Hermes tegen Quick/N Henk Nebbeling naar W illem a Nieuw zwembad in Groenoord ears VOORSTANDER VAN ONAFHANKELIJKE DIVISIE Uniek plan voor Geslaagd toernooi 1500 schoten bij schietwed strijd Irian en Zuid-Afrika in Triangel wérk voor niets t ik geloof niet NEBBELINGweer fulltime Schiedam Hermes DVS, dat afgelopen weekend kampioen werd van de eerste klasse B (district West II) speelt reeds komende zon dag de eerste wedstrijd om het kampioenschap van Nederland, schiedamse courant Van een onzer verslaggevers VI aardingen Terwijl 75 procent van de eerste divi sieclubs erg ziek is, In fi nancieel opzicht het - water tot aan de lippen staat en In vele gevallen tevergeefs tegen -de gemeentelijke en of provinciale overheid aan leunt, kent het Tilburgse Willem II dit seizoen een sluitende begroting. Het is één van de weinige clubs die het wachten pp FBO eu KNVB beu is, niet wacht tot èèn of ander gezondma- kingsrapport verschijnt met een ingrijpende af bouw van de factor loon kosten plus sociale lasten (80 procent van de huishou ding) om daarmee de over levingskansen en via de gradatie uit de toekomsti ge hoofdklasse te bevorde ren. Eén van' de figuren die in het Til burgse wil bewijzen dac betaald voetbal gezond kan zijn, ook zonder gemeentelijke steun, ..is „Viaardinger en oud-KNVB-trai- ner Jan Brouwer, die enkele ja ren terug in Zeist het jeugdplan Nederland doceerde, bij het Bel gische Anderlecht achter George KesSIer de leiding over de voetbalschool had en nu in de Brabantse textielstad een jeugdinternaat lanceert. Niet pp een wijze zoals Wim Belt- min dat vorig jaar bij Vitesse naar buiten schreeuwde, maar ris een vast. omlijnd plan naar idee van de oud-Vïaardinger zelf en met instemming van geldschieter Jo Maas. Maar ter- wijl het geld van Maas goed is om de top van SC Tilburg drij vende te houden, weet Jan Brouwer zich met dat jeugdplan gesteund door. het bedrijfsleven. Die met een speciale actie de kleine en grote textielbaronnen beeft weten te interesseren voor zijn jeugdinternaat en daarvoor 225.000 gulden op tafel heeft ge kregen. Waarvoor JanABrouwer en zijn staf tien jonge knapetï drie .jaar lang kan opleiden. Wat overeen komt met een in vestering van 22500 gulden per voetballer. Het bedrijfsleven krijgt daar voor alle soorten reclame (onder an dere tv bij SC Tilburg—Barcelo na op 19 mei) en ontvangt bij verkoop van een speler, die in drie jaar tijd het eerste elftal moet bereiken, 50 procent het transferbedrag met maximum van 25 procent van her geïnvesteerde bedrag. TALENTEN Jan Brouwer: „Ik ben er van overtuigd dat dit de enige weg is om betaald voetbal in de toe komst nog eèn gezicht te geven. Want talenten zijn er voldoende in ons land. Ik kan putten uit een reservoir van contacten toen Ik nog bij de KNVB werk te. Vooral bij de grote clubs lo pen er spelers rond, maar ïn de omgeving daarvan, die bij een Feyenoord 'of Ajax nooit aan de bak komen. Omdat zij, om niet In geldzorgen te gera ken, commercieel moeten den ken." Niet bang dat je is? „Nee, want dat een eerste! divisie, ondanks al die geluiden van ih geldnood verkerende clubs, verdwijnt. Je zou bij het wegvallen daarvan een hele Smalle basis krijgen voor het betaalde voetbal. Juist daarom waag ik de gok van »zo*n jeugdinternaat primeur voor Nederland om te bewij zen dat dit de enige weg voor een eerste divisieclub is om zich te redden. Ook Willem II, dat twee jaar te rug ten dode was opgeschreven, maar sinds de toeschietelijker houding van de gemeente en met de komst van Jo Maas een. nieuwe structuur aannam, waaraan op 't, ogenblik de werk groep die Fortuna Vlaardingen wil behouden voor het betaalde voetbal, zich spiegelt. Jon Brouwer (links} (financiële} ihutp van 'Jo Maas (rechts). ASSISTENT Een andere trainer die In die nieuwe structuur past is Henk Neb be ling, sinds gisteravond of ficieel verbonden aan Willem JU als 'assistent van Jan Brouwer, die met name het jeugdinter naat als werkterrein heeft. Dr.