stel aan de gemeente op de ian- delijke voor-ontwerp Winkelslui-, tingswet, waarui zou blijken dat de overheid ook twijfei taan het nut van de verplichte vakantie sluiting. Als vanavond tijdens te .vergade ring vnn de Adviesraad blijkt, dat een meerderheid of een „merkbare" -minderheid.-de-ver plichte winkelsluiting* niét lan ger op prijs stelt, dan zal het college de raad. voorstellen daar in een van de volgende vergade ringen van de gemeenteraad ge hoor aan te geven. Die toevoeging „Merkbare min derheid" is nodig, omdat alle winkeliers de zelfde stem heb ben. Daarmee ondervangt het college dat grootwinkelbedrij ven, dié een veel grotere omzet en meer personeel hebben, al tijd In de minderheid blijven. Enquetes kregen daardoor ir het verleden een vertekend beeld, aldus het college. Winkelier G. P. Verbuisdonk te vens fractievoorzitter van de VVD in de gemeenteraad meent echter dat toch eerst door middel van een enquete: de meningen in iedere branche moet worden onderzocht omdat jaren geleden deze'ook-door de diverse bedrijfstakken is "inge- steld. '"AA Ook de werkgroep Schiedam. van de Consumentenbond is niet en- housiast.Voorzitter J, yan der Most voorziet moeilijkheden, „Discipline tot onderlinge va kantieregeling is er .voor het-in stellen- van de verordening nooit geweest. Die zal er nu wé erntei komen. Het hek; zal. van de dam 2ijn". De voorzittervan de Schiedamse Handels- en Adviesraad J. H, B. Vredehregt wilde vóór de verga dering van vanavond nog een commentaar geven. Een woord voerder van de Kamer van Koophandel heeft laten weten dat er van die kant geen be zwaar bestaat tegen de', intrek king van de verplichte sluiting. i i.y iy--v Schiedam Een schilderij uit; het Schiedamse mu seum waarvantot voor kart alleen bekend was dat- het in 1398 op het stadhuis aanwezig was, blijktnu waarschijnlijk drie eeuwen ouder te 'zijn. Deze hypothese over de her- komst en ouderdom van een schilderij .van Huis te Mate nesse verscheen onlangs in het orgaan van de Historische Vereniging Holland. Stadsarcheoloog van. Rotterdam en omstreken, de heer C. Hoek, vondin de archieven een brief uit 1717, waarin staat dat dit schilderij door de' gemeente was aangekocht in' 16SS, In dat j aar - kocht Schie dam de bezittingen van de ambachtsheerlijkheid Oud- en Nieuw Matenesse. In hét rampjaar 1672 publiceer de Jacob. Loys een handschrift over. de geschiedenis van Schïéland. Het- handschrift is .verlóren gegaan, maar1 in een copi,e - is een - gravure te zien van het Huis te Matenesse. Het anonieme schilderij - is hiervoor als voorbeeld ge bruikt en is dus in teder géval 1 vóór; 1672; vervaardigd. Afbeeldingen uit de eerste helft van de 17e eeuw tonen de burcht reeds als ruïne, waar uit de bovenbouw niet is te reconstrueren. Voor het betref- fende schilderij moeten dus ooggetuigen nodig geweest zijn, die de burcht nog voor de verwoesting van 1374 gekend hebben. De heer Hoek neemt aan dat het 61 x 83,5 centimeter grote schilderij vervaardigd is be-* ixekkei ijk kort na de brand, - mogelijk in opdracht van Jan van Matenesse, heer van Ma tenesse van 1558 tot 1602. SCHIEDAMSI-i J Schiedam Aan de Oostsingcl is een schuurtje door nog onbekende oorzaak geheel uitgebrand. De eigenaar, de heer R. Gelderman, was met vakantie in het buitenland. De aangrenzende garage van de heer W. van der Heider. vatte ook vlam toen de brand oversloeg naar het dak. Een gedeelte van het dak werd vernield. De twee auto's in de' garage liepen geen schade op. 0 Voor de Tonogroep van de Scouting Schiedam was het vo- rige week feest. Toen werd na melijk in het Dienstencentrum De 4.Molens het veertigjarig be-1, staan-geviërd.