■■■■■■■Bi Roland en liet 'vlot-station fBRIEVENBOEK DE NIEUWE PUZZEL dieren Inspecteur 013001X1011 bij dieren bescherming Wie lieeft lapjes? SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 17 APRIL 1974 element is.'Dat soort gevallen' zijn ook goed bedoeld maar er gaat bij elkaar genomen bijzon der veel tijd in 2ïtten". In het hele (and werken dan ook maar liefst 39 inspecteurs waarvan 19 eveneens vrijwilligers. De 40-jarige forse inspecteur, in liet dagelijks leven opzichter bij rijkswaterstaat, v kwam" bij de dierenbescherming, toen hij een Schiedam - Het voorjaar, de tijd dat jonge vogels gaao leren vliegen, is weer aan gebroken. Dat betekent ook de tijd dat knaapjes van een jaar of acht trots wet een „.verdwaald" jong in hun knuistjes bij de asiel beheerder of bij de inspec teur van de dierenbescher ming aanbellen. Deze ne men het jonge beestje aan, omdat ze weten dat het goed bedoeld is, maar hét tijdrovende voeren is hij voorbaat gedoemd tot rnis- lukkend :.y':v „Laat daaromalstublieft de jonge dieren met rust, wanneer ze tenminste niét gewond zijn", aldus Cas Spermon, inspecteur van de dierenbescherming in v. Schiedag. De heer Spermon is in zijn vrije tijd, behalve inspec teur, ook lid van de asiel- ..comniissie, penningmees- ter van de dierenbescher- ming voor de afdeling Schiedam en instrukteur van de ,'EHBO-cursus' voor dieren en.zit dus niet te springen omwerk; Daar- om worden de kleine klach ten' behandeld r door zijn- rechterhand, asielhouder Boerma. 's-Winters bellen er soms mensen op dat er een pony in de sneeuw ligt te rollen. Dat blijkt dan een Shetlandpony te zijn die In de sneeuw juist in zijn Inspecteur van de dierenbescherming, de heer C. Spermon, wacht cl acht jaar óp éëri nieuwasrel man'' op vréselijke wijze een liond zag africhten en de politie er' niets tegen dééd, omdat er geen bloed te zien was. Dat soort-érnstiger klachten zoekt hl]zelfuit sinds1960, toen nog scheepsbouw-tekciiaar bij Wil- ton-Fijenoord,en hij kan daar» bij een proces-verbaal opmaren. Zoals bij;een paar levend be- graven puppies, nadat tot twee maal toé geprobeerd was deze te verdrinken, of bij een duitse dog dié met een elektriciteits- draad de bek was. gesnoerd. Ondankbaar werk, want de men sen dit. hij bezoekt zién hem lie ver gaan dan komen en derden v dié de omstandigheden niet ken-, nen zijn vaak niet tevreden over de oplossing. Zo kan het wel eens noodzakelijk zijn dat een dier een spuitje moet krij gen, bijvoorbeeld een gevaarlij- ,-,ke hond of een zwerfkat ,Ik zou geen schatting durven doen naar het aantal .zwerfkat- ..ten dat hier in Schiedam los- loopt. Het beste is om de jongen naar het asiel te brengen in plaats van melk voor ze klaar' te zetten"meent de Schiedam- 1 mer nuchter.. DAKTARI „Kort geleden belde een mevrouw op. dat er al drie dagen een kat in de tuin liep. Of ik even wilde komen. Ze dacht waarschijnlijk dat als ik zeg dat ik van de die renbescherming ben, de dieren in mijn armen springen. Ze lo pen echter voor mij even snel weg. Een verdovingsgeweer, zoals bij Daktarl op de televisie gebruikt wordt, gebruiken wij alleen in uiterste noodzaak, om dat de weggeschoten ampullen gevaarlijk kunnen zijn voor spe lende kinderen". Veel klachten blijken - volgens de inspecteur - voort te komen uit burenruzies, want iemand die niét goed is voor zijn hond is datmeestal ook niet voor zijn buren. „De meeste mensen vinden het vervelend bij zo'n klacht hun naam op te geven, maar