- 34-jarige Utrechter kendedan bii Hermes DVS een succesvolle twee jaar dat hij waarschijnlijk bekroond gaat zien met een kampioenschap. De enige fulltimer in de eerste klasse. B had graag willen blij ven bij de 90-jarige Schiedamse club, ware het niet dat men de voorkeur gaf aan J?im Visser als parttimer. Henk Nebbeling sloeg een lucratief aanbod af van Enschedese Boys en ook van Leerdam Sport cm bij Wil lem II in -volledige dienst driftig toe te happen. Schiedam De plannen om bij het bestaande bad Groenoord een overdekt instructiebad te gaan bouwen, zijn zo, goed als zeker van de baan. In diverse commissies werd de bouw van een dergelijk bad als niet haalbaar geacht. Tegenstander op Harga Is Quick Nijmegen dat kampioen werd van de eerste klasse D (district Oost). Tijdens de gisteravond in het KNVB Sportcentrum in Zeist gehouden bijeenkomst kwam ook nog aan de orde dat ook SW op dezelfde dag een belangrijke thuiswedstrijd speelt tegen het Rotterdamse Excel- 'sior. Omdat 28 april voor alle aan de beslissingscompetitie deelnemende ploegen geldt als een vrije dag en op 5 mei SW eveneens thuis speelt tegen For tuna VL kon niet worden uitge weken naar een andere datum. De wedstrijd van Hennes DVS begint in tegenstelling tot het gebruikelijke tijdstip om half drie. Schiedam Reeds komende za terdag valt in de Beurs de be slissing. Tenminste als koploper van de ereklasse tafeltennis, Tempo-Team, erin slaagt Bruynzeelkeukens een nederlaag toe te brengen. De competitie- leider heeft besloten deze topper reeds nu te laten verspelen. De verwachting is dat ook de tele visie beelden van dit duel zal uitzenden. Schiedam Een stuk van de Pol dervaart met aan het uiteinde Schiedamse modeljachtenverenl- ging De Viking een wedstrijd- baan, die uniek wordt voor Ne derland. Deze wedstrijdbaan. met een lengte 50 meter (100 meter v.v.), komt in de omge ving van de huidige ijsbaan (naast het veld van DRZ in Ke- Ihel). fret enige probleem lijkt nog de diepte van de baan. Plantsoe nendienst gaat uit van een diep te van 1.75 meter, maar daarte gen maakte de sportraad gister avond bezwaar. Niet alleen vond men de diepte voor om standers, waaronder ook kinde ren. te gevaarlijk, tevens werd betwijfeld of de modeljacht-ver- eniging niet meer gebaat zou ;zijn met ondieper water, ■le heer. Hoogewy, als deskundi ge aan de sportraad toegevoegd als adviseur, verklaarde échter dat ondiep water een minder goede waterhuishouding, meer plantengroei en modder te zien zou geven. Hoewel de sportraad - wel iets voelde voor dit plan, werd het wenselijk geacht eerst nog eens contact op te nemen -.met-het bestuur van de model- jaebtverehiging. Of Jos Coler, als oud-voorzitter van de sectie betaald voet bal en ex-vice-voorzitter van de KNVB, nog iets wil zeg gen over de problemen, die z'n oude B.V. als demonen be springen...? Of.daat hij het nu maar liever over aan mees ter Hogewoning en de andere meesters in de rechten, die nu in zijn oude B.V. de dienst uitmaken? Jos Coler denkt eon ogenblik door de telefoon na. Dan zegt hij: „Ik wil er nog wel wat van zeggen". Want het bloed kruipt nu eenmaal waar het niet gaan kan. Hij is net terug uit