*iVIet sketches, "die werden uitgevoerd door -de ju- niorpadvindsters en de leiding (met gvoepsvoorzitier mejuf frouw. W. H. Waale), en met vee! muziek en een loterij werd bet jubileum gevierd. Bovendien kregen alle leden van de groep na afloop van het feest een her- iqneringsvaantj,e... dingen, Maassluis en Schiedam zetten in het scoutcentrum Vlaardingen de tenten op In he; weekend werden bovendien de jaarlijkse districts-patrouüie- wedstrijden van de Scouting Rijnmond gehouden. 22 patrouil- Winnaars van de wedstrijder, wer- les uit twaalf groepen uit Vlaur- den de Sperwers van de Vlaar- dingse Irenegroep, die. daarvoor de wisselprijs (een model van een logger) ontvingen, vervolgens werde.a diverse acti- Samen met de Arenderi, de Otters ^.yjteiten gehouden. Onder andere, .„en de Vcssen zullen de Sper- êen fietstocht mét hindernissen wers de sfdeling Scouting Riin- naar Delft en een macaroni, maaltijd. ifdek'ng Scouting Rijn mond vertegenwoordigen op de patrouillewedstrijden van het gewest Rotterdam. Die worden op zaterdag en zondag II en 12 mei gehouden. Schiedam In een keuken van een woning aan het Dirk Schaferplein is een brandje uitgebroken. De pempmotor van een wasautomaat bleek doorgebrand, waardoor d in werking zijnde machine vlam vatte. Omwonenden slaagden er samen met de heer H. B. van der Lugt, de eigenaar, in het vuur te blussen. De haastig gewaarschuwde brand weer hcefde daarom niet in actie te kernen. Schiedam De Vrouwengroep van de PvdA-Schiedam houdt morgen avond een bijeenkomst in liet oude stadhuis op de Grote Markt. De bijeenkomst is voor alle leden en belangstellenden toegankelijk. Onderwerp van de avond is ..de energie en de problemen daarom heen". Ingenieur Chris Zijdeveld geeft een inleiding, waarna er ge legenheid ;s tot het stellen van vragen. De avond begint om acht uur. Het stadhuis is toegankelijk via de zij- ingang. Eén "an de 33 auto's dié door dé Schiedamse poiilie von de weg is gehaald. De bodem (volledig doorgerot: de wogen is in feile een v/rek. Schiedam Ja, ook u kunt deze ideale krantenkombinatie 14 dagen lang, gratis en geheel vrijblijvend, in de bus krijgen, HetRotterdamsch Nieuwsblad met nationaal-en internationaal nieuws: de Schiedarnsche Courant met puur plaatselijk nieuws. Twee kranten voor de prijs van een,Profiteer etvam P S. Macht u 'n leuke vergelijking kunnen bedenken als aanvulling op onderstaande zin in do eon, dan maakt U kans op een exclusieva gasaansteker die wij wekelijks uitloven voor d« meest originele mzeo- ding. vuur de ben io open onve'oo. zender poslzece». naar .injvvoorerv fl'oam. I I I I I I I I I I ?o heet de Sch-eoamscne Courant b<j net Rode-rtemscl» N>eu<vSP'ad. Tijdens een groot actie van de Schie damse politie zijn in de weck van 1 tot en met 7 april in to taal 581 wagens aangehouden voor een nader technisch onder zoek. Liefst 33 van deze auto's verkeerden in zo'n slechte staat da zij rijp waren voor de sloop. .Griezelig" noemt de politic dan ook het resultaat van deze actie (die door het hele land is ge voerd). Representatief voor het Ncderiandsa wagenpark is het resultaat - 1 op ce 17 auto's een wrak echter niet. De po litie hield bij het cor.trcleren van do auto's een voorselectie, waarbij ook vcorai werd gelet op de „leeftijd" van de auto. Van da ö3i tsangehouden wagens werden er naast de 33 in beslag genomen voertuigen aan 42 lich ts technische gebreken gecon stateerd, Ach automobilisten reden met (te) gladde banden, 26 wagens reden met ondeugde lijke remmen, van 22 kiopte de stuurinrichting met geheel, 8 re den met een defecte uitlaat en één - automobilist moest zijn knipperUchtinstallatse na laten kijken. Bovendien vertoonden .43 andere wagens andere technische ge- „spijtig Schiedam Het Cultureel Fonds blijft de toekomst optimistisch tege moet zien, schrijft secretaris W. Meinen in het jaarverslag '72-'73 van het CF. Ondanks het feit dal de subsidie voor het