die willen wij alleen weten óm te kijken of we niet in het ootje worden genomen. Een telefoon tje dat er een aap in het Prin ses Beatrixpark rondliep was toevr'iig echt, maar voor het zelfcé geld haalt iemand een grapje uit. Het huzarenaapje, een ietwat agressief soort was waarschijnlijk voor de vakantie losgelaten en was de materiaal keet van Excelsior ingevlucht". VAKANTIETOESLAG Met angst en vrezen kijkt de heer Spermon uit naar de vakantie- tijd waarin veeldieren, zoals het aapje, aan hun lot worden overgelaten. „Voordat je een beest in huis haalt, koop dan eerst een boekje er over en be kijk de consequenties wat be treft de onkosten en de vafean- ties-' Eigenlijk zou de. aankoopprijs ho ger moeten zijn, zodat men. het ook als een investering gaat be schouwen en het dier. niet zo ge makkelijk wegdoet of zelfs als een stuk speelgoed wil ruilen. Dat nóg veel mensen een dier als een- stuk speelgoed beschou wen blijkt ook op de kinderboer derij, waar ouders soms drie kinderen op een geit zetten. Natuurlijk kan een hond of kat tijdens de vakantie ook aan de goedé zorgen van asielhouder Boerma toevertrouwd worden. Dat kost wel iets meer dan ge woonlijk, maar dat Is dan 'als het ware vakantietoeslag voor het dier", meent de heer Sper mon onder goedkeurende blik ken van zijn grijze roodstaart papagaai. Zo zijn we dan bij het Schiedams asiel gekomen dat hij in 1S64 heeft helpen opknappen en waarvoor hij al acht jaar bezig is een ander te krijgen- Bij dit .onderwerp verstart het vriende lijke gezicht dan ook. enigszins. „Geen gemeente in Nederland doet zo moeilijk bij de bouw van een nieuw asiel als Schie dam", citeert hij de centrale asieldienst „Eerst een pand in de Fokkerstraat met een wo ning, toen zonder woning, in fa- seabouw en vervolgens* een aan de Kerklaan.:Bijna een jaar ge leden kregen we een aanbod van een boerderij aan de Har- ga! aan maar op diverse vragen, over de voorzieningen hebben. - we nog steeds geen antwoord en 'kunnen we dus nog mets''doen". In het nieuwe asiel zou de heer Spermon o.a. ruimte willen heb ben voor de beheerder, 50 hon den 40 katten, een behandelka mer en een kantoor. Het wachten is nog steeds op de gemeente Al een weekwaren de jongens van de Bloemenbuurt er aan bezig. Roland was de baas' ""Kif" werkte het hardst eri zei wat de rade ren moesten doen. Hout zoeken, palen sjouwen, nóg grotere spijkers halen. En langzaamaan verreees er een prachtig bouwwerk aan de waterkant. Het had twee verdiepingen en het stond stevig in de grond. Bovenop stond een bordje met „Vlot-station" er op. Dat woord had Roland be dacht. Eerst hadden ze het vlot gebouwd. Dat lag nu stevig met een touw aan een boom vastgebonden. Het vlotstation was dus een aanlegsteiger. Het zat goed in elkaar. Je kon op de tweede verdieping best met z'n vieren gaan staan stampen. Dan- kraakte er nog niets. Ze waren er bij na mee klaar. Nog wat pa- 'len en planken vast slaan en het was gebeurd. Ro land was zó druk bezig dat hij de tijd vergat. Het was al zes uur, moeder had het eten klaar. Ze ging op het balkon staan dan kon ze Roland zien. „Roland, eten", riep ze.. „Ja", riep Roland terug maar hij timmerde rustig door. Toen kwam vader op het balkon. „Roland schiet op, we gaan eten", „Ik kom niet", riep Roland, „ik heb geen trek".' Hè verdikke me, hij kreeg die spijker niet door dat harde hout. Moeder ook met haar eten. Daar had hij nu geen tijd voor. Dat gezeur aan zijn hoofd. Hij slóeg uit kwaad