Praag, waar hij vier dagen heeft ver gaderd met het UEFA-bestuur en hij gaat bijna schuil achter de stapel paperassen, die hij als huiswerk mee heeft gekregen. Geen vrolijke lectuur, want al ras blijkt dat de heren iri Praag krek oveT hetzelfde onderwerp hebben vergaderd wat nu het doel van onze komst: IN HEEL EUROPA (Italië uitgezonderd) LOOPT DE PUBLIEKE BE LANGSTELLING VOOR VOET BAL TERUG. De UEFA verontrust heeft een internationale enquête ge houden waarvan Jos Coler voor de vuist weg opsomt: 1. Vervelende strljdmethodes van de clubs. 2. de .angst om vooral niet te Ver- lieren. 3. de daaruit voortvloeiende en hand over hand toenemende agressiviteit. 4. de invloed van dé televisie. Het is zomaar een greep uit de „doos van Pandora", die nog veel-,meer onaangenaams ver- bergt,, denk: alleen aan de ouder wetse staat, waarin nog vele sta- dions verkeren, een'pijnlijk ge- mis aan de, meest eenvoudige comfort, hetgeen een middagje op het voetbalterrein niet ver aangenaamt. .'\j. „Eigenlijk allemaal, dingen, die we al wisten", zegt. Jos! Coler, om er droog op te laten volgen: „en daarom heeft het me zo verbaasd, dat de KNVB ook nog eens een ton heeft .uitgetrokken om .he,t te weten te komen. Die ton hadden' ze beter onder de clubskunnen verdelen. Wel be-. laogrijk vind ik dat iedere ciub voor zich zelf probeert aan de weet te komen, wat nu eigenlijk de wensen en verlangens 2ijn van de clientèle. Een soort klautenbinding. Ik weet nu al donders1 goed, dat we naar de vrijdagavond toegaan, zodra alle'clubs over een lichtinstalla tie beschikking. Want d>e zon dagmiddag.... Op zo'n vergadering van het UE FA-bestuur horen we uit de mond van Jos Coler valt ook nog wel eens de naam van ons land en dan niet op zo'n prettige toon. Zo heeft het de Europese Voebalbond pijnlijk verrast dat de KNVB eigenmachtig het hui dige transfersysteem onwel- t i g heeft verklaard. Een daad, die door Jos Coler, wordt be stempeld als „de doodsteek voor de clubs". „In plaats van naar de clubs gaat het geld in het vervolg naar de zakken van de spelers" laat de ex-voorzitter van de sectie Be taald Voetbal er cynisch op vol gen. „Mij is gevraagd of ik er nog iets aan kon doen. Geen on logische vraag, want ik zit ten slotte voor de KNVB in het UE FA-bestuur. Maar wat kan ik er aan doen? Hogewoning, Kern kamp en consorten zijn er beze ten van",. Wat bij de vroede vaderen van het - Europese voetbalbestuur ook een pijnlijke indruk heeft gemaakt, vertelt Jos Coler, is dat de KNVB ais enige land in Europa openlijk heeft ge tuigd van zijn sympathie met de Russen om niet in Chili tegen de Chilenen te willen spelen: Dat telegram heeft' ook kwaad bloed gezet." Op de Nederlandse scheidsrech ters is ook kritiek: zij móeten strenger optreden en alles bij elkaar maakt het aanblijven van Jos Coler, als Nederlandse vertegenwoordiger in het UE FA-bestuur (zijn mandaat loopt af) niet waarschijnlijker. ^Jam mer," zegt Coler, „want ik, had het graag nog een, periode ge- daan." Over onze scheidsrechters wil Jos Coler nog wel iets zeggen. Ze zijn bij de UEFA ook in op spraak gekomen doordat zij weer als ewiigen in Europa oen sponsor hebben toegelaten. Is dit op zichzelf voor „rech ters" al Oen kwalijke zaak, het workt bovendien onrust en naij ver In de hand. Een goede stap in de richting zi^t de heer Coler al In de hoofdklasse van de amateurs. Een volgende stap is toelaten wat nu toch al onder de dek mantel gebeurt: betalen. is er trouwens op tegen om het voorbeeld te volgen van lan den als Engeland, Duitsland, ja zelfs de puur amateuristische