poppentheater In dc Tccr- stoof, waaraan het CF heeft meegewerkt, dit jaar vrij laag is geble ven. Tn de periode waarover het jaar- Teerstoof een zoldertheater te verslag handelt heeft het fonds bouwen werd contact opgeno- zich niet met veel zaken bezig- men. gehouden, maar veel aandacht Na uitvoerig beraad werd het is besteed aan een uiteindelijk bouwplan zo gewijzigd dat het breken. Er werden ook nog 18 overtredingen van de rijtijden- wet geconstateerd (vrachtwa- ders die geen rijbewijs (bij zich) hadden en zeven .die geen kentekenbewijs konden tonen. genchauffeurs die bijvoorbeeld Tegelijkertijd met de „auto-actie" te lang hadden gereden). Een werden ook'243 bromfietsen op papiertje kregen vijf bestuur- hun deugdelijkheid gecontro leerd. Aan 32 van de brommers kleefden één of meerdere tech nische gebreken. Negen van hen werden betrapt op het produce ren van een teveel aantal deci bels. aan geluid. zeer positief uitgevallen project, het poppentheater. In de loop van 1972 werd besloten om alle liquide- middelen, die ter beschikking stonden, aan te wenden om In Schiedam een poppentheater van de grond te krijgen. Met de werkgroep die in die tijd bezig was om in de Schiedam Er. komt voorlopig geen biljart voor de leden van de afdeling Schiedam van de Algemene Bond van Bejaarden. Een verzoek aan de gemeente om meer subsidie, waardoor de Enige aanschaf van een biljarttafel mogelijk zou zijn» is namelijk afgewezen. Een brief van de heer D. Op- schoor van dé kascrntroifi^oin- mlssie aan de .gemeente werd beantwoord met de opmerking dat de bejaardenbond alveel subsidie krijgt, mogelijkheid voor de be jaarden, die toch csn partijtje willen biljarten, is nu nog het uit eigen zak. betalen van' het biljart. Want ook eer. renteloos voorschot wilde de gemeente niet verlenen <v Schiedam Een 66-jarige fietser is gistermorgen op de Burg. van Haarenlaan dusdanig gevallen, da bij bij aankomst In het Ge meenteziekenhuis bleek te zijn overleden. Er is geen aanwijsbare oorzaak van zijn val. De politie houdt er rekening mee dat een ziekte waaraan de man leed er ver band mee houdt. Daarin zou dan ook de doodsoorzaak ge zocht kunnen worden. Schiedam De PSP gaat zoveel nen met het geld dat voor het mogelijk oud papier sparen. oud papier wordt verkregen. Niet alleen vanwege het »P- Men kan oud papier inleveren bij nieuw In omloop doen brengen; ervan (nadal het;., papier weer bruikbaar is gemaakt om op nieuw bedrukt of beschrcve nte worden), maar ook om meer verkiezingsacliviteiten te kun nen ondernemen. Dat zou kun- PSP-secretarisEisu Blaauw, Schietbaanstraat 2aVolgens in gewijden, heeft hij een schuurtje raast zijn huis, waarn de oude kranten, boeken enzovoorts voorlopig in kunnen worden op geborgen. iheater ook geschikt zou zijn voor poppenspel. Hst CF stelde zich garant voor het tekort in de exploitatie voor de seizoenen '72-73 en 73*74. Ook zorgde bet fonds voor propaganda. De gemeente zag het belang van een dergelijk poppentheater voor Schiedam in en paste een subsidieregeling toe. Het leeu wendeel van bet werk voor het theater werd echter verzet door de bouwcommissie en het be stuur van de Teerstcof. Ook de Schiedamse Cemeenschap droeg haar steentje bij. „Dat de liquide middelen nu tot een minimum beperkt moest blijven is wel spijtig, maar wordt niet betreurd", aldus se cretaris Meinen. „We hoppen dat velen voor aanvulling zor gen van het kapitaal nu het Fonds zich duidelijk heeft ge manifesteerd". Voor giften kan mén zich wenden tot het bestuur van het Cultu reel Fonds: voorzitter prof. tnr. P. Sanders, Burgemeester KnuppertJaan 134. tel. 268274, secretaris W. Meinen, Tuinlaan 10c, tel. 261995, Penningmeester mr, J. C. J. Pels Rijcken, Julia- nalaan 8. tel. 267107,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 1