heid heel hard op de spij- ker en nu ging het einde lijk. Hij werkte tot zeven uur. Het begon a! een beetje te schemeren. Nu merkte hij toch dat hij honger had. Wat was het vandaag ook weer? Vrijdag. Dan aten ze altijd bami met saté. Hé, daar had hij een reuze trek in. Zou hij nog iets krijgen? Ze waren natuur lijk; kivaad op hem omdat hij niet .direct was geko-!t men. Hij legde het gereed schap in de kelder en ging naar. boven. „Meteen naar je bed", zei vader met een gezicht als een onweers wolk, „neem .maar een bo terham en uit mijn ogen." „Ja, maar,, ik moest nog, wat afmaken. Ik kon echt niet komen en die spij ker..." zei' Roland. „Je, komt als het etenstijd is en daarmee uit", zei vader. Roland ging mopperend naar bed. Wat een pech had hij toch steeds. Eer gisteren had hij een enor me winkelhaak in zijn broek gehaald. Wist hij ook dat er .een spijker in die plank. zat. Toen was moeder woest geweest. Gisteren was hij vergeten een oude trui aan te trek- kernHij had zijn nieuwe aangehouden bij het werk. Nou, meteen pikzwart na tuurlijk.' En nu weer geen eten. En dat allemaal voor hetj,vlot"-statïon. Maar: het was het wel waard, vond Roland. Het werd ge-: weldig. De andere dag, ca school tijd, was hij weer op het bouwwerk te vinden. Hij joeg een paar lastige jon getjes weg en begon te timmeren. Met een ladder- tje .kon je .op de tweede verdieping komen. Maar Roland klom 'meestal'langs 'de palen, naar boven én als hij boven was sprong hij zo op de grond. Dat deed hij nu ook, toen hij zag'dat er nog wat planken, bene den lagen. Hij sprong en viel over ..een graspol. Hij kwam heel ongelukkig op zijn pols terechi Joei, dat deed zeer. Maar Roland ging gewoon verdermet. —Op verzoek deze week weer wat hersengymnas tiek. Jullie krijgen vragen op die je moet beant woorden. Het is een gezellig werkje en je kan er weer een fijn boek mee verdienen. 1. Waar staat de Dom? Leeuwarden, Utrecht of Maastricht? 2. Noem eens drie dieren die een schutkleur hebben. 3.'Vijf plaatsen in ons land die met een B beginnen. 4. Wat eet Popey als hij sterk wil zijn? Waarom is de Dikke Deur zo dik? Waarom draagt Swiebertje opgelapt" kle ren? 5. Noem vijf meisjesnamen met een E en vijf jongensnamen mt een F. 6. Met welk speel goed speel je het liefst? 7. Noem vijf vogels met een M. 8. Vul eens in. De valt niet ver van de stam, Hogevangen vee! wind. De beste stuurlui staan aan Beter een el dan een lege dop, waar een wil is is een...., Als het verdronken is'dempt men de put. 9. Weet je wat deze afkortingen betekenen? 1. t.v., 1, N.S, 3. W.C., 4. V.N., 5. U.S.S.R:. 6.U.S.A., de num mers 5 en 6 reken ik ook goed als je weet welke :Ianden het zijn) 7 km, 8 cl. 10. roem vijf din gen die moeder, nodig heeft om een baby te verzorgen.' Dit waren de vragen. Doe Je best. Je hebt een. week de tijd om de antwoorden.te sturen naar Anke, Verwersdfjk 6-8, Delft. Onderaan je brief, oplossing of. tekening zet jé je naam, adres en; Jeeftijd. - 'r.\- zijn. werk. 