landen, al gaat het dan onder het mom van vergoeding van onkosten?" Wat, volgens Jos Coler ook een eerste divisie is het ontbreken van degradatie. „Er moet weer een sluis komen van de ene sec tor naar de andere, wat alleen maar de spanning ten goede komt!" En volgens Jos Coler mogen ook best drie clubs uit de ere-divisiedegraderen. Hce meer doorstroming, des te be- LOTTO ook zijn hoop op gevestigd is de Lotto, die „Wat hebben we niet moeten vechten -voor het eerste mil joen! "Als er nu eens uit de Lotto zo'n zes of acht miljoen, gulden .kunnen komen dan 'zou dat voor het voetbal in Neder land een geweldige opsteker zijn. Hoewel de clubs - bij de Lotto blijven ingeschakeld zal het" publiek tóch veel gemakke lijker.zijn gokje kunnen wagen. Hoe denkt Jos Coler over mannen als Stoop, de gebroeders Mole naar en de onlangs wear in de publiciteit gekomen Piet Hoog- «boom, die als particulieren Oen club op de beein houden? Coler; „Voortreffelijk, Ik kan zul ke mensen alleen maar prijzen. Goed, ik weet wel dat zij het niet helemaal onbaatzïchtig doen, maar wat doet dat ertoe? Het gevaar, ris de afhankelijk heid. Men. heeft gezien wat er met DHC gebeurde toen Hoog- enboom ermee, stopte. Gemeen- tes kunnen ook veel doen, al was het maar: de vermakelijk heidsbelasting afschaffen. Wat Jos Coler ook een van de be langrijkste dingen vindt om clubs In stand te houden? De identiteit versterken. De men sen, die komen kijken en met hun entreegeld de club in stand houden, moeten hun eigen spe lers he rkeiman. En daarom geeft Jos Coler alle clubs de raad: zeek niet in een andere straat, .wat je eigen straat kunt vhidwi. En begin bij de jeugd. Want de jeugd Is de toekomst Jos Coler: twijfdof SW hef nog kon redden w'f „Begin van dit* jaar sprak men van een reorganisatie. Ik zou het liver een desorganisatie willen noemen. Men kan. van ëen man als Martens zeggen wat men.'wil,, maar hij had ge zag.'Ons voetbal heeft, nog nooit za'n zwakke arbitrage vertoond als dit jaar. Er gaat bijna geen week voorbij of er komt wel een schei dsr echter vocr de televisie.' Terwijl scheidsrechters juist uit de picture moeten blijven. Nou ja en dan al die soes ah ora het Nederlands elftal. Niet al- leen een belachelijke maar ook .een kwalijke zaak;....'," v Waar het hart van vol is loopt de mond van over bij deze ex-voor- zllter van het betaalde voetbal. Wat we graag van hem willen weten is, hoe ziet hij de toekomst van de eerste divisie, met name van clubs als Fortuna Vlaardia- gen, SW en FC Dordrecht. De eerstgenoemde beschouwt hij als een verloren, zaak., Of SVV. het 'nog' kan; redden' in Schie dam? Hermes trekt .soms meer-, toeschouwers!" En de FC Dordrecht? „Men' zegt, dat het beter is dan vroeger, maar vol gens mij _is-het op. de .duur/ook niet te-houden". Met kunstgre- pen, aldus Jos Cóler~ worden die,clubs —.hij noemt ook Wil lem-2 op de been gehouden, tot tie bron, waaruit dat geld komt, plotseling opdroogt en dan is Leiden in last Jos Coler vindt het overigens niet. zo'n ramp wanneer er nog een paar verdwijnen (de, eerste divisie is groot genoeg) de pijnlijke vraag,die de clubs bezig houdt is: WAAR MOETEN ZE NAARTOE? De beste oplossing ziet Jos Coler in oen onafhankelijke divisie, waarin amateurs en profs noem het:liever: semi-profs vredig naast elkaar mogen leven. Vlaardiagen Het. jeugdbestuur van Vlaardingen had suc ces met de organisatie van het jeugdtoernooi voor A-B-C. junioren dp tweede paasdag. Op sportpark „Zuidbuurt" traden zes verenigingen (met inbegrip van de organise- rende club) aan om te wedijveren om