's Avonds toen hij naar huis ging was de pols helemaal, opgezet. Moeder: deed; er een- nat verband om. De andere dag was; het nog nietsge slonken. Vader vond het beter' even langs het-zie: kenhuis te rijden. Bij dé EHBO-afdeling konden, ze er wel een foto van maken. „Het is gebroken" zei de .verpleegster toen de foto's' bekeken waren. Roland werd er helemaal bleek van. „Het doet heus niet zo'ii pijn", zei hij. „Dat is wel eens meer bij een pols", zei de zuster, „je /moet in het "gips; jonge-: man" Zo kwam Roland thuis met zijn arm in een mitella. Hij moest het rus tig aan doen, had de dokter gezegd, „dan kan de doek er na een paar dagen af". Ro land kon dus nietgaan werken. En ja, hoe gaat dat als de baas weg is? De andere jongens kwamen toen ook niet meer. Ze gin gen vissen of varen met het vlot.1 Op een avond kwamen er grote jongens uit een andere buurt. Ze duwden en schopteneens tegen het vlot-station. Het bleef stevig staan, „Wed den dat ik het zo in elkaar trap", zei de langste. En hij ramde met zijn grote schoenen tegen, de palen. De anderen deden ook mee. Na een half uur was er niets anders over dan pa- len en planken die. schots en scheef door elkaar la gen. „Ik neem er een paar mee voor een konijnen hok", zei de kleinste. Toen Roland de volgende dag op het balkon kwam zag hij de ravage. Hij -was woest en. huilde er.^om. „Daar heb ik nou al dle el lende voor gehad" snikte hij. „nu ligt het tegen de vlakte". Moeder troostte „hem. „je moet ook niets bouwen", zei ze, „dé ande re jongen trappen het weer in elkaar en het is zonde van'.je1 tijd", maar ja, toen Rolafid-beter was be gon hij weer. Van voren af aan. Hij .timmerde uren. achter elkaar en toen hij thuis kwam zat -er een scheur in zijn broek. Moe der schudde haar hoofd. „Daar begint het weer", zei ze, „maar pas op als je je pols breekt hoor. Dan heb ik nog liever dat je je vuil maakt of een scheur in je kleuren hebt". „Ik zal wel voorzichtig zijn" beloofde Roland en hij at met smaak een bord vol bami-1' op. -• .V'v:; ANKE Deze jeugdrubriek zal wel wat la ter zijn dan anders omdat de paasdagen er tussen zaten. Na die dagen is er zó veel nieuws dat ons hoekje even moet wach ten. Jullie zijn zeker weer alle maal naar school? Of misschien heb je de week na pasen vakan- - '-V Wat een heerlijk, zonnig weer was het hè? We zijn allemaal ons blekp winterkleurtje al een beet je kwijt. De winnaars zijn: Elma Jasperse elf jaar, Sjef v.d. Hoeven tien jaar, Marion Mulder tien jaar, Esther Hage, Anton van den Berg, Jenny van der Voort elf jaar, Marceüa Weeda tién jaar. Jullie krijgen een boek thuis ge stuurd. De oplossing was: hori zontaal: 2 Lap, 4 re, S Aa, 7 maandag, 10 knap, 11 ram, 13 da, 14 pa, 15 Ad, IS ei, 17 T.N.O., 20 bos, 22 trompet, 25 To, 25 ui, .27 mal. Vertikaal: 1 la, 2 Lea, 3 pad, 4 rapport, 6 aardbei, 7 ma, 8 N.S., 9 ga, 10 kat, 12 mes, 18 N.T., 19 Km, 21 Ot, 23 oom, 24 pul, 23 ar. JOLANDA DROST Ik hoop dat je gauw een.prijs wint. Dan heb je weer iets te lezen. Maar ja, ik loot altijd en dan moet je net toevallig bij de zes winnaars zijn. Maar wié'weet. Je' had ie oplossing en het briefje netjes getypt. Woont je nicht in de buurt? Heeft ze een huis of woont ze op kamers? Fijn, dat je goede cijfers had. FRANK DE VREEDE Nu is er ■weer een briefje voor je in de krant. De eerste wedstrijd had den jullie verloren, schreef je. Maar nu hebben jullie zeker al een keer gewonnen? Dat kan ren touwtje springen en rol schaatsen, Teken je de pop die je aan het maken bent voor me? Dan kan ik precies zien hoe het is geworden. PETRA- V." D. MEER' Ik- kreeg ongeveer veertig tekeningen. Dat is aardig wat. vind je niet? Jij bent ook al gauw jarig zeg. Alvast gefeliciteerd. Je mag ,ven al 16 keer verhuisd. Het Ts altijd een enorme troep. Maar ik dóe het liever dan naar de tandarts gaan! JOLANDA V.D. WINDT Leuk, dat je om die heTsengymnastiekpuz- zel vroeg. Ik was juist van plan er weer één te maken. Omdat er meer