de ingestelde wis selbeker mét de naam „Vlaeringh Bocaal". SV Hoogvliet mocht zich de eerste winnaar van dit kleinood noemen Met zeventien punten over de drie afdelingen triomfeerde de overkanters. kwetsuren. Zes scheidsrechters gaven hun medewerking. Alle prijzen bestonden uit bekers. Deelnemers waren: West Cliff (Engeland), JAC. (Den Hakg), NSW (Numansdorp), Die'Ilag- he (Den Haag), SV Hoogvliet (Hoogvliet) en Vlaardingen. Onder de zes clubs bevond zich de Engelse vereniging „West CJlff", Zij gaven vooral hun aanwezigheid gestalte door het optreden van het elftal in de B- categorie. Buiten de verrassend knappe staaltjes voetbal die de spelertjes ten beste gaven, wis ten zij alle wedstrijden in winst om te zetten en behaalden de eerste prijs. Alle eerste elftallen van de drie categorieën waren van de par tij, Het werd tenslotte een spor tief toernooi zonder ernstige Eindstand: A-groep: I. Vlaardin gen (6 punten), 2. NSW (5), JAC (4). B-groep: 1. West Cliff (10), 2. SV Hoogvliet (8), 3. Vlaardingen (6), C-groep: 1. SV Hoogvliet (7), 2. Die Haghe (6), 3. NSW (5). Tijdens de. gisteravond gehouden vergadering van desportraad werd een. voorstel' gelanceerd i om een werkgroep in het leven te roepen, die dient'te gaan on derzoeken of de bouw van een geheel nieuw overdekt 25-meter bad elders in Groenoord (ge dacht wordt aan- de omgéving van het Bachplein) een haalba re kaart zou zijn. Deze werkgroep (bestaande uit afgevaardigden van do Stichting Zwembaden, Sportraad en Ge meente) *moet een programma van eisen gaan opstellen. Wel dient te worden afgeweken van de voor het instructiebad ge raamde bedrag van één miljoen gulden. „Dit kan",aldus voor- zitter mevrouw Verweij de Graaff, „weieens vesl hoger ko men te liggen". Waarna bedra gen werden, genoemd van twes en zelfs drie miljoen gulden. Vlaardingen Eén van de aktlvi- telten die de commissie vakan tiebesteding van de culturele raad in de paasvakantie voor de jeugd heeft- georganiseerd, be trof de schietwedstrijden op de banen van de schietvereniging „Wilhelmina" In de Emma- straat. Op twee dagen werden ruim an derhalf duizend schoten gelost. Wethouder Jac. van der Linden zei bij de prijsuitreiking dat ge tracht zal worden het onderdeel schieten ook in de aktiviteiten tijdens de zomervakantie op te nemen. De uitslag van de schietwedstrijd is: 1. H. Brugts (107 pt.): 2. H. Kreuger'. (91 pt.); 3. R. Houting (70 pt,):4,A.Bos(60 pt.); 5. A. van Emden (54 pt.). Vlaardingen 1 In gebouw Triangel aan de. Fransenstraat wordt woensdag 17 april een zendingsavond gehouden, voor bereid door de 'gereformeerde gemeente Westnieuwland, v aan vang 19.30 uur. Ds. Rïjksen', uit Gouda die een bezoek'bracht aan diverse zendingsposten op Irian-Vaja zal dan aan de hand van dia's zijn indrukken daar- over komen vertellen. Mevrouw Rijksen, die een bezoek bracht aan de familie Huisman (het voormalige predikantenge- zin van de geref. gem. te Vlaar dingen) zal dan facetten uit het dagelijks leven van de huisman nen vertellen. Opdonderdag 27 december 19T3 vertrok, de do mineesfamilie van Vlaardingen naar Transvaal, Zuid-Afrika. Vlaardingen» Op het braaklig gende terrein in de Hplywijk op v Xanmginnedck 30 april weer het, traditionele motorcross. Met wederom een internationaal ka rakter. Zoals de 125 CC het Europees kampioenschap, de in ternationale soloklasse 500 CC en de zijspanklasse met de Ne derlandse en Europese kam pioen. Aanvang 13.30 uur. SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 17 APRIL 1974

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 4