kinderen zijn, dia het een leuke puzzel vinden. Je -wens wordt dus meteen vervuld! De verhalen bedenk ik zelf. Vaak gebruik jk dingen die echt zijn gebeurd en daar fantaseer - ik dan een verhaal omheen. dertig Kmouw leeftijd qplellen, iNEKE van GENT Wat een'leuk dan heb je de mijne. Ik doe de jeugdrubriek al ongeveer 25 jaar. Ik weet niet precies meer, wanneep ik er mee ben begon nen. Ik zal de postzegels voor je bewaren hoor. niet anders als je zulke fijne ANNEKE HOLIERHOEK Je ziet, voetbalschoenen hebt. Op welke plaats in het elftal sta. jij? postpapier heb je. Het is een schattig plaatje. En zulke leuke kleuren. Je had de oplossing goed. Bedankt voor de tekening.. Fijn her dat het nu weer lente is. Nog maar twee maanden en jullie krijgen alweer zomerva kantie. JOKE BOS Is je moeder klaar met de schoonmaak? Ik heb goede beurten gegeven omdat ik jarig werd. En als er visite komt, moet het er netjes uit zien. Ik draag niet zo vaak een lange broek. Ik vind het zo warm en ook lastig op de fiets. Jij wel? Ik zie nu weer kinde er is een briefje voor je in de krant. Dus het geeft niet of je TPFMT7 cdttltcoc al verhuisd was. Ik denk dat>IRENE SR1JK£RS _Gl?gd® r?- jullis nu al aardig in de rommel zitten. Wanneer gaan jullie ver trekken? Werd het huis in Ke- thel te. klein? Schrijf me maar eens in welk huis jullie gaan wo nen, een flat of een eengezins woning en of'je een eigen ka mertje hebt. Ik ben in mijn le ven-avond goed? Je had mooie cijfers pp je rapport zég. Voor rekenen zelfs bijna een 9. Ge weldig! Reken Je zo graag? Maar taal is ook niet mis. Je had de paasvakantie wei ver diend hoor. LIëTTE DE VREEDE Tante was zeker wel blij met je gebreide cadeautje voor de kleine Jan- Willem? Is het een lief baby- tje? Ja natuurlijk. Want alle ba- bytjes. zijn snoezig. Heb je ge zien hoe hij In het badje ging? Meestal vinden ze dat wel lek ker. Je 2iet ook a! weer made liefjes en speenkruid in de pol der en ik zag ook een reiger. Zie jij die wel eens? Zijn er bij jullie al jonge eendjes? Bij ons achter zit een eend te broeden. GERDA SLUIMER Bedankt voor: je brief en je verhaaltje. Je had het leuk bedacht. Wat fijn, dat poes het nu zo naar haar zin heeft, ze moest even wennen. Wat leuk dat je ene zus dichtbij woont En jij gaat vaak babysit ten. Huilt Viola dan wei eens? Of slaapt ze altijd door? Ze - kent je zeker al goed? Kan ze al staan? Heb je de pick-upnu nog? En zou het orgel ook ko men, denk je? Mijn dochtertje is 17 september jarig. Dan wordt zé tien. Da verhalen be denk ik altijd zelf. HELLEN AALBREGT Je postpa pier vind ik erg leuk, kleurig en modem. Is je Osmond-schrift al bijna vol of kun je nog wei wat gebruiken? Gaat het leuk met je correspondentievriendin? Nu lees ik dat je graag een brief per post wilde. Een volgende keer dan maar hè? Ben je weer beter? D!t was het laatste briefje weer. Dag allemaal, veel groeten van ANKE. Helena Blok, van Lennepstraat 42 in 's-Gravenzande, en Frouke van Duyvenbode willen graag een handwerkclubje oprichten. Maar....ze hebben helemaal geen lappen of lapjes. En dus kunnen ze niet beginnen, Is er soms nog iemand die wat soui- letjes uit de lappenmand kan missen? Wat voor stof en v/e'ke kleur geef' niet. Graag naar bo venstaand adres. e Deze week twee tekeningen die een prijs kregen in de !en- telskenwcdstrijd. De bovenste U van do zesjarige Marjan Duijvesteyn en de onderste van Frank de Visser. ioar.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3